مقر ناتو از بروکسل به بن منتقل می شود

شایعه تجزیه بلژیک در اروپا

اروپا در حال حاضر شاهد فرایندهای تازه ادغام و جدایی است. طبق ارزیابی های کارشناسان بیش از ۱۰ دولت جدید احتمال دارد در قاره پیر، اروپا، در قرن بیست و یکم بوجود آیند. از بریتانیا ، ایتالیا ، سرزمین های تحت سیطره فرانسه ، اسپانیا و بلژیک خبرهای ناخوشایندی برای قاره ای که دایعه دار اتحاد و برداشتن مرزها است به گوش می رسد. در این بین بلژیک وضعیتی وخیم تر از دیگران دارد.

آنچه که زمانی یک خیال پردازی نامعقول و مضحک حاشیه‌های سیاسی به نظر می‌رسد در این ماه که یک نفر به عنوان نخست وزیر احتمالی مطرح شده ناگهان به امری باور کردنی بدل شده است.

دی وور به حدود ‌٨٠٠ تن از حامیان حزب خود که در آستانه انتخابات یکشنبه در یک سالن نمایش گردهم آمده بودند، گفت: ‌ما رو در روی هم هستیم و با هم در سراشیبی قرار داریم فلاندری‌ها و والونیایی‌ها باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

کاندیدای پیشتاز انتخابات بلژیک این هفته کمپین خود را براساس شعارهایی انجام می‌دهد که شاید حد نهایی پیشنهادات تفرقه انگیز باشد و آن "تجزیه کشور" است.

 به رغم جایگاه کشور بلژیک به عنوان خانه اتحادیه اروپا‌، این کشور خود مدت‌ها گرفتار اختلافات بین شش میلیون جمعیت هلندی زبان و ‌۵/۴ میلیون فرانسوی زبان بوده اما اخیرا صحبت از تجزیه به افراطیون محدود شده است.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ در حال حاضر بارت دی وور‌، از اتحاد جدید فلاندری‌ها دقیقا در حال اعمال فشار برای این موضوع است.

ایالت باسک در اسپانیا مثالی است که دیگر به سنتی ترین مسئله جدایی طلبی در اروپا تبدیل شده است. در اسپانیا حدود دو میلیون باسکی وجود دارد که در سه استان منطقه ای موسوم به ایالت باسک ساکن هستند. این منطقه از حقوق و قوانینی متفاوت نسبت به سایر مناطق اسپانیا برخوردار است و سطح زندگی مردم آن از متوسط زندگی در اسپانیا بالاتر است. همچنین زبان مورد استفاده در این منطقه زبانی رسمی و متعلق به ایالت باسک است.

با این حال طرفداران جدایی باسک از اسپانیا و پیوستن این منطقه به ایالت باسک فرانسه مطالباتی مهمتر از این ها را نیز مطرح می کنند.

سیاست به کار گرفته شده توسط فرانسیسکو فرانکو، نگارش کتاب ، روزنامه و آموزش به زبان «اوسکارا»، زبان باسک و همچنین نامگذاری کودکان با نام های باسکی و برافراشتن پرچم باسک ها را ممنوع کرده بود.

سازمان « اتا» ETA که مخفف عبارت(Euskadi Ta Askatasuna) است مبارزه با فرانکیسم را از ابتدا به عنوان هدف خود برگزیده است. از زمان مرگ فرانکو، ایالت باسک تبدیل به ایالتی خودمختار شده است اما این خودمختاری برای آرام کردن مبارزان و جدایی طلبان باسک ها کافی نبوده است و در جریان مبارزات جدایی طلبانه این ایالت، بیش از ۹۰۰ نفر کشته شده اند.

کاتالان نیز که ایالتی خودمختار در شمال شرقی اسپانیاست و زبان (کاتالان) و فرهنگ خاص خود را دارد مشکلات دیگری را برای مادرید پدید آورده است. کاتالان ها همواره بر تفاوت خود نسبت به سایر مناطق اسپانیا تأکید داشته اند. این استان دارای خودمختاری وسیعی از دولت مرکزی اسپانیاست و قانون اساسی خود را دارد. روابط این ایالت با دولت مادرید نیز تابع منشور ویژه ای است. در سال ۲۰۰۵ در نسخه جدید این منشور قید شد که کاتالان ها ملتی جدا نسبت به مردم اسپانیا به شمار می روند. با این حال ده ها حزب و سازمان اجتماعی این منطقه که اکثراً از چپ گرایان هستند خواستار برگزاری رفراندومی برای استقلال کاتالان در سال ۲۰۱۴ هستند.

در ژوئیه سال ۲۰۰۷ نیز استان دیگری از اسپانیا به نام Valence اعلام خودمختاری کرده است.

