جولیان آسانژ به آمریکا فرستاده می‌شود؟

تلاش برای استرداد افشاگربزرگ

جولیان آسانژ مهر ماه سال 89 هزاران برگ از اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا را در وب سایت ویکی لیکس منتشر کرد تا ایالات متحده بدترین شوک اطلاعاتی را تجربه کند که شاید حتی در اوج جنگ سرد با شوروی هم در خواب نمی دید. تمام مکالمات داخلی مردان واشنگتن در دسترس عموم قرار گرفت و افتضاح بزرگی برای ایالات‌متحده‌ شکل گرفت. بسیاری سر خورده شدند و بیش از آن خشمگین از ویکی لیکس.
بلافاصله کانال های مالی این سایت قطع شد تا در نهایت حدود دو هفته پیش، جولیان آسانژ بنیانگذار این گروه اعلام کرد از دسامبر گذشته تاکنون با "یک انسداد خودسرانه و غیرقانونی مالی" از سوی موسسات بنک آو آمریکا، ویزا، مسترکارد، پی پل و وسترن یونیون روبرو بوده است که این حمله 95 درصد درآمد ما را از میان برده است."
آسانژ که خود زمانی یک هکر بود گفت که این سازمان "ده ها میلیون دلار کمک موقوفی را در زمانی که هزینه های فعالیتش بی سابقه است از دست داده است."
پس از مدتی، بردلی منینگ، متهم اصلی پرونده افشای هزاران سند دولتی محرمانه به گروه ویکی لیکس، به زودی به یک بازداشتگاه نیروی زمینی ارتش واقع در پایگاه "فورت لون ورت" ایالت کانزاس منتقل می شود.
این سرباز چند ماه است در زندان نظامی پایگاه کوانتیکو در ایالت ویرجینیا که توسط نیروی تفنگداران دریایی اداره می شود، تحت حداکثر تدابیر امنیتی محبوس بوده است. او در شبانه روز 23 ساعت در سلول انفرادی به سر می برد و بارها از وی خواسته می شود که تمام لباس هایش را از تن دربیاورد.
گفته می شود که ارتش آمریکا برای جلوگیری از خودکشی این سرباز تدابیر سختگیرانه ای درباره او در نظر گرفته است.
این که ایالات متحده با این اقدامات از کنار جولیان بی تفاوت بگذرد، نوعی خوش‌بینی افراطی است; آسانژ باید تقاص افشاگری هایش را پس بدهد!
دشمنان آسانژ پرونده ای دست و پا کردند برای بدنام کردن و در نهایت کشاندن آسانژ به پشت میله های زندان;آسانژ پیشتر گفته بود: "احساس من این است که اهداف متفاوت شخصی، داخلی و
بین المللی در این زمینه وجود دارد که هدف آن منزوی ساختن من است، اما این جریان نشان دهنده جنبه های نگران کننده ای از زندگی در اروپاست." وی گفت: "به عنوان مثال هر کس در هر کشور اروپایی می تواند بدون هیچ مدرکی به یک کشور دیگر مسترد شود." آسانژ در نهایت بازداشت شد اما کمی بعد در ماه دسامبر به قید وثیقه آزاد شد. یکی از شرایط آزادی او، به تن کردن یک دستگاه ردیاب الکترونیکی و حضور روزانه در یک ایستگاه پلیس محلی بود. اما وی همچنان اتهامات علیه خود را "بی اساس" می دانست.
دیروز، افشاگر بزرگ،در دعوی حقوقی بر سر جلوگیری از استرداد خود به سوئد برای بازجویی در باره اتهامات تجاوز و تعرض جنسی شکست خورد. دو قاضی در دادگاه عالی بریتانیا دیروز حکم پیشین یک قاضی بریتانیایی در باره موسس ویکی لیکس را تائید کرده و رای دادند که آسانژ را می توان به سوئد مسترد کرد.
قضات دادگاه عالی بریتانیا دلایل ارائه شده توسط وکلای آسانژ را برای عدم استرداد وی نپذیرفتند.  
دیروز جولیان آسانژ این اتهامات را رد کرد و آنها را غیرعادلانه دانسته; وی به کشوری که هیچگونه آشنایی به زبان و  سیستم قضایی آن ندارد، مسترد شود.   وکلای آسانژ می گویند درخواست تجدیدنظر در این حکم را در دیوان عالی بریتانیا، عالی ترین مرجع قضایی این کشور دنبال خواهند کرد.
برای ارجاع پرونده های قضایی به دیوان عالی، لازم است موافقت آن پیشاپیش کسب شود.
وکلای بنیانگذار ویکی لیکس خواستار عدم استرداد وی به دلایل حقوق بشری شده بودند.   آنها به دادگاه عالی بریتانیا گفتند که کشور سوئد جولیان آسانژ را به آمریکا تحویل خواهد داد. 
 نماینده دادستانی سوئد که در دادگاه حضور داشت چنین موضوعی را رد کرده است.
در همین حال، یکی از سخنگویان ارتش آمریکا از دستگیری یکی از کارشناسان نظامی این ارتش در پایگاه نظامی آمریکا در آلاسکا به اتهام جاسوسی خبر داد."بیل کوپرنل"، سخنگوی ارتش آمریکا گفت: "ویلیام کولتون میلی" 22 ساله در 28 اکتبر در پی تحقیقات مشترک جاسوسی توسط اف.بی.آی و عاملان ویژه ضد اطلاعات ارتش آمریکا در پایگاه مشترک "المندورف ریچاردسون" بازداشت شد. اف بی آی ادعا کرده این سرباز ارتباطی با افشاگری های ویکی لیکس ندارد. اما برخی می گویند این دومین بازداشت علنی در رابطه با افشاگری های ویکی لیکس است.
در طول یک ماه آینده تا زمان استرداد احتمالی آسانژ به سوئد فضای عمومی بریتانیا و کشورهای غربی شاهد صف آرایی موافقین و مخالفین آسانژ خواهد بود.
افشاگر بزرگ و حامیانش می گویند اخراج وی به سوئد ممکن است به استرداد او به آمریکا منجر شود، جایی که باید به اتهامات جداگانه ای درباره فعالیت های ویکی لیکس پاسخ گوید. اتهاماتی که در آمریکا علیه او مطرح شده می تواند مجازات اعدام داشته باشد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 4 نظر / 25 بازدید
بچه یزد

سلام خوبی؟خیلی مخلصیم.. میزونی که؟

ساحل هدایت

بسم رب المهدی «مسابقه استانی کتاب وکتابخوانی » كتاب يك غذاست؛يك نوشيدنى روح است و چنانچه مقوّى باشد، روح را تقويت مى‌كند.(مقام معظم رهبری) باسلام،ساحل هدایت به مناسبت هفته کتاب وکتابخوانی در نظر دارد مسابقه ای را در این راستا برگزار نماید. شمامی توانید سوالات مسابقه را که از دو کتاب انتظار پویا و وانتظاروظایف منتظران طرح شده از وبلاگ ساحل هدایت دریافت نماییدوپاسخ را به ایمیل mahdavibook313@gmail.com ارسال نمایید. درضمن به همین مناسبت از شما مهدی یاور عزیزتقاضا داریم یک پست از وبلاگ ساحل هدایت را در وبلاگ خود قرار دهید تا به این طریق فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در فضای مجازی رواج دهیم . یا مهدی