حزب روسیه واحد فاتح انتخابات محلی مسکو شد

پیروزی مهره های پوتین به لطف تقلب

حزب حاکم "روسیه واحد" به رهبری "ولادیمیر پوتین"، نخست وزیر روسیه در انتخابات محلی یکشنبه مسکو به پیروزی رسید.  پس از شمارش  90 درصد آرا در انتخابات محلی مسکو، کمیته انتخابات مسکو گزارش داد که حزب "روسیه متحد" متعلق به ولادیمیر پوتین،  66/10 درصد آرا و حزب کمونیست با اختلاف زیاد،  13/28 درصد آرا را کسب کرده اند و بدین ترتیب حزب کمونیست سه کرسی از  35 کرسی شورای مسکو را از آن خود می کند.
احزاب ملی گرایان افراطی (LDPR) با  6/23 درصد، حزب روسیه عادل با  5/40 درصد، حزب لیبرال یابلوکو با  4/71 درصد و حزب میهن پرستان روسیه با  1/85 درصد آرا نتوانستند از مرز هفت درصدی تعیین شده توسط ولادیمیر پوتین (در زمان ریاست جمهوری اش در سال  2007) برای داشتن کرسی در شورای مسکو عبور کنند.
در میان سردی و بی تفاوتی عمومی نسبت به انتخابات در میان مردم مسکو، میزان حضور رای دهندگان در انتخابات  34/72 درصد بود.
سلطه و برتری حزب روسیه واحد در انتخابات منطقه ای و شهرداری سراسر روسیه به خوبی نمایان بود; کاندیدا های حزب حاکم  32 کرسی از  35 کرسی شورای شهر ایرکوتسک را به دست آوردند و در چندین انتخابات منطقه ای شامل مناطق یاکوتیا، سیبری شرقی و منطقه شرقی دور دست پریموری و چندین انتخابات شهرداری شامل شهر جنوبی آستاراخان و شهر شرقی دور افتاده یوژنو- ساخالینسک پیروز شوند.
در شهر چچن و در اولین انتخابات شهرداری گروزنی، مسلم خوچی یف شهردار موقت با  87 درصد آرا در این سمت تایید شد.  اما بر خلاف مسکو، میزان رای دهندگان در پایتخت چچن  91/48 درصد گزارش شد.
رسانه ها گزارش دادند، در منطقه داغستان مشکلات گسترده ای در خصوص انتخابات شهرداری شهر "دربنت" رخ داد که شامل عدم گشایش بسیاری از حوزه های رای گیری و اذیت و آزار رای دهندگان و روزنامه نگاران توسط پلیس بود.
 مطالعه موسسه "لوادا" گزارش داد که 62 درصد از مردم مسکو بر این باورند که این انتخابات "نمایشی برای مبارزه انتخاباتی" بوده است. بسیاری از مخالفان دولت به تقلب انتخاباتی و نقض قوانین در جریان مبارزات انتخاباتی اعتراض دارند.
دیمتری اورشکین، تحلیل گر سیاسی در این باره می گوید: احزاب مخالف به رسانه ها دسترسی ندارند; آنها نمی توانند نامزدهای خود را معرفی و در انتخابات شرکت کنند; این احزاب خارج از نظام سیاسی روسیه قرار گرفته اند.در حقیقت احزاب مخالف دولت در انتخابات شرکت نمی کنند و اگر شرکت کنند هیچ شانسی برای پیروزی ندارند، چرا که نتایج انتخابات بسته به نظر دولت است و نه انتخاب مردم.
حزب اپوزیسیون "ژابلونکو" اعلام کرد که افراد زیادی در حوزه های اخذ رای حاضر شده  و آرای خود را به صندوق ها انداخته اند، بدون آن که ساکن محل مربوطه باشند.  این حزب اعلام کرد که به کمیسیون انتخابات شکایت خواهد کرد. منتقدان کاخ کرملین معتقدند که دموکراسی در دوران ریاست جمهوری "ولادیمیر پوتین"، نخست وزیر کنونی روسیه تحلیل  رفته است.  مخالفان کرملین اعلام می کنند که شرایط از زمانی که دیمتری مدودف در ماه می 2008 میلادی به قدرت رسیده است رو به زوال رفته است.
لیلیا شیبانوا، رئیس دیده بان مستقل انتخابات یکشنبه اعلام کرد رقابت های انتخاباتی به لحاظ عملی صفر است; مدودف در سخنان خود اعلام کرد که ما نیاز به رقابت داریم، ما نیاز به سیستم چند حزبی داریم اما نتایج انتخابات دقیقا عکس (این سخنان) را نشان می دهد.
