ماکت جنگ داخلی در اوکراین

 

 مجسمه لنین،سمبل امپراتوری شوروی در کی یف خرد شد

تظاهرات صدها هزار نفری علیه دولت اوکراین ادامه دارد. مخالفان چند ساختمان دولتی را مسدود کردند. سازمان امنیت اوکراین گفته است علیه مخالفان اقدام خواهد کرد. اوضاع اوکراین با سرعتی باور نکردنی از یک آشوب به جنگ داخلی سوق پیدا می‌کند. بروکسل و مسکو بیرون از گود نظاره گر جدال حامیان خود در اوکراین هستند. در خیابان‌های کی یف به خوبی می‌توان بوی جنگ داخلی را حس کرد.

اگرچه اعتراضات با تغییر نظر رییس جمهوری اوکراین در امضای توافق با اتحادیه اروپا آغاز شد اما بسیاری از معترضان در خیابان به دنبال رهایی از نظامی‌اند که به اعتقاد آنها فاسد است.روسیه و اوکراین هر دو موضوع پیوستن کی یف به اتحادیه گمرکی را تکذیب کرده اند. بلاروس و قزاقستان و روسیه عضوهای این اتحادیه اند. خبرنگاران پیشتر ظن و گمان‌هایی مطرح کرده بودند که ممکن است روسیه در صورت پیوستن اوکراین به این اتحادیه گاز ارزان تری به کیف بفروشد.مدتهاست که اوکراین و روسیه تلاش می‌کنند اختلافات خود را برسر تامین انرژی حل و فصل کنند.اوکراین به واردات گاز از روسیه وابسته است اما گزپروم، تامین کننده این گاز، اخیرا از تعویق پرداخت‌های کیف شکایت کرده است.

این اختلافات پیش از سال 2009 یک بار منجر به قطع گاز اوکراین به دست شرکت گزپروم شد.لوله‌های گازی که از اوکراین می‌گذرند، گاز روسیه را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز می‌رسانند.آرسنی یاتسنیوک، یکی از چهره‌های اصلی مخالف دولت اوکراین گفته است هر امضایی بر سند عضویت در اتحادیه گمرکی روسیه معادل موافقت برای تشکیل اتحاد جماهیر شوروی تازه است که اوکراین را از هم متلاشی می‌کند. روسیه که ارتش و دولت اوکراین را تحت فرمان خود می‌بیند چندان از جدال خیابانی هراسی به دل راه نمی‌دهد اما اتحادیه اروپا به شدت نگران خون ریزی در بزرگراه انرژی خود و در همسایگی خود است.

گفته شده کاترین اشتون روزهای سه شنبه و چهارشنبه رهسپار اوکراین خواهد شد. مشخص نیست او حامل چه پیامی برای یانوکوویچ است اما اوضاع در اوکراین که تجربه انقلاب مخملی را در سال2004 دارد به هیچ وجه خوب نیست. امروز دیگر معترضان از صلح طلبی سخن نمی‌گویند.

شب فروپاشی لنین

معترضان بامداد روز دوشنبه نشان دادند کینه آنها از روسیه به حدی است که از هیچ خشونتی فروگذار نمی‌کنند و آغوش باز حاضرند به یک جنگ تن به تن وارد شوند. از حدود دو هفته پیش، معترضان راه‌های منتهی به ساختمان‌های دولتی اصلی شهر را با ماشین، چادر، یا سنگر مسدود کرده اند. روز یکشنبه، هواداران دولت تظاهرات خود را در نزدیکی پارلمان اوکراین برگزار کردند که کاملا توسط نیروهای پلیس ضد شورش احاطه شده بود. تحلیلگران می‌گویند این محلِ نمادین، به این دلیل انتخاب شده که نشان دهند طرفداران دولت از حزب مناطق، در پارلمان دارای اکثریت اند.

در مقابل حامیان دولت، صدها هزار نفر از مخالفان یانوکوویچ به خیابان آمدند و همچون روزهای گذشته ادارات دولتی را محاصره کردند اما هرچه هوا به سمت تاریکی پیش می‌رفت وضعیت ملتهب تر می‌شد. آنها که طرفدار رابطه اقتصادی با اروپا هستند و پرچم‌های آبی و چند ستاره قاره سبز را حمل می‌کنند،بامداد روز دوشنبه مجسمه 3.5 تنی ولادیمیر نین، رهبر شوروی سابق را که بر فراز بولوار شوچنکو قرار داشت؛ با طناب و میله‌های آهنی به پایین کشیدند. به گفته شاهدان، در حالی که عده ای با شعار “درود بر اوکراین” به تماشا ایستاده بودند، مجسمه بعد از سرنگون شد با چکش خرد شده است. این اتفاق حتی در جریان انقلاب نارنجی‌ها حادث نشده بود. این مجسمه اهمیتی نمادین دارد و به تاریخ مشترک اوکراین و روسیه اشاره می‌کند.این حادثه که از سوی برخی با فروپاشی دیوار برلین مقایسه می‌شود در اصل نشان گر التهاب داخلی اوکراین میان مخالفان دولت با کرملین است.

