هویت عربی!؟!

سایت گوگل باری دیگر نام خلیج عربی را برزبان آورد تا نشان دهد شیوخ حاشیه نشینه خلیج فارس چه پول‌های هنگفتی را برای بازیافتن هویت از دست رفته خود و احیاء به اصطلاح تمدن عربی خود خرج می‌کنند.

اصطلاح «خلیج عربى» براى اولین بار از طرف یک دیپلمات بریتانیایى در منطقه خلیج فارس عنوان شد. «سرچارلز بلگریو» که بیش از سه دهه نماینده سیاسى دولت بریتانیاى کبیر در خلیج فارس بود پس از مراجعت به لندن در سال ۱۳۴۵ هجرى خورشیدى کتابى درباره سواحل جنوبى خلیج فارس منتشر کرد و در آن براى نخستین بار عنوmozafari_2.jpgان تازه و جعلى اى به خلیج فارس داد. پیروز مجتهدزاده در کتاب نام خلیج فارس در ازاى تاریخ مى نویسد:چارلز بلگریو در کتاب خود ادعا کرده بود که اعراب علاقه مندند خلیج فارس را خلیج عربى بنامند. نقل است که بلافاصله پس از انتشار کتاب «ساحل دزدان» نامى که پیشتر به سواحل جنوبى خلیج فارس اطلاق مى شد استفاده از اصطلاح جعلى خلیج عربى در مطبوعات منطقه آغاز شد و پس از چندى در مکاتبات رسمى کشورهاى حاشیه خلیج فارس «Arabian Gulf» به جاى «Persian Gulf» نشست.دولت ایران در همان زمان گرچه در قبال این عمل واکنش نشان داد و از قبول محموله هایى که نام «خلیج عربى» را به خود داشت خوددارى کرد اما دیپلمات بریتانیایى کار خود را کرده بود و اعراب با واژه تازه اى آشنا شده بودند که به جنگ لفظى عرب و عجم دامن مى زد.

