جمهوری اسلامی و شوخی؟!

 

چین، بزرگترین اقتصاد جهان است. اژدهای شرق آسیا با شتاب به پیش می رود و بازارهای جهان را در خود می بلعد. اگر به دلیل ساقط شدن قسمتی از اقتصاد داخلی توسط همین اقتصاد می‌توان آنها را دشمن اقتصادی دانست; اما همیشه مطلبی برای آموختن وجود دارد آن هم در عملکرد دشمن!

شکی نیست که فساد در چین، در پی حرکت این کشور به سوی نظام بازار آزاد رشد کرده است و بسیاری آن را طبیعی قلمداد می کنند. حکومتی که مائو بنیان گذار آن در پکن بود، در طول چندین سال خود را بازسازی کرد و نظام حکومتی خود را علی رغم انتقادات جدی حقوق بشری پیش برد. آنها نگاه ویژه ای به بحث فساد مالی دارند; حدفاصل سال های 2003تا2009،  در طول 6 سال 240 هزار پرونده مورد بررسی قرار گرفت.

سال های 2004 و 2005 اوج مبارزه با فساد توسط پکن بود که در مجموع 93738 نفر از حزب کمونیست اخراج شدند. لیوژیک سیانگ، رئیس سابق خطوط ریل (ووهان) و برادر وزیر خطوط ریل که از مردان متنفذ حزب کمونیست بود به دادگاه احضار شد. شین لیانگایو از مقامات ارشد حزب کمونیست در شانگهای در سال 2008 به 18 سال زندان محکوم شد، در سال 2010، ون کوانگ، مقام قضایی ارشد چونگ چینگ به جرم دریافت رشوه و حمایت از باندهای جنایتکار به اعدام محکوم شد.

بازرسان مبارزه با فساد چینی تا جایی پیش رفتند که قائم مقام وقت دبیر کل حزب کمونیست را به جوخه اعدام سپردند. جدی ترین پرونده حسابرسی  از بانک کشاورزی چین از 6 میلیارد و 450 میلیون دلا ر  اختلاس پرده برداشت.در جریان بررسی  این پرونده 64 کارفرما   و 1300 نفر تحت پیگرد قرار گرفتند. در این پرونده  مشهور  حدود 1/5 میلیارد دلا ر  صرف پرداخت9000 مورد رشوه شده بود و 3/5 میلیارد  دلا ر هم برای پرداخت وام هزینه شده بود.

چینی ها اواسط  دهه 90 میلادی  به یقین رسیدند که نباید در مقابل  مفاسد اقتصادی  کوتاه آمد; از دید سیاستگذاران کلا ن پکن، رشد فساد  و مبارزه  با آن هر دو  با سیاست گذاری های اقتصادی  و مراحل  اجرایی آن در هم تنیده  است. چینی ها  در مرحله اول  بازرگانان خود را زیر  ذره بین  قرار دادند اما رفته رفته دامنه نظارت  آنها گسترش  یافت تا آن که شهروندان عادی هم هدف  قرار گرفتند.

ایانگ سانگ، قائم مقام حزب کمونیست  چین برگزاری یک دوره گسترده  آموزشی مبارزه  با فساد را طرح کرد که براساس آن 70 میلیون نفر از اعضای حزب کمونیست در طول 18 ماه تحت آموزش قرار گرفتند. در پرونده جالبی، اوایل سال 2010، تصویری  از یک دادستان زن در یک شهر  فقیر منتشر  شد که او را سوار بر یک خودروی  لوکس  نشان می داد.  این عکس  مورد توجه بازرسان پکن قرار گرفت.

در نهایت لیولی جید، دادستان شهران روی در منطقه  مغولستان  مجبور به  استعفا شد و به جرم فساد به زندان طولا نی مدت محکوم شد. در این پرونده، مردم  محلی علی رغم  سانسور  شدید،  نقشی  پررنگ  ایفا کردند.مبارزه چینی ها با فساد همچنان ادامه دارد، ماه گذشته وانگ یی (معاون سابق رئیس توسعه چین) به اتهام دریافت 2/5 میلیون دلا ر با محکومیت مرگ مواجه شد. همچنین چن تونگای، رئیس سابق شرکت نفت و مواد شیمیایی چین که از آن به عنوان یکی از غول های نفتی چین یاد می شود به اتهام رشوه با مرگ تعلیقی مواجه شد.

علیرغم تمام این مبارزات سرسختانه، مقامات ارشد حزب کمونیست نگران پرداخت حتی یک یوان رشوه هستند. اما در ایران; مدتی است که پرونده بزرگ اختلا س 3 هزار میلیارد تومانی به نقل محافل ایرانیان بدل شده و همه از دست های آشکار و پنهان این اختلا س سخن می گویند.

