لیوشائوبو برنده جایزه صلح نوبل شد

جنگ چین و غرب بر سر نوبل صلح 

گرچه چین توانست پس از مدت ها با ترکیه روابط خود را ترمیم کند اما صبح جمعه نخست وزیر این کشور به هنگام ترک هتل برای دیدار با مقام های ترکیه با تظاهرات علیه چین رو به رو شد.
گروهی از مخالفان سیاست های چین در منطقه ایغورنشین این کشور و ایغورهای مقیم ترکیه صبح دیروز در مقابل هتل محل اقامت نخست وزیر چین تظاهرات کردند.
برخی از تظاهرکنندگان تصاویر 'ون جیابائو' را پاره کرده و برخی دیگر به سوی وی لنگه کفش پرتاب کردند.
اما این خبرها موضوعی نبود که نگاه ها را متوجه چین کند بلکه خبر اعلام برنده جایزه صلح نوبل در کشور نروژ بود  که نام چین را در صدر خبرها آورد.
جایزه صلح نوبل سال جاری میلادی، به لیو شیائوبو، ناراضی سیاسی چینی تعلق گرفته است. رئیس کمیته نوبل، آقای لیو را برجسته ترین مظهر مبارزه برای رعایت حقوق بشر در چین خواند.
به گفته کمیته نروژی نوبل، آقای لیو به خاطر "مبارزه طولانی و بدون خشونت خود برای دفاع از حقوق بنیادین بشر در چین" شایسته دریافت این جایزه است.
 سازمان عفو بین الملل در واکنش به این خبر طی بیانیه ای اعلام کرد که اختصاص این جایزه به لیو شیائوبو، وضعیت حقوق بشر در چین را در مرکز توجهات قرار می دهد و به همین مناسبت از دولت چین خواست تا تمامی زندانیان سیاسی آن کشور را آزاد کند. به گفته کاترین بیبر، معاون مدیر بخش آسیا و اقیانوس آرام عفو بین الملل، "این جایزه تنها زمانی می تواند به تغییر اوضاع بینجامد که باعث فشار بیشتر بین المللی برای آزادی لیو و شمار بسیاری از زندانیان سیاسی دیگر شود که به خاطر استفاده از حق آزادی بیان، در زندان های چین رنج می کشند." چین پیش از این هشدار داده  بود که اگر این جایزه به لیو شیائوبو تعلق بگیرد این امر برای روابط میان دو کشور چین و نروژ پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.
 توربیورن یاگلاند، رئیس کمیته نروژی جایزه نوبل، در پاسخ به پرسشی در این باره به خبرنگاران گفت: "کمیته نوبل کمیته ای مستقل و مستقل از دولت نروژ است و ما مسوولیت داریم که در جایی که دیگران نمی توانند یا نمی خواهند سخن بگویند سخن بگوییم."
 لیو شیائوبو، متولد 28 دسامبر 1955 در شهر چانگچون در استان جیلین در شمال شرقی چین، یکی از سرشناس ترین مخالفان دولت چین است. لیو در ژانویه 1991 به خاطر نقشی که در تظاهرات سال 1989 هواداران دموکراسی در میدان "تیانان من" پکن داشت به دو سال زندان محکوم شد. وی پس از آن در اکتبر 1996 نیز به خاطر انتقاد از حزب کمونیست چین به سه سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد. در سال 2007، انتشار مطالبی بر روی سایت های اینترنتی در هنگ کنگ، چند ماه حبس برای لیو شیائوبو دربر داشت و آقای لیو از دسامبر 2009 به خاطر تنظیم منشوری به نام "منشور 08" که از سوی 303 روشنفکر و فعال حقوق بشر چینی امضا شد محکوم به گذراندن 11 سال در زندان شده  است. از رقبای اصلی دریافت جایزه امسال صلح نوبل، سیما سمر، فعال حقوق زنان از افغانستان، بود.
از نظر پکن، لیو شیائوبو یک جنایتکار است و اهدای جایزه نوبل به وی ممکن است به روابط چین و نروژ لطمه بزند. پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته بود که آقای لیو به دلیل زیرپا گذاشتن قوانین چین زندانی شده است و به همین دلیل دادن جایزه نوبل صلح به او پیام غلطی به جهان می فرستد.
وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد "لیو شیئوبو یک مجرم است که در دستگاه قضایی کشور چین به علت نقض قوانین محکوم شده است; اعطای جایزه نوبل صلح به چنین فردی، کاملا با اصول و ارزش های نوبل مغایرت دارد و نوعی انحراف محسوب می شود". وزارت امور خارجه چین در بیانیه خود افزود "تصمیم کمیته اعطای جوایز نوبل در اعطای جایزه صلح خود به یک مخالف چینی بر روابط چین و نروژ خدشه وارد می آورد". این در حالی است که نخست وزیر نروژ امروز از اعطای جایزه نوبل صلح به این فعال سیاسی چینی استقبال کرد. چین و نروژ در حال حاضر مشغول مذاکره در مورد یک موافقت نامه تجاری دوجانبه هستندکه ممکن است مقدمه ای برای حصول توافق جامع تربین چین و اتحادیه اروپا باشد.
اهدای جایزه صلح نوبل به معترض چینی بی شک به روابط اقتصادی غرب و چین می شود; نکته جالب توجه این است که امروزه بحث هایی برای دموکراسی در چین آغاز شده و برخی از نخبگان سیاسی این کشور آن را مطرح کرده اند.
اما نکته مهم این است که جایزه نوبل به هیچ وجه در چین مصونیت ایجاد نمی کند و هر بار که غرب تلاش کرده در خصوص حقوق بشر به چین درس بدهد، با اعتراض شدید این کشور مواجه شده است .امروزه چین با توجه به قدرتی که در سطح جهانی پیدا کرده به نوعی در حال انتقام گرفتن از غرب است.
اعطای جایزه صلح نوبل به یک ناراضی چینی ممکن است واکنش شدید پکن را برانگیزد و این مسئله شاید در بدرفتاری با لیو شیائوبو نمود پیدا کند.
چین جامعه ای پیچیده دارد اما شاید چینی ها هرگز نفهمند که یکی از اتباع این کشور جایزه صلح نوبل را گرفته است. همچنین احتمال دارد این جایزه در نهایت برای حقوق بشر در چین غیرسازنده باشد.
اما در حقیقت داوران کمیته نوبل با این انتخاب خود خواسته اند بگویند که امروزه باید با چین همانند قدرتی بزرگ رفتار کرد و از انجا که چین قدرت دوم اقتصادی جهان شده است باید به مسائل مرتبط با حقوق بشر بیشتر توجه کند. به همین علت نیز این کشور بیشتر از کشورهای عقب افتاده زیر ذره بین قرار دارد.
 سال گذشته جایزه نوبل به اوباما رئیس جمهور آمریکا اعطا شده بود که این مساله موجب انتقادهای زیاد شده بود امسال جایزه صلح نوبل سنتی تر از گذشته است و این به منزله جسارت بیشتر کمیته نوبل است. اما شاید گزینه های بهتری امسال برای اعطای جایزه صلح نوبل وجود داشت.برای مثال یکی از فعالان روسی که از حقوق چچنها حمایت می کند در روسیه بارها به مرگ تهدید شده است درحالی که جان لیو شیائوبو به هیچ وجه در خطر نیست.

روزنامه مردم سالاری

/ 2 نظر / 23 بازدید
شکلات تلخ

داشتم راجع به این موضوع کار می کردم سرچ زدم تو اومدی . انگار آشنایی رو تو یک شهر بزرگ پیدا کردم. مطلبت رو خوندم. کمک بزرگی بود.[بغل]

شیطان

جایزه صلح نوبل همیشه جنبه سیاسی داشته .. به همین خاطر گروههای آلترناتیو دنیا به موازات این برنامه یک جایزه صلح به کسی اعطا میکنند که بیشتر از جنبه انسانی و نه فقط سیاسی مستحق گرفتن چنین جایزه ای هست ... حکومت چین هم در برخورد با نظر مخالف همونطور برخورد میکنه که همتای ایرانیش ... اینجا هم مخالفان سیاسی به جرم اخلال امنیت به زندان فرستاده میشند. چند روز پیش دولت چین خانم این آقا رو هم ممنوع المصاحبه و گفتگو و تلفن کرد ... و جرمش این بود که با خبرنگارهای دنیا صحبت کرده بود سلام رفیق مهربون این هفته که من نبودم چه فعال بودی