 درباره موقعیت جغرافیایی این خلیج می توان گفت شیار هلالى شکلى که بیش از یک چهارم ذخایر فسیلى جهان را در خود دارد و از طریق دریاى عمان به اقیانوس هند و آب هاى آزاد راه مى یابد طولى نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر و پهنایى نزدیک به ۲۴۰ کیلومتر دارد. این خلیج در کشاله و چین خوردگى هاى پست و فرو افتاده جنوب زاگرس پدید آمده است. خلیج فارس و کشورهاى ریز و درشت پیرامون آن نزدیک به یک ۱۰ درصد از گستره ۴۴ میلیون کیلومترمربع قاره آسیا را در برمى گیرد.خلیج فارس به مثابه یک راه آبى و دریایى از آغاز تاریخ موقعیت برجسته سیاسى داشته است و به نوعى خاستگاه تمدن هاى بزرگ خاور باستان با پیشینه اى چند هزار ساله است. از قرن ها پیش عیلامیان از بندر بوشهر و جزیره خارک براى سکنا و کشتیرانى و حکمفرمایى بر سواحل خلیج فارس و بازرگانى با هند غربى و دره نیل استفاده مى کردند.«کوین توس کوروسیوس روفوس» مورخ رومى که در قرن اول میلادى مى زیسته این دریا را دریاى پارس یا آبگیر فارس خوانده است. پیش از استقرار آریایى ها بر فلات ایران، آشوریان این دریا را که به کتیبه هاى خود با نام «نارمرنو» که به معنى «رود تلخ» است یاد کرده اند و بنابر اسناد تاریخى این کهن ترین نامى است که به خلیج فارس اطلاق مى شده است. در کتیبه هایى که از داریوش در تنگه هرمز نیز یافت شده عبارتى پیرامون دریایى که از «پارس رود» است به چشم مى خورد. «هکاتیوس هلطى» از علماى قدیم یونان و ملقب به پدر جغرافیا در سال ۴۷۵ قبل از میلاد اگرچه از «بحر احمر» و خلیج عرب نام برده اما از دریاى پارس نیز استفاده کرده است. کارشناسان مسایل تاریخى معتقدند که خلیج عرب همان دریاى سرخ یا اریتره امروزى است و نه خلیج فارس. امروزه در میان آثار اعراب نیز بحر فارس به فراموشى سپرده شده و از ترکیب خلیج فارس استفاده مى شود. معروف ترین دایره المعارف دنیا یعنى المنجد که سند قاطعى براى مراجعه است از ترکیب خلیج فارس بهره برده است. از سوى دیگر دلایل و مستندات حقوقى معتبرى نیز درباره اصالت نام خلیج فارس وجود دارد که به قرن ۱۶ میلادى بازمى گردد. طى سال هاى ۱۵۰۷ تا ۱۵۶۰ در کلیه موافقتنامه هایى که پرتغال، اسپانیا، بریتانیا، هلند، فرانسه، آلمان با دولت ایران داشتند حتى در متون عربى نیز از عبارت «خلیج الفارسى» و در متن انگلیسى «پرشین گلف» نام برده شده است. از جمله این اسناد سند استقلال کویت است بین امیر این کشور و نمایندگان بریتانیا که این چنین آغاز مى شود: «حضرت صاحب الفخامه الفخیم السیاسى لصاحبه اجلاله من الخلیج فارسى المحترم...» این سند توسط عبدالسالم الصباح نیز امضا شده است. تاریخ دانان مى گویند که از آغاز قرن بیستم که نام خلیج فارس بیش از دریاى فارس مورد استفاده قرار گرفت، این ذهنیت را ایجاد کرد که دریاى پارس نامى کهن است و خلیج فارس نامى تازه که جانشین آن شده است. استدلال اعراب هم شاید این باشد که اگر دریاى پارس به خلیج فارس تغییر کرده پس مى تواند به خلیج عربى نیز بدل شود اما سازمان ملل متحد در این زمینه مرجع است. سازمانى که ۲۲ کشور عربى و حاشیه خلیج فارس نیز عضو آن هستند تا به حال دو بار نام تاریخى و اصیل این آبراه را «خلیج فارس» اعلام کرده است.سازمان ملل متحد اولین بار طى یادداشت‎/ 311 unaDQ به تاریخ پنجم مارس ۱۹۷۱ و بار دوم طى یادداشت unla4.5.8.2 مورخ دهم اوت ۱۹۸۴ نام رسمى دریاى جنوبى ایران و شرق شبه جزیره عربستان را خلیج فارس اعلام کرد. کنفرانس سالیانه سازمان ملل درباره هماهنگى در مورد نام هاى جغرافیایى نیز هر سال بر نام خلیج فارس تاکید کرده است.

