مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا درگذشت

عـزای کـت قـرمزهـا برای بانوی آهنین

 دیروز، بامداد دوشنبه بانوی آهنین بریتانیا، در سن 87 سالگی به دنبال سکته مغزی درگذشت. مارگارت تاچر از سال 1979 تا 1990 نخست‌وزیر بریتانیا بود. وی تنها نخست وزیر زن بریتانیا بود و طولانی‌ترین زمان نخست وزیری این کشور در قرن بیستم را بر عهده داشت. مارگارت تاچر که سیاستمداری محافظه کار بود،‌ به دلیل نحوه‌ عمل و مبارزه‌اش با کمونیسم با نام بانوی آهنین نیز شناخته می‌شد.

مارگارت پیش از مرگ نیز چند سکته مغزی دیگر را تجربه کرده‌بود و پزشکان، یک دهه پیش ازاین به او توصیه کرده‌بودند تا به خاطر وضعیت سلامتی‌اش از نطق‌های عمومی پرهیز کند. خانم تاچر در سال‌های اخیر دچار بیماری آلزایمر شده بود. خانم تاچر آخرین بار در ماه دسامبر برای یک عمل کوچک مربوط به مثانه در بیمارستان بستری شده بود.

درهمه جای دنیا سیاسی وینستول چرچیل به عنوان یک نماد سیات ورزی بریتانیایی ها شهره است و از مارگارت تاچر با عنوان بانوی آهنین یاد می شود. میراث سیاسی مارگارت تاچر بر سیاست نخست وزیرانی که پس از وی در بریتانیا به قدرت رسیدند، چه از حزب محافظه کار و چه از حزب کارگر تاثیر بسیار داشت.

براساس آخرین نظرسنجی در بریتانیا که موسسه "کومرس" به سفارش روزنامه ایندیپندنت انجام داده است، مارگارد تاچر، از بین هشت نخست وزیری که از سال 1964 تاکنون بریتانیا را اداره کرده‌اند با کسب 32 امتیاز بهترین نخست وزیر این کشور بوده و پس از او هارولد ویلسون با 10 امتیاز قرار دارد. براساس نظرسنجی که روزنامه گاردین در سال 2010 انجام داد، از نظر رای دهندگان بریتانیایی مارگارت تاچر بانفوذترین زن تاریخ شناخته شد و توانست بر ستارگان سینما و مشاهیر موسیقی پیشی بگیرد.

امروز، پرچم ها در بریتانیا نیمه افراشته شده است و بی شک کت قرمزها بزرگترین مراسم تشییع رابرای بانوی آهنین به نمایش خواهند گذاشت. کاخ باکینگهام در بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که ملکه الیزابت دوم از شنیدن خبر درگذشت خانم تاجر متاثر شده‌است و ملکه قصد دارد پیامی خصوصی برای تسلیت به خانواده او بفرستد.»

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا که سفر خود به اسپانیا را پس از شنیدن خبر مرگ خانم تاچر نیمه‌کاره گذاشته، گفته است: "ما یک رهبر بزرگ، یک نخست وزیر بزرگ و یک بریتانیایی بزرگ را از دست دادیم." مارگارت تاچر پس از به قدرت رسیدن به سیاست‌های تقویت بازار آزاد و همچنین مقابله با اتحادیه‌های کارگری پرداخت. سیاستمداران دست راستی از او به خاطر بیرون آوردن اقتصاد بریتانیا از رکود تمجید می‌کنند اما چپگرایان وی را باعث «فروپاشی صنایع سنتی» و «تضعیف بافت اجتماعی» می‌دانند. وی در سال 1976 در یک سخنرانی اعلام کرد که «روس‌ها به دنبال تسلط بر جهان هستند» و در آن زمان مطبوعات شوروی به او لقب «بانوی آهنین» دادند.

اگرچه در طول مدتی که وی ریاست دولت بریتانیا را برعهده داشت هزاران تن از شهروندان عادی این کشور از طریق خرید مسکن دولتی صاحب ملک شدند، و هزاران نفر دیگر با خرید سهام شرکت های دولتی بزرگی مثل شرکت گاز و شرکت تلفن که توسط وی خصوصی شدند، به قشر سهامداران و طرفداران بازار آزاد پیوستند.اما سیاست‌های تاچر در دوره اول نخست‌وزیری وی با رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری همراه شد و موجب کاهش شدید محبوبیت او شد. با این وجود جنگ سال 1982 بر سر جزایر فالکلند (مالویناس) و پیروزی بریتانیا بر آرژانتین، نجات‌بخش وی بود و موجب شد تا او بتواند در انتخابات سال 1983 نیز در پست خود ابقا شود.

تاچر چهار سال بعد باز هم به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد. اما سومین دوره نخست‌وزیری برای وی خوش یمن نبود و با مخالفت‌های شدید عمومی و درون‌کابینه‌ای با سیاست‌های وی همراه شد. بی اعتنایی و مخالفت وی با روشهای سیاسی تفاهم آمیز او را به یک رهبر اختلاف برانگیز بدل کرده و میزان مخالفت با سیاست ها و روش حکومت وی در نهایت به شورش علیه وی در حزب حاکم محافظه کار و شدیدترین ناآرامی های تاریخ معاصر در سطح جامعه بریتانیا منجر شد.او نهایتا در نوامبر سال 1990 از نخست‌وزیری و همچنین رهبری حزب محافظه‌کار استعفا داد.

او نزدیکترین متحد رونالد ریگان، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده به شمار می‌آمد. ریگان در ماجرای فالکلند جانب بریتانیا را گرفته بود. خانم تاچر در عین حال با ارتباط نزدیکتر کشورش با کشورهای دیگر اروپایی مخالف بود. دراوج دوران جنگ سرد، وی در اولین سال نخست‌وزیری‌اش از استقرار سامانه‌های موشکی آمریکا در غرب اروپا حمایت کرد و در مقابل سامانه زیردریایی‌های هسته‌ای «تریدنت» را از آمریکا دریافت کرد.

البته ناگفته نماند که نخست وزیر سابق بریتانیا به دلیل حمایت از صدام حسین در 8 سال جنگ تحمیلی در ایران یک شخصیت منفور محصوب می شود. تاچر بعد از کناره‌گیری از نخست‌وزیری به عنوان نماینده حزب محافظه‌کار در پارلمان باقی ماند و به فعالیتهای سیاسی خود ادامه داد. اما خط سیاسی تاچر در دوران پس از وی یعنی زمان نخست‌وزیری جان میجر نیز ادامه یافت.وقتی میجر در جریان انتخابات اول مه 1997 از رقیب خود تونی بلر شکست خورد و با این شکست به حاکمیت 18 ساله حزب محافظه‌کار بر بریتانیا خاتمه داد، منابع خبری و سیاسی آن کشور از این رویداد به عنوان پایان عصر تاچریسم بر بریتانیا یاد کردند.

/ 0 نظر / 28 بازدید