گمانه زنی ها درباره انتخابات فرانسه

لبخند الیزه به اولاند

مهلت رسمی تبلیغات دو فینالیست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برای دور دوم این انتخابات از بامداد شنبه پایان یافت. امروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار می‌شود؛5/43 میلیون نفر واجدالشرایط رای دادن هستند. فرانسوا اولاند سوسیالیست و نیکلا سارکوزی محافظه کار دو کاندیدایی هستند که در دور دوم به مصاف هم می‌روند. بزودی یکی از دو مرد مطرح صحن? سیاسی فرانسه، فصلی نو را در تاریخ این جمهوری رقم خواهد زد، یا نیکلا سارکوزی دوباره بر کرسی ریاست جمهوری تکیه خواهد زد یا فرانسوا اولاند کلید کاخ الیزه را از دستان او خواهد ربود. اما همه از پیروزی فرانسوآ سخن می‌گویند.

در شرایطی که نظرسنجی‌ها از پیشتازی فرانسوا اولاند در رقابت‌های انتخاباتی حکایت دارد، نیکلا سارکوزی تاکید با استیصال مدعی شد که وی همچنان می‌تواند رئیس جمهوری فرانسه باشد.به نوشته دیلی میل، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: گمان نمی‌کنم که انتخاباتی تاکنون تا به این اندازه نامشخص بوده باشد.

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها پیش‌از برگزاری دور دوم نشان می‌دهد که فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیال فرانسه پیروز خواهد شد.نظرسنجی‌های Ipsos و BVA نشان می‌دهد که اولاند در دور دوم 52.5 درصد و سارکوزی 47.5 درصد از آراء را به دست می‌آورند. موسسات نظرسنجی CSA و هریس اعلام کردند، اولاند 53 درصد و سارکوزی 47 درص از آراء را به دست می‌آورند. شینهوا با قاطعیت و اختلاف10درصدی اولاند را پیروز انتخابات فرانسه نامید.

هیچ کدام از روسای جمهور فرانسه همانند سارکوزی در دور نخست برگزاری انتخابات این چنین در موقع ضعف قرار نداشته‌اند. برخی از انتخابات امروز با عنوان همه‌پرسی علیه سارکوزی یاد می کنند؛همین امر ممکن است آرای خاکستری را علیه سارکوزی تحریک کند تا شکست سارکوزی سنگین‌تر شود.

اختلاف آرای دو نامزد حداقل شش درصد خواهد بود. فراخوان تحریم انتخابات از سوی «مارین لوپن»، نامزد پیشین راست‌های افراطی به زیان رئیس‌جمهور کنونی فرانسویان تمام خواهد شد. سارکوزی 57 ساله در دور اول انتخابات در 22 آوریل پس از اولاند قرار گرفت و رهبران سایر احزاب نیز از وی حمایت نکردند و مارین لوپن، رهبر حزب ملی فرانسه در جمع شش میلیون تن از هواداران خود گفت: «رای خالی» به صندوق‌ها بیندازید و این در حالی است که فرانسوا بایرو، رهبر حزب میانه فرانسه اظهار کرد که وی به اولاند رای خواهد داد.

«آنری گواینو» مشاور نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهوری فرانسه هم، اظهارات فرانسوا بایرو را توهین آمیز و گزنده خواند.نامزد حزب اتحاد برای دموکراسی که 9.13 درصد آرا را در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از آن خود کرده بود، سارکوزی را به بی‌اعتنایی به اصول راستگرایان و خشونت متهم کرد.

نیکلا هرچه کرد نتوانست فرانسوا را مغلوب خود کند،شایدهم در فرانسه کسی نخواست سارکوزی را برنده بداند؛ واقعیت اینست که فارغ از هم? جنجال‌ها و سروصداهای زندگی شخصی سارکوزی و از سوی دیگر تبعات گزاف بحران اقتصادی، سارکوزی دیگر پایگاهی در میان مردم ندارد. از همین رو بود که ضعف اولاند در سخنوری و برنامه‌های ضعیفی که با آن روزهای روشنی را به مردم نوید می‌داد، استدلال‌های منطقی سارکوزی جایی برای تغییر آراء مردم باقی نگذاشت. گویی تاریخ در جمهوری پنجم دوباره تکرار می‌شود، میتران سوسیالیست که روزهای روشنی را به حقوق بگیران فرانسوی نوید می‌داد، طرفداران جناح راست ژیسکاردی را به خیانت به ارزش‌های کشور متهم می‌کرد؛ اما تاریخ به خوبی به یاد دارد که میتران نیز تنها در سالهای اولیه ریاست‌جمهوری به آرمان های چپی وفادار بود و دیری نپائید که او نیز دریافت که تفکرات چپی در دنیای رو به توسعه جایگاهی ندارد.

با این حال نمی‌توان این واقعیت را از نظر دور داشت که در اروپای امروز، چپ و راست به رغم اندک تفاوت در آراء و شیوه‌های اجرایی، فی‌الواقع طی دهه‌های اخیر مفهوم خود را به معنای کلاسیک از دست داده است و بعد از 17 سال زمامداری راستی‌ها بر فرانسه، اگر سیاستمداری چپ پا به عرص? سیاسی فرانسه می نهد، نباید انتظار داشت که او مجری سیاست‌هایی چپ گرایانه ای همچون میتران در ده? 1980 باشد.

تغییر دولت در پاریس می‌تواند پیامدهایی را نیز برای اروپا به بار بیاورد. او دخالت مرکل در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را «ناخوشایند» ارزیابی کرد؛ چرا که الیزه نشین بعدی در سال‌های آینده می‌تواند نقش مشابهی را در امور داخلی آلمان به عهده بگیرد. اگر چه آلمان و فرانسه به ریاست جمهوری فرانسوا اولاند روابط دوستانه‌ای با یکدیگر خواهند داشت، ولی در پشت درهای بسته جنگ تمام عیاری درخواهد گرفت و در نهایت برای هر دو طرف درگیری راهی جز همکاری فشرده بر جا نخواهد ماند؛ چرا که بدون دوچرخه دو نفره آلمانی - فرانسوی هیچ چیز در اروپا جریان نخواهد یافت.

 

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 32 بازدید