دومین روز تعطیلی اجباری دولت ایالات متحده

 کاخ سفید گرفتار کودتای مالی محافظه‌کاران

چالش و جنگ قدرت جمهوریخواهان با دموکرات‌ها؛ ایالات متحده آمریکا را در چاله‌ای انداخته است که در نتیجه آن اگرچه اوباما و دموکرات‌ها متضرر خواهند شد اما افکار عمومی جمهوریخواهان محافظه‌کار این کشور را مقصر اصلی این ماجرا می‌دانند و موضع‌گیری‌های تندی علیه جریان موسوم به تی پارتی در حال شکل گیری است.

دیروز،چهارشنبه تعطیلی بخش‌های غیر ضروری دولت آمریکا ادامه یافت. در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما سفر خود به مالزی را که قرار بود یازدهم اکتبر انجام شود لغو کند. دفتر نخست وزیر مالزی با اعلام این خبر افزود که دلیل لغو سفر آقای اوباما، مسایل مربوط به تعطیلی دولت آمریکا در پی بحران بودجه این کشور است. به جای آقای اوباما، جان کری، وزیر خارجه آمریکا هفته آینده به مالزی سفر خواهد کرد.

مقامات مالزی گفته‌اند که آقای اوباما با نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی تماس گرفته و گفته که آقای کری هفته آینده در کنفرانسی در کوالالامپور به جای او سخنرانی خواهد کرد. این کنفرانس قرار است روز 11 اکتبر در پایتخت مالزی برگزار شود. اگر اوباما به مالزی می‌رفت، این اولین سفر یک رئیس‌جموری آمریکا به مالزی از زمان دیدار لیندون جانسون به این کشور در سال 1966 بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا قرار بود روز یکشنبه دیدار خود از چهار کشور آسیایی و با هدف ارتقای روابط اقتصادی فی‌مابین، را آغاز کند. این سفر شامل دیدار از مالزی، اندونزی، برونئی و فیلیپین می‌شد. این بار سوم است که در سه سال گذشته آقای اوباما مجبور به لغو سفر خود به آسیا می‌شود.

خشم اوباما از جمهوریخواهان

در حالی که دولت فدرال آمریکا برای اولین بار در هفده سال گذشته، به تعطیلی کشیده شده است، باراک اوباما استدلال کرد تعطیلی دولت به او هیچ ربطی ندارد، بلکه عامل آن، جمهوریخواهان هستند. اوباما گفت، هیچ لزومی نداشت که این «تعطیلیِ جمهوریخواهان» رخ دهد. باراک اوباما روز سه‌شنبه جمهوریخواهان را متهم کرد که «یک جهاد ایدئولوژیکی» به راه انداخته‌اند تا «مانع دسترسی میلیون‌ها آمریکایی به بیمه درمانی ارزان شوند.» اوباما درخواست‌های جمهوریخواهان را از دمکرات‌ها و از خودش غیرعادی و عجیب و غریب خواند. اوباما جمهوریخواهان را متهم می‌کند که برای ایجاد مانع بر سر راه اجرای طرح بیمه همگانی، دولت او را «به گروگان گرفته‌اند» و جمهوریخواهان نیز به نوبه خود می‌گویند طرح بیمه به «افزایش خطرناک قدرت دولت» می‌انجامد. جمهوریخواهان هم‌چنین می‌گویند که تقصیر تعطیلی‌ها بر گردن اوباما است زیرا او «مواضعی ریاکارانه» دارد ؛ رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، دمکرات‌ها که حتی حاضر نیستند با جمهوریخواهان در این رابطه به گفت‌وگو بنشینند، مسئول اصلی تعطیلی دولت این کشور هستند.

خرید شبانه پنتاگون

برپایه گزارش مجله «سیاست خارجی» (Foreign Policy) فهرست تجهیزات نظامی که پنتاگون در شب قبل از شکست مذاکرات کنگره بر سر بودجه دولت قرارداد خرید آن‌ها را امضا کرده، بسیار طولانی است.

در چارچوب این توافق 65 میلیون دلار برای کلاه خود، 19 میلیون دلار برای تخت‌های صحرایی و 40 میلیون دلار برای نارنجک‌های فنلاندی باید پرداخت شود. اما بزرگترین رقم را هزینه خرید قطعات یدکی تشکیل می‌دهد که 2 میلیارد و 500 میلیون دلار است. علاوه بر این ارقام، بیش از دو میلیارد دلار نیز به خرید ماهواره‌های جاسوسی، ربات‌های زیردریائی و آینه‌های تلسکوپی اختصاص داده شده است. به نوشته مجله سیاست‌خارجی آمریکا، پنتاگون به‌این دلیل 94 قرارداد جدید را با حجم نزدیک به 5 میلیارد دلار شبانه امضا کرده که نمی‌خواسته برنامه‌ خریدش تحت تاثیر اجبار دولت به صرفه‌جویی قرار بگیرد.

