رمضان برای سیاستمداران

 

«و ما خلقت الجن والا نس الا لیعبدون» خداوند در قرآن کریم می فرماید من جن و انس را نیافریدم، جز برای این که عبادت کنند. از این کلام خدا می توان استنباط کرد هدف از خلقت شناخت است وگرنه عبادت فقط نماز و روزه و عبادات یومیه نیست، عبادت به معنای بادیگران و به دیگران اندیشیدن است. عبادت دردشناسی و دردزدایی است.
این که در اسلا م بر عبادات به صورت جمعی تاکید شده به این دلیل است که شناخت انسان به خویش منحصر نشود. اما گذر زمان و نفس عصیان گر انسان را از اصل خویش به دور می کند.
وارد ماه رمضان شده ایم; ماه خودسازی وزدودن ناپاکی ها از روح و جسم. طبیعت انسان مایل به تکبر و خودخواهی است; در این ماه است که با ریاضت، نفس آدم از فراز کبرو نخوت به تواضع و فروتنی می رسد.
بنی بشر در هر رتبه و مقامی باید روح و جانش را از رذائل اخلا قی پاک کند; فرقی نمی کند از کدامین طبقه اجتماعی باشد، در این بین حتی روحانیون و دست اندرکاران باید بیش از دیگران مراقبت کنند. امام خمینی(ره) سال ها پیشتر گفته بودند:«آنان که دین سازی کرده باعث گمراهی و انحراف جمعیت انبوهی شده اند بیشترشان اهل علم بودند. رئیس یکی از فرق باطله در همین حوزه ما تحصیل کرده است. لیکن چون تحصیلا تش با تهذیب و تزکیه توام نبوده است در راه خدا قدم بر نمی داشته، خبائث از خود دور نساخته بود، آن همه رسوایی به بار آورده است.
اگر انسان خبائث را از نهادش بیرون نکند هرچه درس بخواند و تحصیل نماید نه تنها فایده ای ندارد بلکه ضرر دارد.»  این کلام پیرجماران نشان از اهمیت تهذیب نفس علما و روحانیون دارد. پرواضح است سیاسیون نقش تاثیرگذاری برجامعه دارند. کج روی و انحراف آنها می تواند تبعات سنگینی برجامعه داشته باشد. از آن روزی که شهید مدرس گفت دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ماست سالیان سال می گذرد اما عمق این کلا م هرگز کهنه نمی شود. این که سیاست باید پاک باشد! جنس سیاست کثیف است و آلوده اما می توان کالبد آن را در اخلا ق اسلا می پاک کرد، البته در جهان غرب هم بین سیاستمداران قوائد نانوشته ای برای رعایت نسبی اخلاق وجود دارد برای رعایت حریم رقیب اما در برهه های زمانی این قواعد زیر پا گذاشته می شود. رمضان فرصتی است متفاوت برای طبقه سیاستمداران ایران تا با تهذیب و تزکیه نفس به ایران اسلامی خدمت کنند. یک سیاستمدار باید آن چنان برخویشتن مسلط باشد که نفس سرکش را مهار کند; نه مدح و ستایش دیگران و نه فحش و ناسزای دیگران در روحیه اش تاثیر بگذارد. باید خود نگه دار بود از آن چه نارضایتی حق را در بردارد  خودی نباید مطرح باشد.همه باید از کوچکترین شر و عادت های ناپسند آنچنان دور شویم تا خیرخواهی و راست گویی، امانت داری و اخلا ق نیکو در جامعه حاکم شود. در رمضان المبارک  از عمق  روح  به یاد می آوریم  تنها کبیر خداست  ولا غیر. از آفاتی که آدم  و به خصوص  سیاستمداران  با آن دست به گریبان هستند خود برتر بینی است که با تمجیدهای دیگران تنها این نوع شهوت ارضا می شود. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند «بر صورت چاپلوسان و مداحان باید خاک پاشید.» یا امام علی(ع) می فرمایند «تعریف بیش از  استحقاق; چاپلوسی و کمتر از  استحقاق ناتوانی در سخن یا حسداست.» مقام معظم رهبری  با علم به این که برخی سیاستمداران ازروی ابراز احساسات کلماتی را در وصف  ایشان به زبان آورده اند  اما برای جلوگیری از  گسترش  نشر جملا ت تملق گونه درباره  دیگر  افراد با آن به دفعات  مخالفت کردند. مقام معظم رهبری  در پاسخ  به سخنان  یک نماینده مجلس شورای  اسلا می گفتند «این مطالبی  که برادر عزیزمان فرمودند  واقعا من را شرمنده  می کند ولو می دانم از روی محبت  و اخلا ص و صفاست - در این تردیدی نیست- لیکن این جور بیانات هم به ضرر من است  هم به ضرر خود گوینده.» معظم له  چند سال پیشتر  در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران که  ایشان را « سرورما» خطاب کردند و گفته بودند  «من خواهش می کنم که الفاظ  این اشعار و سرودها را از کلمات  مبالغه آمیز خالی کنید هم شان شما این  است که پیش قدم  باشید  و هم حقیقت قضیه این است سرور  فقط خدای  متعال است و امر  او در پیروی و عبودیت  او بندگان صالح برجسته  و معصومین  علیهم السلا م اند.»  حال چگونه است یک جریان  خاص برای کسب مشروعیت ولو اعتقادات مذهبی  مردم خدشه  وارد کند و علی رغم تذکر  مقام  معظم رهبری دست به دامن هم ذات پنداری  تاریخی  می شود؟؟؟ شباهت های این طیف با بهاییون و گروه هایی از این دست که با دست آویز قرار دادن وقایع تاریخی سعی بر کسب هویت داشتند هر روز پر رنگ تر می شود.
تهمت  ناروا و بیان  که به مخاطب  اجازه پاسخ  داده شود  از دیگر  آفاتی است که سیاستمداران  را با خود  درگیر می کند. گه گاه  متاسفانه شب نامه هایی با طرح مسائلی  که معلوم نیست  چه پشتوانه مستندی  دارد منتشر  می شود. اخیرا  در آستانه ماه رمضان  در مجلس شورای اسلامی  و در برخی نقاط  تهران شب نامه هایی علیه شهردار تهران (محمدباقرقالیباف) توزیع شده است. این که یک جریان  منحرف  پشت این ماجراست  را برخی مطرح  کرده اند!  این که چه کسی  آن را منتشر کرده یا علیه چه کسانی  توزیع شده است  موضوع نیست;  موضوع این است که دستگاه قضا برای برخورد  با بداخلا قی هایی  از این دست چه اقداماتی  انجام داده یا می دهد؟  پخش شب  نامه یک بداخلا قی  سیاسی است که از غلبه نفس بر عملکرد  افراد نشات  می گیرد. در یک جامعه اسلا می  که بر اخلا ق  تاکید دارد  این گونه اقدامات  نباید جایگاهی  داشته باشند.  انتخابات  مجلس شورای اسلا می نزدیک است و گمانه زنی ها برای انتخابات ریاست جمهوری  یازدهم آغاز شده است.  اگر جلوی  اقداماتی از این دست گرفته   نشود می تواند به وجهه اخلا قی  افراد خدشه سنگین  وارد کند.
رمضان  المبارک  است، ماه خدا. کاش همه  و همه  در این ماه بتوانیم  بر ناپاکی ها  هر چند کم غلبه کنیم و به راه حق که همانا «الصراط المستقیم» است  نزدیک  و نزدیک تر شویم.

 

سرمقاله مردم سالاری

/ 0 نظر / 31 بازدید