محافظه کاران بریتانیا به نخست وزیری نزدیک شدند

    روزهای سخت گوردون براون 

این روزها در بریتانیا روزهای سختی برای بروان و حزب کارگز است
حزب مخالف "محافظه کار" بریتانیا به رهبری "دیوید کامرون" 14 درصد بر حزب حاکم "کارگر" برتری دارد.
 روزنامه "تایمز" سه شنبه به نقل از موسسه نظرسنجی "پولستر" گزارش داد که حزب محافظه کار بریتانیا با 14 درصد برتری نسبت به حزب حاکم اکنون حمایت 41 درصد از بریتانیای ها را کسب کرده که نسبت به نظرسنجی پیشین در اواسط ماه جولای سه درصد افزایش داشته است.
طبق همین نظرسنجی حزب کارگر به رهبری "گوردون براون"، نخست وزیر بریتانیا تنها با یک درصد افزیش اکنون 27 درصد از حمایت افکار عمومی بریتانیا برخوردار است.
همچنین حزب "لیبرال دموکرات" با دو درصد کاهش و 18 درصد حمایت افکارعمومی در مکان سوم قرار دارد.
شبکه خبری "بی بی سی" گزارش داد که گوردون براون  سه شنبه   با اعلام کاهش هزینه ها برای جبران کسری بودجه تلاش کند تا حمایت افکار عمومی را در زمان باقی مانده به انتخابات عمومی احیا» کند.  گفته شده که براون احتمالا در نشست سالانه رهبران اتحادیه های بریتانیا که تاثیر به سزایی در تشکیل ساختار حزب کارگر داشته اند با اعلام کاهش هزینه ها به منظور تامین کسری عظیم بودجه تلاش کند تا حزب کارگر را از بحران عدم حمایت عمومی خارج کند.
در این گزارش آمده است که اگرچه در مقایسه با حمایت 50 درصدی بریتانیای ها از "تونی بلر"، رهبر وقت حزب کارگر در سال 1996 میلادی که به پیروزی قاطع وی در انتخابات انجامید، حمایت افکار عمومی بریتانیا از محافظه کاران هنوز به 50 درصد نرسیده اما حمایت 41 درصدی بریتانیای ها از بازگشت محافظه کاران به دفتر نخست وزیری بریتانیا برای نخستین بار پس از 1997 میلادی خبر می دهد.
در واقع تقریبا نیمی از رای دهندگان بریتانیای معتقدند که هر فردی نسبت به گوردون براون در سمت رهبری حزب کارگر عملکرد بهتری خواهد داشت.
 در حالی که حداکثر 9 ماه تا زمان برگزاری انتخابات سراسری بریتانیا باقی مانده، نتایج نظرسنجی روزنامه تایمز حاکی از اینست که 48 درصد رای دهندگان معتقدند که تقریبا هر فردی از حزب کارگر می تواند در سمت رهبری این حزب عملکرد بهتری نسبت به گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا داشته باشد.
بر اساس این نظرسنجی، تنها یک سوم پاسخگویان گفتند که گوردون براون بهترین رهبر موجود در حزب کارگر است.
در حالی که هیچ مدرکی دال بر تلاش مجدد برای عزل نخست وزیر وجود ندارد، 61 درصد پاسخگویان وی را مایه دردسر حزب کارگر می دانند و تنها 34 درصد به براون به عنوان یک امتیاز حزب می نگرند.
این نظرسنجی تازه، نشان می دهد که حزب کارگر از حمایت 27 درصد رای دهندگان برخوردار است که نسبت به اواسط ژوئیه یک درصد افزایش نشان می دهد و حزب محافظه کار با داشتن حمایت 41 درصد رای دهندگان سه درصد افزایش حمایت داشته است.  این عقیده در بین رای دهندگان شکل گرفته که دیوید کامرون اکثریت مجلس عوام را با کسب 57 درصد آرا بدست خواهد آورد که نسبت به اواسط ژوئیه شش درصد افزایش یافته است.
تعداد افرادی که فکر می کنند یک پارلمان بلاتکلیف وجود خواهد داشت با پنج درصد کاهش به 20 درصد رسیده، 17 درصد هم معتقدند که حزب کارگر اکثریت کلی را از آن خود خواهد کرد که این رقم دو درصد افزایش نشان می دهد.
تنها نقطه آرامش برای براون نبود توافق بر سر یک جانشین به جای وی است. در حالی که حدود دو سوم (65 درصد) معتقدند که دیگران عملکرد بهتری نسبت به براون دارند، تنها 17 درصد می توانند سیاستمداران دیگری را از حزب کارگر به جای وی پیشنهاد کنند و زمانی که از آنها خواسته می شود نام فرد دیگری را به جای براون ببرند 43 درصد گفتند که نمی دانند.
از بین آنهایی که سیاستمدار دیگری را نام بردند، 13 درصد به دیوید میلیبند، هفت درصد به هریت هاربن، شش درصد به جک استراو یا آلن جانسون اشاره کردند.
