مسئول کیست؟!؟

 

با دقت نظر در گذشته در یابیم که مسئول تحریفات دین به خصوص تحریفات عاشورا چه کسانی هستند.

 آیا خواص و علما مسوول این تحریفاتند یا توده و عوام الناس؟

این که امروز وظیفه چیست و وظیفه کیست، یک مطلب است، و در گذشته مقصر و مسوول که بوده است، مطلب دیگری است. معمولا در این گونه قضایا علما دینی به گردن عوام می اندازند و عوام به گردن علما.

علما می گویند تقصیر عوام الناس است، تقصیر جهالت این مردم است. به قدری مردم جاهل و نادان و نالایق و ناشایسته اند که شایسته دریافت حقایق نیستند!

  از مرحوم آیت الله صدر اعلی الله مقامه شنیده شده که تاج نیشابوری در منبر حرف‌های مفت می گفت، کسی به او اعتراض کرد که این حرف‌ها چیست، در این اجتماعات چرا دو کلمه حرف حساب نمی زنی؟ گفت مردم لایق نیستند! بعد هم با یک دلیلی به اصطلاح ثابت کرد.

مردم عوام، یعنی توده مردم، منطقی در برابر خواص دارند و این منطق را اغلب به کار می برند.aza1.jpg

 می گویند: ماهی از سر گنده گردد نی ز دم. علما به منزله سر ماهی هستند و ما دم ماهی. ولی حقیقت این است که در این تقصیر و در این مسوولیت هم خواص مسوولند و هم عوام. این را بدانید که عامه مردم و توده مردم هم در این مسایل شریکند. در این جور مسایل این توده مردم هستند که حقایق کشی می کنند و خرافات را اشاعه می دهند.

حدیث معروفی است که شخصی از امام صادق علیه السلام در ذیل آیه شریفه "و منهم امییون لایعلمون الکتاب الامانی" سوال می کند (خدا از عوام یهود در آنجا انتقاد می کند، با این که خدا عوام را بی سواد، امی، درس ناخوانده معرفی می کند، در عین حال از همین عوام در قرآن انتقاد می کند و اینها را مسوول می شناسد.) که علمای یهود مسوول بوده اند درست، عوام چه مسوولیتی دارند؟ این ها عوام بودنشان عذرشان است! (حدیث، مفصل است) امام فرمودند این جور نیست، مسائلی هست که احتیاج به درس خواندن دارد، فقط درس خوانده ها آن را درک می کنند، درس ناخوانده ها درک نمی کنند. در اینجا می توان گفت عوام مسئول نیستند چون درس خوانده نیستند. گو این که گاهی عوام مسئولیتشان این است که چرا درس نمی خوانند؟ این هم یک منطقی است. اما بعضی از مسایل هست که بشر به فطرت سلیم، آن ها را درک می کند که دیگر مدرسه و کتاب و معلم نمی خواهد، بلکه سلامت عقل کافی است. سپس امام مثال زد، فرمود: عالمی مردم را به زهد و تقوا دعوت می کند، ولی در عین حال برخلاف زهد و تقوا عمل می کند! توبه فرما باشد، اما توبه فرمایان خود، توبه کمتر کنند و مردم عوام هم این ها را می بینند که می گویند و بر ضد گفته خودشان عمل می کنند! امام فرمود آیا باید درس خوانده و معلم دیده باشد و کلاس طی کرده باشد تا بفهمد که چنین آدمی لایق پیروی نیست؟ عوام این ها را به چشم خودشان می دیدند (قوم یهود) و به عقل خودشان درک می کردند که از چنین کسانی نباید پیروی کرد معذلک پیروی می کردند، پس مسوولند.

بر اساس روایتی از رسول اکرم صلوات الله علیه که "انما الاعمال بالنیات لکل امرء ما نضی"؛ عمل، به نیت بستگی دارد. اگر انسان کاری انجام دهد چه خوب و چه بد، اما آن کار بدون قصد و نیت انجام شده باشد، اگر بد است مسوول نیستید و اگر خوب است پاداش ندارید. عمل خوب بدون قصد و نیت هیچ اثری ندارد که متاسفانه در جریان عاشورا این مسئله بسیار تحریف شده است که اگر کسی در دستگاه امام حسین بدون نیتی کاری انجام دهد مستحق پاداش می شود. و یا گناهانش آمرزیده می شود. در حالی که گناهان انسان را فقط توبه پاک می کند. "ان الحسنات یذهبن السیئات"؛ کار نیک است که اثر کار بد را می برد. اما کار بدون اختیار این چنین نیست. و ما متاسفانه از همین فطرت خدادادی خود هرگز استفاده نمی کنیم.

