لاریجانی رئیس مجلس می شود چون . . .

با این‌که در آستانه انتخابات مجلس هشتم چهره های سرشناس اصلاح طلب "رد صلاحیت" شدند آن هایی هم که تایید صلاحیت شدند شکست خوردند .  انتخابات مجلس به یک "رقابت خانگی برای اصولگرایان" تبدیل شد، اما این بازی خانگی نیز بی حاشیه نبود.آخرین این حاشیه ها به ریاست مجلس هشتم بر می گردد و این‌که چه کسی بخت بیشتری برای هدایت این مجلس تقریبا یک‌پارچه دارد؟

در متن همین حاشیه است که یکی دوهفته مانده به آغاز مجلس دوره هشتم، شانس ریاست علی لاریجانی بر این مجلس تا حد "بخت بالا" افزایش یافته است. "نامه نگاری" های اخیر احمدی نژاد با حداد عادل از یک‌سو، اعلام "بی طرفی" آیت الله خامنه ای از سوی دیگر و همچنین "ورود" احمدی نژاد و حامیانش نیز، ظاهرا کفه ترازو را برای کاندیدای دوره پیشین ریاست جمهوری، "سنگین تر" کرده است. شاید این‌بار به جای قوه اجراییه، او بر کرسی ریاست قوه مقننه تکیه زند که این خود به اعتقاد بسیاری سرآغاز جنگی است برای ریاست جمهوری سال آینده.

در آستانه تشکیل مجلس هشتم رایزنی ها برای انتخاب ریاست مجلس تشدید و بنابر اعلام برخی منابع در این زمینه "اجماع" نیز حاصل شده است. روزنامه ها در همین ارتباط به نقل از برخی نمایندگان خبردادند "مقام معظم رهبری" در پاسخ به سوالی در خصوص ریاست مجلس "فرموده‌اند، دخالتی در این قضیه ندارند" و نمایندگان خود باید رئیس مجلس را تعیین کنند. سکوتی که از دید برخی به نفع لاریجانی تمام خواهد شد در حالی‌که پیش از این حداد عادل مورد حمایت مقام رهبری جمهوری اسلامی بود.

از سوی دیگر برخی منابع خبری اعلام کردند مشاور عالی رهبری یعنی علی اکبرناطق نوری که خود زمانی در مجلس های چهارم و پنجم ریاست را تجربه کرده، پشتیبانی قاطعی از لاریجانی کرده و حتی شخصا با برخی از نمایندگان منتخب مجلس هشتم تماس گرفته است تا به این ترتیب مشخص شود برخلاف نظر برخی نمایندگان، پشتیبانی این فرد نزدیک به رهبری، بدون اذن وی نبوده است. براین اساس است که روزنامه کارگزاران می نویسد: هیات 9 نفره‌ای از اصولگرایان راه‌یافته به مجلس هشتم مسوول انتخاب هیات رئیسه مجلس آینده شده است. با تغییر اندک در ترکیب جمع 6نفره شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان قرار است جمعی 9 نفره متشکل از حسین فدایی، علیرضا زاکانی، اسدالله بادامچیان، شهاب‌الدین صدر، محمدرضا باهنر، روح‌الله حسینیان، غلامعلی حدادعادل و علی لاریجانی با جمع‌بندی نهایی در میان خود کاندیدای ریاست مجلس هشتم را به سایر اصولگرایان راه‌یافته به مجلس آینده معرفی کنند.

                                             

                                شروع ماراتن حداد و لاریجانی

وقتی قطعی شد حداد عادل، سر لیست اصولگرایان جبهه متحد در تهران خواهد بود، علی لاریجانی به دعوت مراجع قم و جامعه مدرسین برای کاندیدا شدن به قم رفت و از آنجاانتخاب شد. به این ترتیب او اینک نه تنها ماجرای سرلیستی را فراموش نکرده بلکه از حمایت شماری از مراجع و برخی اعضای جامعه مدرسین به خصوص آقای مصباح را برای ریاست مجلس هم برخوردار است. گرچه جامعه مدرسین مصلحت را در این دیده که در این امر دخالت آشکار نکند، اما پشتیبانی از ریاست لاریجانی به آیت‌الله یزدی واگذار شده تا هرگونه که مصلحت می‌داند، عمل کند. در این میان مهمترین حمایت از لاریجانی از سوی برخی از چهره های سرشناس "رایحه خوش خدمت" به عمل آمده است، آن هم در حالی‌که این مجموعه نزدیک ترین تشکل به محمود احمدی نژاد است. بر اساس اخبار طیفی از اعضای رایحه خوش از ریاست لاریجانی حمایت کرده‌اند و این اقدام مورد تأیید برخی از سران جریان رایحه خوش هم قرار گرفته و خبر آن نیز در برخی از مطبوعات انعکاس یافته است.