شکست های پی در پی حزب کارگر نگاه کارشناسان را به خود معطوف کرده است ; از نگاه ناظران اروپایی  این همه ناکامی در صدارت براون یک دلیل دارد و آن این که شهروندان بریتانیایی از عملکرد براون به تنگ آمده اند. دیوید کامرون رهبر جناح محافظه کار بریتانیا که تاکنون به یمن اشتباهات براون پلکان محبوبیت را طی کرده است، منشا شکست حزب کارگر را عدم رضایت مردم از سیاست های اقتصادی این حزب و شکاف در کادر رهبری این حزب می داند.
جامعه بریتانیا امروز با عوارض بحران  اقتصاد جهانی، افزایش قیمت  مواد سوختی و غذایی و همچنین اصلاحات جنجالی مالیات ها دست به گریبان است. اما به نظر می آید برای بریتانیای ها بیش از بحران اقتصادی، الگوی رهبری براون آزاردهنده شده است. ویژگی های شخصیتی او تصویر یک فرد خودکامه را به ذهن ها متبادر می کند. همچنان که برخی ناظران بریتانیایی گفته اند که خشکی و سرسنگینی براون، اعتماد برانگیز نیست.
با تامل در نتایج این نظر سنجی می توان پی برد که موضوع "سوء مدیریت براون" فقط بحث داخلی حزب کارگر نیست بلکه امروز مسئله همه شهروندان بریتانیا و حتی رهبران سیاسی اروپا است. همه بحران های دنیای سیاست یکجا در دولت جمع شده است از بحران بی اعتمادی و مشکلات رفاهی در داخل تا تنش و بحران در روابط خارجی.
 براون برنامه ای برای مبارزه با صعود وحشتناک قیمت مسکن ندارد. ناتوانی براون در مقابل معاهده اصلاحی اتحادیه اروپا را که اکثریت مردم بریتانیا نسبت به آن بدبین هستند حل نشدن مسائل یکپارچگی ملی و بحران هویت در این کشور که یکی از موانع خطرناک پیش روی نخست وزیر بریتانیا زادگاه وی یعنی اسکاتلند است که زمام امور آن به دست ناسیونالیست ها افتاده و حتی رهبر آنها یعنی "آلکس سالموند" اعلام برگزاری همه پرسی برای استقلال اسکاتلند کرده است. در میان تمام ضعف های بروان موضوع آژادی المقراحی که برخلاف نظر ایالات متحده و شهروندانی بود که در ماجرای لاکربی عزیزان خود را از دست دادند وی را مقایل مسائل لاینحلی قرار داد ؛ این موضوع وقتی رنگ رسوایی به خود گرفت که مشخص شد آزادی المقراحی با قراردادهای نفتی بریتانیا ارتباط مستقیمی داشته است.
 به راستی براون به عنوان پنجاه و دومین نخست وزیر بریتانیا سرنوشت کدام یک از سیاستمداران تاریخ را خواهد داشت; سیاستمدارهایی که، آدم های خوش شانسی نبوده اند. "آنتونی ایدن" جانشین وینستون چرچیل بود که به دلیل شکست در حل مسئله کانال سوئز دست ها را به علامت تسلیم بلند کرد یا "جیمز کالاهان" جانشین هارولد ویلسون که در انتخابات شکست خورد یا دولت "جان میجر" جانشین مارگارت تاچر که با افتضاحات زیاد از صحنه کنار رفت؟
جانشین بلر مهلت چندانی برای خارج کردن چرخ حزب کارگر نوین از گرداب بحران ندارد. شکست حزب کارگر در انتخابات شوراهای محلی، زنگ خطر را به صدا در آورد. سکانداران حزب کارگر نوین که این جریان را یک دهه در اوج نگه داشتند بعید است تا انتخابات آینده پارلمانی انگلیس در سال 2010 صبر کنند. حزب کارگر اکنون پائین ترین جایگاه از زمان تاسیس این حزب در سال 1943 قرار دارد. جایگاه محافظه کاران که اکنون در جناح مخالف قرار دارند برای یاران کارگر خطرناک شده زیرا آنها با اقبال عمومی مواجه شدند.
با این حال گوردون براون، هنوز حاضر به ترک قدرت نیست. امروز تقریبا میان کادر مرکزی حزب کارگر اجماع نظر حاصل شده که براون با افول سیاسی خود قایق تندرو حزب کارگر را نیز طعمه توفان می کند اما وی به همه هشدارهایی که حتی پس از استعفای چند وزیر کلیدی و شکست در انتخابات محلی داده شد گوش فرانداد. رهبر حزب کارگر گویی هنوز خوشبین است که می تواند بنیان اعتماد بریتانیای ها را بازسازی کند لذا دائم قول می دهد که از این نتایج "فاجعه بار" درس بیاموزد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 5 نظر / 21 بازدید
محمد حسین

