گمانه زنی ها

بیش ازدو روز دیگر به برگزاری انتخابات سومین دوره شوراهای اسلامی و مجلس خبرگان باقی نمانده . در این اوضاع و احوال بازار گمانه زنی ها و پیش بینی ها در ارتباط با نتایج انتخابات داغ شده است . اما نباید این نکته را فراموش کرد که پیش بینی در مورد انتخابات ایران کار بیهوده ای است و همه چیز در همان روز انتخابات یا در اصطلاح دقیقه 90 مشخص می شود.  (2 خرداد یا انتخاب آقای احمدی نژاد را نباید فراموش کرد)

به دلیل آنکه رد صلاحیت گسترده ای در میانp12-01.jpg نامزد های مجلس خبرگان به چشم می خورد ناچیز بودن تعداد کاندیداها ،  انتخابات شوراها پر شورتر از انتخابات خبرگان رهبری نبال می شود .

(برای یک کرسی در برخی از شهر ها یک و در برخی دیگر دو کاندیدا معرفی شده اند )

 عملکرد نه چندان دلچسب و  نا صحیح راست گرایان و اصول گرایان در دولت و شورای شهر پیشین  موجب دوباره جایگاه یافتن دوم خردادی ها شده است به طوری که بر پايه یک نظرسنجي که توسط مرکز نظرسنجي يکي از سازماني‌هاي حکومتي و در ميان حدود ۵۰۰ نفر از دانشجويان دانشگاه‌هاي تهران اجر شده، اصلاح‌طلبان با 4/25 درصد با بيشترين پاسخ مثبت مواجه شده‌اند.
6/24 درصد دانشجويان شرکت‌کننده در اين نظرسنجي نيز اعلام کرده‌اند که به اصولگرايان رأي مي‌دهند و 6/10 درصد نيز حاميان دولت را به عنوان نامزد مورد نظر خود علامت زده‌اند.
همچنين کمتر از
۳ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجي، اعلام کرده‌اند که در شوراي شهر به ملي ـ مذهبي‌ها رأي مي‌دهند.
اما جالب اينجاست که
۲۹ درصد افراد اعلام کرده‌اند، نامزدهاي گروه‌ها در شوراها را نمي‌شناسند.
هرچند جامعه اين نظرسنجي (دانشجويان دانشگاه‌هاي تهران) با جامعه رأي‌دهنده که همه مردم در آن حضور دارند، متفاوت است، اين نتايج مي‌تواند زنگ خطر بزرگی  برای اصول گرایان باشد. البته به شخصه اعتقاد دارم در بسیاری از شهر ها به خصوص تهران ساختار قبلی  شورا از بین خواهد رفت و حداقل چند نفری از اصلاح طلبان به شورا راه خواهند یافت .

جالب است در انتها بیان کنم که انتخابات در شهرستان ها رنگ خانوادگی به خود گرفته است و کم تر رنگ و بوی سیاسی به چشم می خورد . که با توجه به اوضاع و احوال حاکم موجه جلوه می کند .  

/ 1 نظر / 31 بازدید

پيش گويی جالبی بود