فرانسوااولاند فاتح انتخابات فرانسه شد

سارکوزی بای بای

 

سرزمین کت آبی‌ها بالاخره یکی از هیجان انگیزترین انتخابات خود را ظرف نیم قرن گذشته را پشت سر گذاشت. همان طور که قابل پیش بود انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که دو هفته پیشتر برگزار شده بود، فرانسوا اولاند توانست 28.76 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و نیکلا سرکوزی کسب 27.18 درصد آرا از وی عقب ماند. برای نخستین بار در تاریخ فرانسه یک رئیس جمهوری این کشور از رقیب خود شکست خورد.

در دور دوم ابروباد و مه و خورشید و فلک علیه‌سارکوزی بود تاهمه نخ های نیکلا پنبه شود؛انتظار می رفت که جناح مارین لوپن طرفداران خود را به رأی دادن به سارکوزی تشویق کند، اما اعلام او مبنی بر اینکه:«رأی سفید در صندوق می اندازد»، هم? امیدها را نقش بر آب کرد. ناگفته نماند که اعلام حمایت بایرو از اولاند نیز تأثیر چندانی بر آراء اولاند نگذاشت. در انتها،17 میلیون و 900 هزار نفر مناظره پرحرارت دو نامزد رقیب انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را در روز چهارشنبه گذشته دنبال کردند تا مهر تاییدی باشد بر شکست سارکوزی.

صبح روز یکشنبه آخرین نظر سنجی ها می گفت اولاند از 52.5 و سرکوزی از 47.5 درصد حمایت فرانسوی‌ها برخوردار است. نظر سنجی دیگری این رقم را برای آقای اولاند 53 درصد و برای آقای سرکوزی 47 درصد ارزیابی کرده است و این در حالی است که نتایج نظر سنجی دیگری می‌گوید 60 درصد مردم فرانسه از آقای اولاند و 40 درصد دیگر از آقای سرکوزی حمایت می‌کنند. تبلیغات انتخاباتی فرانسه به شدت تحت‌تاثیر افزایش نرخ بیکاری و بحران اقتصادی حوزه یورو بوده است.

نیکلا سارکوزی در اوج ناامیدی پیش بینی یک «شگفتی» را کرد و فرانسوا اولاند نیز از رای دهندگان خواست با نزدیک شدن به اوج رقابت‌های انتخاباتی که نگرانی‌ها درخصوص بیکاری، مهاجرت و آینده اقتصادی فرانسه تاثیر زیادی بر آن خواهد داشت، دچار خوش خیالی نشوند.

اولاند روزهای اخیر را در شهر تول در مرکز فرانسه که دارای پایگاه انتخاباتی به عنوان قانونگذار و شهردار است، گذراند.اولاند سوسیالیست با بازدید از فروشندگان یک بازار در این شهر درخصوص بخت خود برای اینکه رئیس جمهوری آینده فرانسه شود، اظهار داشت، وی آسوده خاطر است اما مطمئن نیست.

بالاخره پس از جدال های نفس گیر،مردم فرانسه در 85هزار حوزه اخذ رای،انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را برگزار کردند؛دور دوم انتخابات فرانسه خارج از این کشور ظهر شنبه با گشایش حوزه های رای گیری «سن پییر» و «میکولون»، «گوادلوپ»، «سنت مارتین»، «سنت بارسلمی»، «گویان»، «مارتینیک و پولینزی»، «والیس»، «پوتونا»، «نوول کالدونی» و در قاره آمریکا آغاز شد.

از ساعت 8 صبح دیروز یکشنبه (6 مه / 17 اردبیهشت) حوزه‌های رأی‌گیری به روی شهروندان فرانسوی گشوده شدند تا رئیس جمهور کشورشان را برای چهار سال آینده انتخاب کنند. ثانیه های مرگبار تا ساعت18 به وقت اروپا ادامه یافت. در دور نخست انتخابات فرانسه که با حضور حدود 80 درصدی واجدان شرایط شرکت در انتخابات برگزار شد،تا عصر دیروز آمارهای رسمی وزارت کشور فرانسه از افزایش مشارکت فرانسوی ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مقایسه با دور نخست حکایت داشت. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تا ظهر روز یکشنبه 66/30 درصد از واجدین شرایط در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کردند.

یک شهروند فرانسوی گفت من به اولاند رای می دهم زیر فکر می کنم سارکوزی فرانسه را در پنج سال گذشته به وضع بدی دچار کرده است.

یک زن فرانسوی هم گفت ما باید سیاست کشور را تغییر دهیم. سارکوزی کشور را به وضع فاجعه باری دچار کرده است و ما به فردی به عنوان رئیس جمهور نیاز داریم که فقط برای ثروتمندان کار نکند.