 در زمستان سال گذشته در پى تغییراتى که سازمان نشنال جئوگرافیک در رابطه با نام خلیج پارس و جزایر سه گانه در نقشه هاى اینترنتى خود اعمال کرد، جامعه ایرانى - در داخل و خارج - با کم دقتى و شتابزدگى، پیروزى خود را در پیکار با این سازمان جشن گرفت.بسیارى از 2m3mz3c.jpgنشریات پرتیراژ کانادایى همچون روزنامه ونکورسان (Vancouver Sun) نیز به پیروى از دولت خود، خلیج پارس را خلیج عربى خواندند و با دلایلى غیرمنطقى در برابر اعتراضات ایرانیان مستقل از سراسر جهان ایستادگى کردند. جاى بسى تاسف است که در این کشور، از سوى جامعه مهاجر ایرانى که اتفاقاً از موقعیت ممتازى نیز برخوردار است جنبش قابل ملاحظه اى دیده نشد.آخرین بیانیه وزارت دفاع کانادا که در آن رسماً از نام ساختگى «خلیج عربى» استفاده شده بود در اسفند سال گذشته انتشار یافت و پس از اعتراض شدید شمارى از ایرانیان مقیم داخل و خارج، نام «خلیج پارس» به مقاله وارد شد و «خلیج عربى» در پرانتز جلوى آن قرار گرفت. کارى که نشنال جئوگرافیک در اطلس ۲۰۰۵ خود انجام داد و آن همه اعتراض را برانگیخت. وزیر امور خارجه کانادا، پیر استوارت پتیگرو نیز به تازگى زیر پوشش «دفاع از حقوق بشر در ایران» با رهبر یکى از احزاب خائن و جدایى طلب عرب- ایرانى که دفتر آن در انگلستان واقع شده رسماً ملاقات کرده است. حزبى که در وب سایت رسمى خود، خلیج پارس را خلیج عربى و خوزستان را عربستان مى خواند!... خوزستان مظلومى که هشت سال هرآنچه داشت را بى درنگ فداى پاسدارى از مرزهاى ایران کرد جالب اینجاست که در چندین بیانیه از این حزب از خلیج پارس اینگونه نام برده شده است: «خلیج عربى که از سوى نژادپرستان ایران، خلیج پارس نامیده مى شود...»
اتحادیه اروپا نیز در پى پانزدهمین نشست رسمى خود با شوراى همکارى خلیج [پارس] در پنج آوریل ۲۰۰۵ شانزده فروردین ۱۳۸۴ به پشتیبانى از مواضع غیرقانونى امارات متحده عربى در رابطه با جزایر سه گانه ایرانى پرداخته است. این پشتیبانى واکنش شدید گروه هاى مستقل ایرانى را در پى داشت که از آن جمله باید به دادنامه اى اینترنتى اشاره کرد که به کوشش دانیال پورخصالى (از هم میهنان مقیم ویرجینیا و عضو سازمان خلیج پارس) نگاشته شده و بخشى از آن چنین است:«... وزراى مختار اتحادیه اروپا بار دیگر از ادعاى غیرقانونى ارضى ابوظبى نسبت به ایران پشتیبانى کرده اند. این پشتیبانى نامطبوع از امارات متحده عربى و تایید اینکه دو طرف باید به مذاکره نشسته و یا اینکه مورد را به داورى بین المللى منسوب دارند خود بر خلاف قوانین بین المللى است. در حقیقت دخالت بى جاى اتحادیه اروپا یک حرکت اهانت آمیز نسبت به تمامیت ارضى ایران است. ما از این اهانت چشم پوشى نخواهیم کرد و بر این باوریم که اینگونه دخالت هاى بى جا از سوى اتحادیه اروپا تنها به ایجاد یک اولویت قانونى و توافق عام بین المللى از تایید این ادعاى بى اساس منجر مى شود و لذا باید شدیداً محکوم شود...»در این بین یک خواننده ایرانى مقیم لس آنجلس ترانه اى با نام «دبى، دبى» که در حقیقت نه یک ترانه بلکه یک آگهى تبلیغاتى براى سفر به امارات متحده عربى _ بزرگ ترین دشمن تاریخ و فرهنگ ایران - است را اجرا کرده است. اسى (اسماعیل) خواننده این آلبوم، با دریافت کمک سخاوت‌مندانه چهارصدهزار دلارى از یکى از شیوخ امارات به ضبط این کار دست زده است. اسى اما در گفت وگو با رادیو فردا این اتهام را تکذیب کرد و چنین گفت: «اگر ایرانیان مى توانستند به همان راحتى که به دبى مى روند به لس آنجلس بیایند من آهنگى مى خواندم به نام «بیا بریم لس آنجلس»! این پیشنهاد فرشید امین [سازنده این ترانه] بود که خواننده اى که تازه وارد بازار مى شود، خوب است براى ایرانیانى که در دبى مى زنند و مى رقصند آهنگى بخواند... این شایعه دروغ است.»گفتنى است اسى هم در متن ترانه و هم در گفت وگو با گزارشگر رادیو فردا از کاربرد نام خلیج پارس خوددارى و آن را صرفاً «خلیج» نامید.

