بودجه فدرال ایالات متحده توسط جمهوری خواهان رد شد

ایالات متحده
تعطیـــــــل!همان طور که قابل پیش بینی بود،بودجه فدرال ایالات متحده تصویب شد تا اوباما فرمان تعطیلی آمریکا را صادر کند. جمهوری خواهان سنا به نوعی دست به عملیات انتحاری زدند تا شعار انتخاباتی دموکرات ها محقق نشده و نارضایتی اقتصادی از عملکرد اقتصادی کاخ سفید تحت امر اوباما ایجاد شود.

به دلیل سماجت جمهوری خواهان، نمایندگان مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا نتوانستند بر سر طرح بودجه موقت سال مالی جدیدبه توافق برسند و به این ترتیب دولت فدرال در سال مالی جدید پولی ندارد و فعلا مجبور به تعطیل کردن خدمات فدرال است. مجلس نمایندگان آمریکا که در دست جمهوری‌خواهان است خواستار عقب افتادن طرح بیمه همگانی باراک اوباما به مدت یک سال در بودجه این کشور شده است؛ طرحی که از مهم‌ترین کارزارهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری در انتخابات پنج سال پیش بود. سنای آمریکا که اکثریت آن در اختیار دمکرات‌هاست با این خواست مجلس نمایندگان موافقت نکرده. در روزهای گذشته مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است، ابتدا به لغو مالیات بر تجهیزات پزشکی رای داد و پس از آن با به تعویق انداختن یک‌ساله قانون نظام بهداشتی و بیمه همگانی دولت اوباما که به «اوباماکِر» مشهور است، موافقت کرد.طی هفته گذشته موضوع بودجه عملا در یک بن‌بست سیاسی قرار گرفت. اوباما و دمکرات‌های آمریکا به جمهوری‌خواهان تاخته و آنها را متهم به «باج‌گیری» یا «انتقام‌گیری» از شکست انتخاباتی ریاست‌جمهوری پارسال کرده‌اند.
در آن انتخابات باراک اوباما بار دیگر به پیروزی رسید. آنها از کنگره خواسته‌اند که «بودجه‌ای پاک» را تصویب کند. در نهایت نخستین لحظات بامداد روز سه شنبه،کاخ سفید در حکمی از همه آژانس های فدرال و وزارتخانه های خواست طرح تعطیلی را به اجرا بگذارند. براین اساس از 2 میلیون کارمند دولت، یک سوم کارکنان دولتی به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاده شده اند.دو سوم بقیه کارکنان دولتی آمریکا از جمله شخص باراک اوباما باید به کار خود ادامه دهند، اما حقوق خود را تا زمان حل شدن این بحران دریافت نخواهند کرد. جالب اینجاست که حقوق باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هم در پی تصویب نشدن بودجه موقت این کشور در کنگره قطع شد.

شمار کارکنان کاخ سفید، کنگره و وزارت امور خارجه آمریکا کاهش می یابد و نیمی از کارکنان پنتاگون مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق می شوند و پرداخت حقوق سربازان آمریکایی هم به تاخیر خواهد افتاد.

سیصد و شصت و هشت پارک و موزه دولتی در آمریکا تعطیل شد و نود و پنج درصد از کارکنان اداره محیط زیست آمریکا مجبور به رفتن به مرخصی بدون حقوق هستند.هجده هزار نفر از کارکنان ناسا هم به مرخصی بدون حقوق می روند. اما کاربرد اصطلاح «خدمات غیرضروری نیز خود بحثی جنجال برانگیز شده است. باراک اوباما رئیس جمهور این کشور به منظور دلجویی از آنان گفت همه کارمندان آمریکا ضروری هستند اما در هر صورت از این لحظه موزه های ملی، پارکهای ملی و بسیاری از ادارات دیگر نظیر ادارات بخش بازرسی بهداشت و امثال آن تعطیل خواهند بود.»

اوباما خطاب به کارمندان دولت که با تعطیلی بخش‌های خدماتی دولت فدرال به مرخصی فرستاده می‌شوند گفته است: «شما و خانواده شما شایستگی بیشتری از اختلالی که در کنگره شاهد آن هستیم، دارید. به همین دلیل من همچنان به کار با کنگره ادامه می‌دهم تا دولت (اداره‌های دولتی) هر چه زودتر باز شوند و شما هر چه زودتر به سر کار خود بازگردید».

