دیکتاتورها به بهشت نمی روند

تقاص  جنگ کثیف آرژانتین

با گذشت نزدیک به سه دهه پس از خروج آخرین نفرات ارتش سنگدل و بیرحم آرژانتین و بر چیده شدن دولت دیکتاتور آنها، این کشور هنوز در پی التیام دادن شکاف های دردناک ناشی از جنگ است.
بچه های به اصطلاح بی هویت هنوز در پی هویت واقعی خود هستند و اجساد بی نام و نشان در گورهای دسته جمعی گاه و بی گاه یافت می شوند. بعضی از جنایتکاران جنگی در دادگاه ها محاکمه شدند اما عده ای توانستند از قائله بگریزند. ترمیم شرایط دردناک آن دوران بسیار سخت است اما دولت از چند سال پیش مصمم است به آن زخم ها التیام بخشد.
دادگاهی در آرژانتین رنالدو بنیونه، آخرین رهبر نظامی این کشور را به اتهام شکنجه و قتل شماری از مخالفان چپگرا در اواخر دهه 1970 میلادی به 25 سال زندان محکوم کرده است.
دادگاه سه شنبه (20 آوریل) شش ژنرال بلند پایه دیگر را نیز به حبس هایی بین 17 تا 25 سال محکوم کرد.
متهمان به دلیل شکنجه، ناپدید شدن و قتل حداقل 56 تن از زندانیان در یک پایگاه نظامی مجرم شناخته شده اند.
بیشترین حساسیت ها نسبت به بازداشتگاه "لپرلا"  است که در شکنجه و قتل زندانیان دست داشته بود به زندان محکوم شد. این بازداشتگاه مکانی است که 2200 نفر در آن زندانی بودند و فقط 17 نفر از آنها نجات یافتند. این مکان امروز به یک یادواره ملی تبدیل شده است و نمونه بارزی است از صدها نمونه دیگر در این کشور. حدود پنج هزار زندانی سیاسی طی سال های 1976 تا 1983 در این مرکز نگهداری می شدند اما تنها نزدیک به یکصد نفر از آنها زنده ماندند. بیش از نود درصد زندانیان این مرکز کشته شدند.
گروه های مدافع حقوق بشر می گویند این پایگاه که در حوالی بوئنوس آیرس، پایتخت واقع است و بازداشتگاه مخفی ارتش و مرکزی برای شکنجه مخالفان بود.
رنالدو بنیونه 82 سال دارد. متهمان دیگر نیز هر یک بیش از 80 سال سن دارند.
گروه های حقوق بشر می گویند در دوران حکومت نظامیان بر آرژانتین بیش از 30 هزار نفر در این کشور کشته یا ناپدید شدند. حضور دیگر دولت های دیکتاتوری در آمریکای جنوبی در آن سال ها مانع از رسیدگی قضایی به این جنایات شد و فضا را برای انجام چنین جنایاتی آماده کرده بود. اما با گذشت چندین سال از آن جنایات، جهان، دولت آرژانتین را به جنایت علیه بشریت محکوم می کند. طی آن سال ها که به 'جنگ کثیف' مشهور است، حکومت بازداشت گسترده، شکنجه و اعدام مخالفان چپگرای را در دستور کار خود قرار داده بود.
رنالدو بنیونه سه شنبه در دادگاه این نظر را رد کرد. وی همچنین تاکید کرد که دادگاه را مشروع نمی داند.
او گفت تعداد افراد ناپدید شده از هشت هزار نفر بیشتر نبود.
شماری از خانواده های قربانیان در دادگاه از حکم صادره استقبال کردند.
در دهه 1970 جوخه های مرگ شبه نظامیان آرژانتین که گفته می شود از حمایت دولت وقت این کشور هم برخوردار بودند هزاران نفر از فعالان اتحادیه های کارگری، دانشجویان و شهروندان عادی چپ گرا را دستگیر، شکنجه و ناپدید کردند.
آرژانتینی ها غالبا ترجیح می دهند که از دوران جنگ کثیف به عنوان دوران خفقان سخت یاد کنند زیرا برآورد می شود که در آن دوران حدود 22 تا 30 هزار نفر شبانه از خانه هایشان ربوده شدند، مخفیانه زندانی، شکنجه، اعدام و در نهایت ناپدید شدند. گرچه اجساد قریب به اتفاق آنها هرگز یافت نشد اما اکثر مردم اعتقاد دارند که بسیاری از اجساد در همان مراکز بازداشت در گورهای دسته جمعی دفن شده اند.
اولین گور دسته جمعی سال گذشته توسط یک گروه تجسس کشف شد که در آن توده ای از 10 هزار استخوان شکسته و سوخته به دست آمد و با انجام آزمایش های DNA روی استخوان ها خانواده 42 اسکلت شناسایی شدند.
برآورد می شود که هنوز بیش از 600 نفر وجود دارند که اجدادشان مشخص نشده و عده ای از این افراد نیز به این کار تمایل ندارند چون لحظه افشای این موضوع برای بعضی بسیار سخت و آزار دهنده است.
پس از پایان دوران خفقان، دولتی جدید به شیوه دمکراتیک تشکیل شد و نخستین کمیسیون حقوق شهروندی برای انجام محاکمات قضائی شکل گرفت. در ظرف مدت 5سال قوانینی تصویب شد که پیگردهای قانونی را محدود کرد. در سال 1990 کارلوس منم، رئیس جمهوری پیشین به خاطر انجام کارهای خلاف قانون فرماندهان ارتش از مردم عذرخواهی کرد.
با شروع سال 2003 و روی کارآمدن دولت جدید، فصل جدیدی در بازجویی ها گشوده شد. در یک حکم قضایی در ماه جاری 2نفر از فرماندهان پیشین محکوم به زندگی در زندان شدند و قوانین جدید امکان تنها عذر خواهی کردن در برابر جرائم بشری را لغو کرد. پارتی شیاوالدز، رئیس سازمان "اپن ممری" که برای احیای حقوق قربانیان جنگ کثیف آرژانتین تلاش می کند، می گوید، این نوع تسویه حساب تنها راهی است که جامعه را به جلو می راند.
پرزیدنت کریس تینا فرناندز، قول داد که همه متهمان جرائم جنگی را تا پایان دوره ریاست جمهوری اش که در سال2011 به پایان می رسد شناسایی و به محاکم قضائی معرفی کند و امروز به رغم تمام کندی ها آرزوی خیلی از مردم جامه عمل پوشیده شد.البته افرادی نیز وجود دارند که ممکن است هرگز به دست قانون سپرده نشوند چون یکسری از افسران متهم تا کنون دست به خودکشی زده اند و طبق آمار موجود 176 نفر از متهمان نیز مرده اند. 40 نفر هم از دست محاکم قضائی فرار کرده اند.
طی سه سال گذشته تعداد محکومین 38 نفر گزارش شده است. رنالدو بنیونه آخرین رئیس حکومت نظامیان آرژانتین است که طی سال های 1982 و 1983 بر این کشور حکومت کرد و سپس قدرت را به رائول آلفونسین، رئیس جمهور منتخب سپرد.
حکومت دیکتاتوری نظامیان آرژانتین در سال 1983 فرو پاشید.

