چالش جدید اوباما مقابل جمهوری خواهان و مشکلات آمریکا برای بقا در کاخ سفید

عطر باروت ریگان در لباس میت رامنی

در ایالات متحده التهاب به وجود آمده است ; تظاهرات ضد سرمایه داری در آمریکا که از اواسط ماه سپتامبر آغاز شده بود، به ده ها شهر گسترش یافته و از نیویورک در شرق آمریکا به لوس آنجلس در غرب این کشور رسید.
سازمان دهندگان تظاهرات علیه نظام اقتصادی آمریکا موسوم به جنبش "اشغال وال استریت" اعلام کردند که این تظاهرات اعتراض آمیز نشان دهنده خشم شهروندان آمریکایی از نابرابری اقتصادی است. این رهبران تظاهرات اعتراضی همچنین اعلام کردند: "هر چند به نظر می رسد در این تظاهرات درخواست واحدی وجود ندارد، ولی یک شعار بین تمامی معترضان مشترک است: ما 99 درصد جمعیت هستیم." جنبش اشغال وال استریت اعلام کرده است که به زیاده خواهی شرکت های بزرگ، توقیف خانه های رهنی، رشد بیکاری، و کمک مالی دولت فدرال به بانک های ورشکسته، اعتراض دارد.
در کنار این تظاهرکنندگان، صدها آمریکایی در دهمین سالگرد آغاز جنگ در افغانستان به کهنه سربازان این کشور که در اعتراض به این جنگ به خیابان های واشنگتن آمده بودند، پیوسته و توقف فوری جنگ ها و توجه به نیازهای انسانی در کشور را خواستار شدند. تظاهرکنندگان با حمل یک مدل بزرگ از کره زمین و پلاکارد با کوبیدن بر روی طبل در اعتراضاتی پر سرو صدا توقف جنگ افغانستان را خواستار شدند. تظاهرکنندگان شعارهایی مبنی بر توجه بیشتر به نیازهای داخلی سر دادند.
در همین حال، دولت آمریکا اعلام کرده است که در ماه سپتامبر 103 هزار نفر از شمار بیکاران در این کشور کاسته شده، ولی نرخ متوسط بیکاری تغییر نکرده است. حدود 14 میلیون نفر در آمریکا بیکارند و بزرگ ترین اقتصاد دنیا از چند ماه پیش با نرخ متوسط بیکاری کمی بیش از 9 درصدی مواجه بوده است. ناظران پیش بینی می کردند که در ماه سپتامبر فرصت های شغلی کم تری در آمریکا ایجاد شود.
طی روزهای گذشته شماری از ناظران و مقام های ارشد دولت باراک اوباما درباره امکان بازگشت رکود به اقتصاد آمریکا هشدار داده اند. این اتفاقات اگرچه در نگاه اول معضلاتی است که هر دولتی ممکن است با آن دست به گریبان شود اما نزدیکی انتخابات آمریکا و کمین جمهوری خواهان برای پس گیری کاخ سفید کابوس های سهمگینی را برای باراک اوبامای دموکرات ایجاد کرده است.
در اردوگاه جمهوری خواهان اگرچه رقابت سنگینی برای کاندید شدن وجود دارد اما آنها هم قسم شده اند تا برای یک دوره دیگر اوباما را به عنوان رئیس جمهور تحمل نکنند. پس از هفته ها انتقاد شدید از عملکرد اقتصادی باراک اوباما، میت رامنی، کاندیدای پیشتاز حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا، جدال تبلیغاتی را به عرصه سیاست خارجی کشانده است. رامنی در آخرین سخنرانی اش بربرتری قدرت نظامی ایالات متحده و لزوم تقویت حضور نظامی این کشور در خلیج فارس تاکید کرده است. 

