مذاکرات اوباما و نتانیاهو

بی اعتمادی دوستانه

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی سرانجام به ایالات متحده رفت تا نخستین دیدارش را با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده انجام دهد. به عبارت دیگر مخالفان و موافقان تشکیل کشور مستقل فلسطینی رو در روی هم دیدار می کنند. پیش از این جورج میچل به نتانیاهو اطلاع داده بود که بدون برنامه به واشنگتن نیاید و حتما هم برنامه اش باید حاوی نکات مثبت و موثر برای پیشبرد صلح خاورمیانه باشد.
با این حال نتانیاهو با این فکر قدم به واشنگتن گذاشته که تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی را نپذیرد. حرفی که لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل نیز بر آن پافشاری کرده و حتی در برابر آن شدیدتر از نخست وزیر موضع گرفته است. وی این ایده را با وجود مخالفت سرسخت اروپایی ها با آن در سفر اروپایی خود نیز گفت.
در این میان ظاهرا این طور هم نیست که نتانیاهو بدون برنامه به امریکا سفر کرده باشد و هیچ برنامه ای نیز برای جایگزینی مخالفت خود با تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی نداشته باشد. به گفته منابع خبری نتانیاهو ، وی در این سفر دو موضوع را محور گفت و گوهای خود قرار داده است. نخست موضوع فلسطین و برنامه کاری خود در برابر آن و دیگری ایران.
سفر نتانیاهو به واشنگتن را باید نقطه عطف جدیدی در روابط امریکا و اسرائیل دانست. اسرائیلی ها طی ماه های گذشته نسبت به سیاست های منطقه ای امریکا کاملا نگران و بیمناک هستند.
 اعتقاد تل آویو این است که انعطاف آمریکا در برابر گروه های مقاومت در خاورمیانه به اندازه ای افزایش یافته که امکان اعتماد اسرائیلی ها به زمامداران امریکایی را کاهش داده است.
به همین دلیل است که نتانیاهو در روند سفر جدید خود اولا برنامه سفر را در شش روز تنظیم کرده است; این امر نشان دهنده آن است که اسرائیلی ها کنترل سیاست و قدرت را در داخل کشور، نه در اسرائیل بلکه در امریکا مورد پیگیری قرار می دهند.
ثانیا نتانیاهو طی این یک هفته برنامه بسیار فشرده ای با مجموعه های اجرایی امریکا و همچنین بسیاری از نهادهای اسرائیل محور در امریکا دارد. نکته اصلی این است که اسرائیلی ها بتوانند برخی از اهداف خود را در ارتباط با حماس، حزب الله، ایران، سوریه و سایر کشورهای منطقه ای به یک نقطه تعادلی برسانند.
امریکاییان در فضای جدید نسبت به سیاست های افراطی و رادیکال اسرائیلی ها کاملا بیمناک اند و تل آویو را از به کارگیری الگوهای خشونت آمیز منع کرده اند و تاکید داشتند که هر اقدام خودسرانه اسرائیل با واکنش مخالف امریکا روبرو خواهد شد. بنابراین فضای موجود برای اسرائیلی ها کاملا مبهم است، حتی زمینه برگزاری دیدار نتانیاهو و اوباما را باید در دیدار شیمون پرز، از امریکا مورد بررسی قرار داد. شیمون پرز تلاش داشت تا فرایند و فضایی را به وجود آورد که به موجب آن زمینه های لازم برای مذاکرات در جریان نتانیاهو و اوباما ایجاد شود.
به طور کلی شرایط فعلی نشان می دهد که دو طرف نسبت به هم هیچ گونه اعتماد مشخصی ندارند; نوع مذاکرات کاملا مبهم است و از همه مهمتر اینکه احساس دو طرف یعنی اوباما و نتانیاهو نسبت به همدیگر مثبت و دوستانه نخواهد بود.
