سرهنگ معمرقذافی در اوج ذلت کشته شد

 

تیرخلاص ملت به دیکتاتور خون‌آشام

دیکتاتور قذافی طولانی ترین حاکم در میان کشورهای عربی و آفریقایی و احتمالا عجیب ترین و به شکلی منفی جنجال برانگیز ترین رهبری است که بیش از ۴۲ سال بر کشور صحرایی لیبی که دارای ذخایر سرشار نفت و شش میلیون جمعیت است حکمرانی کرد. سرهنگ معمر محمد قذافی در ژوئن ۱۹۴۲ در یکی از روستاهای سرت، جایی که پایان زندگیش رقم زده شد، به دنیا آمد. او وابسته به قبایلی چندشاخه بود که در مرکز و غرب و شرق لیبی حضور دارند.

قذافی در کالج نظامی یونان و بریتانیادرس خواند و جزء افسرانی بود که ملک ادریس سنوسی، آخرین پادشاه لیبی که قصد اصلاحات داشت، به خارج فرستاد. قذافی در بازگشت به لیبی تحت تاثیر اندیشه قومیت عربی یا ناسیونالیسمی که جمال عبدالناصر در مصر نماد اصلی آن بود، با عده‌ای از افسرانی که هم‌درجه او بودند یک شورای مخفی برای خود درست کرد.

این‌ها در سال ۱۹۶۹ موفق شدند با مجموعه‌ای حدود ۳۰۰ افسر که تعدادی از آنها در داخل طرابلس و بعضی در بنغازی بودند، اعلام انقلاب کنند. پادشاه در آن زمان از کشور خارج شده بود و تقریبا با او محترمانه رفتار شد. قذافی با شور انقلابی، سوسیالیسم عربی و اندیشه عبدالناصر به میدان آمد و در ابتدا بسیار محبوب بود. فضای پایانی دهه ۶۰ میلادی فضایی بود که از امثال قذافی‌ها استقبال می‌کرد. نکته مهمی که درباره این مرد باید گفت غیرقابل پیش‌بینی بودن مضحک او است.

رفتار او هرگزمنطقی نداشت، ولی برای توده‌های عرب مدتی نماد یک قهرمان بود و کشور ثروتمندی داشت و پول می‌داد روزنامه‌ها را می‌خرید. طرح او به عنوان «کتاب سبز» یک ایدئولوژی جدید در برابر مارکسیسم و قومیت عربی بود. با مرگ ناصر و تغییر مسیر سیاست عربی، او در زمینه قومیت عربی دچار سرگیجه و اندوه شد و با «کتاب سبز» به میدان آمد مبنی بر این که این کتاب پاسخ به تمام مشکلات بشری است.

در طول این سال‌ها  قذافی خود را امین‌الرؤسا، شیخ‌الرؤسای عرب و ملک‌الملوک یعنی پادشاه پادشاهان آفریقا معرفی می‌کرد و خود را القائد‌الامم یعنی رهبر جهانی می‌دانست. رفتار و عملکرد او و کیسه پر پولش که آماده بود به پای مزدوران ریخته شود، همچنین گاردهای زن او که همه جا دنبالش می‌آمدند و فرزندانش دراین سال‌های اخیر باعث شده بود به این انسان یک وجه متفاوت از رهبران دیگر بدهد.

هیچ یک از کارهای قابل درک به نظر نمی‌رسید. آدمی که میلیارد‌ها دلار خرج کرد تا سلاح هسته‌ای بسازد، بعد از سرنگونی صدام وقتی حس کرد دوره قلدری تمام شده دست‌ها را بالا برد و تمام تجهیزات اتمی لیبی را به آمریکا و بریتانیا تقدیم کرد و در زمینه‌های مختلف با غرب ساخت و خیالش راحت بود که مشکلات حل شده و او می‌تواند بعد از ۷۰ سالگی بنشیند و شبیه سلطان یا خلیفه دستورالعمل صادر و به دیگران توصیه کند. معمر قذافی از دو همسر خود یعنی خانم فتحیه نوری و صفیه فرکاش۱۰ فرزند داشت.

منتقدان معمر قذافی می گویند که حکومت وی یک دیکتاتوری نظامی بوده و او را متهم می کنند که نهادهای مدنی، منتقدان و مخالفان خود را با بیرحمی شدید سرکوب می کرد. به گفته « سازمان دیده بان حقوق بشر» حکومت لیبی صدها نفر از مخالفان و مردم عادی را به بهانه نقض قانون بازداشت و برخی را اعدام کرده است.

«محمد ال عبدالله» معاون دبیرکل جبهه ملی برای آزادی لیبی به الجزیره گفت:« معمر قذافی به مرور زمان برای تثبیت حکومت خود هر چه بیشتر از زور و سرکوب استفاده می کرد. درسالهای ۱۹۷۰ این سرکوب متوجه دانشجویان بود و برای خاموش کردن اعتراضات دولت لیبی چند نفر از فعالان دانشجویی را در ملاعام به دار آویخت.

