پشت خط جنگ

از اواخر هفته گذشته که واشنگتن، تهران را متهم به طراحی ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در ایالا ت متحده کرد، ایران تبدیل به سرخط خبری رسانه های جهان شد.

برخی با دیده تردید به ادعای کاخ سفید نگاه کردند، برخی دیگر از گسترش تحریم های ایران و شکایت به شورای امنیت خبردادند و گروهی احتمال جنگ ایران و عربستان را مطرح کردند. اما فارغ از تمام این فرضیه ها ایالات متحده و عربستان سعودی با ولع خاصی بردرستی اتهام ایران سماجت می ورزند. طرح این چنین اتهامی شاید تا چندی پیش برای بسیاری قابل هضم نبود اما پازل سیاست آن را ترسیم کرد.

روزهای خوش اوباما به سررسیده است؟

آمریکا درگیر جنبش اعتراضی وال استریت است و وضع اقتصادی چندان مناسبی ندارد ; موضوعی که به جنگ برسر قانون مالیات برای ثروتمندان منتهی شده است. کسری بودجه گزاف کاخ سفید، بهانه ای شیرین به دست جمهوریخواهان که کمر همت به ساقط کردن دولت دموکرات ها بسته اند، داد.  اوباما در یک سال گذشته اگر چه برگ برنده ای همچون مرگ اسامه بن لادن یا حتی خروج از عراق را مقابل جمهوریخواهان و جنبش تی پارتی رو کرد اما این شوک ها به جامعه آمریکا آنچنان که نیاز است نتوانسته موضع اوباما را در آستانه آغاز رقابت های انتخاباتی مستحکم کند.

از اردوگاه جمهوریخواهان خبر می رسد آنها برای تصاحب دوباره کاخ سفید قصد دارند از سیاست ریگان پیروی کنند; سیاستی که میت رامنی یکی از گزینه های جمهوری خواهان از آن پرده برداری کرد.

جمهوری خواهان با توجه به وضع بد اقتصادی قصد دارندبا تحریک حس ملی گرایانه آمریکایی ها، اوباما را ناک اوت کنند. آنها از لزوم محدودیت شدید تهران و حتی اعزام دو رزم ناو غول پیکر پشت مرزهای ایران سخن می گویند ترفندی که در همه جای دنیا برای فرار سیاستمداران از انتقادات داخلی به آن متوسل می شوند. یک دشمن خارجی موجی ایجاد می کند که گروه های سیاسی مختلف سوار بر آن، رقیب را از میدان به در می کنند.

آشوبی در اطاق فکر دموکرات ها به پا شده است. باید کاری کنند وگرنه برای حداقل 4 سال باید حسرت کاخ سفید را بخورند. دموکرات ها که بر خلا ف جنگ سالاران جمهوریخواه عادت دارند با پنبه سر ببرند، گویا این بار نسخه جنگ و تجاوز را تصویب کردند و تهران را متهم به طراحی ترور یک سفیر خارجی در خانه کردند تا با یک تیر چندین هدف را نشانه بروند.

جمهوری خواهان همیشه اوباما را به کوتاهی در مقابل پیشروی های تهران متهم می کنند که این اتهام می تواند پاسخی باشد به آنها و در ظاهر اقتدار آمریکا را مقابل ایران اسلامی به رخ می کشد.

در این بین نباید از یاد برد که در طول تاریخ، آمریکا هرجا که نتوانسته از حیثیت خود و اتباعش دفاع کند دست به هر کاری زده و حتی جنگ و تجاوز را اعمال کرده است. ماجرای 3 کوهنورد و ناتوانی واشنگتن در آزادی سریع آنها نیز می تواند دخیل  در طرح اتهام تهران باشد.

در این بین، برکسی پوشیده نیست لابی های اسرائیلی، تاثیری شگرف در امور کاخ سفید و ایالات متحده دارند. هرچه به انتخابات نزدیک می شویم دو کاندیدای خرها و فیل ها تمایل بیشتری پیدا می کنند تا وفاداری خود را به اسرائیل و یهودیان آمریکا اثبات کنند. اوباما می خواهد به هر ترتیبی وجهه رابطه خود را مقابل بنیامین نتانیاهو ترمیم کند. چهره ای که به دلیل مشاجره لفظی دوطرف پس از رد تقاضای رئیس جمهوری آمریکا توسط نخست وزیر اسرائیل بر سر توقف شهرک سازی ها لطمه دید. اوباما تمام تلا ش خود را می کند تا  از یک اشتباه استراتژیک عبور کندو دل جی استریت (J-street) و آیپاک (Aipac) را به دست آورد.