هم‌چنین اتحاد شمال ایتالیا که با حزب راست میانه سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر ایتالیا در ائتلاف است، هم‌چنین از جدایی بین منطقه ثروتمند شمالی و جنوب فقیر این کشور حمایت کرده است. آنگاه که بحث یورو مطرح می‌شود اگر یکی از اعضای موسس یورو تجزیه شود چه اتفاقی برای ارز رایج اروپا خواهد افتاد؟ آیا فلاندری‌ها ثروتمند اجازه پیوستن به منطقه یورو را خواهد یافت؛ اما والونیایی‌های فقیر بیرون نگه داشته خواهند شد؟ یا آیا هردو آنها از حق بلژیک برای عضویت در این واحد پولی بهره می برند؟ اگرچه بلژیک خود دیگر از معیارهای مسائلی نظیر کسری بودجه برخوردار نیست

در سراسر بلژیک هر دو هلندی زبان‌ها و فرانسوی زبان‌ها از اختلافات زبانی که دولت را دچار اختلال کرده خسته شده‌اند.

فلاندری‌ها نیمی از بیکاری را به خود اختصاص داده و ‌٢۵ درصد در آمد سرانه شان از والونیایی‌ها بیشتر است و از این رو فلاندری‌های هلندی زبان مدت‌هاست که می‌گویند که آنها به همسایگان فرانسوی زبان خود کمک مالی می‌کنند. پیش بینی‌ها حاکی از اینست که حزب دی وور ‌٢۶ درصد آرای انتخابات را تصاحب خواهد کرد که نسبت به آرای ‌٢/٣ درصدی این حزب در سال ‌٢٠٠٧ افزایش چشمگیری خواهد داشت.

این بدین معنی است که حزب دی وور احتمالا به عنوان بزرگترین حزب در پارلمان ظهور خواهد کرد و می تواند که یک دولت ائتلافی تشکیل دهد. وی بعید است که از احزاب اصلی بلژیک بخواهد که به تجزیه کشور رای دهند. به همین دلیل وی به دنبال تجزیه فوری کشور نیست بلکه از یک تجزیه تدریجی و منظم حمایت می‌کند تا دموکرات مسیحی‌ها، لیبرال‌ها و سوسیالیست‌ها را به خاطر سه سال بن بست سیاسی که مانع پرداختن به مشکلات اقتصادی فوری بلژیک شده تنبیه کند.

با فعال شدن جریان های جدائی طلبانه در بلژیک، مطبوعات فرانسه نیز به احتمال پیوستن بخش جنوبی این کشوربه فرانسه توجه نشان میدهند، هرچند که محافل سیاسی چه در طیف چپ و چه در طیف راست چندان رغبتی به بحث پیرامون این مسئله نشان نمی دهند. بهر حال فیگارو گزارش مفصلی را به درگیری های سیاسی داخلی بلژیک اختصاص داد است.

براساس یک نظرسنجی که  تیتر اول فیگارو را تشکیل می دهد، شصت در صد"والون" ها گفته اند در صورت تجزیه کشور خواهان پیوستن به فرانسه هستند.

فیگارو یادآوری می کند که از آغاز شدت گرفتن بحران از یکسال پیش تا کنون این آمار هر ساله در حال افزایش است. در حالیکه در ماه اکتبر سال گذشته بیست و نه درصد "والون" ها خواستار پیوستن به فرانسه بودند اکنون این رقم در آخرین نظرسنجی به شصت در صد رسیده است.

این احتمال وجود دارد که بلژیک به فلاندر شمالی (که ساکنان آن به زبان هلندی صحبت می کنند و خواستار الحاق به هلند هستند) و والونیای جنوبی ( که به زبان فرانسه صحبت می کنند) تقسیم شود. برای جستجوی علت تقابل این دو جامعه زبانی بلژیک یعنی والونیا فرانسه زبان و فلاندر هلندی زبان باید تاریخ بلژیک مستقل را مطالعه نمود یعنی زمانی که این دو جامعه برای رویارویی با هلند با هم متحد شدند. این دو جامعه پس از متحد شدن برای آزادی، نزدیک به دو قرن است که برای جدا شدن تلاش می کنند. منطقه فلاندر که از نظر اقتصادی توسعه یافته تر است همواره از کمک به منطقه والون خودداری کرده است. براساس نظرسنجی ها ۶۰درصد فلاندرها و ۴۰درصد والونیایی ها خواستار تجزیه بلژیک هستند.