 آن گونه که گفته می‌شود نمایندگان مورد حمایت رایحه خوش خدمت، طی جلساتی که اخیراً و با اطلاع دکتر احمدی نژاد صورت گرفته، به این نتیجه رسیده اند که از ریاست لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی حمایت کنند. شخص احمدی نژاد نیز از نتیجه نهایی نمایندگان مورد حمایت رایحه خوش خدمت، و سایر اعضای این جریان، حمایت کرده است.این حمایت پس از آن ابراز شد که لاریجانی و احمدی نژاد اخیرا جلساتی برگزار کردند.

درشرایطی که برخی دولت‌مردان همچنان مایل بودند از حداد عادل در بحث ریاست مجلس حمایت کنند و اینچنین بود که یکی از چهره‌های بلندپایه دولت در همان مقطع در نشستی تاکید کرد "به رغم آن‌که دکتر حداد عادل نتوانست مانع بروز نظرات منتقد دولت در مجلس شود و در مواردی نیز مجلس دست به اقدامات علنی در مخالفت با دولت زد، با این حال «ریاست وی بر مجلس هشتم به مراتب از ریاست لاریجانی بهتر» است. یک لغزش کافی بود تا همین اندک مقبولیت از کف آقای حداد برود. حداد عادل با این پیش فرض که با اعلام مخالفت علنی در مقابل دولت به مقبولیت خواهد رسید ؛ با یک مانور نسنجیده کیش و مات شد.

جالب این که برخی منتقدین دولت نیز در میان اصولگرایان از لاریجانی حمایت کردند.

اگر چه تعطیلات عید فروکش کردن گمانه زنی ها را به دنبال داشت، اما حداد عادل بیکار ننشست و ضمن دعوت نمایندگان راه‌یافته دور اول مجلس هشتم به مهمانی نهار، به نوشته آفتاب، اعلام کرد: "برای ریاست مجلس آمادگی دارم".

در آن مقطع برخی رسانه ها  عدم حضور لاریجانی در این ضیافت نهار را مخالفت او با اقدام حداد ارزیابی کردند که البته این موضع در آن مقطع تایید نشد لیکن زمانی که حداد عادل در تدارک دومین مهمانی با حضور همه راه‌یافتگان به مجلس هشتم بود، لاریجانی که دیگر پشت خود حمایت جدی تعداد قابل توجهی را می دید ، بدون پرده پوشی و صراحتا از مهمانی حداد "انتقاد" می کند. به این ترتیب معلوم شد اگر چه غلامعلی حدادعادل با برپایی مهمانی زودهنگام برای منتخبان دور اول انتخابات می کوشد آرای نمایندگان را جلب کند، اما علی لاریجانی در سکوت خبری خود را برای ریاست آماده می‌کند.

در عین حال شرایط زمانی برای حدادعادل هم سخت‌تر می‌شود چراکه شنیده شده "محمدرضا باهنر" نایب حدادعادل در مجلس هفتم با حضور در این کمیته "برای ریاست لاریجانی" تلاش می‌کند. محمدرضا باهنر در گفت‌وگویی که اخیرا در مورد ریاست مجلس داشت تلویحا به این موضوع اشاره کرده و گفته بود: "نمی‌توان از مجلسی که ترکیب دوسوم نمایندگان آن تغییر کرده است انتظار داشت ترکیب هیات رئیسه حفظ شود."

یکی دیگر از نقاط ضعف حداد عادل میزان آرای وی بود. او به عنوان اولین منتخب تهران در دور اول انتخابات بیش از 700 هزار رای از حوزه انتخابیه بزرگ تهران نداشت.همزمان اما آرای حدادعادل در مقام ریاست مجلس هفتم نیز دستخوش تغییر و تنزل بود. او که در سال اول توانست 226 رای از نمایندگان کسب کند در سال دوم و سوم با 160 و 150 رای سمت ریاست را حفظ کرد و در سال پایانی مجلس بیش از 170 رای اصولگرایان را نداشت.

