کره شمالی نسبت به آغاز جنگ هشدار داد

جنگ تمام عیار هویت در شبه جزیره کره

صبح روز سه شنبه کسی در جزیره یون پیونگ حتی به ذهنش هم خطور نمی کرد که بوی باروت و مرگ را از نزدیک لمس کند اما ناگهان توپخانه کره شمالی این جزیره را به توپ بست. این حمله که با پرتاب صدها گلوله توپ همراه بود دست کم 4 کشته و چندین مجروح بر جای گذاشت.  جزیره "یون پیونگ" در 12 کیلومتری مرز آبی کره شمالی و در دریای زرد قرار دارد. حمله توپخانه کره شمالی به جزیزه متعلق به کره جنوبی ظاهرا در اعتراض به تصمیم کره جنوبی به برگزاری مانور مشترک با ایالات متحده صورت گرفت و باعث افزایش تنش در شبه جزیره کره شد.
روز پنج شنبه در سئول ; اعلام شد کیم جونگ ایل شخصا فرمان به توپ بسته شدن کره جنوبی را همانند غرق کردن زیردریایی چئونان صادر کرده است. روزنامه "چوسون ایلبو"، تصویری به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر کرد که نشان می دهد رهبر کره شمالی و کیم جونگ اون فرزند و جانشین احتمالی وی کنار یک شخصیت بلندپایه نظامی ایستاده اند. این روزنامه کره جنوبی افزود این تصویر به این گمانه زنی ها دامن زده که این حمله با تایید مقامات مافوق صورت گرفته است. این تصویر در جریان سفر کیم و فرزندش به مزرعه ای در استان هوانگ های جنوبی در جنوب غربی کره شمالی، گرفته شده است. این روزنامه افزود در این عکس، کیم میونگ گوک، یک ژنرال چهار ستاره و فرمانده عملیات نظامی ستاد کل نیروهای مسلح کره شمالی در کنار رهبر این کشور و فرزندش ایستاده است. این مزرعه در ریونگیون واقع شده که یک پست راهبردی مجهز به تعداد زیادی توپخانه است. خبرگزاری رسمی کره شمالی روز دوشنبه، یک روز پیش از حمله توپخانه ای این کشور به کره جنوبی، این تصویر را منتشر کرده ولی تاریخ بازدید کیم را اعلام نکرده است.  حمله توپخانه کره شمالی با واکنش قاطع کره جنوبی مواجه نشد و این موضوع باعث زلزله سیاسی در سئول شد;
وزیر دفاع کره جنوبی که با انتقادهای وسیعی از سوی هر دو جناح طرفدار و مخالف دولت در پارلمان روبرو بود استعفا کرد. کیم تی یانگ متهم شد که در واکنش به حمله  کره شمالی "بسیار ضعیف و کند" عمل کرده است.
کره جنوبی اعلام کرد که قصد دارد قوای نظامی خود را در دریای زرد تقویت و قوانین خود برای پاسخ به حملات احتمالی کره شمالی در آینده را تشدید کند.  لی میونگ بک، رئیس جمهور کره جنوبی  همچنین اعلام کرده که واحدهای نظامی در 5 جزیره دریای زرد را به سلاح های بهتری مجهز خواهد کرد. همچنین قرار است که بودجه نظامی افزایش یابد.  جمعه محافل سیاسی به رغم تکذیب دولت اعلام کردند، معاون رئیس  جمهوری کره جنوبی در امور امنیتی  به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور انتخاب می شود.   "لی هی وون" 61 ساله که قرار است به عنوان وزیر دفاع جدید کره جنوبی انتخاب شود، ژنرال چهار ستاره بوده و در سال 2005 میلادی معاون رئیس نیروهای مشترک آمریکا و کره جنوبی شد.   وی در سال 2006 میلادی از ارتش بازنشسته شد و در ماه می و بعد از غرق شدن کشتی جنگی کره جنوبی، به عنوان معاون امنیتی رئیس جمهوری انتخاب شد.
کیلومترها دورترماجرای درگیری توپخانه ای دو کره باعث بروز چالش جدی برای سیاستمدار ناپخته آمریکایی شد که در سودای تسخیر کاخ سفید است.  "سارا پیلین"،  در برنامه رادیویی "گلن بک" در پاسخ به سوالی در خصوص مناقشات شبه جزیره کره مرتکب اشتباهی شد که در رسانه های آمریکایی مخالف این سیاست مدار تازه به دوران رسیده، انعکاس گسترده ای یافت.
پیلین در جملات خود از ایالات متحده خواست از کشوری حمایت کند که سال هاست با آن سابقه دشمنی دارد! وی اظهار داشت: "ما باید در کنار متحد خود یعنی کره شمالی!! بایستیم!"
در این لحظه مجری برنامه به سرعت وارد عمل شد و وی را تصحیح کرد و پالین نیز به سرعت جمله خود را چنین تصحیح کرد: "بله، بله، ما لازم است که در کنار متحد خود یعنی کره  جنوبی بمانیم." هرچند این گاف پیلین یک اشتباه لفظی محسوب می شود اما سیاستمداران به خوبی می دانند که گاهی یک اشتباه لفظی می تواند برای آنها گران تمام شود.
