گابریل گیفوردز نماینده ایالت آریزونا ترور شد

شوک مرگبار به نمایندگان کنگره آمریکا 

مردی مسلح در شهر توسان ایالت آریزونای آمریکا شش تن را کشته و 13 نفر را زخمی کرده است. یک قاضی فدرال و یک دختر نه ساله از جمله کشته شدگان هستند و یکی از نمایندگان دموکرات آریزونا در کنگره هم به شدت زخمی شده است.
این واقعه روز شنبه (هشتم ژانویه) حدود ساعت 10 صبح به وقت محلی مقابل یک شعبه فروشگاه سوپر مارکت "سیف وی" و هنگامی که گابریل گیفوردز، یکی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان، با تعدادی از ساکنان حوزه انتخاباتی اش دیدار می کرد، اتفاق افتاد. جان رول، یکی از قضات فدرال مستقر در آریزونا، که در محل حاضر بود نیز از جمله افرادی است که در این واقعه کشته شد. یک دختر نه ساله نیز به قتل رسیده است.
خانم گیفوردز، 40 ساله، از ناحیه سر مورد هدف گلوله قرار گرفته است. او در بیمارستانی مورد عمل جراحی قرار گرفته و به گفته سخنگوی تیم جراحی، حالش "وخیم" است. گزارش های اولیه رسانه ای حاکی از این بود که قانونگذار گیفوردز 40 ساله به دنبال این تیراندازی کشته شده است.
مردی به نام جارد لی لافنر، 22 ساله به عنوان مهاجم معرفی شده که توسط شماری از مردم حاضر در گردهمایی خلع سلاح و به پلیس تحویل داده شد. انگیزه وی از این حمله روشن نیست.
پلیس آریزونا معتقد است که سیاستمدار دموکرات هدف اصلی این حمله بوده است. گابریل گیفوردز از میانه روهای دموکرات محسوب می شود. به نظر پلیس، مهاجم به تنهایی عمل نکرده و به همراه شخص دیگری که هویتش اعلام نشده، به محل آمده بود که هم اکنون ماموران پلیس در پی او هستند.
سخنگوی تیم جراحان شنبه در کنفرانسی خبری گفت که گلوله به سر گابریل گیفوردز اصابت کرده و از آن خارج شده است. وی ابراز خوش بینی کرد که خانم گیفوردز زنده بماند.
پس از حادثه تیراندازی در آریزونا وضعیت بحرانی برای نمایندگان کنگره آمریکا برقرار است. نمایندگان جمهوری خواه برنامه  جنجالی خود را برای رای گیری درباره قانون لغو اصلاح نظام درمانی در این کشور به تاخیر انداختند.
باراک اوباما در پیامی این حادثه را تراژدی وحشتناک خواند و به تمجید از این عضو دموکرات مجلس نمایندگان پرداخت; رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی ای) را به آریزونا اعزام کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز"، مقامات امنیتی یک "بسته ی مشکوک" را در دست بررسی دارند که پیش از سو»قصد به دفتر خانم گیفوردز ارسال شده بود.
این سیاستمدار دموکرات در نوامبر گذشته و پس از رقابتی نزدیک با یکی از کاندیداهای جنبش محافظه کار "تی پارتی" توانست برای سومین بار به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شود.
مارک کلی، شوهر خانم گیفوردز، فضانورد آژانس فضایی آمریکا (ناسا) است. آنها دو فرزند دارند.
نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، این واقعه را فاجعه ای ملی خوانده است.
او گفت که خانم گیفوردز نماینده شجاع و برجسته ای است که با خود دیدگاه نسلی جدید از رهبران سیاسی را به واشنگتن آورده است.
جان بینر، رئیس جمهوریخواه این مجلس، نیز این سو» قصد را حمله علیه همه مردم دانسته و گفته است خشونت و تهدید به خشونت علیه مقام های دولتی جایی در این کشور ندارد.
این حادثه چند روز پس از آن رخ داد که جمهوری خواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند و کنگره جدید آغاز به کار کرد. در حزب دمکرات آمریکا بسیاری خانم گیفوردز را شخصیتی میانه رو می شناسند که استعداد زیادی برای احراز مقام های بالای سیاسی را داراست. وی همواره نظراتی را برخلاف اکثریت هم حزبی های خود نمایندگی می کرده است، حتا در مسائل بنیادین.
گیفوردز از جمله سیاستمدارانی بود که با قاطعیت تمام حق حمل اسلحه را به رسمیت می شناخت. او خود نیز اسلحه حمل می کرده است. تاکید بر کنترل سرسختانه ی مرزهای مشترک آمریکا و مکزیک از جمله خواسته های وی بود.
ولی این نماینده میانه  روی دمکرات جزو آن دسته از سیاستمداران حزبش بود که قانون بسیار سختگیرانه ی مهاجرت در ایالت آریزونای  آمریکا را مورد انتقاد قرار می داد.
در انتخاب رئیس فراکسیون اقلیت مجلس نمایندگان، خانم گیفوردز امتناع کرد از اینکه رای خود را به نانسی پلوسی بدهد. از سوی دیگر، وی از بسیاری ابتکارات و سیاست های باراک اوباما، از جمله قانون نظام درمانی کشور حمایت کرد.خانم گلیفوردز از مخالفان سرسخت سارا پیلین از حزب محافظه کار جمهوریخواه است. سارا پیلین در انتخابات ریاست جمهوری گذشته گلیفوردز را به شدت مورد حمله قرار داده بود.
پس از رای گیری در مجلس نمایندگان در مورد قانون نظام درمانی، دفتر گلیفوردز در تاکسون مورد سو»قصد قرار گرفت. گزارش شده که او بارها مورد تهدید قرار گرفته است.
خانم گیفوردز بارها در مورد موضوع های پرمناقشه ای مانند مساله ی مهاجرت، اصلاحات نظام درمانی و تحقیقات سلول های بنیادین ابراز نظر کرده بود.
 در این میان سیاستمدار تندروی حزب جمهوریخواه، سارا پیلین، از این سو»قصد ابراز تاسف کرده است.

روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 50 بازدید