در چنین شرایط و فضایی، حضور یک هفته ای نتانیاهو در امریکا می تواند زمینه های لازم برای فشار بیشتر بر دولت اوباما را فراهم کند. در واقع این سفر صرفا برای اسرائیل اهمیت ندارد، برای دولت امریکا نیز از این جهت مهم است که می تواند شرایط را طی روزهای آینده برای دولت سخت تر کند.
فشار گروه های اسرائیل محور تحت تاثیر ابتکاراتی که وزیر امور خارجه و همچنین نخست وزیر اسرائیل بکار گرفته اند، طبعا برای سیاست های دولت امریکا در خاورمیانه مطلوب و مناسب نخواهد بود.
اوباما در دیدار با نتانیاهو تلاش کرد که اسراییل را به ادامه گفت وگوهای صلح و نیز پایان دادن به شهرک سازی وا دارد. رییس جمهور آمریکا تصریح کرد که دولت اسراییل باید بر سر میز مذاکرات صلح بازگردد. وی بار دیگر بر راه حل دو کشور مستقل تاکید کرد.
اوباما گفت: "به باور من، تحقق این راه حل نه تنها به سود فلسطین، بلکه به نفع اسراییل، آمریکا و نیز جامعه بین الملل است. از این راه است که ما شاهد همزیستی فلسطینیان و اسراییلیان در صلح و آرامش خواهیم بود."
در مقابل، نخست وزیر اسراییل از ابراز موافقت با تشکیل کشور مستقل فلسطین خودداری کرد، اما در عین حال مدعی شد که قصد دارد، مذاکرات صلح با فلسطینیان را هر چه سریع تر آغاز کند. نتانیاهو خاطرنشان ساخت که هدف از انجام گفت وگو پایان دادن به درگیری ها است.
نتانیاهو همچنین در ارتباط با خواست آمریکا در مورد خاتمه شهرک سازی از خود نرمشی نشان نداد.
اما محور دوم مذاکرات موضوع ایران است. به گفته منابع خبری نتانیاهو در مذاکراتش با رئیس جمهوری امریکا بر ایجاد محدودیت زمانی برای آغاز مذاکرات با ایران تاکید کرد  و از ایالات متحده خواست این زمان بیشتر از سه تا چهار ماه نباشد و علاوه بر آن از ایالات متحد ه خواست پس از این تاریخ به اسرائیل اجازه داده شود برای آنچه تهدید ایران می-نامد خود وارد عمل شود. البته نتانیاهو تاکید کرده است، به هیچ عنوان بدون اجازه و حمایت امریکا اقدام به هیچ کاری نخواهد کرد.
نکته ای که محرز است دوستی واشنگتن - تل آویو دوستی به عمر دولت صهیونیستی است که همواره ایالات متحده را به عنوان حامی اصلی این رژیم مطرح کرده هنوز مشخص نیست بی اعتمادی طرفین تا چه حدی دوستی آنان را تحت الشعاع قرار داده اما بی شک نو محافظه کاران آمریکا فشار خود را به دولت اوباما برای پذیرش درخواست های نتانیاهو افزایش خواهد داد.

....................................

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 3 نظر / 32 بازدید
شیطان

نتانیاهو حداقل به این خواسته اش رسید که اوباما اعلام کرد که مذاکرات با تهران بعد از انتخابات ریاست جمهوری شروع میشه و تا پایان این سال مسیحی باید دست آوردها یی داشته باشه و اینطور نیست که تا ابد بدون نتیجه طول بکشه .. سلام رفیق ... چطوری در شرایط جدید ؟؟ [گل]

امید یگانه

سلام علی آقای گل[گل] صبح شما هم بخیر و شادی...[پلک] ممنون که امروز رو با نام خدا و به یاد من شروع کردی دوست خوبم[قلب]، ولی چرا به من گفتی گلابی!!!؟[قهر][قهقهه] چه می کنی با انتخابات؟[چشمک][گل]

عین- جیم

دوست خوبم علی جان اگر چه ما از تو دوست خوب نشونی نداریم اما توکه میدونی که من کجام و چه کار میکنم حداقل برای شادی یک دل بچه یتیم خودی نشون بده بی وفا