پایان همه امیدهای سارکوزی مقابل اولاند

نیکلا مغموم بزرگ فرانسه

کمتر از 24 ساعت مانده است به انتخابات فرانسه و اوضاع رئیس‌جمهوری این کشور در نگاه کت آبی‌ها چندان مناسب نیست. سارکوزی که از مدت‌ها پیش گمانه‌زنی‌ها از سقوط وی حکایت داشت، اکنون رنگ واقعیت بر کابوس‌هایی که روزگاری در کاخ الیزه می‌دید، می‌بیند.

پس از دور نخست،فرانسوا بایرو، از حزب میان? «جنبش دموکراتیک» فرانسه در تصمیم گیری بی‌سابقه‌ای اعلام کرد که از فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیالیست، برای ریاست جمهوری حمایت می‌کند.این سیاستمدار 60 ساله در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری توانست نزدیک نه درصد آرا را به دست آورد. به این ترتیب امیدهای اولاند پر رنگ‌ترشد.

سارکوزی پس از شکست در دور اول امید فراوانی به رای مارین لوپن که با کسب 20درصد آرا پدیده این دوره از انتخابات طلقی می شود،داشت اما مارین تمام امید های اورا نقش بر آب کرد و اعلام کرد ملی گرایان از نیکلا حمایت نمی‌کنند. بعد از این شوک سارکوزی تمام امیدهای خود را در نبرد رودرو مقابل رقیب سوسیالیست خود جستجو می کرد.

فرانسوا اولاند و نیکلا سارکوزی، دو کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه چهارشنبه شب در یک مناظر? تلویزیونی رودرروی هم قرار گرفتند. این مناظره که تنها مناظر? تلویزیونی میان دو نامزد راه یافته به دور دوم این انتخابات است، نزدیک به دو ساعت و پنجاه دقیقه طول کشید که طی آن دو کاندیدا به دفاع از برنامه های خود پرداختند.

میلیونها نفر در فرانسه این مناظره را که از دو شبک? اول و دوم تلویزیون فرانسه پخش شد، تماشا کردند. در این مناظره، دو کاندیدا بارها یکدیگر را به دروغگو بودن متهم کرده و برنامه‌های یکدیگر را به دلیل دور از واقعیت بودن غیرعملی خواندند.

نیکلا سارکوزی: «این یک دروغ است. این یک دروغ است.»

فرانسوا اولاند: «کدامیک؟ کدامیک؟»

نیکلا سارکوزی: «وقتی می‌گوید من همیشه از خود راضی هستم و مسوولیت کار‌هایم را قبول نمی‌کنم این یک دروغ است.»

فرانسوا اولاند: «خب، شما از خودتان ناراضی هستید. من اشتباه کردم و از شما عذرخواهی می‌کنم. شما از خودتان خیلی ناراضی هستید.»

نیکلا سارکوزی: «آقای اولاند، اینجا آزمون شوخی و طعنه زدن نیست.»

مناظره دو رقیب انتخابات ریاست‌جمهوری در فرانسه،‌ در حالی با اظهارات لفظی خشم آلود همراه بود که هر یک از این دو کاندیدا دیگری را به «دروغگویی» متهم کرد، اما هیچ یک از کاندیداها ضربه‌ای کاری به دیگری وارد نکرد و این مساله ممکن است به نفع اولاند، نامزد پیشتاز، تمام شود.فرانسوا اولاند با حمله به نیکلا سارکوزی در مورد کاهش تعداد مهاجران و مخالفت وی با رای دادن خارجیان گفت در صورتی که رییس‌جمهوری فرانسه شود اجاز? رای دادن خارجیان در انتخابات شهرداری و شوراهای شهر را به همه پرسی می گذارد.

مشکلات مربوط به منطق? پولی یورو یکی از مسائلی بود که بین دو نامزد مطرح شد. کاندیدای حزب سوسیالیست در این مورد گفت:“احساس می کنم که امور در حال تغییر است و حتی در مورد آلمان‌ها، برای آنها هم شرایط مربوط به بانک مرکزی اروپا و اوراق قرض? سخت‌تر شده است. امید تازه‌ای به وجود آمده و من برای هدایت این امید خود را متعهد می‌دانم و از فردای انتخابات ریاست‌جمهوری برنام? مذاکرات دوباره را با دیگر کشورهای اروپایی به اجرا خواهم گذاشت. به این ترتیب می‌توان حمایت لازم برای رشد ضروری اقتصادی در اروپا را جلب کرد و ضمن کاهش بیکاری، افزایش بدهی‌ها را نیز کنترل کرد.”

