راست افراطی فرانسه کاخ الیزه را فتح می‌‌کند؟

 صدای پای مارین لوپن

پیروزی محلی جبهه ملی فرانسه،بقای اولاند را تهدید کرد

مارین لوپننامزد حزب دست راستی جبهه ملی در یک انتخابات محلی در فرانسه پیروز شد. دیروز در فرانسه اتفاقی افتاد که نگاه اروپا را به فرانسه خیره کرد؛درپی سقوط محبوبیت دولت چپ گرای فرانسوااولاند که جانشین دولت راست گرای نیکلاسارکوزی شده است حالا روزهای خوش ناسیونالیست‌های افراطی فرانسه فرارسیده است. مدت‌هاست حزب جبهه ملی رای افراد معترض را به خود اختصاص می‌‌دهد اما مارین لوپن، رهبر این حزب هر چه بیشتر به دنبال جذب ناراضیان از سوسیالیست‌ها و راست‌گرایان میانه‌رو از طریق صحبت کردن در خصوص مقابله با جرایم و مهاجران غیرقانونی است. وی همچنین بر عدم محبوبیت دولت و اختلافات عمیق در حزب راست میانه‌رو سرمایه‌گذاری کرده است.

امروز،حزب راستگرای افراطی جبهه ملی فرانسه به مهمترین حزب این کشور تبدیل شده است و پیروزی نامزد این حزب در انتخابات ناحیه ای برنیول در برابر نامزد راستگرا نیز بیانگر این گرایش جدید است.

لوران لوپز پس از شکست رقیبان سوسیالیست، در دور دوم از رقیب دست راستی خود نیز پیشی گرفت و به این ترتیب با 9/53 درصد آرا، صاحب یک کرسی در شورای ولایتی شهر کوچک برینیول در جنوب فرانسه شد.سوسیالیست‌ها پس از شکست در دور اول، از نامزد حزب دست راستی «اتحاد برای جنبش مردمی» حمایت کرده بودند، اما نامزد آنها تنها 1/46 درصد آرا را به دست آورد. نتایج این انتخابات کوچک اهمیت نمادینی دارد زیرا نشان می‌دهد تا چه اندازه این حزب افراطی دست راستی قابلیت پیروزی در انتخابات آتی را خواهد داشت. از سوی دیگر انتخابات برینیول پیام دیگری هم برای حزب حاکم دارد. حزب سوسیالیست که در این انتخابات در همان دور نخست حذف شد، از این پس با آینده نه چندان روشنی روبرو خواهد بود.

حزب جبهه ملی می‌گوید این پیروزی نشانگر پیشرفتهای آتی این حزب در انتخابات شهرداریها و انتخابات پارلمان اروپا در سال 2014 خواهد بود.

این درحالی است که حزب سوسیالیست که در فرانسه در راس قدرت است طی یک سال گذشته در هشت انتخابات میاندوره‌ای پارلمانی و سه انتخابات ناحیه ای شکست خورده است. کارشناسان می‌گویند شاید انتخابات ناحیه ای در فرانسه اهمیت چندانی نداشته باشد اما این گام کوچک حزب جبهه ملی نشانگر گام‌های بزرگی است که این حزب در انتخابات بعدی برخواهد داشت.

سونامی پیروزی جبهه ملی

مارین لوپن رئیس حزب جبهه ملی از این پیروزی ابراز خرسندی کرد و نامزد جبهه ملی آن را شگفتی بزرگ دانست. احزاب راستگرای او.ام.پی و چپگرای سوسیالیست از این مسئله ابراز سرخوردگی کردند.

سگولن رویال نامزد سابق حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گفت:« بعید می‌دانم فرانسوی‌ها طرفدار پیشنهادهای حزب جبهه ملی باشند. مردم هیچ شناختی از نظریه‌های این حزب ندارند اما این رای نشانگر رای اعتراضی فرانسوی‌ها است. آنان نگران آینده خود هستند. آنها می‌خواهند در برابر ابهامات آینده اطمینان حاصل کنند.» میشل ساپن وزیر کار فرانسه نیز در این باره گفت :«این رای به منزله زنگ هشدار به ما دولتمردان حاکم بر فرانسه است. ما مسئول اداره وضع بحرانی کنونی هستیم هر چند ریشه‌های این
وضع ، سیاستهای دولت قبلی است. ما باید هر طور شده در عملکرد خود نتیجه به دست آوریم. مردم فرانسه خواستار نتیجه هستند. آنها شاید تلاش‌های ما را درک کنند اما با آنها موافق نیستند. مردم فرانسه می‌خواهند از دولت نتیجه ببینند. ما مجبوریم از هم اکنون این را به آنان نشان دهیم.»

