شکست موقت بروکسل از کرملین

اوکراین زیر میز اروپایی ها زد

اوکراینی ها باردیگر نشان دادند در سیاست خارجی خود میان غرب و شرق توازن ندارند. رهبران کشورهای اروپایی که در لیتوانی گرد هم آمده‌اند،نتوانستند اوکراین را متقاعد به امضای قرارداد تجاری با این اتحادیه کنند. قرار بود امضای این موافقتنامه تجاری یکی از دستاوردهای اجلاس سران قاره سبز در لیتوانی و نشانه موفقیت اتحادیه اروپا در گسترش روابط با کشورهای اروپای شرقی باشد اما به یک برد کوتاه مدت برای ولادیمیرپوتین و حامیان کرملین در کی یف تبدیل شد. امروز، ولادیمیر پوتین دست کم به طور موقت از نزدیکی کیف با اتحادیه اروپا جلوگیری کرد اما این کار به بهای بدتر کردن روابط خود با بروکسل انجام شد.

مقامات اتحادیه اروپا پیشتر و قبل از آغاز جلسه سران در بیانیه‌ای نارضایتی خود را از فشارهای مقامات مسکو بر اوکراین ابراز کرده بودند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که اکنون امیدی به امضای این توافقنامه تجاری ندارد هرچند تاکید کرده است که "درها برای توافق مجدد هنوز باز است." صدر اعظم آلمان پیش از شروع جلسه سران اتحادیه اروپا از دولت روسیه انتقاد کرد و گفت که روسیه نباید رابطه بین یکی از جمهوریهای سابق اتحاد شوروی و اروپا را به تهدیدی علیه خود تعبیر کند. وی گفت که باید بر این تفکر که "یا با آنهایی یا با ما" غلبه کنیم. او تاکید کرد: "جنگ سرد تمام شده است."

اما موضوع اینجاست که جنگ سرد همچنان ادامه دارد وتنها صورت مسئله و بازیگران معادله متفاوت شده اند. براساس گزارش ها، همچنان حامیان پیوستن به اتحادیه اروپا در اوکراین به تصمیم دولت کشورشان برای امضا نکردن توافق با اتحادیه اروپا اعتراض کرده‌اند. آنها که عموما حامیان یولیاتیموشنکو،نخست وزیر محبوس اوکراین که در جریان یک انقلاب مخملی به قدرت رسیدند تعلق دارند. آنها که سودای بازگشت به قدرت و تشکیل دوباره دولت نارنجی را در اوکراین برای خود ترسیم می کنند،قطعا برای دوسال آینده و تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست به تجدید ساختار و جذب نیرو خواهند زد.

دیروز رئیس جمهوری اوکراین با شکست توافقنامه تجارتی اروپا لبخند را برلبان کرملین نشاند اما این پیروزی بسیار پرهزینه و کوتاه مدت پوتین بر اتحادیه اروپا و همچنین پیروزی قدرت سخت روسیه بر قدرت نرم اروپایی‌ها است. کرملین فقط توانست نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا را به تعویق اندازد و نتوانست کیف را به پیوستن به اتحادیه گمرکی متقاعد کند.اتحادیه گمرکی ، ائتلافی اقتصادی با حضور شمار زیادی از جمهوری‌های سابق شوروی است که اطراف روسیه گردهم آمده اند. این پیروزی می‌تواند برای بودجه روسیه بسیار گران تمام شود و علاوه بر این هیچ نفع راهبردی ندارد.

هرمان فان رومپوی رئیس شورای روسای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرده بودند با قدرت این موضع و اقدامات روسیه را تقبیح می‌کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز اتحادیه اروپا را به «اعمال تهدید و باج خواهی علیه اوکراین متهم کرده بود.»

بحران بین اتحادیه اروپا و روسیه در خصوص اوکراین به معنای پایان برنامه مشارکت شرقی است و بروکسل را وادار خواهد کرد که در سیاست اتحادیه اروپا به سمت شرق تجدید نظر کند.مشارکت شرقی سال 2009 برای برقراری ثبات و همگرا کردن شش جمهوری سابق شوروی ( اوکراین ، بلاروس ، مولداوی ، گرجستان ، ارمنستان و جمهوری آذربایجان ) با اتحادیه اروپا ایجاد شد. روابط اتحادیه اروپا از چند سال پیش با بلاروس که تحت رهبری الکساندر لوکاشنکو قرار دارد در نقطه صفر قرار دارد. ارمنستان ،اوایل سپتامبر از اتحادیه اروپا روی برگرداند و اعلام کرد به زودی وارد اتحادیه گمرکی تحت رهبری روسیه خواهد شد. جمعه در ویلنیوس، تنها گرجستان که از زمان جنگ سال 2008 روابط پرتنشی با روسیه دارد و همچنین مولداوی که تحت رهبری دولتی طرفدار اروپایی است توافقنامه مشارکت با اتحادیه اروپا را امضا کردند. این توافقنامه در مقایسه با توافقنامه ای که با اوکراین ، بلند پروازی‌های کمتری دارند. گردهمایی دو روزه ویلنیوس "اجلاس سوم مشارکت شرق" نام گرفته و در پایتخت لیتوانی برگزار شد. لیتوانی در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد.

/ 0 نظر / 25 بازدید