 ایرانیان شهره اند به این که ابتدا به شدت تب می کنند و در نهایت با عرق سرد از کنار موضوعات عبور می کنند;  اما پرونده اختلاس بزرگ این گونه نبوده است. دستگاه قضا همچنان پیگیر ماجرا است; اما نکاتی چند را باید مدنظر داشت.اینکه مبادا مدیران میانی مورد توجه قرار گیرند و مدیران بالا یی که اختلاس را مهندسی کرده اند از زیر ذره بین قضات فرار کنند.

دستان بانک مرکزی،وزارت اقتصاد دولتی که خود را پاک‌ترین دولت تاریخ ایران می‌داند،در پرونده اختلاس بزرگ مشهود است ؛ نکته جالب اینجاست که حتی یک نفر هم در پاستور از جرم کرده شده عذرخواهی نکرده است و بر معصومیت خود پافشاری می کنند. چگونه می شود پرونده ای با این قطر از تخلفات مالی به وجود آید اما مسئولین دولتی متوجه آن نشوند؟! 

انتصاب های حاشیه دار دردولت تا کی باید ادامه یابد؟ چرا به علم و یقین باید فردی با دوتابعیت به ریاست بزرگترین بانک ایرانی منصوب شود آن هم با سفارش معاون اول ریاست جمهوری؟ با کدام آگاهی این شخصیت مهر تایید دریافت کرده است تا امروز به ریش ایرانیان در کانادا بخندد؟

چگونه می شود پرونده تخلف هزار میلیاردی در تامین اجتماعی رخ دهد؟!؟  جالب اینجاست که زنجیره کشف تخلفات مالی، قصد قطع شدن ندارد. این بار گزارش هیات تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس بیانگر آن است که دست‌کم یک هزار میلیارد تومان از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا تخلف صورت گرفته است.

به‌رغم فشارهای سیاسی که بر گروه تحقیق و تفحص مجلس وارد شده، آنان توانسته‌اند پرده از سیاه‌کاری‌های صورت گرفته در 150 شرکت وابسته به سازمان بازنشستگی و شستا خبر دهند. عمق فاجعه آنجاست که طی 60 سال فعالیت، تاکنون هیچ‌گونه نظارتی بر عملکرد این مجموعه‌های اقتصادی صورت نگرفته است و به همین علت اموال 30 میلیون نفر بازنشسته، تبدیل به شرکت‌های فامیلی و خانوادگی شده و قراردادهای کوچک و بزرگ به وابستگان، فرزندان مدیران و برخی از آقازاده‌ها واگذار شده است.

بحث استیضاح وزیر اقتصاد فارغ از تمام انتقاداتی که علیه وی مطرح شده است از باب این شایعه که لابی گری برای انصراف مجلس در جریان بوده است; قابل تامل است. این درست است که دولتها در همه جای دنیا با نمایندگان مجلس لا بی می کننداما اینکه پیغام و پسغام ها خارج از عرف باشد، حتی در حد شایعه نیز برای جمهوریت نظام چندان خوش آیند نیست.

نکته دیگر این که برخورد با عوامل فساد به خصوص از نوع اقتصادی منجر به ثبات در کشور می شود نه خدشه به آن! باندهای فساد اقتصادی که از انباشت ریال، ریال رشوه و میلیون، میلیون پول اختلا س به میلیارد، میلیارد پول باند مافیایی می رسند که درنهایت فضای سیاسی و اقتصادی جامعه را هدف گرفته اند تا روند دموکراسی را به صورت نامحسوس ساقط کنند.

می توان گفت نظام جمهوری اسلا می نه با کسی تعارف دارد، نه شوخی و ملا ک حال فعلی افراد است. پس نباید مصلحت اندیشی لحاظ شود. یک بیماری ساده اگر درمان نشود به یک سرطان بدخیم تبدیل می شود; چینی ها می توانستند از کنار بحث  فساد اقتصادی  با بی تفاوتی  عبور کنند اما آنها سعی بر درمان آن داشتند  بی آن که حیثیت نظام خود را در خطر ببینند. هرکسی در هر جایگاهی باید پاسخگوی ملت ایران و مقام معظم رهبری باشد.

در این میدان خط قرمزی وجودندارد و همه در برابر قانون یکسان هستند. مقامات جمهوری اسلامی باید بدانند تبعیض و فساد را عامه مردم به اشتباه یا درست به پای نظام می گذارند؛نه مسوولانی که می آیند و می روند. پس ارجح حیثیت نظام و کشور است که برای حفظ آن نباید در مقابل کسی یا مقامی کوتاه آمد.

سرمقاله مردم سالاری

/ 1 نظر / 31 بازدید
باجنبه ها

با سلام، انجمن سرگرمي و تفريحي باجنبه ها از شما براي بازديد و ثبت نام در اين خانواده صميمي دعوت به عمل مي اورد: جهت بازديد به آدرس http://forum.bajanbeha.ir مراجعه فرماييد. منتظر حضور گرم شما هستيم. انجمن باجنبه ها