عجب زمانه ای شده دنیا را بی کافیتها اداره می کنند. گردون براون.نیکلا سارکزی.آنجلا مرکل.برادر محمود و...

nasserfbi18

باسلام. از شما دعوت مي كنيم تا در نظر سنجي ما شركت كنين. البته براي اين كار بايد به ادامه مطلب پست اولمون برويد. نظرسنجي جالبي است و يك سوال بيشتر ندارد. البته بايد جواب را به صورت خصوصي ارائه دهيد تا اگر جوابتان درست بود براي ديگران فاش نشود. راستي اگر هم جوابش را بلد نبوديد بنويسين نمي دونم. نتايج نظر سنجي و خود نظرات بعدا در معرض ديد همگان قرار مي گيرد. پس بياييد و در نظرسنجي شركت كنين. دوباره مي گم. سوال در ادامه مطلب است و نظر هم بايد خصوصي باشد. از اينكه مارا همياري مي كنيد متشكريم. منتظرتان هستيم.

محمد حسین

محضر ذی شرافت حضرت اشرف ارفع اعظم میرزا علی آقا ودایع ((ادام الله عمره)) سلام علیکم عید فطر سرآمد اعیاد است که بخشیده می شوند خلق به لطف ایزدی و مینوشند از جام رحمانی و تفقد می نواید خداوند به انسان که مبارک باشدت تولد دوباره . از بذل عنایت شما نسبت به درج نام این بده کمترین در پیوندهای خود کمال امتنان حاصل شد. امید است تحت لوای روح بخش احمدی و بادلی لبریز از عشق علی و در پیشگاه حجت محض زمان مهدی موعود (عج) پایدار باشید .

بچه یزد

سلام مخلصم خوبی؟این وبلاگت چشه؟چند بار تا حالا اومدم هر چی زور زدم نشد نظر بدم.. چه خبر؟کار و کاسبی رو به راهه؟ پیشاپیش عیدت مبارک یزد اومدی بی خبرمون نذار

سیاوش

سلام صبح زيباتون به خير شادماني باد اين عيد بزرگ و زيبا روزي كه تمامي مسلمين جهان جشن و سرور برپا ميدارند بر شما بزرگوار مبارك باد . باميد قبولي طاعات و عبادات در درگه الهي . حق نگهدار