معجزه ای به نام اردوغان

الحمدلله  که جن وپری های سریال های ماه رمضان  عاقبت  به خیر  شدند  و دل  مشغولی  مردم با نیکی و خوشی  در روزهای  پرالتهاب  جهان پایان  یافت. اما آسمان سیاست و اقتصاد ایران روزهای  غبارآلودی را تجربه  می کند.

دامداران  گاوهای  خود را  سلاخی می کنند تا محصولات  لبنی  پرواز قیمت داشته باشند و برخی چشم  انتظار  شیرخشک  وارداتی چین باشند. برخی نسبت به بالابردن سطح انتظارات مردم و وعده‌های غیرقابل  عمل  انتقاداتی  را مطرح می کنند. آنها نگران افزایش  افسار گسیخته  انتظارات  مردم از حکومت و در نهایت  سرخوردگی  آنچه که طلب می کنند هستند; پدیده ای که در نهایت متاسفانه موجب  دلسردی  مردم از نظام خواهد شد. درگیر و دار تعطیلی  برخی واحدهای تولیدی، وعده 2/5 میلیون  شغل نقل  تاییدها  و تشکیک ها شده است. جالب اینجاست که  واردات بی رویه،  محصولات  داخلی  را آزار  می دهد.درکنار انواع و اقسام واردات از چین جدیدا از شیلی هم انگور وارد شده استتا طومار واردات افسارگسیخته قطورترشود.

 پس از اقتصاد و وعده های اقتصادی، دستگاه  دیپلماسی  دولت دهم،  رکورددار   انتقادات است. ظرف  چند  سال گذشته   دستگاه  دیپلماسی  اقتداری  که لا زم  بود را  در پروژه های مختلف از خود نشان  نداده است.  البته  در پرونده  اتمی ایران توانست سیاست های کلا ن  ایران اسلا می را به پیش ببرد.

 پس از عزل منحصر به فرد منوچهرخان و پیش از آن که زمزمه توجه جریان انحرافی به این وزارتخانه استراتژیک مطرح شد، باغ ملی تهران را یخبندان و بوران فراگرفته است. منتقدین دیپلماسی دولت می گویند پس از آغاز سقوط دو مینویی دیکتاتورهای عربی، تهران علیرغم دشمنی دیرینه با دیکتاتورهای عرب نتوانست گوی رقابت را از غربی ها برباید. گفته شده سفارتخانه های ایران در برخی کشورهای جهان دچار رکود شده اند.

 انتقادات تا جایی پیش رفته است که خبرنگار اعزامی صداوسیما در لیبی با اشاره به تعطیلی سفارت ایران در طرابلس می نویسد: «سفارت ایران تو طرابلس 6  ماهه تعطیله، همه دنیا فعال شدن، این خوش نشین ها رفتن زیر پتو!»

دستگاه دیپلماسی در مقابل انتقاداتی که گاه تند و گزنده  هم هستند به انعکاس فعالیت های خود در رسانه های بیگانه ای استناد می کند که نه اخم آنها برای ما مهم است و نه  تمجید آنها، گرچه برخی مطالب آنها هم قابل تامل است اما به هیچ وجه قابل اتکا نیستند.

برخی به گونه ای سخن می گویند که گویی میراث دار رضاخان یا قاجار هستند؛ 32 سال از انقلاب اسلا می ایران به رهبری امام خمینی (ره) و بیش از دو دهه از هدایت مقام معظم رهبری می گذرد; در طول این سالهای پرفراز و نشیب نظام توانسته کوله باری از تجربه های گران بها را کسب کند.اما از این تجربیات، گاه به خوبی استفاده نشده است.

برخی از مردان پاستور  خود را فاتح می دانند در حالی که بسیاری از موفقیت های آنها در داخل و خارج ایران مرهون نظام جمهوری اسلا می است نه نام افراد.

در همسایگی ایران از سال 2002 مردی به قدرت رسید که میراث آتاتوک و ژنرال های ضد اسلام را مقابل خود می دید. در آن برهه ترکیه بدترین بحران اقتصادی را تجربه می کرد و بانک های این کشور ورشکسته بودند، لیره ترکیه روزانه شاهد افت ارزش 5 درصدی بود و کسری بودجه آنکارا به صورت عمودی بالا  می رفت.

سیاستمداران نخبه حزب عدالت و توسعه با مکانیسم هوشمندانه، اصلا حات مالی ایجاد کردند که بانکهای ترکیه به رقیب غول های اروپایی بدل شوند. بدهی ترکیه از 75 درصد به 41 درصد تولید خالص داخلی کاهش یافت، سرانه درآمد به ازای هر شهروند 3 برابر شد و ترکیه بازارهای رنگارنگی را به تسخیر خود در آورد. تورم همسایه ایران به زیر 10 درصد رسید و ترکیه به رهبری معجزه ای با نام اردوغان خود رابه عنوان سومین اقتصاد نوظهور جهان عرض  اندام کرد تا ترکیه با سرانه 25 هزار دلا ر جزو ده اقتصاد برتر جهان شود.

اردوغان نه سفر استانی رفت و نه در هیئت همراه خود رمال و جن گیر داشت ؛ این سیاستمدار باهوش اما از کارشناسان زبده در زمینه های گوناگون بهره برد. نکته جالب اینجاست که در میان رکود اقتصاد جهانی، رشد اقتصادی ترکیه از 11 درصد هم عبور کرده است، رخدادی که تا یک دهه پیش، به یک طنز شباهت داشت تا یک واقعیت اقتصادی.

اردوغان از  سیاست منفعت طلبی خاصی برای ترکیه پیروی کرد تا امروز آنکارا به عنوان یک بازیگر استراتژیک در خاورمیانه حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

داود اغلو به عنوان یک دیپلمات کاریزماتیک در کنار اردوغان آنقدر دیپلماسی ترکیه را داغ کرد که در تحولا ت سیاسی در راستای منافع اقتصادی آنکار دخالت کرد. ترک ها در اندیشه احیای امپراتوری عثمانی با وفاداری به برخی اصول آتاتوک به همه جای دنیا سرک می کشند. آنها سعی بر ایفای نقش پررنگ دارند. در مقابل رژیم صهیونیستی می ایستند به گونه ای که حتی از ورود به جنگ با تل آویو واهمه ای ندارند همزمان در یک حرکت زیگزاگی در کنار غرب ایستاده و خاک خود را برای استقرار پدافند ضدموشکی ناتو در اختیار آنها قرار می دهند; هرچند که به چنین اقدامی به نوعی خیانت محسوب می شود.

اگرانتقادی به دستگاه دیپلماسی وارد می شود، اگر ایرادی به واردات افسارگسیخته گرفته می شود، اگر نگرانی هایی برای انحراف در مسیر نظام جمهوری اسلا می مطرح می شود، اگر نسبت به بروز اتفاقات ناگوار در آینده هشدار داده می شود، اگر بر لزوم واقع بینی و عبور از خوش بینی افراطی سخن به میان می‌آید به دلیل این است که امروز در جهان و به خصوص خاورمیانه رقابت میلی متری است و یک ثانیه غفلت به منزله کیلومترها عقب ماندن از رقبا است.

دنیای واقعیت تابع آنچه بر روی کاغذ به رشته تحریر درمیآید نیست بلکه تابع حقایق در هم تنیده اقتصاد و سیاست است که باید در درجه اول نفع آن نظام و حکومت در نظر گرفته شود نه نفع گروه و حزب خاص که با منافع ملی در تضاد است.

سرمقاله روزنامه مردم سالاری (بدون سانسور)

/ 0 نظر / 31 بازدید