تراژدی رسانه ای در زلزله آذربایجان

زلزله‌های مرگبار، موضوعی است که هر چند سال یکبار قسمتی از قلب سرزمین پارس را جریحه‌دار می‌کند.
در طول یک قرن گذاشته؛ زلزله طبس 20 هزار کشته، زمین لرزه 1369 رودبار و منجیل 50 هزار کشته و در نهایت زمین لرز
ه 1382 بم 42 هزار تن از ایرانیان را به کام مرگ فرستاده‌اند. این آمار سرانگشتی نشان می‌دهد ایران به طور دوره‌ای با زلزله‌های مرگبار دست و پنجه نرم می‌کند.

رخدادی طبیعی که به دلیل قرار گرفتن روی کمربند زلزله کره زمین و حرکت گسل‌ها روی می‌دهد و همیشه بعد از این رخدادها همه از لزوم بهبود زیرساخت‌های شهری و روستایی می‌گویند؛ واژگانی تکراری، زلزله‌های مهیب‌تر از این در دیگر کشورها تلفات به جای نمی‌گذارند و جای خالی نوسازی بافت‌های فرسوده ، لزوم آمادگی امدادرسانان برای مواجهه با حوادث طبیعی کلماتی هستند که بیشتر دل را می‌خراشد تا آن که انسان را به تفکر وادار کند. نه ازاین جهت که تذکرات باید اجرایی شود بلکه بی‌توجهی به هشدار‌هایی است که به قیمت جان هزاران نفر تمام می‌شود.

متاسفانه عصر روز شنبه فاجعه دیگری تکرار شد؛ زلزله‌ای با قدرت 6.2ریشتر و بیش‌از 60 پس لرزه آذربایجان شرقی را شخم زد و جان بیش‌از 300 نفر از هموطنان آذری را ستاند. دوباره ماجرا تکرار می‌شود!

مسوولین از لزوم بازسازی خرابی‌ها سخن می‌گویند و کارشناسان چندین‌باره به مقایسه زلزله‌های ایران و دیگر کشورها می‌پردازند اما در میان جیغ و شیون قربانیان زلزله اهر و ورزقان جای خالی رسانه ملی با بودجه‌های کلان که مدیران آن مدعی اطلاع‌رسانی سریع هستند حس می‌شود.

بعد از فاجعه زلزله و سونامی ژاپن، توکیو برای اطلاع‌رسانی به مردم این کشور فن‌آوری های نوین خود را به رخ جهانیان کشاند. چتر اینترنتی در آسمان اغلب شهرها گشوده شد و با بهره‌گیری از تجربه جنگ جهانی دوم و زلزله‌های طبیعی از این دست مردم را از حال یکدیگر با خبر کرد. البته در این بین رسانه‌های محلی و کشوری ژاپن هم در میان داغدیدگان حضوری پررنگ داشتند.
گویا زلزله مهیب آذربایجان شرقی که 5 استان ایران را هم تکان داد، در ساختمان شیشه‌ای جام‌جم حس نشده است. برنامه‌های المپیک با خوبی و خوشی دنبال می‌‌شود، بخش‌های خبری تنها به گفتن چند عدد بسنده می‌کنند و فقدان گزارش‌های میدانی ملموس است. گفته شده اکیپ‌های خبری با فاصله 12 ساعته به منطقه رسیدند. در رابطه با آمار ارائه شده هم میان خبرگزاری‌ها و بخش‌های خبری تلویزیون تفاوت فاحشی وجود داشت. البته دو روزنامه پرتیراژ تهران هم دیروز از کنار موضوع بی‌تفاوت عبورکردند که جای تامل دارد. به عنوان مثال روزنامه کیهان، عکس اصلی صفحه اول خود را به بارش باران روی برگهای سبز اختصاص داد و در صفحه اول حتی یک تیتر کوچک هم از زلزله نداشت؛ همانگونه که روزنامه رسالت از کنار این موضوع با بی‌تفاوتی عبور کرد.
این اتفاق در کنار زلزله رخ داده یک تراژدی رسانه‌ای در ایران اسلامی است که در زمان بروز حوادث کوچک و بزرگ روی می‌دهد. در غیاب رسانه ملی، رسانه‌های خارجی و این معدود رسانه‌های آذری زبان میدان را خالی دیده و در غالب خبرهای فوری یا حتی ویژه به انعکاس گزارش می‌پردازند تا اذهان عمومی دو دستی تقدیم آنها شود. در میان مطبوعات و رسانه‌های جهان، موضوع باورپذیری و قابل اعتماد بودن، یک اصل طلایی و استراتژیک تلقی می‌شود. درست لحظه‌ای که رسانه‌های ایران باید اطلاعات را منعکس کنند سکوت آنها رسانه‌های خارج نشین را باورپذیر می‌کند و همین اتفاق در مواقع بروز بحران‌های اجتماعی یا حتی سیاسی بعدی آنها را پیروز میدان جنگ در میان افکار عمومی می‌کند.
از آذربایجان ایران اسلامی صدای ناله‌های مردان و زنان پارسی به گوش می‌رسد. کودکانی که می‌توانستند آینده‌سازان ایران باشند، قلب‌هایی که پاره پاره شد، انسان‌های پاک و بی‌آلایش با همه عظمتشان نقطه کوچکی از فاجعه‌ای است که روی داده و همین اتفاق بار موضوع را دوچندان می‌کند. پایتخت ایران اسلامی با 12 میلیون جمعیت نیز شبح یک زلزله مهیب را در تعقیب خود می‌بیند؛ به راستی وقوع یک زلزله 6.2 ریشتری در تهران چه ابعادی خواهد داشت؟
/ 4 نظر / 22 بازدید
دانیال

سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اینکه ملتها باید روی پای خود بایستند یه کلیپ زیبا و پر محتوا از شبکه نصر http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=6741

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345440001.35

زن نوشت

اگر خانه هایمان رامقابلش مقاوم می کردیم شاید تضادهایمان کمتر بود و همینطور سوال های بی پاسخ مان

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 394449565