انتصاب کرزای به ریاست جمهوری افغانستان

بحران مشروعیت و اعتماد در انتظار دولت

دو ماه پیشتر; وقتی مردم افغانستان به رغم تهدیدهای طالبان ، به پای صندوقهای رای رفتند، شاید هیچ یک از آنها فکر نمی کردند که دومین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ این کشور با چنین سرنوشتی مواجه شود.
انتخاب یعنی گزینش یکی از چند یا حد اقل دو گزینه. مردم به پای صندوقهای رای می روند تا یکی از چند نامزد یا یکی از دو نامزد را برگزینند یا با انتخاب یکی دیگری را رد کنند.
اثبات شد در دور اول حدود یک و نیم میلیون رای تقلب شده است و این موضوع اعتماد خیلی ها را نسبت به سلامت انتخابات سلب کرد;عبدالله خواستار اصلاح ساختار برگزار کنندگان انتخابات بود. مطلبی که هر عقل سلیمی می پذیرد این که محتمل ترین نتیجه تکرار تقلب در دور دوم است.
به راستی کرزای از چه می هراسید که به درخواست های رقیبش تن نداد؟
برای او که خود را فاتح انتخابات می نامید برگزاری دور دوم انتخابات محلی از اعراب داشت که اعضا ستاد برگزاری انتخابات را تغییر بدهد؟
متاسفانه دست های نامرئی کرزای را یاری کردند تا هر آنچه او می خواهد بکند به گونه ای که در نهایت سازمان ملل نیز پرچم سفید خود را بالا برد تا عبدالله در اعتراض به آن چه مکانیزم تقلب خواند و برای مشروعیت نبخشیدن به کرزای انصراف دهد.
بان کی مون پیش از اعلام تصمیم شورای انتخاباتی افغانستان گفته بود سازمان ملل متحد به تصمیماتی که از سوی شورای انتخابات افغانستان اتخاذ می شود در صورت آن که مغایر با قانون اساسی این کشور نباشد، احترام می گذارد.
طبق قانون اساسی، اگر هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نتوانند در دور نخست به اکثریت مطلق آرا دست یابند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. در قانون اساسی اما هیچ ماده ای وجود ندارد که در آن چشم پوشی یکی از دو کاندیدای دور دوم انتخابات مد نظر قرار گرفته شده باشد.
 نمایش یک نفره حامد کرزای در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به وجهه  خدشه دارشده وی لطمه ای دیگر وارد می کرد، مشروعیت حکومت وی را بیش از پیش زیر سوال خواهد برد و از آن گذشته، به فعالیت های شورشیان طالبان جانی تازه خواهد بخشید.
در همان ماه اوت که دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شده بود، بسیاری از مردم به دلیل سرخوردگی از نظام سیاسی حاکم و نیز ترس از حملات طالبان، ماندن در خانه را به رفتن پای صندوق های رای ترجیح داده بودند، به گونه ای که میزان مشارکت مردم در این رویداد مهم بر 39 درصد بالغ می شد.
افغانستان کشوری است که سخت به تقویت روحیه همگرایی ملی نیاز دارد. هم سیاست مداران افغان هم مقام های بین المللی و کشورهای درگیر در مساله افغانستان و مردم این کشور به خوبی می دانند که کمترین بی توجهی به این مساله می تواند این کشور را با تجارب تلخی روبرو کند.
کابل همچنان شب های مضطربی دارد. "کرسی نشینان" کابل تا دیرگاه بیدارند و رایزنی های جدی ادامه دارد.
کمیسیون انتخابات افغانستان با مغتنم شمردن فرصت و بدون اتلاف وقت روز گذشته حامد کرزای را برنده دومین انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است.این تصمیم در حالی اعلام شد که مقامات این کمیسیون گفتند دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار نمی شود.
یکی از دلایل اصلی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مشروعیت دادن به این روند بود، اما حالا سوال اصلی این است که دور پنج ساله ریاست جمهوری کرزای از مشروعیت لازم برخوردار خواهد بود؟
تصمیم به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، در همان زمان با استقبال سران جهان روبرو شده بود اما اکنون . . .
نادر نادری که ریاست سازمانی مدنی برای برگزاری انتخاباتی آزاد در افغانستان را برعهده دارد معتقد است که بحران سیاسی کنونی را نمی توان در چارچوب قوانین کنونی حل کرد. این بحران در نهایت به سود نیروهای طالبان است و آنان می توانند هواداران بیشتری را جذب کنند.
داود سلطانی، نماینده ای مستقل در پارلمان و یکی از اعضای سابق دولت کرزای، وضعیت کنونی را "حیطه ای ناآشنا" می داند و معتقد است که انگ "تقلب انتخاباتی" همواره بر پیشانی کرزای خواهد ماند.
وی گفت: "مساله نه بر سر مسابقه  محبوبیت میان دو رقیب که بر سر خواست ملت است."
به نظر سلطانی، بحران کنونی را تنها از راه برگزاری نشست لویه جرگه می توان حل کرد که در آن تمامی طیف ها در افغانستان نمایندگی شده اند.
برای برون رفت افغانستان از بحران های دامنه دار کمیسیون انتخابات می توانست دست به دامن دادگاه عالی افغانستان شود; دادگاه عالی در گذشته نیز در چنین مواردی حرف آخر را زده است، مثلا براساس قانون اساسی افغانستان، دوره کاری کرزای در اول ماه  خرداد پایان یافت، اما دادگاه عالی زمان کاری کرزای را تا زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات، تمدید کرد.
در آن زمان نیز کسانی که با رای دادگاه عالی موافق نبودند، اعلام کردند که به خاطر مصلحت ملی و نیاز افغانستان به همگرایی ملی این تصمیم را می پذیرند.
آیا دولتی که بر مبنای چنین حکمی قوام یابد، مقتدر و مشروع خواهد بود؟
مشروعیت دولت افغانستان علاوه بر افغان ها برای کشورهای غربی نیز بسیار مهم است، دولتمردان غربی نمی توانند افکار عامه را برای حمایت از افغانستان قانع کنند مگر اینکه حمایت آنها حمایت از نظام مشروع و قانونی باشد.
اما برای بخش دیگر از جامعه جهانی مشروعیت و اقتدار نظام آینده مهم تر است حتی اگر این مشروعیت از طریق توافق به یک راه حل سیاسی ممکن باشد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

