نبردنتانیاهو با اوباما برای ایران هراسی


علی ودایع: شاید باورش سخت باشد اما روابط میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو برسر پرونده اتمی ایران به تنش و درگیری لفظی کشیده شده است.
تصمیم اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای سفر به آمریکا پیش‌از انتخابات در اسرائیل شکاف‌های جدیدی در روابط بین نتانیاهو و اوباما ایجاد کرده است.
کاخ سفید از اینکه نتانیاهو دعوت جان بینر رئیس مجلس نمایندگان را پذیرفته خشمگین است. گفته می‌شود اوباما هفته گذشته در گفتگو تلفنی درحالی که عصبانی بوده به نتانیاهو هشدار داده است در جدال میان او و کنگره بر سر تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران دخالت نکند. اما به نظر می‌رسد نتانیاهو قصد دارد به طور مخفیانه خلاف این کار را انجام دهد.
روزنامه گاردین می‌نویسد، ورود نتانیاهو به منازعه داخلی آمریکایی‌ها، حمایت‌ها را از سیاست اوباما در مذاکرات هسته‌ای با ایران افزایش داده است.خشم حاصل از دعوت از بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا موجب شده است که دموکرات‌های متزلزل از رئیس‌جمهور حمایت کنند، در نتیجه کاخ سفید مطمئن تر شده است که می‌تواند در مقابل تلاش‌هایی که هدفشان بی‌اثر کردن سیاست وی در مذاکرات هسته‌ای با ایران است، ایستادگی کند.
نتانیاهو قرار است،با نادیده گرفتن اصول دیپلماتیک، در سوم مارس در کنگره سخنرانی کند. وی همچنین قرار است اول تا سوم مارس در کنفرانس کمیته امور عمومی‌اسرائیل و آمریکا در واشنگتن نیز شرکت کند.
برخلاف آنچه که برخی در تهران طلقی می‌کنند،از میانه‌های انتخابات 2012 آمریکا که نتانیاهو رسما از میت رامنی به عنوان رقیب اوباما حمایت کرد تنش‌های کاخ سفید با تل آویو محرز شده بود. در پی انتقادات مطرح شده دررابطه با تهدید روابط آمریکا با رژیم صهیونیستی‌، نتانیاهو که روی اسب جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2016 شرط بندی کرده است روی موضع خود سمج‌تر شده است. در همین چارچوب، موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل، از کسانی که بسیار مورد اعتماد نتانیاهو قرار دارد، ماه گذشته گفته بود‌: «این دولت (آمریکا) تا ابد باقی نخواهد ماند.» اشاره علنی وی به این بود که رژیم صهیونیستی منتظر رئیس‌جمهور آینده هستند که شاید از جمهوری خواهان باشد و بتوانند با آن روابط گرم‌تری ایجاد کنند.
روزنامه‌هاآرتص اسرائیل به نقل از یک مسئول آمریکایی که از وی نام نبرد، می‌نویسد: «سفر نتانیاهو به واشنگتن، انداختن تف به صورت باراک اوباما است.»  
شاید ریاست جمهوری اوباما به پایان خود نزدیک شده باشد اما دو سال نیز زمان درازی است و شاید اگر زمان آن برسد اوباما نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای اتخاذ تصمیمات جسورانه از خود نشان دهد مانند کاری که در خصوص کوبا و مهاجرت انجام داد.
دولت آمریکا بارها درباره گسترش شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری اشغالی ابراز تاسف کرده است.
در صورتی که رژیم صهیونیستی، تصمیمات دیگری اتخاذ کند شاید واکنش جدی تر آمریکا را و شاید با هماهنگی با اروپا به دنبال داشته باشد. گفتنی است که اختلافات نتانیاهو با اوباما محدود به موضوع هسته‌ای ایران نمی‌شود.

/ 0 نظر / 34 بازدید