در این میان باید به خاطر داشته باشیم که مسئله عاشورا از زمان حکومت صفویه به صورت بنیادین در ایران مطرح شد(البته سنگ بنای ورود تحریفات به مسئله عاشورا گذاشته شد  مانند قمه زنی ، اغراق های بی مورد و چندین موضوع دیگر که از حوصله خارج است.)

 متاسفانه پوپولیسم حاکم بر جامعه ایران نیز تکمیل کننده تمام مسائل بالا است.(جهت آگاهی بیشتر به مطلب پوپولیسم که چند صباحی پیشتر نگاشته ام مراجعه کنید.)

مطلبی که برای شخص من در طی چند سال اخیر خیلی رخ نموده تبدیل شدن ائمه به سوپر استارهای هالیوودی با ظواهری دلرباست. و تبدیل شدن هیئات به پارتی های شبانه یا مجالس ریا و تزویر.

 در تمام این گیر و دارها فلسفه شهادت و قیام امام حسین را فراموش کرده ایم و سرخود را گرم کردیم به ...

                                       هیهات من الذله

/ 9 نظر / 25 بازدید
ايران

سلام حرفهايت کاملا درست است واقعا هدف و عشق و ايثار امام حسين در پشت حاشيه های عزاداری گم شده

آزادانديش

ادم وقتی اين تصاوير و می بينه و می شنوه دلش برای امام حسين می سوزه که چه طرفدارانی داره.واقعا بايد حق داد به کسانی که شعيان را بی دين يا وحشی می دونند.اين مسلک شيعه نيست

اول شخص مفرد

سلام... ممنونم از لطفتنون... با همه اميدی که دارم در اين مورد به خصوص کاملا نااميدم به اين جماعت....

مرد قبيله سوفی ها

به نام خدا سلام همسايه از اين كه قسمت ديدار شما بود خوشحالم ... ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت حسین ابن علی (ع) را بر شما دوست گرامی تسلیت می گویم ... " اين چه حزني است نهفته در نام تو كه بي اختيار، دل ها را مي شكند و اشك را در پشت پلاك ها بي قرار مي كند ؟ اين چه غم شگفتي است كه تداعي خاطره مقدس تو بر قلب ها مي نشاند و جگرها را خواه و ناخواه به آتش مي كشاند ؟ آنگاه كه جبرائيل مصيبت عاشوراي تو را بيان كرد آدم سير گريست و تازه پي به راز "اني اعلم مالا تعلمون" خداوند برد . باري اين گريه دست ما نيست... " سوفي جان قبيله تان بروز شد ... منتظر قدومتان هستم هميشه هايت باراني در پناه حق يا علي

محمد نظری

بعضی وقتها دنیا بد دلگیر میشه بد

بی نام

سلااام کافه انتهای نیمه شب با مطلبه " خودتو به خریت بزن رفیق"! آپه. خوشحال میشم تشریف بیارید. منتظرم

بی نام

در مورده مطلبت بايد بگم: انقدر دروغ تو ذهنمون کردن که گاهی حتی به وجود اين قديس ها هم شک ميکنم... انقدر بزرگش کردن که حالا بايد با چوب و چماق حقيقيت رو بگن... فقط بايد بگم همه چی بوی ريا و دورغ گرفته

اول شخص مفرد

يادداشت دوشيزه قجری آخرين پست شد. شما هنوز از امتحانات فارغ نشديد...

بی نام

سلام ممنون . راستش من شاگرد خنگه کلاس شما هم نيستم استاد. در مورد بوی قورمه سبزی تازه کلی خودمو کنترل کردم ولی گاهی از جنونم ميترسم و مواظب زبان سرخ هستم.