در همین حال وخامت اواضاع بلژیک دولتمردان قاره سبز را نیز به چاره اندیشی در معادلات آینده وادار کرده است ؛ یک نشریه آلمانی  Het Laatste Nieuws چهارشنبه گزارش داد که مقام‌های آلمانی برای انتقال مقر ناتو از بروکسل به شهر بن رایزنی می‌کنند و برای این کار شرایطی به مراتب بهتر، در مقایسه با مخارج ساخت ساختمان جدید در پایتخت بلژیک، را پیشنهاد ‌داده‌اند.

به گزارش این روزنامه، از آنجایی که ناتو هنوز از بحران اقتصادی خارج نشده است، طرف آلمانی تمامی مذاکرات خود به نفع بن را به این موضوع معطوف می‌کند که در بن زیرساخت‌های لازم برای استقرار مقر ناتو وجود دارد. هلند با توسل به این مطلب که به‌دلیل عدم ثبات در بلژیک، مقر ناتو نباید در بروکسل باقی بماند در این زمینه از آلمان پشتیبانی می‌کند.

منتشره در روزنامه مردم سالاری ٢٠ خرداد ماه سال 1389

 

پی نوشت: در پی پیروزی حزب استقلال طلب "ان - وی آ"NVA در بخش هلندی زبان بلژیک،مطبوعات و رسانه های ارتباط جمعی اروپا در شماره ها و برنامه های خود از فروپاشی بلژیک ابراز نگرانی کردند. در اسپانیا روزنامه ال پاییس - (چپ میانه ) نوشت:بلژیک امروز مرد بیمار اروپاست که در نقاهت ابدی به سر می‌برد. این روزنامه اسپانیایی در بخش دیگر از مطلب خود در این باره نوشت: با پیروزی استقلال طلبان مانورهای بزرگی درباره آینده این کشور انجام خواهد گرفت.

 آینده‌ای که آینده اروپا را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. روزنامه ال‌موندو چاپ اسپانیا هم در شماره امروز نوشت: پیروزی استقلال طلبان در بلژیک کل اروپا را سر درگم کرده است.

 روزنامه لا رپیوبلیکا چاپ ایتالیا نیز در شماره امروز نوشت: پیروزی استقلال طلبان، بلژیک را عملا به دو بخش تقسیم خواهد کرد.

 روزنامه لااستامپا چاپ ایتالیا نیز در شماره دیروز نوشت: حزب جدایی طلب بلژیک در انتخابات پیروز شده است و این پیروزی در واقع زلزله‌ای سیاسی برای بلژیک است.

 روزنامه کوریه ره دلاسرا چاپ ایتالیا نیز در شماره امروز نوشت: انتخابات پارلمانی بلژیک و نتایج آن، این کشور را لرزاند.

 در فرانسه نیز روزنامه لوفیگارو در شماره امروز نوشت: پیروزی استقلال طلبان فلامان بلژیک بدون شک این کشور را متزلزل خواهد کرد. در آلمان نیز روزنامه دی ولت نوشت: انتخابات پارلمانی بلژیک و پیروزی استقلال طلبان هلندی زبان بخش فلامان آن، زمینه را برای تقسیم بلژیک فراهم خواهد کرد.

 روزنامه زوددویچه سایتونگ بازهم چاپ آلمان در این باره نوشت: انتخابات پارلمانی بلژیک و پیروزی استقلال طلبان هلندی زبان بخش فلامان آن بر این نکته تاکید گذاشت حفظ وحدت بلژیک از این به بعد مشکل است.

 روزنامه نوئه اوسنا بروکر سایتونگ نیز در مطلبی در همین باره به این نکته اشاره کرد: کشوری که خود بنیانگذار اتحادیه اروپا بود خود در حال تجزیه شدن است .

 این روزنامه تصریح کرد انتخابات پارلمانی بلژیک و پیروزی استقلال طلبان هلندی زبان بخش فلامان آن اصلا به نفع اتحادیه اروپا نیست.

 در خود بلژیک نیز روزنامه لوسوار در این باره نوشت: حزب جدایی طلب ان وی آ به رهبری بارت دو وورBart De Wever و حزب سوسیالییست الیو دی روپوElio Di Rupo اکنون سرنوشت بلژیک را در دستان خود دارند.

 

/ 2 نظر / 24 بازدید
شیطان

موضوع قابل توجه در این اختلاف اینه که دیگر همبستگی حزبی کمتر به خط فکری و ایدوئولوژی داره بلکه به مساله زبان وصله . بطوری که فرانسه زبان ها و فلمیش زبان ها با هم دیگر کنار نمیایند ... ختی در حزب مشترک ... و دعوای اصلی در واقع به قانون انتخابات شهر بروکسل بر میگرده که تقسیم مناطق بر حسب تغلق زبانی موازنه قدرت رو تحت تاثیر میگذاره ... سلام رفیق مهربون

حسین

سلام من با لیله الرغائب به روز شدم خوشحال میشم سر بزنید...