همپیمانی القاعده و حزب بعث

طرح مقابله با قدرت‌گیری ایران در عراق

انفجارهای انتحاری اخیر در دو روز آخر هفته گذشته که در شهرهای بعقوبه و کاظمین رخ داد، مجددا ناقوس خطر تروریسم را در عراق به صدا در آورد. ناقوس مرگباری که هشدار دوبارهای نسبت به احتمال بازگشت حزب بعث و قدرت‌گیری القاعده را در عراق داشت. در این حادثه خونین نزدیک به یکصد نفر کشته و بیش از 150 تن زخمی شدند که از این تعداد دست کم 76 نفر از زائران ایرانی بودند. در حادثه بعقوبه 25 نفر جان خود را از دست دادند و در حادثه کاظمین که توسط یک زن و دقیقا در مقابل در ورودی حرم حضرت امام موسی کاظم (ع) انجام شد نیز نزدیک به 51 نفر کشته شدند.

پرسشی که برای بسیاری مطرح شده این است که چرا این حادثه بر سر کاروان‌های ایرانی رخ داده و به طور کل آیا هدف این حادثه زائران ایرانی بودهاند؟!

 دولت عراق دستور بازداشت فرمانده پلیس اطراف حرم که مسوولیت حفظ امنیت زائران ورودی و خروجی به حرم امام کاظم (ع) را برعهده داشته، صادر کرده است. عدهای از فرماندهان امنیتی شهر کاظمین نیز برای ادای پارهای توضیحات به دایره امنیتی وزارت کشور عراق احضار شدهاند اما تا کنون هیچ کس علت وقوع این حادثه و چرایی هدف قرار گرفتن ایرانیها در آن را اعلام نکرده است. برخی منابع خبری نیز از احتمال دست داشتن منافقین در انجام این حوادث تروریستی خبر دادند، که وزارت کشور عراق این گمانهزنی را رد کرد. مقامهای عراقی معتقدند، عوامل القاعده در پس این حادثه تروریستی قرار داشتهاند.

حسن کاظمى قمى، سفیر جمهورى اسلامى ایران در بغداد در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به سوالى در مورد فعالیت‌هاى دولت عراق براى شناسایى عوامل دست‌اندرکار بمب‌گذارى‌هاى اخیر و نیز احتمال دست داشتن گروهک منافقین در این انفجارها گفت: «دولت عراق نسبت به شناسایى عوامل این بمبگذارى‌ها به طور جد فعال شده است و امیدواریم نتایج تحقیقات بزودى روشن و معلوم شود، چه کسانى پشت این انفجارها بودند.»

بر خلاف اظهار نظر کارشناسان، کاظمى قمى تاکید میکند، این حادثه تنها زوار ایرانى را هدف قرار نداده بوده است. وی در این مورد میگوید: «در دو روز گذشته انفجارهاى روى داده در مناطق مختلف عراق و نیز بغداد نشان داد که این حرکت تنها علیه زوار نبوده و یک فضاى ناامنى بر عراق حاکم بوده است.»

ابعاد این حادثهها به اندازهای گسترده بوده که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحد امریکا را مجبور به انجام سفر غیرمنتظره به عراق کرد.‌ کلینتون به محض ورود به عراق گفت: «بمبگذارى‌هاى انتحارى خونین اخیر در عراق نشان دهنده این است که افراطیون نگران موفقیت دولت عراق هستند.»

تا قبل از این حادثهها که خونبارترین حوادث از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون محسوب میشود، آرامش نسبی بر عراق حاکم شده بود که بر پایه آن بسیاری گمان میکردند، ناامنی برای همیشه از عراق رخت بر بسته است.

مساله زمانی جالب می‌شود که ایادعلاوی لب به سخن می‌گشاید ؛ ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق از مذاکرات دولت ا‌مریکا با حزب بعث منحل شده‌ عراق پرده برداشت.

ایاد علاوى نخست وزیر اسبق عراق، در گفت‌وگو با روزنامه‌ الشرق الاوسط چاپ لندن گفت: «بر اساس اطلاعات موثق از منابع مهم، بعثى‌ها و مقاومت عراق همچنان با دولت امریکا گفت‌وگو مى‌کنند. این گفت‌وگوها از طریق من آغاز شد اما اکنون من طرف مذاکرات نیستم.»

