جیمزجونز ،مشاور امنیت ملی اوباما استعفا داد

کوچ مشاوران کاخ سفید از واشنگتن

مشاوران کاخ سفید یک به یک کاخ سفید را ترک می کنند; برخی بر این باورند این کنار رفتن ها به  نوعی با زلزله ای که مک کریستال در کاخ سفید بپا کرد با معضل های اقتصادی ایالات متحده رابطه دارد.
رام امانوئل ، رئیس دفتر رئیس جمهوری آمریکا و یکی از نزدیک ترین مشاوران باراک اوباما کاخ سفید را ترک گفته است.
لری سامرز، بلند پایه ترین مشاور اقتصادی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که تا پایان سال 2010 از سمت خود کنار خواهد رفت; پیش از او پیتر اورزنگ، رئیس دائره بودجه فدرال و کریستسنا رومر، رئیس شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری از کاخ سفید کناره گیری کرده بودند.
دیروز ، "جیمز جونز"، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا استعفا داد. در این میان گفته می شود رابرت گیتس که از حزب جمهوری خواه است نیز در سال آینده میلادی دولت باراک اوباما را ترک خواهد کرد.
 جیمز جونز چند سال پیش با درجه ژنرالی از نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده بازنشست شد و پس از چند ماه وارد دولت آمریکا شد. "باراک اوباما"، رئیس جمهوری آمریکا، جونز را فردی "امین و دوست" توصیف کرد.
باراک اوباما همچنین تام دونیلون را رسما به عنوان مشاور امنیت ملی خود که ریاست شورای امنیت ملی ایالات متحده را برعهده دارد، معرفی کرد.
این شورا با ایجاد هماهنگی بین نهادهای حساس از جمله وزارت خانه های خارجه، دفاع، خزانه داری و نیز اداره اطلاعات ملی آمریکا سیاست های خارجی و امنیتی آمریکا را تعیین می کند.
از همان ماه های اول ریاست جمهوری اوباما بیش از اینکه تردیدی در مورد جدایی ژنرال جیمز جونز ازحلقه نزدیک باراک اوباما وجود داشته باشد ، این سوال مطرح بود که او تا چه زمان در این جمع دوام خواهد آورد.
کارن دی یانگ می گوید: جونز درجمعی که اصطلاحا "ملت اوباما" خوانده می شدند، بیگانه تلقی می شد.
جونز با سابقه 40 ساله یک نسل از رییس  جمهور کنونی آمریکا مسن تر و سابقه حضور در نیروی دریایی آمریکا  را داشت. جونز دارای منطق کافی برای تصمیم گیری  در بالاترین سطح امنیتی را دارا بود و به همین خاطر بود که اوباما از او خواست تا مشاورامنیت ملی او باشد.اوباما مصمم بود درخلال دوجنگ جاری و بدون هیچ پس زمینه نظامی تصویری تازه از آمریکا بسازد ولی فاقد تجربه کافی برای انتخاب راهکارهای منطقی در زمینه سیاست خارجی بود ودر این راه به توانایی های جونز نیاز مبرم داشت.
جونز در میانه های اولین سال ریاست جمهوری اوباما گفت :"من  از اول وصله ناجوری بودم و زمان زیادی گذشت تا رییس جمهورعادت کند مرا با نام کوچک  صدا کند".
جونز با وجود گسترش همکاری هایش با رییس جمهور هنوز هم یک بیگانه در بین اطرافیان او در کاخ سفید به شمار می آمد و اوباما با توجه به آزادی عمل مشاوران سیاست خارجی و داخلی اش ، نتوانست به قولی که در مورد جونز داده بود عمل کند و هرگز حرف او آخرین چیزی نبود که اوباما در زمینه مسائل امنیتی می شنید.
جونز تنها چهار ماه پس از حضور اوباما در کاخ سفید خواهان مشخص شدن وضعیتش و محدوده عملکرد چندین تن از جمله مارک لیپرت - مشاور انتخاباتی ارشد اوباما - و  دنیس مک دونا -مدیر ارتباطات استراتژیک شورای امنیت ملی آمریکا- شده بود.برخی نیز این شایعه را در  کاخ سفید بر سر زبانها انداخته بودند که او در عوض 16 ساعت کار در  روز تنها 12 ساعت فعالیت می کند وبه اندازه کافی فعال نیست.
یکی از افراد نزدیک به جونز که نمی خواست نامش فاش شود در مورد این استعفای قابل پیش بینی گفت :"جونز پس از جدایی لیپرت کمی به اوباما نزدیک شده بود اما اوانتظار داشت پس از تمام اصراری که رییس جمهور برای حضور اودر این پست داشت، اهمیت بیشتری به کار و نظرات او بدهد. این موضوع در زمان ریاست جمهوری بوش  بین او و کالین پاول تکرار شده بود و بوش با اینکه به ظاهر از  تمامی نظرات پاول حمایت می کرد اما کمتراز سایر مشاورانش به گفته های او  اهمیت می داد".
ژنرال جونز مورد انتقاد شماری از فرماندهان میدانی که از عملکرد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان هستند، قرار داشت. یکی ازدلا یل برکناری ژنرال مک کریستال فرمانده جنگ افغانستان، انتقادات شدید وی از جونز اعلا م شد.
اما شخصیت های برجسته سیاسی آمریکا اقدامات جونز در این مدت را موفقیت آمیز ارزیابی می کنند و او را عامل اصلی بهبود روابط آمریکا  و روسیه، تعامل با پاکستان و هندوستان و ممانعت از افراط گری نظامی در افغانستان می دانند. زبیگنیف برژینسکی مشاور امنیت ملی جیمی کارتر هم معتقد است که او کارنامه خوبی در  این مدت داشته است; برژینسکی و پیکرینگ هر دو معتقدند تیم فعلی سیاست خارجی اوباما توانایی بالفعل کردن آنچه پیکرینگ دیدگاه های گسترده اوباما و نظرات استراتژیک اودرزمینه سیاست خارجی می نامد را ندارند. پیکرینگ در نهایت می گوید:" برای  عملی کردن این دیدگاه های وسیع نیاز به انجام ریسک هایی است که تیم فعلی نسبت به انجام آن تمایلی ندارند."
دانیلون سال گذشته از منتقدان اصلی درخواست ارتش آمریکا برای افزایش نیرو در افغانستان به شمار می رفت و بارها با مسئولان پنتاگون درباره این مسئله درگیر شد.
به نقل از رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفته می شود دانیلون در صورت انتصاب در سمت مشاور امنیت ملی یک فاجعه خواهد شد.
در همین حال دانیلون مناسبات بسیار نزدیکی با اوباما دارد و با محافل خصوصی وی به شدت ارتباط نزدیکی دارد و از جمله افرادی بود که به اوباما در آمادگی برای مناظره های انتخاباتی کمک می کرد.
دانیلون همچنین مناسبات نزدیک و طولانی با جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا و خانواده وی دارد، کاترین راسل همسر دانیلون، رییس دفتر جیل بایدن همسر جو بایدن است.
از آنجا که مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا صرفا مشاوره می دهد و تصمیم گیرنده نیست و انتصاب وی نیز نیاز به موافقت کنگره ندارد، وی به این سمت برگزیده شده است تا به اوباما مشاوره بدهد.

روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 37 بازدید