در دهه ۱۹۸۰ شروع کرد به تعقیب و آزار مخالفان خود در کشورهای خارجی از جمله آنهایی که در شهرهای اروپایی و یا در کشورهای عربی ساکن بودند.» به گفته این سیاستمدار مخالف حکومت قذافی، دولت لیبی در بیرحمانه ترین شکل ممکن حدود هزارو دویست نفر از زندانیان را در زندان « ابوسلیم» اعدام کرد. همه آنها حکم حبس داشتند ولی به دستور معمر قذافی همگی ظرف سه ساعت اعدام شدند.

ربوده شدن امام موسی صدر و بمب گذاری لاکربی از سیاه ترین برگ های پرونده توحش دیکتاتورلیبی است. در پی وقوع بهار عربی و انتفاضه فراگیر خشم در کشورهای عربی، لیبی هم شاهدآغاز قیام ملت برای عبور از دیکتاتور بود که در جریان نبردهای خشونت آمیز آن چندین هزار نفر کشته و ضخمی شدند.

از عصر پنجشنبه، شبکه های تلویزیونی بین المللی جسد دیکتاتور خون آشام لیبی را درحالی که خود غرق خون بود، به تصویر کشیدند. مردم رنج کشیده لیبی پایکوبان و هلهله کنان در خیابان‌هایی که در روزهای نه‌چنداندور محل رژه مزدوران قذافی بود ف کشته شدن وی را جشن گرفتند و به یاد چند میلیون کشته راه آزادی لیبی  در طول سالیان سال اشک شوق پرواز ریختند.

تلویزیون الجزیره که این تصاویر را به صورت اختصاصی پخش می کرد، برای نخستین بار جسد نیمه برهنه معمر قذافی را به نمایش گذاشته است که سر او به روی زمین افتاده و صورت اش قرمز است. 

شورای انتقالی لیبی روز پنجشنبه اعلام کرد که رهبر پیشین این کشور در جریان درگیری با مخالفان مسلح اش در شهر سرت کشته شده و جسدش به مصراته منتقل شده است. مقامات شورای ملی انتقالی لیبی گفته اند که جنازه رهبر سابق این کشور در مکانی سری دفن می شود و شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی چگونگی مرگ او شده است.

سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبی، که اداره امور این کشور را در دست دارد، گفت که قرار است جنازه سرهنگ معمر قذافی، در مکانی مخفی دفن شود اما در مورد زمان دفن او توضیحی نداد.برخی منابع گفته اند که احتمال می رود مراسم تدفین قذافی بعد از ظهر روز جمعه انجام شود.
در همانحال، گزارش های مختلفی در مورد شرایط و محل کشته شدن سرهنگ قذافی انتشار یافته و ابهامات فراوانی را ایجاد کرده است.  سرهنگ قذافی هنگام گیر افتادن مسلح بود ولی مقاومت نکرد. اخبار اولیه حاکی از جراحت شدید وی و بازداشت او از سوی نیروهای وابسته به شورای انتقالی لیبی بود.

ناتو اعلام کرد هواپیماهای فرانسوی روز پنجشنبه با رصد کاروانی از خودروهای هواداران سرهنگ قذافی که قصد فرار از سرت را داشتند، برای توقف آن تلاش کرده اند. لحظاتی بعد جنگجویان دولت لیبی خود را به محل کاروان که سرهنگ قذافی از اعضای آن بود، رسیدند.

گفته شده او احتمالا پیش از مرگ در خیابان گردانده شده است. روز پنجشنبه ویدیویی به سرعت در شبکه های اجتماعی و خبری منتشر شد که نشان می دهد معمر قذافی در لباس نظامی در بازداشت نیروهای شورای انتقالی و سوار بر وانت است; آنگونه که این تصاویر نشان می دهد معمر قذافی در حالی که  آغشته به خون است از این خودرو به پایین کشیده می شود.در این ویدئو یک نفر فریاد می زند "باید زنده بماند; باید زنده بماند"; سپس صدای گلوله شنیده می شود و ویدیو قطع می شود.

با این حال یک "مقام بلندپایه  شورای انتقالی" به خبرگزاری رویترز گفت: "آنها قذافی را زنده دستگیر کردند و وقتی قدافی را انتقال می دادند، او را می زدند و  سرانجام  او را کشتند." این "مقام بلندپایه شورای انتقالی" همچنین گفته است قذافی ممکن بود مقاومت کند که با آنچه که در ویدئوی منتشر شده دیده می شود همخوانی ندارد.

روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط نوشته، رهبر مخلوع لیبی هنگام دستگیری زنده بوده و از انقلابیون خواسته است تا او را نکشند. بنا به گفته یکی از شاهدان عینی، قذافی هنگامی که برخی از انقلابیون وی را به سوی آمبولانس می بردند تا او را به بیمارستان منتقل کنند، خطاب به آنها می گفت: فرزندان من آیا مرا می کشید، فرزندان من، من قذافی هستم، من رهبر شما هستم، چه کار می کنید؟!

بنا به گفته برخی دیگر از شاهدان عینی قذافی قبل از دستگیری در حالی که شوکه شده بود، فریاد می زد: چه اتفاقی افتاده؟ چه شده است؟!

بنابه گفته این شاهدان وی بدون اینکه شهادتین بر زبان بیاورد، جان داده است. این در حالی است که مقامات شورای انتقالی لیبی صدور هرگونه دستور برای کشتن قذافی از سوی این شورا را رد می کنند، اما شاهدان عینی تاکید می کنند که وی هنگام دستگیری زنده بوده و تنها یکی از بازوانش مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود.

 محمود جبرئیل، رئیس شورای انتقالی لیبی در کنفرانس خبری خود گفته است که وی در جریان درگیری میان مخالفان و موافقان  قذافی کشته شده و مشخص نیست از سوی چه کسی هدف قرار گرفته است. محمود جبرئیل گفت: "قذافی از لوله فاضلاب بیرون آورده شد. او مقاومتی از خود نشان نداد. وقتی ما می خواستیم او را انتقال دهیم بازوی راست او هدف گلوله قرار گرفت و  وقتی که آنها می خواستند او را سوار وانت بکنند او جراحت دیگری نداشت."

رئیس اجرایی شورای انتقالی لیبی افزود: "وقتی که این خودرو قذافی را منتقل می کرد با آتش انقلابیون و نیروهای قذافی برخورد کرد که در این حین یک گلوله به سر قذافی اصابت کرد." محمود جبرئیل در ادامه گفت: "پزشک قانونی نتواست بگوید که شلیک از سوی انقلابیون یا نیروهای قذافی بوده است."

در همین زمینه، عبدالمجید، عضو شورای ملی انتقالی لیبی گفته بود: "معمر قذافی دستگیر شده است. او از ناحیه دو پا زخمی است... او را با آمبولانس به بیمارستان برده اند." عبدالمجید گفته است که در جریان این حمله ابوبکر یونس جبر، فرمانده نیروهای مسلح معمر قذافی نیز کشته شده است. در همین حال عبدالحکیم الجلیل، از فرماندهان شورای ملی انتقالی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز از دستگیری موسی ابراهیم، سخنگوی معمر قذافی خبر داده است. همچنین شبکه تلویزیونی "لیبی آزاد" از مرگ معمر قذافی خبر داده و افزوده است که معتصم، پنجمین پسر معمر قذافی و عبدالله السنوسی، رییس پیشین سازمان اطلاعاتی لیبی نیز در سرت دستگیر شده و به مصراته منتقل شده اند.

یکی از پزشکانی که جسد قذافی و معتصم قذافی، فرزند وی را کالبد شکافی کرد، اعلام کرده که معتصم بعد از قذافی کشته شده و به احتمال زیاد از نزدیک به وی شلیک شده است. شبکه های تلویزیونی نیز تصاویری از پسر قذافی قبل از کشته شدن پخش کردند که نشان می داد جراحات وارده به وی چندان عمیق نیست.

این پزشک همچنین اعلام کرد که دلیل مرگ قذافی گلوله ای بوده که به سر وی اصابت کرده و از کنار شقیقه اش بیرون رفته است. بنا به گفته این پزشک به آنها آماده باش داده شده است تا خود را برای بررسی یک جسد دیگر که متعلق به یکی از افراد مهم که شاید سیف الاسلام قذافی، فرزند دیگر معمر قذافی باشد، آماده کنند. این در حالی است که پیش از این اعلام شد سیف الاسلام زخمی شده و در مصراته در بیمارستان است. در همین حال خبرهایی مبنی بر فرار سیف الاسلام هم منتشر شده است!

بنا به گفته تیم پزشکی قانونی که جسد قذافی را معاینه کرده بودند، وی از ناحیه شکم نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته که باعث خونریزی در اعضای داخلی بدن وی شده است. معتصم قذافی نیز از ناحیه پا و کمر مورد اصابت قرار گرفته که هر دو از پشت سر به وی وارد شده است که احتمال اصابت هنگام فرار را افزایش می دهد، اما دلیل اصلی مرگ وی جراحت بزرگی است که بالاتر از قفسه سینه و نزدیک به گلوی وی بوده که مربوط به یک اسلحه کالیبر بزرگ است که از فاصله نزدیک به وی شلیک شده است.

