نگاهی به انحلال مجلس نمایندگان ژاپن

سقوط لیبرال دموکرات‌ها در توکیو

تارو آسو رهبر حزب حاکم لیبرال دمکراتیک و نخست وزیر ژاپن روز گذشته مجلس نمایندگان این کشور را منحل اعلام و زمینه را برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم کرد.   
انحلال مجلس نمایندگان ژاپن در حالی از سوی تارو آسو نخست وزیر ژاپن صورت گرفت که احزاب مخالف به رهبری حزب دمکراتیک ، بزرگترین حزب مخالف دولت و دومین قدرت بزرگ سیاسی در این کشور در طی دو سال گذشته همواره دولت را تحت فشار گذاشته و درخواست انحلال مجلس را می کرد.
فشارهای حزب دمکراتیک به همراه دیگر احزاب مخالف بر دولت پس از آن شدت گرفت که این حزب توانست با استفاده از رهبری ایچیرو اوزاوا رهبر کهنه کار خود ، در جریان برگزاری انتخابات سراسری مجلس مشاوران ژاپن در سپتامبر 2007 میلادی شکست سنگینی را بر حزب حاکم لیبرال دمکراتیک و حزب کومئی ، حزب ائتلافی حزب حاکم تحمیل کند.
اوزاوا که خود از اعضای حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن بود، پس از جدا شدن از این حزب به حزب دمکراتیک پیوست و در جریان انتخابات رهبری این حزب توانست سکان رهبری را بر عهده بگیرد و با استفاده از گاف های متعدد وزیران دولت های پیشین این کشور که رهبری حزب لیبرال دمکراتیک را نیز بر عهده داشتند، این حزب را در بیست و یکمین دوره انتخابات مجلس مشاوران به پیروزی چشم گیری برساند.
اوزاوا پس از این پیروزی همواره می گفت که شکست سنگین حزب حاکم حاکی از آن است که شهروندان ژاپنی دیگر نمی خواهند این حزب روی کار باشد و بر این اساس نیز وی تمامی تلاش خود را برای از صحنه خارج کردن حزب حاکم لیبرال دمکراتیک به کار خواهد گرفت، اما وی نتوانست تا انتخابات مجلس نمایندگان به رهبری این حزب ادامه دهد.  فشارهای حزب دمکراتیک به رهبری اوزاوا و دیگر احزاب مخالف موجب شد تا شینزو آبه تنها نخست وزیر جوان بعد از جنگ جهانی دوم ژاپن و پس از آن یاسوئو فوکودا نخست وزیر دیگر این کشور که با کاهش محبوبیت در نزد افکار عمومی روبرو شده بودند به جای انحلال مجلس نمایندگان از سمت خود استعفا دهند و سکان رهبری را با هدف بهبود جایگاه این حزب در نزد افکار عمومی ژاپن ، به جانشینان خود بسپارند.
البته آنها می دانستند که در شرایطی که میزان محبوبیت دولتهای آنها در سطح بسیار پایینی قرار دارد، اگر مجلس نمایندگان را منحل اعلام کنند، یک نوع خودکشی سیاسی را رقم خواهند زد.
در چنین شرایطی یقینا حزب حاکم از صحنه خارج می شد و بر این اساس فوکودا نیز در سپتامبر سال گذشته میلادی (2008) سکان رهبری را به تارو آسو نخست وزیر کنونی ژاپن سپرد.
در این هنگام از تارو آسو به عنوان نخست وزیر انحلال مجلس یاد می شد، اما آسو نه تنها مجلس نمایندگان را منحل نکرد، بلکه اعلام نمود در شرایط کنونی بهبود وضعیت اقتصادی شهروندان ژاپنی در اولویت برنامه های وی قرار دارد.
البته آسو در دو مرحله با آبه و فوکودا برای کسب رهبری حزب حاکم لیبرال دمکراتیک و نخست وزیر ژاپن به رقابت پرداخته و با شکست روبرو شده بود اما در این مرحله که علاوه بر وی چهار نفر دیگر به رقابت پرداختند وی توانست سکان رهبری این کشور را بر عهده بگیرد و بر این اساس نیز ناظران سیاسی معتقد بودند که انتظار نمی رود وی بسادگی سکان رهبری را رها کند.