تاثیرات ناخوشایند

به گزارش سی‌ان‌ان، تازه‌ترین آمار نشان می‌دهند که 68 درصد از شهروندان آمریکایی، تعطیلی اجباری را «ایده‌ای بد» می‌دانند. تاثیرات ناکارآمدی سیاسی در آمریکا قبلا به علت کاهش خودکار هزینه های فدرال که در ماه مارس آغاز شد، به آرامی در سراسر کشور آشکار شده است. مراکز مربوط به برنامه آموزش پیش از کودکستان برای کودکان خانواده های کم درآمد امسال در سراسر آمریکا مجبور شدند حدود پنج درصد از بودجه شان را - تقریبا چهارصد میلیون دلار از بودجه سالانه هشت میلیارد دلاری- بکاهند. طبق جدیدترین برآورد،‌ امسال حدود پنجاه و هفت هزار مورد از این مراکز در سراسر آمریکا تعطیل شده است. با ادامه کاهش خودکار هزینه ها که ممکن است چند سال طول بکشد، معلوم نیست چگونه این برنامه ادامه خواهد یافت.

خشم عمومی از جمهوری خواهان

جمهوریخواهان تحت فشارهای شدید قرار گرفته اند و نظر سنجیها نشان می دهد مردم آمریکا مسئولیت این وضع را به جمهوریخواهان نسبت می دهند.نتایج نظرسنجی سی ان ان و او آر سی اینترنشنال نشان می دهد بیشتر مردم آمریکا جمهوریخواهان کنگره را بیش از باراک اوباما در قضیه تعطیلی نهادهای دولتی مقصر می دانند.به نوشته هافینگتون پست، بسیاری از مردم آمریکا معتقدند عملکرد جمهوریخواهان مانند بچه های لوس بوده است.
46 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند در بروز بحران کنونی جمهوری خواهان مقصر بوده اند. 36 درصد هم اوباما را سرزنش می کنند و 13 درصد هر دو را محکوم می کنند.براساس نتایج این نظرسنجی 69 درصد شرکت کنندگان عملکرد جمهوریخواهان را در بحث بودجه مانند رفتار کودکان لوس توصیف کرده اند. شش نفر از هر ده نفر پاسخ دهنده هم دیدگاه جمهوریخواهان را رد کرده اند و می گویند جلوگیری از تعطیل شدن نهادهای دولتی از ایجاد تغییرات در قانون خدمات بهداشت و درمان اوباما مهم تر است. در سال های 1995 و 1996 در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون نیز وضع مشابهی درباره بودجه روی داده بود و دولت سه هفته بودجه نداشت. نهایتا دو طرف به توافق رسیده بودند اما این مسئله چند هفته بعد به پیروزی بیل کلینتون در انتخابات انجامید. از سال 1977 تا کنون هفده بار این وضع تکرار شده است. اکثر این بحرانها ظرف حد اکثر سه روز حل شده است .

سونامی سقوط اقتصادی

تامین نشدن بودجه دولت امریکا می تواند به اقتصاد این کشور، که در حال حاضر دوران بعد از رکود را تجربه می کند،‌ ضربه سختی وارد نماید. با این حال،‌ کارشناسان می گویند تاثیر منفی این پدیده در صورتی بسیار چشمگیر خواهد بود که اختلافات بین کنگره و کاخ سفید به مدت چند هفته تداوم یابد. از دیروز اول اکتبر ،‌ بیش از 800 هزار نفر از پرسنل غیرضروری دولت فدرال این به مرخصی اجباری و بدون حقوق رفته اند و این به معنای درآمد کمتر برای حقوق بگیران دولت در آمریکا است و همین مسئله ممکن است ضربه سختی به اقتصاد آمریکا بزند این درحالی بود که اقتصاد این کشور به تدریج در حال خروج از بحران بود.
همچنین بسیاری از ادارات تعطیل شده و خدمات دولتی در بسیاری از مناطق قطع شده است. همچنین پرداخت های دولت به پیمانکاران نیز متوقف می شود. در صورت تامین نشدن بودجه دولت امریکا،‌ تزریق میلیون ها دلار پول به اقتصاد امریکا نیز متوقف خواهد شد. قطعی بودجه امریکا به مدت دو هفته می تواند به کاهش سه دهم درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور منتهی شود. هنگامی که اوضاع این طور بی ثبات می شود، بازارها نگران می شوند و سرمایه گذاران سهام خود را می فروشند. براساس آخرین گزارش ها، معامله‌گران در بازارهای ارز از کاهش نسبی نرخ برابری دلار در برابر ارزهای دیگر، به خصوص ین ژاپن خبر داده‌ و برخی کارشناسان از آثار منفی تعطیلی دولت فدرال آمریکا بر شرایط اقتصادی سایر کشورها هم سخن گفته‌اند.

/ 0 نظر / 24 بازدید