همچنین در پى نامگذارى یک بزرگراه در ایران به نام «بزرگراه خلیج فارس» یکى از خیابان هاى شهر دبى نیز به نام «خیابان خلیج عربى» نامگذارى شده است. کمپانى AME-info نیز که به منبعى اطلاعاتى درباره اخبار بازرگانى خاورمیانه بدل شده و تبلیغات آن از مشهورترین شبکه هاى جهان همچون سى ان ان پخش مى شود رسماً در تمام متن هاى خود از عبارت «خلیج عربى» استفاده مى کند. اعتراضات ایرانیان مستقل به این کمپانى تا کنون هیچ نتیجه اى در بر نداشته است. قدرت این اعتراضات تنها استدلال علمى و مدارک تاریخى آنهاست ولى هنوز از پشتیبانى دولتى که حرف اول را در این راستا مى زند هیچ خبرى نیست. ظاهراً در حال حاضر سفارش ساخت سمفونى خلیج پارس براى دولتمردان ما در اولویت است نه پشتیبانى از ایستادگى در برابر این حرکات!... منتظر مى شویم تا ببینیم این سمفونى چه زمانى به اجرا در خواهد آمد ولى دست و دل مان مى لرزد که شب اجرا، مثلاً در تالار بزرگ رودکى، کارمندان کمپانى هاى عربى را ببینیم که با کاتالوگ هاى رنگى مزین به نام «خلیج عربى» به میهمانان خوشامد مى گویند و وقتى دلیل حضور آنان را جویا شویم بگویند : «اسپانسر برنامه هستند»در آخرین سناریوی نگاشته شده برای ایجاد یک هویت عربی سایت گوگل اقدام به درج نام مجعول خلیج عربی کرده است.
لازم است ایران اسلامی برای دفاع از حق خود از هیچ عملی فروگذار نکند اما در بین تمام این کش و قوس ها مطلب مضحک این است که اعراب هویت خود را در مقابل ایران جست جو می کنند و از هویت عربی خود در مقابل دولت‌های غربی و اسراییل مطلبی را نمی گویند. در جریان حمله عراق به ایران نیز شاهد بودیم که صدام حسین خود را دایعه‌دار هویت اعراب بود که با تصاحب ایران عظمتی که هرگز نداشتند را به آنان بازگرداننند.(عجب صبری دارد خدا از جهالت این جماعت...)

persian_golf_environmental.jpg

/ 14 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عین-جیم

جدید دوست فرهیخته از اشنایی با شما مفتخرم از دو جهت اول انکه مطلبت درباره خلیج فارس خیلی قوی و پر بار است دوم انکه پل وصل ما بهترینی همچون گاف میباشد

[گل]

م0سرگشته

درود به روزم و منتظر حضورت ای عزیز... فعلا [گل]

بی نام

سلام با " ری را این همیشه تویی که می مانی" به روزم... [گل] --------- بهتره عرب ها برن همون سوسکشونو بخورن... تا ما هستیم تو خواب ببینن... بی پدرا[عصبانی]

بی نام

سلام خستگی قسمت انکار ناپدیر ماست... [گل]

شاه آمفاکتوس سوم

از همه تاسف بار تر وقتی بود که شنیدم احمدی نژاد در مصاحبه ای خلیج فارس را خلیج دوستی نام برده و یک مقام دیگه این نام جدید رو یک راه حل تازه عنوان کرد !!!

هیراد

رفیق سینوحه! فکر میکنم زیاد نمیتوان به اعراب یا حتا بریتانیون خرده گرفت که از ماست که بر ماست

سهیل

سلام ووقت بخیر همراه گرامی .ممنون از حضورتون مطلبتون را کامل خواندم اطلاعات مفیدی کسب کردم مخصوصا از اون یارو انگلیسیه که اومده این تفرقه را برپا کرده تا حکومتش را بیشتر کند. و خیلی جالب این نکته اخر را بیان کردید " اعراب هویت خود را در مقابل ایران جست جو می کنند . . . " و شاید همین دلیلی باشد برای اینکه نشان بدهد که قدمت و تاریخ ایران چنان است که هر کس اگر بتواند گوشه ای تنه به ان بزند باعث افتخارش می شود. میزبان هر روز شما باحافظ :سهیل

بی نام

مخلصه جناب مدیر داخلیات هم هستیم... کی با کلاس تر از شوما ... ول کن این سیاست رو بابا یارو تر زده توش ... بیا کافه حالشو ببر...[نیشخند]