آسو به رغم آن که میزان محبوبیت دولتش به زیر 20 درصد که وضعیت بحرانی در این کشور تلقی می شد، رسیده بود همانند آبه ، فوکودا، یوشیوموری و دیگر رهبران پیشین ژاپنی که با کاهش محبوبیت دولتهای آنها به سطح زیر 30 درصد از سمتهای خود استعفا داده بودند، چنین کاری نکرد تا آن که هر روز شکستی بر شکستهای احزاب حاکم اضافه شد.
در طی ماههای اخیر نامزدهای حزب حاکم لیبرال دمکراتیک در استانهای مختلف ژاپن در برابر نامزدهای حزب دمکراتیک با شکست روبرو شدند و در آخرین مرحله نیز نامزدهای حزب حاکم در جریان انتخابات شورای کلانشهر توکیو با شکست سنگینی روبرو و وی مجبور شد تا پس از دیدار با اعضای ارشد حزب حاکم و رهبر حزب کومئی، حزب ائتلافی حزب حاکم ، تصمیم خود را برای انحلال مجلس نمایندگان اعلام نماید.
البته آسو پیش از این نیز اقدام به یک ترمیم کوچک در کابینه کرد که این اقدام نیز بر اساس نظرسنجیهای رسانه های مطرح ژاپنی هیچ تاثیری در میزان محبوبیت دولت وی نداشت و حتی به کاهش میزان محبوبیت دولت وی نیز منجر شده بود.  براساس شواهد موجود و آخرین نظرسنجیهای رسانه های بزرگ و مطرح ژاپنی نظیر کیودو، خبرگزاری رسمی، ان.اچ.کی، تلویزیون سراسری ژاپن ، یومیوری ، ماینیچی و آساهی در حال حاضر حزب حاکم لیبرال دمکراتیک و حزب ائتلافی آن از محبوبیت بسیار کمی در نزد افکار عمومی ژاپن برخوردار هستند و همین موضوع نشان دهنده آن است که در آینده نزدیک این کشور شاهد یک تغییر سیاسی عمده خواهد بود.  البته در این رقابت ها دیگر ایچیرو اوزاوا، رهبری حزب دمکراتیک را در اختیار ندارد، زیرا وی در حالی که حزبش را برای برگزاری رقابتهای انتخابات مجلس نمایندگان ژاپن حاضر می کرد، دستیارش با رسوایی مالی روبرو شد و بر اساس قوانین ژاپن هرگاه فردی با رسوایی مالی روبرو شود، رییس وی مسوولیت این مساله را بر عهده گرفته و ضمن عذرخواهی از مردم از سمت خود استعفا می دهد.  اوزاوا در این زمینه تعلل کرد اما حدود دو ماه پیش پس از آن که مشاهده نمود محبوبیت حزبش در نزد افکار عمومی در حال کاهش است ، در یک اقدام منطقی از سمت خود استعفا کرد و رهبری این حزب را به یوکیو هاتویاما دبیرکل حزب دمکراتیک سپرد و از رهبری حزب کناره گیری کرد.
این مساله خود موجب افزایش مجدد جایگاه حزب دمکراتیک در نزد افکار عمومی ژاپن شد ، هرچند که هاتویاما نیز سعی کرد تا از تجربیات این سیاستمدار کهنه کار ژاپنی استفاده کند و بر همین اساس نیز وی را به عنوان معاون ارشد خود و رییس سیاستگذاری بخش انتخابات حزب دمکراتیک برگزید تا بتواند از تجربیات وی برای شکست مجدد حزب حاکم در این دوره از انتخابات نیز بهره گیرد.

.............................

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 23 بازدید
رحمتی

سلام علی آقای عزیز در مورد روابط تاریخی ایران و روسیه، آنچه درباره گذشته نوشته ای خوب است و شرح وقایع تلخ مربوط به آن دوران؛ اما نتیجه گیری تحلیلی نسبت به روابط سی سال گذشته ایران و شوروی( روسیه) نکرده اید. بحث پایانی نوشته شما شعاری شده است و تحت تاثیر دسته بندی های سیاسی داخلی امروز ایران است. نوشتههای شما را و روزنامه مردم سالاری را مرتب می خوانم. موفق باشی دوست عزیز