سارکوزی نیز در پاسخ به رقیب خود با دفاع از سیاست‌های خود و آلمان در مخالفت با اوراق قرضه در اروپا به منظور خرید بدهی کشورهای فقیرتر مانند یونان و اسپانیا گفت:“اوراق قرضه به چه معناست؟ یعنی اینکه آلمان‌ها و فرانسوی‌ها بدهی دیگران را تامین می‌کنند؟ من چنین چیزی را نمی‌خواهم چرا که امکان کاستن مخارج و بدهی‌ها و کسری بودج? ما را به خودمان نمی‌دهد. چه کسی این بدهی‌ها را که به روی دوش اروپا گذاشته ضمانت می‌کند؟ اگر این دو کشور آلمان و فرانسه است که باید اینکار را بکند؟، من این امر را کاملا غیرمسئولانه می دانم.”

رسانه‌های فرانسه در نخستین واکنش به این مناظره از آن به نام “جنگ اعداد” نام می‌برند که اشاره به حملات دو کاندیدا به یکدیگر با ارائ? آمار در زمینه‌هایی نظیر بیکاری، مالیات، مهاجران در این کشور و ادام? سیاست استفاده از انرژی اتمی دارد.

پس از این مناظره، نیکلا سارکوزی کاندیدای حزب سوسیالیست را در طول این مناظره خشن و عصبی خواند و این را جزو شخصیت فرانسوا اولاند دانست. فرانسوا اولاند نیز در سخنان کوتاهی، هدف حضور در ین مناظره را ضمن ارائ? برنامه‌های خود و نشان دادن غیرعملی بودن برنامه های آقای سارکوزی، معرفی خود به هوادارانش در چهره‌ای جدید به هنگامی که باید از حقوق آنها دفاع کند، دانست.

اما آیا این مناظره تغییری در جایگاه دو نامزد ریاست جمهوری ایجاد کرد؟

پس از مناظره تلویزیونی میان فرانسوا اولاند و نیکلاسارکوزی، نظرسنجی‌ها همچنان، آقای اولاند را با اختلاف 7 درصدی پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه فرانسه می‌داند. البته روز جمعه گفته شده اولاند یک درصد پیشرفت کرده است و با رقم54 درصد در مقابل46درصد سارکوزی یکه تازی می‌کند. درهمین حال، به گزارش رویترز، علاوه بر این نتیجه این نظر سنجی حاکی از آن است که 31 درصد مردم فرانسه اظهارات اولاند را در مناظره اخیرش متقاعدکننده دانسته‌اند؛ این در حالی است که این درصد برای سارکوزی 29 درصد بوده است.

گائل اسلیمن، معاون یک انستیتو نظرسنجی در این باره می‌گوید: «خیلی شفاف بگویم، نظر سنجی‌ها پیش‌گویی‌هایی نیستند که سیاستمداران نتوانند آن را تغییر دهند. اکنون دیگر مبارزات انتخاباتی تقریبا تمام شده. دو کاندیدا مناظره خود را هم که انجام داده‌اند. اکنون فقط مگر آنکه یک فاجعه کاملا غیرقابل پیش‌بینی در 48 ساعت آینده بتواند مانع پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود.»

اما سوالی که مطرح است این است که آینده حزب راست فرانسه در صورت شکست آقای سارکوزی چه خواهد شد؟

اگر آنچه که نظرسنجی‌ها پیروزی اولاند که محتمل ترین حالت ممکن است روی دهد، فرانسه شاهد،بحران و اختلافات شدید درون حزبی در میان راستگرایان خواهد بود. در این میان،حزب راست افراطی جبهه ملی هم می‌تواند بر روی آن مانور دهد. برای همین جبهه ملی عملا مایل به پیروزی اولاند است تا بتواند از این طریق اعضای مهم و با نفوذ راستگرا در پارلمان را به خود جذب کند.

اکنون کاندیدا‌ها در حال بازی کردن آخرین کارت‌های خود هستند، اما تا این لحظه هیچ یک از کاندیداها برگی رو نکردند که انتخابات تحت‌الشعاع قرار گیرد.

/ 1 نظر / 22 بازدید
kassensysteme

سارکوزی رفت، اولاند اومد تا فرانسه کمی بالانس بگیره.. اروپا همیشه این بوده. یه هر حال سارکوزی خودشم مقصره