/ 9 نظر / 23 بازدید
امید

سلام بر علي عزيز.اگه خدا قبول كنه خير سرم بروزم.مكاشفه كرديم در اندروني ذهن گل گرفته مان به اين نتيجه محير العقول رسيديم خوب نيست سال جديد كم كار باشيم.بهر حال سال سال كار مضاعف است و همت مضاعف (و نيز پشتكار مضاعف تر همي !!!).بر آن شديم در اولين روز دومين ماه اولين فصل 89 خودمان را بروز كنيم كه شاعر گفت : اي گل نسترن و نيلوفر و ياس اين نكته زمن دان در شب و روز بهر نوشيدن چاي و گل لبخند به لبت بيا كه شده وبلاگم بروز [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] قدم رنجه كن و پا به كلبه درويشي ما نه ، چاي سبزي است مهيا بهر مهمان ، اندكي نان و لقمه اي ماست ، شايدم وقت ناهار كبابي دهمت كه دوره دوره ماست... [گل]

عین جیم

سلام خوبه که ادم توی مملکت خودش سوژه گیرش نیاد بره سراغ بلاد کفر[چشمک]

شیطان

در طول مقاله لغت آرژانتین را با ایران عوض کردم ... چند سال حبس کافی است ؟؟؟؟ سلام رفیق

بهناز

همین می شود که فکر می کنم نفس کشیدن در دنیا سخت تر از آنی است که تصورش را بکنیم...

شهاب - عشق فیلم

هرچند خیلی از آقایون به زعم خودشون این حدیث رو " متواتر " نمیدونن ، اما حقیقتیه انکار ناپذیر : حضرت محمد (ص ) : الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم ( مملکت با کفر باقی می مونه ولی با ظلم نه )

احمد هستم یک مسافر

رهبر من آن جوان پانزده ساله ايست كه فيلترشكن به خود مي بندد و با سرعت نهايتاً 128 كيلوبايت بر ثانيه فيلم دو گيگي دانلود مي كند!!!

جعفر

سلام داداش کارت درسته فقط حیف که ما رو عددی به حساب نمیری ولی با این حال ما که دوست داریم. به امید دیدار[تماس]

شهاب - عشق فیلم

سلام !عمو علی گل ! یه پست توووووووووپ که توش معرفی و نقد مختصر سریال های پرطرفداره : . Friends How I Met your Mother Lost Prison Break Joey Desperate Housewives Band of Brothers Heroes Supernatural Death Note . مثل همیشه خوشحال میشم نظرت رو بدونم !