وى همچنین گفت: «روابط بین دولت امریکا و دولت عراق تاثیرات سیاسى مهمى بر تصمیم‌گیرى‌هاى دولت عراق مى‌گذارد. من امیدوارم که دولت به مذاکرات مستقیم با بعثى‌ها برای تحقق آشتى ملى ادامه دهد. چنانچه دولت عراق به ملتش و خودش اعتماد دارد، نباید از طرف دیگر احساس خطر و ترس کند.»

علاوى در پاسخ به این سوال که آیا دولت امریکا با بعثى‌ها و گروه عزت الدورى عضو حزب بعث منحل شده‌ عراق یا جناح محمد یونس الاحمد گفت‌وگو مى‌کند، گفت: «هنگامى که مذاکرات بین دولت امریکا و بعثى‌ها آغاز شد، تنها یک حزب بعث واحد بود و چنین جناح‌هایى مطرح نبودند. پس از آن جناح الدورى و الاحمد که در سوریه هستند روى کار آمدند و اکنون نیز دولت امریکا با آنها مذاکره مى‌کند.»

وى موضع گیرى‌هاى پیچیده دولت امریکا را که به سیاست فرقه‌گرایى در کشور متمرکز بود، عامل به انزوا کشیدن طرح آشتى ملى دانست و اظهار کرد، متاسفانه موضوع آشتى ملى به یک شعار مصرفى تبدیل شده و تاکنون هیچ گونه اقدامى عملى در این خصوص صورت نگرفته است.  

علاوى از موضع‌گیرى‌هاى برخى گروه‌هاى عراقى علیه عربستان انتقاد کرد و گفت: «عربستان از احزاب معارض عراق حمایت کرده و همچنان عراقى‌ها را یارى مى‌دهد. این کشور آن دسته از شخصیت‌هاى عراقى مخالف را در آغوش خود پذیرفت که امروز علیه این کشور سخن مى‌گویند.»

اما این حادثه دو دلیل عمده داشت. نباید بگردیم و دلایل آن را از خارج یا از خیالات و حدس و گمانهایمان بیابیم. این حادثه در پی وقوع دو اتفاق مهم رخ دهد.

نخست آزادی هزاران تروریست و رها کردن آنها در عراق بدون هیچ کنترل و مرزی به گونه ای که بلافاصله پس از آزادی سراغ دوستان و همفکرهایشان رفتند و به آنها ملحق شدند و دوباره تکرار این حوادث خونبار را آغاز کردند.

دیگری دست آشتی دراز کردن برخی از آقایان به طرف بعثیها برای امتیاز دادن و همراهی کردن آنها با خود در چرخه سیاسی کشور. من از احزاب سیاسی خواهش و تمنا دارم به هیچ وجه خود را به بعثیها نزدیک نکنند. اگر بخواهند خود را به بعثیها نزدیک کنند، بدانند که مردم آنها را از خود دور خواهند کرد و ناامنی مجددا سراسر عراق را فرا خواهد گرفت. بعثیها ذات و طینتشان جرم و جنایت است و به هیچ وجه قابل حفظ و پذیرش نیستند و نمیتوان  روی زندگی مسالمتآمیز در کنار آنها حساب کرد. نتیجه لبخند و روی خوش نشان دادن برخی احزاب و عناصر سیاسی به بعثیها چیزی جز آنچه دیدیم، نیست. من میخواهم از کسانی که میگویند باید در برابر بعثیها نرمش نشان داد و آنها را در کارهای کشور مشارکت داد بپرسم آیا فراموش کردهاند بعثیها دو میلیون نفر را کشتند و پنج میلیون نفر را بیخانمان کردند؟ مطمئن باشید اگر هزار بعثی را به سمت خود جذب کنید، صدها هزار نفر از مردم را از خود دور کردهاید و حمایت آنها را از دست دادهاید. 

