برنامه عظیم اصلاحات نظامی در روسیه ؛ نوزایی ارتش سرخ

در تاریخ 20 اردیبهشت سال جاری برای اولین بار بعد از فروپاشی شوروی میدان سرخ شاهد رژه نیروهای نظامی روسیه بود ؛ این اقدام یک پیام روشن و وواضح برای غرب و ناتو داشت و آن این که مسکو در فکر احیای قدرت از دست رفته خود است و رویای شیرین یکه تازی ناتو به پایان خود نزدیک می‌شود.

اگر چه جنگ پنج‌روزه با گرجستان به پیروزی نظامی روسیه منتهی شد، ولی هم‌زمان نقاط ضعف ارتش روسیه را عیان ساخت. در پی آن نخستین اقدام دولت روسیه افزایش 27درصدی بودجه‌ نظامی این کشور بود که به 50میلیارد دلار رسید.

(البته در مقابل آن بودجه‌ نظامی ایالات متحده‌ آمریکا 15برابر بیشتر است)

تانک‌های روسی بدون دستگاه‌های دید در شب، بدون دوربین‌های عکاسی حرارتی و سامانه‌های مدرن راه‌یاب، شب‌ها در خاک گرجستان "عملا کور" بوده‌اند. علاوه بر این، افسران روسی برای برقراری ارتباط از تلفن‌های همراه شخصی خود استفاده می‌کردند.

بنا به گفته‌یک مقام عالیرتبه کاخ کرملین، روسیه قصد دارد تا سال 2011تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را به‌طور گسترده مدرنیزه کند. دولت مدودف زیر نظر مستقیم پوتین می‌خواهد برای این برنامه نظامی خود بیش از 100میلیارد یورو هزینه کند. ولادیسلاو پوتیلین، معاون رییس کمیسیون دولتی صنایع نظامی روسیه، روز سه‌شنبه در مسکو گفت؛ از سال آینده‌ میلادی، نیروهای نظامی روسیه بیش از 400نوع سلاح جدید دریافت خواهند کرد.

 دولت روسیه به رهبری نخست‌وزیر ولادیمیر پوتین قصد دارد حجمی بالغ بر 4بیلیون روبل، برابر با 101میلیارد یورو هزینه‌‌ تجهیزات نظامی جدید کند.بر اساس این طرح نوسازی، قرار است 48فروند هواپیمای جنگنده، 60فروند هلیکوپتر، 14ناو جنگی، 6فروند هواپیمای بدون سرنشین کاوشگر، 300فروند تانک و 2هزار خودروی نظامی به تجهیزات نظامی ارتش روسیه افزوده شوند. علاوه بر این 70موشک راهبردی اتمی و نیز 30فروند سامانه موشکی از نوع "ایسکاندر" برای نیروهای نظامی روسیه خریداری خواهند شد . سامانه‌ موشکی ایسکاندر بخشی از تدارک ارتش روسیه برای مقابله با سپر دفاع موشکی غرب است.

 به گزارش روزنامه‌ "زوددویچه سایتونگ"، دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه تهدید کرده است، در صورتی که ایالات متحده‌ امریکا همچنان قصد داشته باشد بخشی از سپر دفاع موشکی را در لهستان و چک مستقر سازد، روسیه این موشک‌ها را در منطقه‌ روسی کالینین‌گراد (کونیزگبرگ) مستقر خواهد کرد. نهایت برد موشک زمین به زمین "ایسکاندر" 400کیلومتر است و هدف خود را با یک اختلاف ده متری مورد اصابت قرار می‌دهد.

پس از جنگ پنج‌روزه‌‌ روسیه با کشور همجوار گرجستان که در آن سامانه‌‌ موشکی "ایسکاندر" به کار گرفته شدند، آناتولی سرجوکف، وزیر دفاع روسیه از اصلاحات گسترده‌ در ارتش روسیه خبر داد. وی اوایل دی‌ماه اعلام کرد، دولت روسیه قصد دارد شمار سربازان را به نصف کاهش دهد.

 نیروهای نظامی این امپراتوری چنان اصلاحاتی را تجربه می‌کنند که نمونه‌اش را در 150سال پیش تجربه کردند.

 فرمانده‌ ستاد ارتش روسیه، ژنرال نیکلای ماکاروف درباره هدف این اصلاحات می‌گوید: «ما به واحدهای فشرده‌ سیار با قدرت ضربه‌زنی بالا نیاز داریم که بتوانند به طور مستقل وارد عمل بشوند؛در واقع هدف این اصلاحات نظامی، کاهش شمار سربازان به یک میلیون نفر، کوتاه کردن زنجیره‌ فرماندهی و مدرنیزه کردن تجهیزات رزمی است. قرار است تا سال 2012میلادی شمار افسران نصف شده و به 160هزار نفر برسد. ولی این برنامه ناآرامی‌هایی را در میان واحدهای نظامی به همراه آورده است.

به نظر کارشناسان، چهار پنجم سلاح‌های روسی فرسوده‌‌اند و از دور خارج شده‌اند. این در مورد جت‌های جنگنده‌نیز صدق می‌کند که مدت 30سال است به کار گرفته می‌شوند و تکنولوژی‌آن تغییر نکرده است.

مارگارت کلاین از بنیاد پژوهش‌های علمی و سیاسی در برلین که وضعیت ارتش روسیه را بررسی کرده به خبرگزاری آلمان می‌گوید، از جمله نیازهای مبرم مسکو، مجهز بودن به جنگ الکترونیک است که سرمایه‌گذاری کلانی باید برای آن صورت گیرد.