به گفته برخی از تحلیلگران، مرگ معمر قذافی از مشکلاتی که زنده ماندن او می توانست به همراه آورد جلوگیری کرد اما آنچه محرز است، قذافی رازهای زیادی از جنایات کثیر وی و معاملات پشت پرده وی با حکومت های شرق و غرب را با خود به جهنم برد

در اظهارنظرجالبی، هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا که تا پایان نیز از حکومت سرهنگ قذافی حمایت می کرد، گفت که معمر قذافی "ترور شده" و گفت: "قذافی برای همیشه به عنوان مبارزی بزرگ، فردی انقلابی و یک شهید در یادها می ماند."

در تهران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ضمن تبریک به مردم لیبی گفت که "سرنوشت محتوم همه مستبدان و ظالمان تاریخ است که با نادیده انگاشتن حق ملت ها در اعمال حاکیمت خود، سرانجام و فرجامی جز نیستی و نابودی نداشته باشند."

رهبران و شخصیت های کشورهای غربی از مرگ رهبر لیبی ابراز خرسندی کرده و آن را نقطه عطفی در تاریخ لیبی دانستند. دبیرکل سازمان ملل نیز این رویداد را "گذار تاریخی" برای لیبی خواند.

رهبران غرب که طعم شیرین نفت لیبی دهان آنها را طی سال های اخیردر مقابل جنایات قذافی بود اظهارات جالبی را بیان داشتند، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با بیان اینکه مرگ قذافی فرصتی برای به خاطرآوردن قربانیان وی است این واقعه را بختی برای "آینده دموکراتیک" لیبی خواند.

دیوید کامرون با صدور بیانیه ای گفت که "معتقدم امروز روز به یاد آوردن همه قربانیان سرهنگ قذافی است" از جمله آنهایی که در بمب گذاری سال 1998 در هواپیمای پانام بر فراز لاکربی کشته شدند.  نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، نیز که کشورش به همراه بریتانیا، از نخستین  کشورهای بود که خواستار مداخله نظامی در لیبی شد، با صدور  بیانیه ای از مرگ قذافی استقبال کرد. 

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، با قرائت بیانیه ای کشته شدن  معمر قذافی را "گذار تاریخی" برای لیبی خواند و گفت: "راه در پیش روی لیبی و مردمش دشوار  و پرچالش خواهد بود. اکنون زمان آن فرا رسیده که همه مردم لیبی متحد شوند." دبیرکل سازمان ملل افزود: "جنگجویان از هم طرف ها باید سلاح های خود را زمین بگذارند و در صلح و آرامش یکدیگر بپیوندند. اکنون زمان بازسازی و التیام  است."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این خبر گفت امروز با سقوط دیکتاتور، روز بسیار مهمی در تاریخ لیبی است. به گفته او لیبی باید راهی طولانی و ناهموار را به سوی دموکراسی طی کند. اوباما گفت: "در حال حاضر مردم لیبی مسوولیت بزرگی دارند; ساختن یک لیبی دموکراتیک، همه شمول و مبتنی بر تساهل، رخدادهای امروز بار دیگر ثابت می کند حکومت با مشت آهنین بالاخره به پایان می رسد."

 

منتشره درروزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 37 بازدید
یاران صدر

دوستداران امام موسي صدر در هر جا! مرگ قذافی پایان پرونده ی امام موسی صدر(حفظه الله) نیست، بلکه آغاز مهم ترین مرحله ی آن است. لحظه‌ ديدار نزديک است! ستاد آزادی امام موسی صدر از تمام یاران ایشان دعوت می کند تا برای سلامتی و رهایی محبوبشان سوره ی حشر و زیارت نامه ی امین الله را قرائت کنند و در روز پنج شنبه 5 آبان روزه بگیرند. علاقمندان می توانند با انتشار پوستر طرح روزه و یا چاپ و نصب آن در دانشگاه ها، مساجد و ….. در اطلاع رسانی این برنامه سهیم شوند. طرح روزه: http://www.yaranesadr.ir/farsi/wp-content/uploads/2011/10/mosa6.jpg در اين لحظات حساس تاريخي، براي تحقق ارزوي ديرينمان با انعکاس آخرين اخبار مرتبط با امام موسي صدر از سايت هاي زير به استقبال ايشان برويم: سايت موسسه ي فرهنگي تحقيقاتي امام موسي صدر http://imamsadr.ir/ سايت ياران امام موسي صدر http://www.yaranesadr.ir/farsi/ سايت امام موسي صدر نيوز http://imamsadr-news.com/ بیانیه ستاد آزادی امام موسی صدر/ پایان قذافی، پایان پرونده امام موسی صدر نیست http://www.yaranesadr.ir/farsi/1390/07/4165/