از سمند سرخ تا اس 300

شانزدهمین سفر هوگوچاوز به تهران طی 13 سال گذشته که وی ردای ریاست جمهوری برتن کرده است دیشب آغاز شد. ایران به پای ثابت سفرهای خارجی رئیس جمهور و نزوئلا  تبدیل شده است. چاوز از آن سیاستمدارانی است که دست به هرکاری می زند تا تیتر یک مطبوعات جهان باشد. گر چه برخی مواضع او قابل تمجید است اما مواضع پوپولیستی وی، اورا تا حد یک سیاستمدار تازه کار تقلیل داده است.

 اظهارات جالب درباره نحوه استحمام مردم و نزوئلا ، ابراز علا قه به بیوه هالیودی و مواردی از این دست، حاشیه هایی از زندگی مرد سرخ آمریکای لا تین است. پس از روی کارآمدن دولت نهم، ایران و ونزوئلا  به عنوان دو متحد مهم و استراتژیک شناخته شده اند.یک برادر در خاورمیانه و یک برادر در آمریکای لا تین.نخستین دیدار دکتر احمدی نژاد درمقام رئیس جمهور ایران با چاوز، نه در تهران و نه در کاراکاس، که در قلب نیویورک بود. شهریور 84 که احمدی نژاد یک ماه قبل از آن مراسم تحلیف خود را انجام داده بود در حاشیه اجلا س سازمان ملل با وی ملاقات کرد.
محمود احمدی نژاد تا کنون 3 باربه کاراکاس سفر کرده است و چاوز برای بار نهم میهمان احمدی نژاد خواهد بود. روابط تهران- کاراکاس شاهد سرمایه گذاری هنگفت ایرانی هاست. راه اندازی کارخانه تراکتورسازی، احداث شهرک های مسکونی توسط ایران، خط تولید ایران خودرو، گسترش همکاری های  کشاورزی و معدنی  و نفتی از مهمترین آنهاست. در این بین سرنوشت فعالیت بانک مشترک ایران و ونزوئلا  مشخص نیست و ثمره سرمایه گذاری های طرف ایرانی مشخص نشده است.  اما مساله قابل ذکر  آن است   که کشور ونزوئلا  یک وزنه قابل اتکا و برش در عرصه دیپلماسی بین المللی نیست و گرچه به عنوان یک متحد منطقه ای برای ایران می تواند مفید باشد اما سود و ثمره آن به اندازه بهایی که ایران می پردازد نیست.

چاوز پیش از آن که وارد ایران شود میهمان روسیه بود; کشوری که تا چندی پیش متحد استراتژیک ایران بود اما با تکرار سابقه تاریخی خود به ایران خیانت کرد. او در مواضع جدیدی در کرملین اعلا م کرد روسیه در قلب من جای دارد و از سقوط اتحاد جماهیرشوروی با عنوان  یک فاجعه بزرگ یاد کرد اما با اعتماد به نفس اعلا م کرد اتحاد جماهیر شوروی محو نشده است و روح آن حکومت به نسل جدیدی  از مردم  منتقل شده است.

چاوز که با تاریخ  شوروی  مشعوف می شود به رغم داشتن روابط  حسنه با ایران، از سامانه موشکی که سروصدای  زیادی به پا کرده است سخنی به میان نیاورد و با لبخند خود را صاحب این پدافند که برای ایران ساخته شده است دید. کاراکاس و مسکو قرارداد نظامی به ارزش 2 میلیارد دلار امضا کردند. در برخی محافل گفته شده است آن مرد که با سمند سرخ آمد،  پدافند اس 300 را با خود می آورد تا یک واسط برای انتقال سامانه دفاعی باشد که روس ها از تحویل آن امتناع کردند.

در واقع سفر چاوز فارغ از سود و زیان رابطه دو کشور تحت الشعاع سامانه دفاعی روسیه که در دست کارکاس است قرار گرفته. نکته اول این که اگر قرار باشد از کانال ونزوئلا  ما به اس 300 ها برسیم مبادا هزینه های گزاف برای دلا لی یا حق واسطه گری به کاراکاس پرداخت شود و از منافع ملی ایران اسلامی در این زمینه هزینه شود.

نکته دوم آن که اگر چاوز بدون دردسر خود را صاحب سامانه موشکی ببیند که حق ایران است در واقع همانند بسیاری از دوستان تهران نمک خورده و نمکدان شکسته است ؛ در رابطه با برخی کشورها مانند کومور متاسفانه بعضا برخی اصول نادیده گرفته شده که می تواند موجب لطمه خوردن  جدی  منافع ملی ایران اسلا می با در نظرگرفتن این موضوع، می توان به منافع ملی کشور، عنایت بیشتری داشت.

سرمقاله روزنامه مردم سالاری

/ 5 نظر / 22 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم[گل] فرارسیدن سالروز میلاد باسعادت سراج الله، نورالهدی، مکیدة الملحدین، سلطان الانس و الجانّ، غریب الغرباء، معین الضعفاء، شمس الشموس، امام الرئوف، دهمین معصوم، هشتمین حجت خدا، حضرت علی بن موسی الرضا المرتضی را خدمت شما تبریک، تهنیت و شادباش عرض می نمایم[گل]

سیاوش

سلام رفیق خوبی ؟ فیض بردیم . عیدت مبارک .

شیطان

امروز نظر مشایی رو میخوندم که گفته روسیه تحت فشاره .... و اشکال نداره که چاوز با روسیه رفیق بشه .... و اینکه دیئلماسی همینه دیگه .... ولی اینکه چاوز راکت بخره بده ایران به نظرم تقریبا امکان نداره ... چنین دورزدن هایی برای تفنگ و تپانچه ممکنه ولی برای چنین راکت هایی اونم با ساتلیت های جاسوسی آمریکا که ۲۴ ساعته هر حرکت مشکوکی رو تو ایران زیر نظر دارند بعید به نظر میرسه .. سلام مهربان رفیق

استعداد کشف نشده!!!

به به به سلامتی...پس کلی خاطرات زنده میشه و اینا دیگه.... ما همینجا ورود شمارا به شهر زیبای آب انار بستنی های خوشمزه خوشامد می گوییم![نیشخند]

استعداد کشف نشده!!!

به به به سلامتی...پس کلی خاطرات زنده میشه و اینا دیگه... ما همینجا ورود شما را به شهر آب انار بستنی های خوشمزه خوشامد می گوییم![نیشخند]