نگرانی از قتل عام مردم پورتوپرنس توسط وبا

اهتزاز پرچم زرد در هائیتی

هائیتی تا 12 ژانویه 2010 گرچه طعم فقر را می چشید اما آسمانی آبی داشت و کاخ ریاست جمهوری در قلب پورتوپرنس با آن رنگ سپید جلوه می کرد.
زمین خشم خود را به رخ مردم کشید و با زلزله ای مهلک حدود 300 هزار نفر را به کام مرگ کشاند تا رکورد سونامی آسیا در سال2004 تقریبا شکسته شود. در این فاجعه 1/5 میلیون نفر آواره شدند. مردم وحشت زده شب ها را در خیابان های ویران شهر صبح کردند; گروهی که توانسته بودند جان به در ببرند به دلیل فقر و کم بود کمک ها در اردوگاههایی اسکان داده شدند که مرگ را برای آنها شیرین تر از زندگی کرد; این موضوع باعث بروز نارضایتی ها از عملکرد سازمان های امدادگر به خصوص سازمان ملل و کشورهایی که وعده کمک داده بودند شد.
گروه های تبه کار و کارتل های قاچاق فعالیت خود را با استفاده از خلا» امنیتی گسترش دادند و زندگی روزمره مردم همچون باتلاقی شد که بوی مرگ مشام همه را می خراشید.
با گذشت نزدیک به یک سال از وقوع فاجعه ، هم اکنون در این شهر دو میلیونی هزاران نفر در اقامتگاه های اضطراری به سر می برند. وضعیت آنان به لحاظ بهداشتی فاجعه بار توصیف می شود و اسهال، تب حاد ، استفراغ و کم آبی شدید علائم وبای وحشتناکی است که پس از زلزله، سیل و بی خانمانی مردم هائیتی را اسیرخود نموده است.
بیم آن می رود با شیوع وبا آوارگان زلزله در کمپ های موقت جان خود را از دست بدهند که در این صورت آمار مرگ و میر بشدت بالا خواهد رفت. وبا جان بسیاری از آوارگان زلزله هائیتی را در معرض خطر قرار داده و تلاش جدی امدادگران را برای جلوگیری از شیوع آن در پایتخت درپی داشته است.
گابریل تیموت، مدیر کل اداره بهداشت هائیتی، در یک کنفرانس خبری در پورتو پرنس پایتخت هائیتی، اعلام کرد شمار قربانیان مبتلا به وبا در این کشور به 260 تن رسیده و 3015 نفر نیز به این بیماری مبتلا هستند.
این در حالی است که به گفته مقام های سازمان ملل،5 تن از افرادی که در پایتخت به این بیمار مبتلا هستند بی درنگ پس از تشخیص قرنطینه شدند. 
مبتلایان به این بیماری، افرادی بودند که از منطقه آرتی بونیت به پایتخت هائیتی سفر کرده اند.  رودخانه ای که از این منطقه می گذرد بخش اعظم آب پورتوپرنس را تامین می کند و این موضوع نگرانی را از گسترش بیماری و با تشدید کرده است.
از سوی دیگر،مسئولین هائیتی نگرانند که این بیماری در میان صدها هزار آواره شهر پورتو پرنس شیوع یابد.  بر اساس آزمایش های پزشکی انجام شده، یک دختر 6 ساله از اهالی ناحیه کاریفور واقع در پایتخت هائیتی نیز به این بیماری مبتلا شده و درحال حاضر اوضاع جسمانی وی وخیم است.
گروه های امداد با سرعت در حال توزیع تجهیزات و داروهای پزشکی در شهر پورتو پرنس به ویژه در میان آوارگان هستند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند. براساس گزارش های منتشرشده، برخی از بیمارستان ها در حال انتقال بیماران به سایر مراکز درمانی هستند، درحالی که صدها نفر در پارکینگ ها در انتظار مداوا به سر می برند.  
در گذشته در کشتی هایی که ملوانان آن به بیماری وبا مبتلا  می شدند پرچم زرد افراشته می شد و این کشتی ها اجازه نداشتند در هیچ بندری لنگر اندازی کنند. امروز در هائیتی نیز به دلیل هراس از گسترش وبا پرچم های زرد به اهتزاز درآمده است.
این بیماری واگیردار که از طریق باکتری ویبریو کولرا شیوع می یابد در سال جاری میلادی کشورهای زیادی را اسیرخود نموده است. اغلب کشورهای مبتلا به این بیماری مانند هائیتی، نیجر و نیجریه، آسیای جنوب شرقی و چین، پاکستان و کشورهای آفریقایی کشورهایی هستند که امسال با سیل و زلزله و سایر بلاهای طبیعی دست به گریبان بوده اند. در چین در ماه آگوست بیش از 3 هزار مورد ابتلا به وبا به دلیل خوردن نوشیدنی و غذای آلوده به ثبت رسید.
وبا یک عفونت باکتریایی شدید است که اگر به موقع درمان نشود می تواند منجر به مرگ شود. در چین وبا و طاعون در زمره بیماری های عفونتی نوع A  هستند. میوه ها و سبزیجات مناطقی که آب آن آلوده به مدفوع انسان است آلوده به این باکتری می شود. باکتری وبا در مناطق گرم و آب شور نیز به  حیات خود ادامه می دهد.
بدین ترتیب افرادی که غذاهای دریایی خام یا نپخته  می خورند، ممکن است مبتلا به این بیماری شوند. این بیماری به ندرت به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. آفریقا بالاترین آمار شیوع و مرگ ومیر ناشی از ابتلا به وبا را دارد. صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف روز جمعه اعلام کرد از اول سال 2010 یک هزار و پانصد و پنجاه و پنج نفر بر اثر بیماری وبا در نیجریه جان باخته اند.
ماریکسی مرکادو سخنگوی یونیسف در جمع خبرنگاران چند روز پیشتر اعلام کرد نیجریه در سال های اخیر 38 هزار و173 مورد ابتلا و ١ هزار و ۵۵۵ کشته بیشترین مورد ابتلا به وبا را داشته است. فادله شعیب سخنگوی سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد وبا در نیجریه به یک بیماری بومی تبدیل شده است.
بر اساس گزارش یونیسف، سال 2009، سیزده هزار و ششصد و نود و یک نفر، دو هزار و هشت، پنج هزار و چهارصد و ده نفر و سال دو هزار و هفت، یک هزار و ششصد و شصت و یک نفر در نیجریه به ویروس بیماری وبا آلوده شدند. این نهاد سازمان ملل نرخ مرگ ناشی از بیماری وبا را در سراسر نیجریه چهار و نیم درصد اعلام کرد.

روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 32 بازدید
شیطان

بیجاره این مردم .... فیلمش رو میدیدم که از آب کثیف میخوردند چون حتی آب آشامیدنی هم ندارند ... چه دنیاییه رفیق ... میبینی ؟؟؟ سلام