یک فرانسوی دیگر در رابطه با اولاند می‌گوید: «من متوجه شده‌ام که او شخصیت ویژه‌ی یک رئیس جمهور را داراست. وی می‌‌تواند توازن برقرار کرده و از ایده‌های خود به خوبی دفاع کند. او دیگر آن چهره‌ی مبهم پیشین را ندارد.» دیگرانی نیز بودند که به سارکوزی وفادار ماندند. یک پاریسی که به او رأی داده می‌گوید: «سارکوزی همیشه مرا متقاعد نمی‌کند، ولی او برای فرانسه می‌جنگد و همچنان این کار را ادامه می‌دهد. او فردی مصمم است و من می‌توانم روی او حساب کنم.»حدود 20 درصد شهروندان واجد شرایط یا هنوز تصمیم نگرفته بودند اما اقبال عمومی به اولاند آنها را تحریک کرد تا علیه سارکوزی رای دهند.

صبح دیروز،اولاند در شهر تول همانند دیگر شهروندان در صف ایستاد و سپس برگه رای خود را در صندوق انتخابات انداخت. او با بسیاری از رای دهندگان حاضر در این حوزه انتخاباتی دست داد. نامزدحزب سوسالیست‌ها، پس از آنکه رای خود را به صندوق انداخت، در شهر تول به مراکز مختلف انتخاباتی رفت و پس از بررسی اوضاع؛ به رستورانی رفت که فقط نزدیکانش در آن حضور داشتند. بعد از آن اولاند بعد از ظهر در شهرهای حومه تول به دیدار رای دهندگان رفت تا بهتر از توقعات رای دهندگان مطلع شود. سپس به ستاد انتخاباتی خود رفت تا نطقی برای پیروزی آماده کند البته او نیم نگاهی هم به شکست داشت.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس24،نیکلا سارکوزی رئیس جمهور کنونی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با حضور در یکی از حوزه‌های اخذ رای در پاریس رای خود را به صندوق انداخت. بر خلاف دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از جمله فرانسوا اولاند، ژان لوک ملانشون و فرانسوا بایرو، سارکوزی و همسرش بدون اینکه همچون شهروندان عادی در صف بایستند رای خود را در صندوق انداخته و حوزه اخذ رای را ترک کرد تا رهسپار کاخ الیزه شود. طرفداران اولاند می گفتند سارکوزی وسایل خود را برای تحویل الیزه به فرانسوا آماده می شود.

بالاخره «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهوری فعلی فرانسه در جایگاه یازدهمین رهبر اروپایی قرار کرفت که در نتیجه بحران اقتصادی از سمت خود برکنار شده است و فرانسوا اولاند به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری فرانسه طی 17 سال گذشته در مسند قدرت قرار گرفت و برای اولین بار از سال 1981 خواهد بود که یک رییس جمهوری برای بار دوم به کاخ الیزه راه پیدا کرد. در سال 1981، «فرانسوا میتران»- نامزد حزب سوسیالیست، به عنوان نخستین رئیس جمهوری چپ فرانسه به کاخ الیزه راه یافت و تا سال 1995 به مدت 2 دوره هر بار 7 سال رئیس جمهوری فرانسه بود.

انتشار نتایج نظرسنجی‌ها تا زمان اعلام نتایج دور دوم انتخابات در یکشنبه شب،ممنوع بود. اما هر لحظه بر صحت شکست سارکوزی افزوده می شد.اما در صورتی که او با فاصل? زیادی از رقیب شکست بخورد، اختلاف زیادی در حزب او(اتحاد برای جنبش مردمی) بر سر ریاست حزب به وجود خواهد آمد. اما برای اولاند پیروزی در دور دوم، نمایش فاتحان? بزرگی برای چپی های فرانسوی از زمان میتران تاکنون خواهد بود. البته نباید فراموش کرد که چپی ها برای پیشبرد اهداف و برنامه هایشان نیازمند اکثریت پارلمان هستند که انتخابات آن در ماه ژوئن برگزار خواهد شد که به نظر نمی رسد چپی ها در هر دو جبهه موفق باشند. در صورت شکست سارکوزی، او اولین رییس جمهور در جمهوری پنجم بعد از ژیسکاردستن در سال 1981 است که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شکست می خورد. با پیروزی اولاند سرنوشت سیاست ریاضت اقتصادی اروپا در هاله ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

 

روزنامه مردم سالاری

/ 2 نظر / 45 بازدید
سیاوش

علی جون بای بای هه هه هه چه بامزه