کریستیان استروزی نماینده پارلمان از حزب راستگرای او ام پ گفت :« حزب سوسیالیست و دولت نقش مهمی در پیروزی جبهه ملی داشتند. آنها بر قشر آسیب پذیر مالیات وضع کردند و اینها افرادی هستند که تاکنون به سبب موقعیت ضعیف اجتماعی خود هرگز اظهار نامه مالیاتی پرداخت نکرده بودند و اکنون مجبورند تا پایان سال صدها یورو بپردازند.»

جهش محبوبیت راست افراطی

از زمانی که فرانسوا اولاند سال گذشته میلادی رئیس‌جمهور فرانسه شد محبوبیت وی به دلیل ناتوانی در مقابله با افزایش بیکاری و شیوه رهبری همراه با تردید رو به افول بوده است.اخیرا یک نظرسنجی که نتایج آن روز یکشنبه منتشر شد نشان داد که تنها 26 درصد از مردم از عملکرد وی راضی هستند. این میزان به نسبت ماه سپتامبر سه درصد کاهش داشت و تقریبا به میزان 23 درصدی ماه ژوئیه نزدیک بود.

در هر دوره انتخابات محلی شاهد پیشروی نامزدهای حزب جبهه ملی هستیم و نکته شگفت انگیز این است که اکثر این نامزدها افرادی ناشناخته هستند. به همین علت می‌توان گفت رای دهندگان به شخصیت‌های حاضر در این حزب رای نمی‌دهند بلکه به افکار و ایدئولوژی حزب جبهه ملی رای می‌دهند.

براساس نظرسنجیها در فرانسه حزب جبهه ملی در انتخابات پارلمان اروپا در سال دو هزار و چهارده با بیست و چهار درصد آرا بیشترین نماینده را در پارلمان اروپا به دست خواهد آورد و پس از آن حزب راستگرای او ام پ با بیست و دو درصد و حزب سوسیالیست با نوزده درصد در جایگاههای دوم و سوم قرار گرفته اند. حزب جبهه ملی که در انتخابات پارلمان اروپا در سال دو هزار ونه ، شش ممیز سی و چهار صدم درصد آرا را به دست آورده بود، سه نماینده پارلمان اروپایی دارد که مارین لوپن رئیس این حزب و ژان ماری لوپن پدر وی و موسس جبهه ملی جزو آنها هستند.

مناظره ای در پارلمان اروپا در استراسبورگ درباره افزایش گرایشهای راستگرای افراطی برگزار شد.ویویان ردینگ کمیسر اروپا گفت افزایش گرایشهای افراطی و عوامگرا پدیده ای مشترک در کل اتحادیه اروپا است و به نژاد پرستی و انکار دیگری و انواع نابردباریها منجر می‌شود و ارزشهایی را به خطر می‌اندازد که اتحادیه اروپا بر پایه آنها تاسیس شده است.

آرایش جدید یاران لوپن

حزب جبهه ملی تلاشهای همه جانبه‌ای را برای معمولی جلوه دادن خود جهت تسخیر آرای بیشتر مردمی به پیش می‌برد. مارین لوپن رئیس حزب جبهه ملی فرانسه در نظر دارد از هر کسی که جریان سیاسی‌اش را راستگرای افراطی توصیف کند، شکایت کند. مارین لوپن به دنبال آن است که حزب خود را حزبی معمولی در سیاست فرانسه جلوه دهد تا بتواند در آینده ای نه چندان دور قدرت را در دست گیرد. ژان ماری لوپن پدر مارین لوپن از بدو تاسیس حزب جبهه ملی در سال 1972 ، با اصطلاح «راستگرای افراطی» در مورد این حزب مخالفت می‌کرد و هر خبرنگاری را که به این حزب راستگرای افراطی می‌گفت به دادگاه می‌کشاند اما هرگز در دادگاه موفق نشده بود.ژان ماری لوپن در سال 1972 گفته بود: « جبهه ملی اراده ای برای ترکیب افکار راستگرای اجتماعی، مردمی و ملی گرایانه است.»

