گزارش تند عفو بین الملل درباره بهار عربی

 

مرثیه حقوق بشر پس از طغیان ملت

یک دیکتاتور دیگر عرب سعی دارد از مهلکه بگریزد، دولت موقت یمن با مصونیت "علی عبدالله صالح" رئیس جمهوری این کشور از پیگرد قضایی موافقت کرد. دیکتاتورسوخته یمن، ماه نوامبر طرح شورای همکاری خلیج فارس که هدف ا ز آن پایان دادن به بحران سیاسی در یمن بود را امضا کرد.
بدین ترتیب زمینه برای کناره گیری وی از قدرت بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و پایان یافتن اعتراض ها علیه حاکمیت صالح هموار شد.همواره، تظاهرکنندگان موافقت نامه ای را که صالح ماه گذشته امضا کرد و براساس آن در ازای واگذار کردن قدرت از مصونیت قضایی برخوردار می شود، محکوم کردند و باید منتظر واکنش تند مردم به این توطئه بود. در بحرین یک فعال حقوق بشر به شدت توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و همچنان نیروهای امنیتی با خشونت مقابل معترضین مقاومت می کنند. در حالی که دو معترض به اعدام محکوم شده اند ، یک مامور پلیس بحرین به جرم شرکت در 11 مورد تظاهرات اعتراضی و غیبت غیر موجه از خدمت به هفت سال و نیم حبس، به جرم تحریک مردم علیه حکومت، به سه سال حبس و به جرم اخلال در نظم عمومی به دو سال حبس و انفصال دائم از خدمت محکوم شده است.
درکشاکش جنگ مردم و دیکتاتورهای عرب، عفو بین الملل در گزارشی 80 صفحه ای با عنوان "یک سال طغیان: وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه و در شمال آفریقا" اعلام کرد: جنبش های اصلاح طلب به رغم خونریزی  و بازداشت ها فروکش نکرده است اما نسبت به سرکوب جنبش های اعتراضی در کشورهای عربی در سال 2012 اظهار نگرانی کرد.
در نگاه عفو بین الملل، جنبش های اعتراضی که جوانان و زنان آن را هدایت می کنند، مقاومت شگفت انگیزی در برابر سرکوب دولت ها از خود نشان داد; سرکوبی که برخی مواقع شوک برانگیز است. اصرار برخی از حکومت ها برای تغییرات ظاهری یا سرکوب وحشیانه ملت هایشان برای تسلیم آنان، هدفی جز ابقای سران در قدرت ندارد.
 تغییراتی که در سال گذشته در خاورمیانه به شکل آشکار و به دنبال تلاش مردمی که به خیابان ها ریختند روی داد، بسیار شگفت انگیز بود.زمانی که مردم عادی به محرومیت هایشان تن نمی دهند و دست از مبارزه برای کرامت بر نمی دارند، امیدواری ها در سال 2012 افزایش می یابد.
فیلیپ لوتر، مدیر موقت بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل در گزارش خود تصریح کرد: دولت ها با وجود برخی استثناها هنوز نپذیرفته اند که همه  چیز تغییر پیدا کرده است. جنبش های اعتراضی سراسر منطقه که در موارد بسیاری رهبری آن را جوانان برعهده دارند و زنان نقشی محوری در آنها ایفا می کنند، به طور حیرت انگیزی در مواجهه با سرکوب های تکان دهنده منعطف بوده اند.
عفو بین الملل خاطرنشان ساخت: آنها خواهان تغییرات ملموس در شیوه حکومت و مجازات مسئولان جرایمی هستند که در گذشته اتفاق افتاده اند.اما تلاش های مکرر دولت ها برای ارائه تغییرات ظاهری به منظور مقابله با دستاوردهایی که معترضان حاصل کرده اند و یا سرکوب مردم برای تسلیم آنها این حقیقت را فاش می کند که برای بسیاری از دولت ها زنده ماندن حکومت هدف اصلی است.
عفو بین الملل تاکید کرد: در یمن بیش از 200 نفر در ارتباط با اعتراضات کشته شدند و صدها تن دیگر نیز در درگیری های مسلحانه جان باخته اند.
در بحرین هنوز معلوم نیست که دولت تا چه میزان به اجرای توصیه ها برای اصلاحات متعهد است. به رغم خوشبینی نسبت به سقوط برخی حکام خودکامه در تونس، مصر و لیبی همچنان این نگرانی وجود دارد که دستاوردها می بایست با استفاده از اصلاحات بنیادی نهادینه شوند. حاکمان نظامی مصر مسئول سو» استفاده هایی هستند که در برخی جنبه ها حتی بدتر از سو» استفاده های حکومت حسنی مبارک بوده است.
این سازمان در ادامه تاکید کرد: در زمانی میان ماه اکتبر و دسامبر سال گذشته حدود 84 نفر به سبب سرکوب خشونت آمیز جان باختند، در حالی که در یک سال گذشته تعداد بیشتری از غیرنظامیان به نسبت 30 سال حکومت حسنی مبارک در مقابل دادگاه های نظامی محاکمه شدند.
عفو بین الملل همچنین در گزارش خود در خصوص تونس نیز گفت که تنظیم یک قانون اساسی جدید از اهمیتی حیاتی برخوردار است، تا حمایت از حقوق بشر و برادری تحت قانون تضمین شود.
عفو بین الملل همچنین از قدرت های جهانی و سازمان های منطقه ای به خاطر تناقض ها در پاسخ دهی به اوضاع لیبی و بحرین و دیگر کشورها و همچنین از ناتوانی آنها در درک عمق چالشی که متوجه حکومت های سرکوب گر است، انتقاد کرد.
