ولع ترامپ برای معامله بزرگ با پوتین در سوریه

رئیس جمهوری آمریکا که چیزی از الفبای سیاست و روابط بین الملل نمی داند تلاش می کند با رئیس جمهوری روسیه وارد معامله ای بزرگ در سوریه و خاورمیانه شود.

دونالد ترامپ که در زمان انتخابات الکترال 2016 هرگز شیفتگی خود را نسبت به ولادیمیرپوتین پنهان نکرده بود و از مهره های کرملین برای شکست هیلاری کلینتون درخواست کمک کرده بود ؛ تلاش می کند پیشنهادات وسوسه انگیزی به مسکو ارائه کند.

آمریکا در یک عقب نشینی فاحش از جنگ سوریه برنامه « حمایت از شورشیان میانه رو» را لغو کرده است. گفته می شود این اقدام نتیجه مذاکره 3 ساعته اما غیر رسمی ترامپ با پوتین در حاشیه نشست گروه 20 (G20) بوده است.

بنا به گزارش واشنگتن پست ، «ریموند توماس» رئیس ستاد فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا یک روز پس از آنکه «مایک پمپئو» رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) اعلام کرد با وجود بشار اسد در راس قدرت، منافع آمریکا در سوریه تامین نخواهد شد، توقف طرح تجهیز و آموزش گروه‌های معارض سوری را تائید کرد؛ طرحی که بی شک به تقویت جایگاه بشار اسد منجر می‌شود.

برخی منابع دولتی که هفته گذشته از تصمیم جدید واشنگتن خبر داده بودند، رویکرد جدید آمریکا برای پایان دادن به تجهیز شورشیان را ناشی از خواست ترامپ برای بهبود روابط با روسیه اعلام کردند.

تغییر سیاست آمریکا را می‌توان از منظر راهبردهای دیگری ارزیابی کرد.عواملی همچون استقرار 10 پایگاه نظامی آمریکایی در شمال سوریه و شکل گیری اتحاد با مبارزان کرد، یگان‌های مدافع خلق و سوریه دمکراتیک به عنوان همپیمانان جدید آمریکا در سوریه و منطقه مطرح و به عنوان تکیه گاه‌های جدید ایالات متحده ارزیابی می‌شود.

واشنگتن پست تاکید می کند که سیاست جدید ترامپ در سوریه را نشان دهنده علاقه رئیس جمهوری آمریکا «برای یاقتن راه‌هایی برای کار با روسیه» و «به رسمیت شناختن محدودیت نفوذ و اراده واشنگتن برای حذف بشار اسد از قدرت» تحلیل کرده است.

روزنامه فرانسوی لوموند نیز با اشاره به گزارش رسانه‌های آمریکایی دیدگاه جالبی را بیان کرده و می نویسد: برنامه پشتیبانی از نیروهای معارض سوری که از چهار سال پیش تاکنون دنبال می‌شود، به ویژه از زمان دخالت نیروهای مسلح روسیه در حمایت از بشار اسد در سال 2015، بجز ضربه ای محدود، دستاوردی نداشته است.

ورای تمام آنچه که گفته شد ؛ براساس نظریه سازه انگاری ، شخصیت دونالد ترامپ موجب تلاش آمریکا برای معامله و حتی قمار روی موضوعات خاورمیانه با روسیه شده است.

/ 0 نظر / 54 بازدید