بهار عربی که در خاورمیانه به پا شد; معادلات غرب به هم ریخت اما سیاستمداران هنرمند در طول سالیان سال آموخته اند چگونه از موقعیت های مهلک، موفقیت را شکل دهند. سقوط دیکتاتورهای عرب قدرت ریاض را کاهش داد و بالعکس، نفوذ ایران در منطقه افزایش یافت.

گرچه تقابل سیاست های ایران و عربستان  همواره دارای فراز و فرود بوده است اما رقابت این دو اغلب اوقات براساس اصول و عرف دیپلماتیک در ظاهر و رعایت قوانین نانوشته جنگ های سرد بود. اما بحرین آتش زیر خاکستر را شعله ور کرد. ریاض برای حمایت از شیخ نشین منامه خود را به زمین و زمان کوبید تا از پیروزی شیعیان و نیروهای اپوزیسیون سنی جلوگیری کند.

آمریکا با طرح  اتهام  ترور نماینده ملک عبدالله  شاهزاده های سعودی  را تحریک  می کند  تا پچ پچه های جنگ ایران  وعربستان پشت درهای  بسته به سوی میز کاخ سفید مطرح شود و در نهایت  موضع تند عربستان که هرگز  سابقه نداشته  است، اتخاذ شود و بوی باروت  حمله به منافع  ایران درخاورمیانه  به مشام برسد.

در کنار اتهام  مطروحه، باراک اوباما از بازرسان آژانس بین المللی اتمی  درخواست کرده است تا اطلا عات طبقه بندی  شده ای که مدعی تسلیحاتی بودن فعالیت های  صلح آمیز  هسته ای تهران است منتشر  شود تا در نهایت  گزینه  مقابله با ایران  اتمی مورد  پرسش  قرار بگیرد!؟

 استفاده مستقیم  کاخ سفید  از واژه « جنگ»، مخاطرات چند بعدی  درخاورمیانه  و اطراف  ایران را به همراه خواهد داشت. تل آویو  که چند روزی است با لبخند  نظاره گر  مذاکرات  پنهانی و آشکار  کاخ سفید و دشمنان ایران است، احتمال دارد با استفاده از غبار  باروت فرا گرفته، به مواضع اتمی ایران حمله کند، موضوعی  که با توجه به قدرت نظامی  ایران و نفوذ تهران در خاورمیانه با تردید جدی به آن نگریسته می شود.

در باب عربستان سعودی باید در نظر داشت که این کشور مسلمان در عین رقابت  جدی می تواند یک دوست باشد!
در ریاض گروه هایی هستند که چشم انتظار  مواضع تند از سوی تهران هستند و در مقابل گروهی دیگر نگران  شعله های جنگی هستند که چشم  همه را کور می کند.
در این کشاکش بحث جانشینی ملک عبدالله و رقابت شاهزاده های سعودی که احتمال دارد رنگ خشونت بگیرد; احتمالا  پرونده تهران را در ریاض تحت الشعاع قرار دهد.

مواضع تند و خشمگینانه علیه ریاض به مثابه آب به آسیاب دشمن ریختن است که به منزله چراغ سبز به اطاق جنگ کاخ سفید است ، جنگ ایران و عربستان به نفع هیچ کس نیست؛ نه تهران و نه ریاض!
حال، هنر دیپلماسی را باید اینجا نشان داد و در عین حفظ اقتدارپارسی دل ریاض  را به دست آورد و به آنها اثبات کرد، اتهام وارده از سوی واشنگتن چیزی نیست  جز یک فیلم  هالیوودی  برای ادامه ریاست  جمهوری باراک اوباما.
امروز همه پشت خط جنگ ایستاده اند تا...

 

سرمقاله روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 30 بازدید