کمیته مرکزی حزب کار کره شمالی تشکیل جلسه می دهد

تغییر مهره چینی در پیونگ یانگ

کره شمالی مدتی است نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است ; نه برای اقدامات و تحرکات نظامی اش بلکه برای تغییرات مهره چینی در حزب کمونیست این کشور.
بنا به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA)، دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کار در اوایل سپتامبر امسال تشکیل جلسه خواهد داد تا درباره "مهمترین نهادهای رهبری" کشور و حزب تصمیم بگیرد.
پس از 44 سال این برای نخستین باری است که حزب حاکم در کره شمالی دست به برپایی یک کنگره می زند. هنوز جزییات بیشتری از چگونگی برپایی کنگره حزب کار منتشر نشده است. تنها در خبرهای رسمی گفته شده است که "حزب پرافتخار کار در برابر وظایف مقدس انقلابی" قرار دارد.
تغییرات تدریجی و تدارک پنهانی برای انتقال قدرت در کره شمالی سابقه دارد. کیم جونگ ایل در سال 1974 میلادی به عنوان جانشین "کیم ایل سونگ"، بنیانگذار کره شمالی انتخاب شد ولی این تصمیم به طور عمومی در سال 1980 میلادی اعلام شد و کیم به طور رسمی در سال 1994 میلادی قدرت را در دست گرفت.
یکی از تحلیل گران کره جنوبی به نقل از آژانس جاسوسی این کشور اعلام کرده که کیم جونگ اون در سال گذشته میلادی به عنوان جانشین رهبر کره شمالی انتخاب شد ولی این تصمیم هنوز به طور عمومی و بین المللی اعلام نشده است.
برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که کیم جونگ ایل از سال 2008 میلادی از بیماری شدید جسمی رنج می برد و همین مسئله باعث شده است که وی زمینه انتقال قدرت به فرزند سوم خود را فراهم کند.
تا پیش از این ماجرا کسی اجازه کوچک ترین اظهارنظری درباره جانشین رهبر کره شمالی را نداشت.
این نشست می تواند در راستای معرفی رسمی جانشین کیم یونگ ایل، رهبر کنونی کره شمالی باشد. کیم یون چول، پرفسور دانشگاه در کره جنوبی در ارزیابی از جلسه بی سابقه به دویچه وله گفت: "به احتمال زیاد در نشست دفترسیاسی حزب "کیم یونگ اون"، پسر رهبر کنونی، جانشینی خود به جای پدرش را بطور رسمی اعلام خواهد کرد."
کیم یونگ اون در پشت درهای بسته به عنوان رهبر آتی برگزیده خواهد شد، اما رسما در سال 2012 تغییر قدرت صورت خواهد گرفت. سال 2012 صدمین سال تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی و پدر رهبر کنونی این کشور است.
در پی بروز بیماری شدید کیم یونگ ایل در سال 2008 گمانه زنی ها درباره جانشین احتمالی وی بیش از پیش تشدید شد. به گفته منابع اطلاعاتی در کره جنوبی، از دو سال پیش تاکنون نقش پسر کوچک  کیم یونگ ایل در سیاست هر چه بیشتر پررنگ شده است. کیم یونگ اون پس از بیماری پدرش در اغلب سفرهای داخلی او را همراهی کرده است.
از سال ها پیش انتخاب کیم یونگ اون به عنوان جانشین پدر امر مسلم بود. به رغم نظارت مستمر سازمان های امنیتی در کره جنوبی، اطلاعات کمی درباره کیم یونگ اون در دست است. به تخمین کارشناسان، کیم یونگ اون 27 و یا 28 سال داشته و چند سالی را در مدارس سوئیس گذرانده است. در صورت قدرت گیری، وی سومین رهبر از "خاندان کیم" در کره شمالی به شمار می آید.
کیم یونگ اون وارث کشوری خواهد شد، که با مشکلات عدیده داخلی و خارجی مواجه است. وضعیت نابهنجار اقتصادی، کمبود مواد غذایی  و دارویی و انزوای کامل کشور از جمله معضلات مهم در کره شمالی به شمار می آیند. از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر برنامه اتمی و موشکی کره شمالی، تحریم های مختلفی را علیه این کشور برقرار کرده است و فراتر از همه اینها مقابله با کره جنوبی بزرگترین معضل به شمار می رود ; گرچه بنا به ادعای خبرگزاری کره شمالی 120 هزار تن از مردم با راهپیمایی در خیابان های پایتخت شعارهایی در رابطه با نفرت خود از "امپریالیسم آمریکا و گروه های وابسته و خائن کره جنوبی" در سالروز حمله به همسایه جنوبی سر دادند اما هرگونه نبرد می تواند به آتشی افسار گسیخته در شبه جزیره کره تبدیل شود که همه را در خود می بلعد.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 2 نظر / 23 بازدید
استعداد کشف نشده!!!

سلام داشتم به این فک می کردم چقدر این کره ی شمالی کشورخشک و اعصاب خوردکنی ه (ازنظرقوانینش میگم) چقدرمردمش گیر قوانین مزخرفی افتادنا!!!!چقدر اینی که می خواد بیاد و حکومت و تحویل بگیره و اسمشم شبیه باباشه هم کارش سخته!!!!اصلا کلا بدبختن.....(نیس ما تو ونکوور زندگی می کنیم!!!![نیشخند]) قلمتون همچنان فعال فعلا یاعلی

زرافشان

سلام علي فرصت نكردم كل مطلب رابخونم ولي ازاين كه موفق شدم ازاين طريق جوياي حالت بشم خوشحالم .انشالله موفق باشي