همین مجله می‌نویسد که یک‌روز پس از امضای این قراردادها، 400 هزار نفر از کارمندان غیرنظامی ارتش آمریکا به مرخصی فرستاده شدند.

نگرانی و اضطراب مردم آمریکا

تعطیلی پارک‌های عمومی و برخی اماکن همگانی، از جمله محوطه توریستی مجسمه آزادی، زندان توریستی آلکاتراز، پارک یوسمیتی، و باغ وحش ملی واشینگتن از روز سه‌شنبه از پیامدهای بحران بودجه آمریکا بوده است. در همین حال دادگاه‌ها تنها تا ده روز دیگر با استفاده از یک صندوق اضطراری قادر به کار هستند و پس از آن تنها می‌توانند به پرونده‌های بسیار مهم رسیدگی کنند. بنا بر گزارش‌ها، مدارس در آمریکا هم‌چنان باز می‌مانند اما وام‌های دانشجویی و بورس‌های تحصیلی تا اطلاع ثانوی پرداخت نمی‌شود.

این گزارش‌ها حاکی است که کمک‌هزینه به بیکاران در آمریکا هم‌چنان پرداخت می‌شود اما درخواست‌های جدید برای کمک‌هزینه تنها پس از بازگشایی بخش‌های تعطیل‌شده دولت ممکن خواهد شد.بسته شدن بخش‌هایی از بیمارستان‌ها ازجمله پلی‌کلینیک‌ها از دیگر عواقب درگیری دو حزب اصلی آمریکا بر سر مسئله بیمه درمانی است. گزارش‌ها حاکی است تازه‌ترین گفت‌وگوها میان اعضای کنگره از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته و اختلافات هم‌چنان باقی است. 800 هزار کارمند دولتی که از روز سه‌شنبه به مرخصی اجباری بدون حقوق رفته‌اند هم‌چنان در مرخصی هستند.

یک نظرسنجی که از سوی «رویترز/ایپسوس» انجام شده نشان می‌دهد که 24 درصد از شهروندان آمریکا جمهوریخواهان را در این امر مقصر می‌دانند، 19 درصد اوباما یا دموکرات‌ها را مقصر می‌دانند و 46 درصد دیگر می‌گویند که تقصیر این تعطیلی‌ها بر گردن همه طرفین است. 69درصد از پرسش‌شوندگان در نظرسنجی که شبکه سی‌ان‌ان انجام داد گفته‌اند جمهوریخواهان مثل بچه‌های لوس رفتار می‌کنند.

جین گودویل، از کارکنان دولت فدرال آمریکا در واشنگتن، با تردید نسبت به آینده شغلی خود می‌گوید کمی عصبانی است و حس می‌کند که نمایندگان کنگره وظیفه اشان را بدرستی انجام نمی‌دهند.

«دیلی نیوز» نیویورک در صفحه اول خود و در توصیف نمایندگان کنگره از کلم? بسیار تندی استفاده کرد؛این روزنامه در تیتر دیگری نوشت:«آنها (نمایندگان کنگره) حقوقشان را می‌گیرند، ملت رنج می‌برد.»

پل سکِر، مهندس سازمان محیط زیست می‌گوید:«باید وام خانه، قبوض و هزینه‌های دانشکده دخترم را بپردازم. دموکراتها و جمهوریخواهان مسئول باید حقیقتا درک کنند که یک شهروند معمولی آمریکایی چگونه برای نیازهای اولیه‌اش کار می‌کند و با نیازهای اصلی زندگی سروکله می‌زند. فکر نمی‌کنم نمایندگان این را می‌فهمند. از نظر من مسبب وضع موجود آنهایند.»داگلاس نلسون شهروند مرد نیز می‌گوید:« نمایندگان کنگره و برخی اعضای کاخ سفید همچنان حقوق و دستمزد خود را دریافت می‌کنند در حالی که عده دیگری از کارکنان دولت حقوق نمی‌گیرند. و همین بخش از ماجراست که باعث حیرت و شگفتی من شده است.»