فرماندار پیشین ایالت ماساچوست در نطق روز جمعه خود در شهر چارلزتون ایالت کارولینای جنوبی  با تکیه بر پیشتازی در نظرسنجیها میان جمهوریخواهان برنامههای انتخاباتی خود را تشریح کرد; موضوعی که اهمیت سخنان رامنی را برجسته تر کرد کناره گیری بانوی جنجالی تی پارتی، ساراپیلین بود. شیوه بیان وی با لحن ملایم و حساب شده باراک اوباما که عمدتا بر دیپلماسی و فعالیت در چارچوب نهادهای بین المللی تاکید دارد، بسیار متفاوت بود. میت رامنی گفت: "خداوند این کشور (آمریکا) را پدید نیاورده که ملت آن دنباله رو باشند. تقدیر آمریکا این نیست که قدرتی برابر و متوازن بین قدرتهای دیگر در جهان باشد." رامنی افزود: "این قرن باید قرن آمریکا باشد. در چنین سدهای، ایالات متحده باید قوی ترین اقتصاد و ارتش دنیا را داشته باشد. در قرن آمریکا، ایالات متحده دنیای آزاد را هدایت می کند و دنیای آزاد، هدایت سایر جهان را برعهده دارد." میت رامنی باراک اوباما را متهم کرده که در دوره ریاست جمهوری او سه چیز تضعیف شده: اقتصاد، ارتش و ارزش های آمریکا. میت رامنی، وعده داد که در صورت پیروزی بر باراک اوباما، ناوهای هواپیمابر ایالات متحده را علیه "حکومت ایران" به طور "مستمر" در خلیج فارس و شرق دریای مدیترانه مستقر کند. او همچنین در ارتباط با ایران به مخاطبان سخنانش با موضعی وقیحانه مدعی شده که "جهان را در چهار سال آینده یعنی هفتم اکتبر سال 2015 میلای تصور کنند و این سوال را مطرح کرده که آیا ایران یک قدرت اتمی کاملا فعال شده خواهد بود که همسایگانش را تهدید و با اعمال فشار بر تنگه هرمز محموله های نفتی دنیا را کنترل می کند؟ یک ایران اتمی چیزی کمتر از یک خطر جدی علیه موجودیت اسرائیل نخواهد بود.
مهمترین نامزد جمهوریخواهان در انتخابات سال آتی آمریکا بار دیگر با اشاره به چین گفت: در صورت پیروزی در انتخابات رویکرد مثبتی را در قبال چین درپیش گرفته، حضور نظامی آمریکا در اقیانوس آرام را افزایش داده و همچنین با آن دسته از کشورها که نگران افزایش قدرت چین هستند نیز روابط بیشتری برقرار می کنم. میت رامنی که فرمانداری ایالت ماساچوست را در کارنامه خود دارد، تیمی متشکل از دیپلمات ها و مقامات ارشد امنیتی دولت سابق آمریکا را برای کارزار انتخاباتی خود برگزیده است. در بین 22 "مشاور ویژه" رامنی، اسامی مایکل چرتاف، وزیر امنیت داخلی سابق، اریک ادلمن، دیپلمات کهنه کار و دستیار دیک چنی و الیوت کوهن، مشاور کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق دیده می شوند. مایکل هیدن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) و کوفر بلک، رئیس اسبق بخش عملیاتی سی آی ای، هم به تیم مشاوران میت رامنی پیوسته اند. بسیاری از این مشاوران مانند رابرت کیگن، ستون نویس و کارشناس موسسه تحقیقاتی بروکینگز، از حامیان جنگ عراق و افغانستان بوده اند و انتصاب آنها هشدار جناح چپ را در پی داشته است. با این وجود، استیو کلمنز، سردبیر نشریه آتلانتیک،  مشاوران رامنی را تیمی "با کثرت و در برگیرنده نظرات مختلف جمهوریخواهان" توصیف می کند که "متفکرین نومحافظه کاران و واقع گرایان" را شامل می شود. او به طور نمونه، ژنرال بازنشسته مایکل هیدن را فردی محتاط میداند که با دیدگاههای نومحافظه کاران موافق نیست. تحلیل گران می گویند از این که محافظه کارهای معروفی مانند جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، پل ولفوویتز، از مقامهای سابق پنتاگون و حامی بزرگ سرنگون کردن حکومت صدام حسین یا بیل کریستول، دستیار سیاست خارجی سناتور مک کین در انتخابات سال 2008، در بین مشاوران میت رامنی نیستند، متعجب است. دولت آمریکا در حال حاضر با کسری بودجهای معادل یک تریلیون و 200 هزار دلار مواجه است و واشنگتن قصد دارد که طی ده سال آینده حدود 450 میلیارد دلار از بودجه پنتاگون، وزارت دفاع آن کشور را کاهش دهد. میت رامنی همچنین وعده داد که در ظرف 100 روز پس از ورود به کاخ سفید، ساخت کشتیهای نظامی بیشتر و گسترش سپر موشکی آمریکا را در دستور کار خود قرار خواهد داد. به گفته کارشناسان این سخنان رامنی نسخه به روز شده دکترین "رونالد ریگان" رئیس جمهور پیشین آمریکاست که معتقد بود "صلح ازطریق قدرت بدست میآید.  ریگان با اتکا به احساسات راست گرایانه در آمریکا در انتخابات سال 1980 ایالات متحده به پیروزی رسید.
وی دستور حملات مختلفی را به کشورهای دیگر از جمله جزایر کارائیب، لبنان و لیبی را صادر کرد. در مجموع وی یک جمهوری خواه جنگ طلب بود.در مقابل این مسائل، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، "شکیرا"، خواننده آمریکایی کلمبیایی تبار را به عنوان مشاور آموزشی کاخ سفید در امور ساکنان آمریکا که دارای اصلیت لاتین هستند، تعیین کرد.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در این باره نوشت: تعیین شکیرا که برنده جایزه "گرمی" است، به دلیل مشارکت وی در امر آموزش کودکان لاتین تبار در سال های اخیر است. علاوه بر این وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 میلادی از طرفداران باراک اوباما بود. در همین حال، باراک اوباما در نظر دارد برای کاهش بیکاری و افزایش رشد اقتصادی، یک طرح کلان اجرا کند که هزینه آن بیش از 440 میلیارد دلار برآورد شده است. ادامه حمایت مالی از بیکاران و صرف مبالغ کلان در پروژههای تعمیر مدارس، گسترش جادهها و طرحهای عمرانی، از تدابیر مورد نظر اوباما برای ایجاد فرصت های شغلی و کمک به رشد اقتصادی آمریکاست.  جمهوریخواهان در کنگره با طرح های پرهزینه دولت مخالفند. آنها که مجلس نمایندگان را کنترل می کنند، بر کاهش جدی کسری بودجه کلان دولت فدرال تاکید دارند. کسری بودجه دولت فدرال در سال جاری بیش از یک تریلیون و 200 میلیارد دلار اعلام شده است.

روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 27 بازدید