آندری شوچنکو، یکی از اعضای پارلمان اوکراین که از مخالفان دولت است در توییتر خود نوشته است: “خداحافظ میراث کمونیسم!”

خبرگزاری اینترفکس اوکراین نوشته است میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین سرنگون کردن مجسمه لنین را با انفجار مجسمه‌های بودای بامیان به دست طالبان در افغانستان مقایسه کرده است. به گزارش این خبرگزاری آقای آزاروف گفته است: “جنگ با مجسمه‌ها همیشه وحشی گریست.” براساس گزارش‌ها،روز دوشنبه معترضان در سومین هفته اعتراضات خود، با ادامه تاکتیک محاصره ادارات دولتی، راه‌های ورودی ساختمان‌های دولتی در پایتخت اوکراین را بستند و سنگرهای خود را با پشته‌هایی از درخت، چادرهای بزرگ و خودروهای شخصی حفظ کردند.ویتالی کلیچکو، مشت‌زن سابق و یکی از رهبران اپوزیسیون به خبرنگاران گفت، دلیل این اقدامات آنها این است که ویکتور یانوکوویج، رئیس جمهور، صدای آنها شنیده و به و خواست‌هایشان عمل کند.ویتالی کلیچکو همراه برادرش، ولادیمیرکلیچکو، روز دوشنبه به دیدار معترضان در میدان استقلال کیف رفتند. در این میدان هزاران مخالف و معترض چندین روز است به رغم سرمای شدید با پرپایی چادرهایی تحصن کرده‌اند. بنا بر گزارش‌ها در شامگاه روز دوشنبه، صدها تن از معترضان خیابان‌های اصلی منتهی به مرکز کیف را مسدود کرده‌اند تا از حرکت پلیس برای سرکوب تظاهرکنندگان جلوگیری کنند.

دیروز روزنامه کی یف پست به نقل از منابعی در داخل حکومت اوکراین گزارش می‌دهد که دولت این کشور تصمیم دارد تا برای پراکنده ساختن معترضان به سرکوب همراه با خشونت روی بیاورد. درهمین حال،گزارش‌های دیگر حاکی است که بیرون از مرکز شهر کی یف نیروهای ارتش موفق شده‌اند که گروه‌هایی از معترضان را پراکنده کنند. سرویس امنیتی اوکراین گفته است تحقیقی را درباره تعدادی سیاستمدار مظنون به "اقدام برای کسب قدرت" آغاز کرده است. به نام این سیاستمداران اشاره ای نشده است. این تحقیقات با مجوز دادستانی اوکراین و به وسیله سرویس امنیت داخلی این کشور صورت می‌گیرد. اتهام تلاش برای راه‌اندازی کودتا علیه دولت در صورت اثبات در دادگاه می‌تواند از پنج تا ده سال زندان در پی داشته باشد. آرسنی یاتسنیوک، یکی از رهبران مخالفان، این اقدام دستگاه امنیتی اوکراین را تلاشی از سوی ویکتور یانوکوویچ برای افزایش بیشتر قدرت خویش خواند.

آرسنی یاتسنیوک، وزیر امور خارجه پیشین اوکراین و یکی از رهبران کنونی معترضان از جمله کسانی بود که معترضان را به مسدود کردن راه‌های ورود به ساختمان‌های دولتی فراخوانده بود. احتمال داده می‌شود که اتهام راه‌اندازی کودتا علیه دولت از جمله متوجه او شود.دولت عزم جدی برای برخورد با مخالفان را دارد. اگرچه ارتش این کشور هرگونه دخالت در آشوب اوکراین را رد می‌کند اما آنچه از طرح دادستانی بر می‌آید ارتش قصد دخالت دارد. در مقابل مخالفان که با انهدام مجسمه لنین احساس قدرت می‌کنند، جسورترشده و از جنگ داخلی ترسی ندارند.

/ 0 نظر / 74 بازدید