..........................

جهان نوشت١ : پیامدهای کناره گیری عبدالله از دور دوم انتخابات

                              افغانستان در آستانه شکاف عظیم

جهان نوشت٢ : سخنرانی صدراعظم آلمان در سنای آمریکا

                             آغاز شراکت جدید واشنگتن و برلین

جهان نوشت٣ : نخستین واکنش عبدالله به نتیجه انتخابات افغانستان

                            افشای تقلب ، گامی در راه دموکراسی      

 جهان نوشت۴ : عربستان به مواضع نیروهای حوثی حمله کرد

                                    گسترش دامنه جنگ در یمن

/ 8 نظر / 32 بازدید
محمد رحمتی

دوست عزیز! همه جا همینطوره که؛ چه فکر می کردیم، چه شد؟ انتخابات یا انتصابات کشور ما رو می بینید؟ این یعنی دموکراسی پاسخگوی نیازهای قرن مانیست. باید راه دیگری یافت.

محمد رحمتی

سلام نمیدانم دلیل خوش بینی شما به عبدالله چه بوده است؟ اما تا جایی که من او را می شناسم، به مراتب متصلب تر و غیر دموکرات تر از کرزی است. او به هیچوجه مقبولیت داخلی و جایگاه بین المللی کرزی را نداشت. جامعه جهانی عبدالله را نمی خواست؛ زیرا وی به محور شانگهای( خصوصا ایران و روسیه) نزدیک است و لذا امریکا و ناتو نمی توانست با او کارکند.

الياس

سلام استفاده کردم موفق باشید

امید یگانه

سلام علی آقای گل[گل] تحلیل جالبی بود. من که خیلی استفاده کردم...ممنون[لبخند] ضمنا ممنون بخاطر اینهمه محبت و لطفی که به من داری...[قلب] به امید دیدار[گل]

محمد رحمتی

سلام بر دوست عزیزم آقای ودایع خوشحال می شوم که شما را ببینم. ساعتش را اگر به من بگویی حتمن سعی می کنم پای تلویزیون باشم در اون موقع. موفقیت های روز افزون شما را آرزو می کنم.

عین- جیم

من مخلص دوست فرهیخته خودم هستم که خودش اشتی میکنه خودش قهر میکنه بدون اینکه طرف مقابلش رو تفهیم اتهام کنه!!! من در این دادگاه دو دستمان رو بالا گرفتیم رفیق شفیق و همچنان منتظریم که یک ناهاری کافی شاپی در خدمتتان باشیم اینم اخرین ورژن منت کشی

سیاوش

سلام الان من اینجا و شما کجا ، خیلی خوبه زندگی بی دقدقه همونی که من برات آرزو دارم و می دونم که می تونی بهش برشی فقط باید از طوفان گذشته در امان باشی و دل به یاد خدا ببندی . می دونم می تونی . روز خوش .

جعفر

سلام به نظرم سال ها طول خواهد کشید تا دموکراسی در افغانستان نهادینه شود هر چند جهت حرکت کرزای و دولتش را به سمت دموکراسی و پیشرفت نمی دانم.