اصل نزاع

هم‌اینک 48 میلیون شهروند آمریکایی بیمه درمانی ندارند و شرکت‌های بیمه از پذیرفتن افرادی که بیماری‌های مزمن دارند خودداری می‌کنند.
اصلاحات باراک اوباما در نظام بهداشتی آمریکا که طی 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است از روز سه‌شنبه نهم مهر رسماً اجرایی شد و قرار است که این معضل را حل کند.بر اساس قانون اصلاح خدمات بهداشتی و درمانی دولت اوباما، هر شهروند آمریکایی باید از آغاز سال 2014 دارای بیمه خدمات درمانی و بهداشتی باشد و در غیر این صورت جریمه خواهد شد.
مخالفان طرح اصلاحی اوباما اما می‌گویند دولت نمی‌تواند مردم را به تهیه بیمه خدمات درمانی ملزم کند و این اقدام دولت را به منزله دخالت در تصمیم بخش پزشکی می‌دانند. این قانون بیمه درمانی فراگیر در سال 2010 تصویب شد و بعد در دیوان عالی آمریکا تایید شد. این قانون از موضوعات بحث‌برانگیز انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2012 بود که باراک اوباما پیروز آن شد.

هزینه‌های تحمیلی به آمریکا

روزنامه‌هافینگتون پست نوشت تعطیلی دولت آمریکا ممکن است روزانه 300 میلیون دلار هزینه داشته باشد. بر اساس تحلیل [مؤسسه] آی اچ اس گلوبال اینسایت، این مقدار هزینه تعطیلی دولت برای آمریکا به علت کمبود تولید اقتصادی خواهد بود. به گفته بلومبرگ، این مقدار کمتر از یک صدم اقتصاد 15.7 تریلیون دلاری آمریکا است، اما پول ناچیزی نیست.

پایتخت آمریکا از این شرایط استثنایی بیش از همه شهرها زیان می‌بیند. واشنگتن‌پست به‌نقل از یک کارشناس اقتصادی میزان کاهش درآمد کلان‌شهر واشنگتن را روزانه 200 میلیون دلار برآورد کرده است. این روزنامه در یک‌جمله تلخ می‌نویسد: «پایتخت جهان آزاد تا اطلاع ثانوی تعطیل است.»

اگر تعطیلی دولت بیش از چند روز طول بکشد، آمریکا ممکن است با پیامدهای عمده اقتصادی روبرو شود. اقتصاددانان آی اچ اس می‌گویند چنانچه تعطیلی دولت بیش از یک هفته طول بکشد، آنها پیش بینی خود را برای رشد اقتصادی سه ماهه چهارم سال 2013 از 2.2 درصد به دو درصد کاهش خواهند داد. به گفته اِزرا کلِین از واشنگتن پست، دفتر مدیریت و بودجه آمریکا دریافت دو تعطیلی عمده دولت در دهه نود میلادی حدود 1.4 میلیارد دلار یا دو میلیارد دلار در تورم امروز برای دولت هزینه داشت.

احتمالا این یک برآورد محافظه کارانه است. به گزارش واشنگتن پست، آمار و ارقام سی بی او [دفتر بودجه کنگره] مواردی از قبیل روند کندتر حسابرسی‌های اداره درآمد داخلی، درآمدهای از دست رفته پارکهای ملی و احتمال بالا رفتن دستمزدهای پیمانکاران دولت به علت بلاتکلیفی، را به حساب نمی‌آورد. کاخ سفید نگران است که اگر تعطیلی دولت فدرال ادامه یابد، این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا ظرف دو هفته آتی به سقف بدهی‌های خود برسد، نتواند آن را بپردازد و متعاقباً به طور رسمی مجبور به اعلام ورشکستگی کند. با این حال هنوز هیچ علامتی که نشان دهد اوباما در این خصوص از خود انعطاف نشان خواهد داد، دیده نمی‌شود.

البته این گمانه زنی وجود دارد که بعید نیست که در روزهای آینده جمهوریخواهان برای حفظ آبروی خود عقب‌نشینی کنند و به تصویب بودجه تن بدهند. کاخ سفید اعلام کرد اوباما قرار است در برنامه‌ای که در روز پنجشنبه در محل شرکت ساخت و سازی در واشنگتن دارد، درباره تعطیلی دولت آمریکا صحبت کند. این نشان می‌دهد که کاخ سفید انتظار دارد روند تعطیل ماندن دولت مرکزی آمریکا، دست کم تا پنجشنبه، یا شاید حتی طولانی‌تر از آن، همچنان ادامه یابد.

* مطلبم در روزنامه مردم سالاری


/ 0 نظر / 7 بازدید