اما از لحاظ تاریخی جبهه ملی از تجمع گروهکهای راستگرای افراطی تشکیل شده است. در هسته اولیه آن افرادی از جنبش نئوفاشیستی، از اعضای دوران همکاری دولت فرانسه با نازیها حضور داشتند که بعدها شماری از مسوولان حزب راستگرای اجتماع برای جمهوری نیز به آن پیوستند.

توما گنوله تحلیلگر سیاسی و کارشناس حزب جبهه ملی می‌گوید این دعواها بر سر واژگان بیهوده است زیرا این حزب ماهیتا راستگرای افراطی است. وی گفت: «حزب جبهه ملی جنبش راستگرای افراطی است زیرا مهمترین افکار راستگرایانه به شکل افراطی و تندرو به افکار جبهه ملی تبدیل شده است. از لحاظ منطقی می‌توان گفت این حزب راستگرای افراطی است.»

این حزب شاید از لحاظ واژگان جنجال به پا کرده باشد اما آشکارا با شخصیتهای مطرح راستگرای افراطی در اروپا نشست و برخاست دارد.

ژان ماری لوپن در سال هزار و نهصد و نود در کنار فرانس شنوبر از اس اس‌های سابق آلمانی راهپیمایی کرده بود. مارین لوپن در سال 2011 در جزیره لامپدوزا در کنار یکی از مسوولان حزب بیگانه ستیز اتحاد شمال ایتالیا حضور یافته بود. در پارلمان اروپا، حزب جبهه ملی با راستگرایان افراطی اروپایی متحد شده است.اما این حزب می‌گوید با احزاب راستگرای افراطی اروپایی شباهت ندارد.

فلوریان فیلیپو نایب رئیس حزب جبهه ملی گفت:«اصطلاح راستگرای افراطی اصطلاحی برای توصیف موقعیت مکانی و گرایشی حزب سیاسی نیست بلکه بار معنایی خاصی دارد که نئونازی‌ها و فاشیستها را در بر می‌گیرد و موجب آشفتگی در ذهن افراد درباره این جنبش می‌شود و همه فراموش می‌کنند که این حزب جنبشی میهن پرستانه و ملی و مردمی است که مردم فرانسه عمیقا به آن گرایش پیدا کرده‌اند.» اقدام مارین لوپن در معمولی جلوه دادن حزبش با اخراج نئونازیهای موسوم به کله طاس‌ها از این حزب ادامه پیدا کرده است. کارشناسان یادآوری کردند حزب جبهه ملی در فرانسه در نظرسنجی‌های کنونی به محبوبترین حزب این کشور تبدیل شده است.

پیشرفت جبهه ملی طی بیست سال اخیر شگفت انگیز نیست. این محبوبیت نشانگر مشکلات محافل سیاسی سنتی است که قادر نیستند از پس مشکلات فرانسه برآیند. مطبوعات فرانسه نیز به طور شگفت انگیزی از انتقاد از برنامه‌های این حزب انتقاد می‌کنند.حزب سوسیالیست بسیار ضعیف شده است، حزب راستگرای او.ام.پ، اپوزیسیون سیاسی واقعی تشکیل نمی‌دهد و اعضای آن به جان همدیگر افتاده اند. به استثنای کشور آلمان، احزاب راستگرای افراطی در همه کشورهای شرق اروپا در حال پیشروی هستند. حزب جبهه ملی نماد بارز حزب اعتراضی است اما هیچ راهکار خاصی برای هیچ یک از مشکلات کشور ندارد. برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی مارین لوپن برنامه‌های افراطی است که اگر اجرا شود موجب بیکاری هشت میلیون نفر می‌شود. وی گفته است کشور باید از منطقه یورو خارج شود اما اگر این مسئله عملی شود در اولین اقدام قیمت بنزین بیست درصد افزایش می‌یابد. سیاستمداران سنتی و خبرنگاران به نقاط ضعف واقعی حزب جبهه ملی حمله نمی‌کنند. پس از انتخابات پارلمان اروپا نمایندگان راستگرای افراطی زیادی وارد پارلمان اروپا خواهند شد. در آن صورت باید دید آنان در مواجهه با مشکلات اتحادیه اروپا چه واکنشی نشان خواهند داد. البته آنها دربرنامه ای مدون قصد فتح کاخ الیزه در قلب پاریس را دارندو با توجه به عملکرد ضعیف دولت فرانسوا اولاند،او رئیس جمهوری یک دوره‌ای فرانسه خواهد بود در این میان دومینیک دو ویلپن تنها تهدید در مقابل آنها برای رئیس جمهوری مارین لوپن است.


/ 0 نظر / 27 بازدید