فیلیپ لوتر در انتها در گزارش خود تصریح کرد: حمایت قدرت های جهانی از مردم عادی در منطقه عموما به طور ناهمگون و ناقص صورت پذیرفته است.
در حالی که گزارش عفو بین الملل لب به انتقاد از وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه پرداخته بود ; دوازدهمین سالگرد تاسیس "کمیته ملی حقوق بشر دوستانه" جمهوری اسلامی ایران توسط نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان هلال احمر در تهران برگزار شد.
"ظاهر رستمی"، دبیرکل جمعیت هلال احمر در این مراسم ضمن انتقاد به قدرتهای غربی در خصوص نقض حقوق بشر گفت: امروز جهان شاهد نقض حقوق بشردوستانه از طرف قدرت های بزرگ جهانی است و در این راستا این تخلفات بر اثر نبود و نقص قانون حقوق بشر نیست بلکه این قدرت های جهانی هستند که این قوانین را اجرا نمی کنند.
در ادامه این مراسم "پیتر ریتر"، رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب  سرخ در تهران به دستاوردهای مشترک این کمیته و کمیته ملی حقوق بشر دوستانه اشاره کرد و اعلام داشت اخیرا تفاهم نامهای به امضای کمیته ملی صلیب سرخ و جمعیت هلالاحمر رسید که بر اساس آن مطالعات انجام شده در خصوص حقوق بشردوستانه در اسلام مورد بررسی و استفاده قرار گیرد.
ریتر همچنین در خصوص مباحث حقوق بشر دوستانه با اشاره به آلوده بودن مناطقی از ایران به مینهای بر جای مانده از هشت سال دفاع مقدس، تاکید کرد: مین های خنثی نشده است که بر اثر جنگ عراق و ایران قربانیان بسیاری را گرفته است که باید در این زمینه باید این مشکلات برای مردم برطرف شود و در خصوص رفع تهدیداتی از این قبیل بایستی اقداماتی موثر صورت گیرد.
در ادامه این مراسم پروفسور ساسولی رئیس گروه حقوق بین الملل دانشگاه ژنو نیز که میهمان این مراسم بود با رد نظریه ترور مخالفان توسط دولت آمریکا این مبحث را غیرقابل قبول دانست و گفت: در زمان جورج بوش به گروه های مسلح طالبان در افغانستان دستگیر می شدند و تحت شرایط خاصی زندانی می شدند در جنگ ترور آنها به این افراد رزمجویان غیرقانونی می گفتند و حال امروز در دولت اوباما به آنان جنگجویان محروم از امتیاز گفته می شود.وی افزود: زندانی کردن افراد به شرایط آنها بستگی دارد که در مجموع مبانی حقوق بشردوستانه باید برای تمام غیرنظامیان صورت پذیرد.
ساسولی همچنین با اشاره به چالش های مهم در زمینه مخاصمات بین المللی و غیر بین  المللی از مشکلات عدیده در زمینه جنگ بین نظامیان ترکیه با پ ک ک و کشورهای دیگر نیز مثال هایی عنوان کرد.وی خاطرنشان کرد:  بمب باران روستاهای ایران توسط نیروی هوایی عراق کاملا  امری ممنوع و غیرحقوق بشردوستانه بود و ما باید در زمینه اجرای مبانی حقوق بشردوستانه برای زندانیان به خصوص غیرنظامیان در مخاصمات بین المللی و غیر بین الملل دچار چالش های بسیاری هستیم فعالیت های گسترده ای انجام دهیم و در این راستا با وجود اینکه بنده به هیچگونه با نیروهای مسلح در هیچ جای دنیا موافق نیستم ولی برای باید مفاد و قوانینی لحاظ شود تا آنان نیز بتوانند مبانی حقوق بشردوستانه را تحت هر شرایطی چه در کشور خودشان و چه در مخاصمات بین المللی انجام دهند.
خبرنگار مردم سالاری هم که در این مراسم حاضر بود، الزام رعایت حقوق بشر دوستانه را صرفا قوانینی بر روی کاغذ دانست که از سوی دولت ها رعایت نمی شود و با پیش کشیدن خشونت دیکتاتورهای عرب پس از آغاز بهار عربی یا بیداری اسلامی در کشورهایی نظیر بحرین، لیبی، یمن، تونس  و طرح پرسش در مورد الزام جلوگیری از تسلیحات شیمیایی علیه مردم توسط نیروهای پلیس مطرح شد.
پروفسور ساسولی در پاسخ گفت: این که در بسیاری از موارد این حقوق نقض می شوند صحیح است، اما در بسیاری از موارد نیز رعایت میشوند، اما به دلیل آن که موارد نقض در رسانه ها این جنبه پررنگ تر به نظر می رسد. از نظر این فعال حقوق بشر نباید ناامید بود و به مبارزه با نقض حقوق بشر در سراسر جهان ادامه داد.
کمیته ملی حقوق بشردوستانه تقریبا تمام وظایفی که دولت ها در رابطه با مقررات بشردوستانه به خصوص کنوانسیون های چهارگانه 1949 ژنو برعهده دارند انجام میدهند که ویژگی مهم این کمیته های حقوق بشر دوستانه بین وزارتی بودن آنها است.
اعضای کمیته ملی حقوق بشردوستانه در ایران متشکل از رئیس و دبیرکل جمعیت هلال  احمر (به عنوان رییس و دبیر)، نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های امورخارجه ، دادگستری، کشور، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 26 بازدید