بدین منظور ولادیمیر پوتین تاکید دارد، باید منابع مالی لازم در اختیار ارتش قرار گیرد و روی کیفیت سلاح‌های جدید توجه جدی شود. ولی در صنایع تسلیحاتی روسیه فساد و ارتشاء مالی حاکم است. بنا به گفته‌  دادستانی ارتش، فقط در سال  2008در اثر رشوه‌خواری حدود 2میلیارد و 200میلیون روبل (برابر با 55میلیون یورو) خسارت وارد آمده است. از نظر کارشناس آلمانی، کلاین در اغلب موارد سفارش‌هایی که صنایع نظامی می‌دهد بر اساس معیارهای کیفی و موثر نیست. به همین دلیل سلاح‌ها از نظر کیفی و کمی نقص دارند.

ویکتور اوسِروف، رییس کمیسیون دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون به گلایه می‌گوید: «در میان نیروهای نظامی بسیاری احساس تردید و دودلی دارند. در این اصلاحات یک خط راهبردی روشن را نمی‌توان تشخیص داد».

در شرایطی که اقتصاد روسیه نیز از بحران  مالی جهانی در امان نیست، برای مثال هنوز مشخص نیست که منابع مالی تامین اجتماعی نظامیانی که باید بازنشسته بشوند از کدام محل باید تامین شود. یا اینکه هنوز مشخص نیست منبع مالی تامین هزینه‌ کل این اصلاحات کدام است، دولت پوتین بارها تصریح کرده است، به نظامیانی که سنوات خدمت طولانی داشته‌اند، به هنگام اخراج یک آپارتمان مسکونی خواهد داد.

 منتقدانی مانند کارشناس نظامی "پاول فلگن‌هاوئر" معتقدند، طرح‌های اصلاحی که حتا هزینه‌های اجتماعی مانند درمان پزشکی را نیز محاسبه می‌کنند، چندان قابل اعتماد نیستند. بسیاری اونیفورم‌پوشان به شکایت می‌گویند که وزیر دفاع روسیه آناتولی سرجوکوف به عنوان یک فرد غیرنظامی، اطلاعی از دستگاه نظامی یک قدرت جهانی ندارد. این نظامیان در رابطه با کاهش پرسنل نظامی، سرجوکوف را متهم می‌کنند، در برابر ناتو و ابرقدرت آمریکا تسلیم شده است

پرسنل ارتس روسیه از سوی دیگر معتقدند که طرح‌های اصلاحی ارتش به‌منزله‌ی اعتراف به ضعف است. آنها نگران هستند که در رابطه با مقاومت روسیه نسبت به استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی، روسیه نتواند به قدر کافی قدرت ارعاب از خود نشان دهد

در این میان، ارتش روسیه هفته گذشته یک موشک اتمی موسوم به "بولاوا" که از دریا هدایت می‌شد، در شمال غربی کشور مورد آزمایش قرار داد. این آزمایش، که یک روز پس از اعلام برنامه اصلاحی ارتش اجرا شد، شکست خورد. همین امر نشان می‌دهد که صنایع تسلیحاتی روسیه تا چه اندازه آسیب‌پذیر است

به گفته‌ی یک سخنگوی نیروی دریایی روسیه، کوتاه پس از آن که یک زیردریایی در آب‌‌‌های دریای سفید تکمه‌ی استارت را زد، موشک "بولاوا" در هوا منفجر شد و از بین رفت. در طی سال‌های گذشته بارها آزمایش بر روی موشک "بولاوا" با شکست مواجه شده است

این‌که چه زمان این موشک راهبردی اتمی آماده خواهد شد، از قرار معلوم بدلیل مشکلات عدیده‌ای که وجود دارد، مشخص نیست. موشک "بولاوا" دارای بردی حدود 10هزار کیلومتر است و قادر است شش کلاهک هسته‌ای را حمل کند. گفته می‌شود این موشک می‌تواند هر نوع پدافند موشکی را دور بزند.

 

 

 

/ 13 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوش

سلاااااااااااااااااااااااااااااااااام

من که اهل رفتنم

101 میلیارد یورو!!! دلم می خواست می دونستم ایران چقدر نیروی نظامی داره که این همه تو خیابونن. این طرح خیلی وقته شروع شده ولی نمی دونم کی تموم می شه. دارم سعی می کنم یه جوری از صدر برم به کارهام برسم گذرم به شریعتی نیفته. عصبیم می کنه.

بچه یزد

تا 6ماه دیگه درسم تمومه پست آبدارچی مخصوص سردبیر رو واسه ما بذار کنار انشالا روز به روز پیشرفت کنی محتاج دعا

موسیو گلابی

دوستان اعتراض کردند که تشویش اذهان عمومی می فرمایید با بوقژو! بفرمایید بونژوق! ما گفتیم خدمتتان عارض خواهیم شد! شما هم رعایت فرمایید! خوانندگان وبلاگ من اعصاب درست و حاسبی که ندارند، یک هو قاطی می کنند!!

امید یگانه

سلام علی آقا[گل] خوبی؟ [لبخند] مطلب بسیار جالب و قابل تاملی بود...اگه دقیق بشیم خیلی چیزا دستمون میاد.پس بهتره خیلی توش دقیق نشیم[شوخی] ممنون از لطف و محبت شما که همیشه من رو شرمنده می کنه[خجالت][گل]

سیاوش

سلام ایام شهادت سالار شهیدان تسلیت می گم . فقط می گم خیلی التماس دعا دارم ممنون .

شکلات تلخ

نمیدونستم نوشته ام به دل یک روزنامه نگار جوان چنگ خواهد انداخت والا نمی نوشتم [چشمک]

ازرم

سلام برادر مرسی از اینکه به یادم هستی ممنون از اینکه غیبت هم کردی راستی از اینکه صفحه را به تو دادند خیلی خیلی خوشحال شدم استحقاقش رو داشتی به روزم [خداحافظ]