بیشک مسوول این جنایتها همان طور که مسوولان سازمانهای امنیتی کشور گفتهاند، هیچ کس جز القاعده و حزب بعث نیست. آنها واقعا به دنبال شکست دادن نظام جدید عراق هستند.

در همین حال روزنامه "البینه الجدیدهٔ " به نقل از منابع خاص خود در شماره دیروز خود خبری را در صفحه نخست خود به چاپ رساند و با تیتری تحت این عنوان نوشت: «طرح ترور آیت‌الله سیستانی»

این روزنامه در ادامه این خبر تصریح کرد: طرحی تروریستی از سوی سران حزب بعث [شاخه عزت الدوری معاون اول صدام] در دست تهیه است تا باندها و گروه‌های جنایتکار القاعده اجرای آن را بر عهده گیرند.

بنابر این گزارش، این طرح شامل تلاش برای ایجاد انفجارها در شهرهای مقدس عراق شبیه انفجاری است که در مرقد مطهر امامین عسکریین (علیهما السلام) در سامرا با هدف ایجاد فتنه‌انگیزی طائفه‌ای به وقوع پیوست که نشانه‌های این طرح طی روزهای گذشته در انفجارهایی که نزدیک حرم مطهر امام موسی کاظم(ع) در کاظمین به وقوع پیوست آشکار شد.

این روزنامه عراقی در ادامه نوشت: همچنین طرح ترور آیت‌الله سیستانی جزو برنامه‌های این طرح است تا این کشور بار دیگر به سمت درگیری‌های طائفه‌ای سوق داده شود.

انتشار این خبر در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این یک پایگاه خبری از نشست مشترک القاعده، حزب منحله بعث و هیئت حارث الضاری در یکی از کشورهای عربی با هدف بی‌ثبات کردن اوضاع امنیتی عراق و مصوبات هیات‌گانه آنها برای ناامن کردن این کشور پرده برداشته بود.

پایگاه خبری عراقی "کل العراق " نیز به نقل از منابع آگاه عراقی فاش کرد، نشست سه‌جانبه‌ تروریست‌‌ها متشکل از سازمان القاعده، جریان عزت الدوری معاون اول صدام و فرد شماره ۲ رژیم سابق عراق و نیز هیات علمای مسلمان عراق به ریاست حارث الضاری برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این نشست تصمیم گرفته شده است که یک عملیات سه مرحله‌ای در عراق مورد اجرا در آید که مسوولیت اجرای آن را جناح الدوری، الضاری و القاعده بر عهده داشته باشند.

انفجارهای هفته گذشته و اخبار منتشره در عراق یک پیام روشن و واضح آرد و آن این که القاعده و بازماندگان حزب بعث برای مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی همپیمان شده‌اند و این پیمان شوم زمانی محکم‌تر می‌شود که با حمایت دولت‌های عربی همراه می‌شود.

..........................

منتشره در روزنامه روزان

/ 5 نظر / 32 بازدید
شیطان

کاملا میفهمم که دیگران بخواند جلوی نفوذ جمهوری اسلامی رو بگیرند و بهم بر نمیخوره .. جمهوری اسلامی چه گلی به سر ایرانی ها زده که بخواد جای دیگه نفوٰذ کنه ... این تفرقه افکنی بین شیعه و سنی هم بیشتر همان برای جلوگیری از این نفوذ هست .. سلام

امید یگانه

سلام دوست بسیار عزیزم[گل] مقاله جالبی بود...خیلی استفاده کردم[لبخند] ممنون...[گل] لطفا کمی هم از اوضاع انتخابات بنویسید[شوخی] [گل]

عین- جیم

تو هم از روزی که فهمیدی ما وله وشیدای مرامت شدیم کلاس گذاشتی و دیر به دیر به ما سر میزنی البته برا کسی که دخترا به خاطر تیپ و مرام و... کشته مردشن دیگه جائی برای عین جیم نمیمونه

استعداد کشف نشده!!!

سلام خیلی جالبه که از مقاصد بعدی هم خبر می دن ولی اقذامی نمی کنن...شایدم گمراه سازی گروهی و سیاسیه...!!!!