در این گزارش آمده است که انتخابات شهردا ری ها و منطقه ای یکشنبه در 76 منطقه از 83 منطقه روسیه پایان یافت اما مخالفان نتایج انتخابات به ویژه انتخاب شهردار مسکو را مردود اعلام کرده اند.  دیده بان مستقل انتخابات روسیه (Golos) اعلام کرده بود که شش حزب در این انتخابات شرکت کرده اند اما تنها پوسترهای تبلیغاتی حزب حاکم روسیه واحد در سطح شهر دیده می شود و مقام های شهر مسکو کارگران و کارمندان، روس را به رای دادن به کاندیداهای این حزب ترغیب می کنند.
در همین حال، کاندیدا های دیگر و ناظران انتخاباتی در روسیه گفتند که موارد قابل توجه تخلف در انتخابات منطقه ای در سراسر روسیه در روز یکشنبه، نشان می دهد که دیمیتری مدودف رییس جمهور روسیه، در عمل به تعهدات خود مبنی بر ارتقای دموکراسی در روسیه شکست خورده است.
درواقع شرایط محدود کننده ورود به عرصه انتخابات که در دوره مدودف معرفی شد و دسترسی رو به کاهش به رسانه ها، فرصت های جناح مخالف را تخریب کرد و به حزب روسیه واحد این امکان را داد که آرا را به نفع خود تصاحب کند.
حزب مخالف به ویژه نسبت به انتخابات شورای مسکو انتقاد داشت که بودجه  40 میلیارد دلاری این شهر را تحت کنترل خود دارد. در این انتخابات تنها یک حزب مخالف لیبرال موسوم به "یابلوکو" مجوز ثبت نام در این رقابت حزبی را به دست آورد که  18 کرسی از  35 کرسی شورای مسکو از طریق آن تعیین می شود.  احزاب مخالف می گویند، تمام کاندیدا هایشان از حضور در انتخابات رد صلاحیت شده اند که بیشتر به خاطر این بوده که برخی از هزاران امضای ارایه شده برای ثبت نام ظاهرا غیر معتبر بوده اند.  6 حزب در انتخابات روز یکشنبه در مسکو ثبت نام کردند، ولی تنها پوستر های حزب روسیه واحد در سطح شهر مشاهده می شد. ناظر مستقل انتخابات گفت که گزارش هایی را مبنی بر این که مقامات مسکو در حال اعمال فشار بر کارگران برای رای دادن به منظور افزایش میزان رای دهندگان هستند دریافت کرده اند و هم چنین گزارش های پراکنده ای از پر شدن غیرقانونی صندوق ها دریافت کرده اند.
انتخابات اخیر نشان می دهد روسیه به نوعی از دیکتاتوری پنهان دچار شده است ;  دیکتاتوری پنهان در شکل دمکراتیک آن. در این شیوه از استبداد، شخص یا محفلی که انحصار قدرت را در نظام سیاسی به دست دارد، با طراحی بازی قدرت، سرنوشت کشور را برای مدت طولانی به دست می گیرد و هرچند در ظاهر با برگزاری انتخابات نظام سیاسی روندی مردم سالارانه را طی می کند، اما ابزارهای سلطه، امکان خروج فرایند سیاسی از مسیر طراحی شده برای آن، توسط دیکتاتور را ناممکن می سازد. نقش ولادیمیر پوتین در نظام سیاسی کنونی روسیه، نمونه ای آشکار از این دیکتاتوری پنهان محسوب می شود.
پوتین پس از اتمام دو دوره ریاست جمهوری، در حالی که به مدد نفوذ خود در سرویس امنیتی روسیه، با قلع و قمع مخالفان سیاسی خود پرداخته است، اکنون در حال تغییر جایگاه از لباس ریاست جمهوری به کسوت نخست وزیری است، وگماردن یکی از دستیاران خود به عنوان رییس جمهور بشکلی است که در عمل همچنان وی مرد اول روسیه به شمار خواهد آمد.
تمرکز اختیارات و قدرت در این نوع از نظام استبدادی، به فرد فرصت تبدیل شدن به دیکتاتوری کامل در قامت چهره ای دمکراتیک را می دهد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 37 بازدید
محمد رحمتی

سلام دوست گرامی خدا قوت خیلی زحمت می کشی و کارهای فشرده و سنگین انجام میدهی. موفق باشی.