چنین است که این روزها دفتر لاریجانی میزبان چهره های زیادی است از جمله اصلاح طلبان که میان لاریجانی و حداد، به لاریجانی نظر دارند. پیش از این مرعشی از اصلاح طلبان به مهر گفته بود :"بهتر این است که رئیس مجلس تغییر کند چون حداد عادل نشان داد که نمی تواند از شأن مجلس به خوبی محافظت کند".

در میان حمایت هایی که از لاریجانی صورت گرفته، حمایت احمدی نژاد مورد توجه است.

برخی از کارشناسان و منابع، دلیل این حمایت را بی ربط به انتخابات سال آینده ریاست جمهوری نمی دانند. علی لاریجانی و غلامعلی حدادعادل هر دو از کاندیداهای احتمالی جناح اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهند بود.  

نوع پردازش اخبار مربوط به لاریجانی در رسانه‌های نزدیک به دولت هم این تحلیل را تقویت می‌کند. به عنوان نمونه رجانیوز که یکی از پایگاه‌های اینترنتی حامی احمدی‌نژاد است، عملا از ریاست لاریجانی استقبال کرده است. با این وجود برخی رسانه‌های اصولگرای دیگر حمایت دولت از ریاست لاریجانی بر مجلس را خطایی راهبردی قلمداد می‌کنند؛ چرا که معتقدند شخصی که بر صندلی ریاست مجلس هشتم در سال منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری تکیه خواهد زد، توان بالقوه‌ای برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده پیدا می کند.

...............................................................

اشاره: شما از ما نشنیده بگیرید اما اوائل فروردین زمزمه‌هایی شنیدیم دال بر ریاست حداد عادل در سازمان صداوسیما که تغییرات مدیران این سازمان را می‌توان پس‌لرزه‌های این احتمال طلقی کرد. البته در چند روز اخیر نیز زمزمه‌هایی برای خیزش کاندیداتوری ریاست جمهوری وی شنیده می‌شود.

 

/ 16 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهره بهتاج

در آسمان اندیشه پرواز را تجربه كردم... خفتگان در تابوتي را ديدم كه دنيا را تشعیيع ميكنند برايمان فاتحه ميخوانند و به خاك ميسپارندمان و خود به آسمان ميروند... اينان زنده گاني هستند كه در خيال ما مرده اند غافل از اينكه ما مرده ايم و آنها زنده اند! تندیس عشق تقدیم به......... خوشحال میشم نظرتونو در وبلاگم ببینم! http://hamkeesh.blogfa.com

ریحانه سادات یاسینی

اوج میگیریم در اسمان بی کران اندیشه. "من"هایی از "خود" گذشته... ضمن تبریک این روز بزرگ" راجع به 3 خرداد به روز کردم. لطفا سر بزنید و نظرتون رو بگید. >>>>>>>>>>>>>>> در ضمن گروه اندیشه وبلاگی مستقل راه انداری کرده: javan-andishe.blogfa.com

بی نام

سلام کافه را با بستنی قیفی آپاندیم [گل]

مهران

سلام . از وبلاگ شما دیدن کردم . انشالله در ادامه کار موفق باشین . راستش رو بخوای متن جالبی رو مدتها قبل دیدم و دوست دارم برای همه بفرستم و به همه بگم که ما آدما چه خدای خوبی داریم . خدا وکیلی به این متن خوب دقت کن و بهش فکر کن ...... انصافا منو که خیلی تکون داد و بردم توی فکر .... خدایا کمکم کن .... . . خدا يك بار از من پرسيد: تو چرا گناه مي كني؟ من در پاسخش سر به زير افكندم و چشمهايم را بستم. خدا نوازشم کرد وفرمود: پس كي توبه مي كني؟ من بيشتر خجالت كشيدم. گفت: من منتظرم ...

بهناز

جالب است آخر و عاقبت ما واین دنیای کوچکی که برای خودمان ساخته ایم و این همه حرص که آدمهایش دارند...

زهره بهتاج

سلام راستش این روزها خیلی سرم شلوغه!علاوه براین هربار هم که میام نت از سازمان هستم. برای همین فراموش میکردم لینکو درست کنم... به هرتقدیر الان درست شد یاعلی[گل]

م0سرگشته

درود ممنونم قابل دونستید و لینکم کردین . به روزم . [گل]

احسان

تحلیل جامع و با ارزشی بود، این سیاست پیشه کمک کم دارد سیاست باز می شود الله اعلم...

M.N(dooste asgegh

آخه به تو چه سر خری ته خری کجای خری [سبز][هورا][خنده][عصبانی][گل][شوخی][تایید]