آمریکا و کره جنوبی پس از حادثه سه شنبه، برای کاهش تنش در شبه جزیره کره، خواستار اعمال نفوذ چین بر کره شمالی شده بودند. این در حالی است که چین پنجشنبه دو طرف این درگیری را به خویشتنداری دعوت کرده است.
چین ، متحد اصلی کره شمالی یک روز پس از حمله کره شمالی طرف های درگیر را به خویشتنداری و "پرهیز از هرگونه تحریک" فرا خواند.  به گفته کارشناسان چینی، مسوولان سیاسی و به ویژه فرماندهان نظامی چین از حمله ی غافلگیرانه  کره شمالی خشنود نیستند، زیرا آن را دلیلی برای حضور نظامی آمریکا در منطقه ارزیابی می کنند.
از روز یکشنبه مانور نظامی کره جنوبی و آمریکا آغاز خواهد شد; کره شمالی که با حمله توپخانه ای خود قصد داشته کره جنوبی را از انجام این مانور منصرف کند بالعکس آنها را بر اجرای مانور آن هم با تجهیزات سنگین نظامی تحریک کرده است.  کره شمالی می گوید مانور نظامی مشترک ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی، جنگ میان دو کره را قریب الوقوع می سازد. سران حکومت پیونگ یانگ روز جمعه در حالی از احتمال وقوع جنگی تمام عیار با همسایه جنوبی خود سخن گفتند که، صدای چند انفجار در جزیره مرزی یون پیونگ به گوش رسید که می تواند حاکی از آتشباری توپخانه کره شمالی باشد. به نظر نمی رسد گلوله توپ به نقطه ای از این جزیره اصابت کرده باشد.
برخی منابع خبری گفته اند که کره شمالی به عنوان مقابله به مثل، یک مانور نظامی در نزدیکی مرز با کره جنوبی برگزار کرده و احتمال دارد صدای شلیک ناشی از تیراندازی توپخانه در جریان این مانور بوده باشد.
خبرگزاری مرکزی کره شمالی با انتفاد از برنامه آمریکا و کره جنوبی برای برگزاری رزمایش مشترک نظامی اعلام کرد: "وضعیت در شبه  جزیره کره به دلیل اقدام های بدون ملاحظه عناصر آشوب طلب که بار دیگر در صدد برگزاری رزمایش علیه کره شمالی هستند، به وضعیت جنگی نزدیک تر می شود."
 سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در شبه جزیره کره گفت که این رزمایش مطابق برنامه از پیش تعیین شده برگزار می شود و ناو "جورج واشنگتن" که به منطقه اعزام شده است، یکشنبه به مقصد می رسد.
همزمان، یک مقام ارشد سازمان ملل در امور کمک های بشردوستانه از کره جنوبی خواسته است تا به ارسال کمک های غذایی به کره شمالی ادامه دهد. کره شمالی با مشکلات اقتصادی شدیدی مواجه است و گفته می شود قطع کمک های خارجی می تواند به قحطی و تلفات انسانی گسترده در این کشور منجر شود.
اقتصاد کره شمالی همواره با مشکلات عمده ای مواجه بوده اما در سال های اخیر، وضع تحریم های بین المللی در واکنش به برنامه های اتمی این کشور به وخامت بیشتر اقتصادی منجر شده است.
از زمان اعلام ترک مخاصمه در جنگ سه ساله کره در سال 1953، شبه جزیره کره بارها شاهد افزایش تنش بین دو کره و برخورد محدود نظامی بین آنها بوده است. در شبه جزیره کره مدتهاست که عطر ناخوشایند باروت و تنش به مشام می رسد. کره شمالی با فرمان کیم جونگ ایل زیر دریایی چئونان را غرق می کند تا 45 ملوان به کام مرگ فرستاده شوند و در مقابل کره جنوبی با همپیمانی ایالات متحده و بعضا ژاپن مانورهای نظامی پشت دروازه های پیونگ یانگ برگزار می کرد اما آنچه اوضاع امروز شبه جزیره و خاور دور را ملتهب تر از گذشته می کند این است که کره شمالی در پی اثبات قدرت خود است تا بگوید همه چیز برای انتقال قدرت کیم جونگ اون آماده است و در مقابل سئول به دلیل عدم پاسخ مناسب به حمله کره شمالی تحت فشار جو روانی داخلی است فضای مساعدی را برای آغاز یک جنگ تمام عیار فراهم کرده است فضایی که به دلیل ملاحظات اقتصادی از بروز آن جلوگیری شده بود.

روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 34 بازدید
اشعیا

سلام حضرت برادر عید شما هم مبارک (با تاخیر!). کم پیدا بودید؟! نگران شدیم [چشمک] با این که مردم کره شمالی و جنوبی با هم تفاوتی ندارن و نسبت خانوادگی دارن ولی حکومت دو کره، زمین تا آسمون با هم توفیر دارن! چرا این جوره ؟!!