تحقیر برلوسکنی میان سران قاره سبز

پایان کوتوله؟

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بار دیگر روز چهارشنبه در بروکسل گرد هم آمدند تا راه حلی برای مقابله با بحران مالی منطقه یورو بیابند. به گزارش یورونیوز، این نشست در حالی برگزار شد که گردهمایی روز یکشنبه سران این اتحادیه بی نتیجه ارزیابی شده است.

کاهش بدهی یونان با چشم پوشی بانک ها از مطالبات خود، کمک های دولتی به بانک های اروپایی متضرر، طرح تقویت صندوق ثبات مالی اروپا و نیز فشار بیشتر بر ایتالیا در راستای اعمال اصلاحات ساختاری در حوزه اقتصاد از جمله مواردی که برای بررسی در نشست امروز پیش بینی شده است. نخست وزیر ایتالیا از سوی اپوزیسیون به دلیل اصلاحات اقتصادی با انتقادهای فراوانی روبه رو است و در همین حال ارشدترین مقامات دولت های آلمان و فرانسه نیز تلاش های وی را ناکافی دانسته اند. نکته جالب در جلسه روز گذشته پچ پچه هایی بود که در راهروی اتحادیه اروپا درباره کوتوله ایتالیایی ها شنیده می شد; نخست وزیر ایتالیا شباهت زیادی دارد به سرهنگ قذافی! 

برخی از او به عنوان همزاد اروپایی سرهنگ دیوانه لیبی یاد می کنند. روزنامه گاردین هم نوشت، در حالیکه نخست وزیر ایتالیا برای راضی کردن رهبران اروپا سرگرم تهیه فهرستی از اصلاحات اقتصادی است، دولت ائتلافی اش یک قدم به فروپاشی نزدیکتر شده است.این فهرست از اقدامات برنامه ریزی شده مورد توافق همه اعضای کابینه نیست.

برلوسکنی در هفته های اخیر بیهوده تلاش کرده است در مواجهه با یک کابینه به شدت پراکنده، این تدابیر را تصویب کند.  اما اوج شایعات در ایتالیا رقم می خورد، رسانه های ایتالیایی از جمله روزنامه پرتیراژ "لارپوبلیکا" از استعفای برلوسکنی در شروع سال جدید میلادی خبر دادند، در مقابل این خبر نزدیکان نخست وزیر ایتالیا، استعفای سیلویورا نادرست خوانده و آنها را رد می کنند.

روزنامه لارپوبلیکا چهارشنبه در نسخه اینترنتی خود نوشت، نخست وزیر ایتالیا برای پیش گیری از شکست بزرگ در نشست سران اتحادیه اروپا با رییس حزب دست راستی "لگا نورد" سازشی پنهانی را صورت داد. براین اساس "امبرتو بوسی" با طرح رییس دولت برای افزایش سن بازنشستگی از 65 به 67 سال موافقت کرد. برلوسکنی هم در مقابل پذیرفته است در شروع سال نوی میلادی از سمت خود کناره گیری کرده و به برگزاری انتخابات زودرس در ماه مارس 2012 تن بدهد. افزایش فشارها به دولت ایتالیا برای انجام اصلاحات اقتصادی و تعدیل میزان بدهی هایش در حالی صورت می گیرد که این کشور هم اکنون در شرایطی بحرانی به سر می برد. نخست وزیر ایتالیا که از مدت ها پیش به دلیل مسائل شخصی و فساد مالی زیر فشار بوده است، اکنون با فشار روز افزون کشورهای اروپایی برای بهبود وضعیت و همین طور اصلاحات اقتصادی زود بازده روبروست.
فرانسه و آلمان اخیرا با انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت آقای برلوسکونی گفتند که روند کاهش بدهی های ایتالیا به شیوه ای پایدار طی چند سال آینده امری حیاتی است.ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو، ناگزیر است طی سه سال آینده معادل 600 میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی عرضه کند تا بتواند بدهی های روبه رشد خود را کاهش دهد. به گزارش مجله آلمانی اشپیگل،  نکته جالب اینجاست که برلوسکنی با چهره خشمگین،  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و همین طور نیکلاسارکوزی،  رئیس جمهوری فرانسه را مسئول وضعیت ناگوار اقتصادی کشورش می داند.

در همین حال یکی از متحدان اصلی برلوسکنی اخیرا هشدار داده بود اختلاف نظرها بر سر اصلاحات اقتصادی ممکن است به سقوط دولت این کشور منجر شود.  اومبرتو بوسی، رهبر اتحاد شمال (Norb Lega)  نیز دولت ایتالیا را در معرض خطر خوانده و گفته بود این کشور با "دوران سختی" روبه روست.  حزب بوسی، که متحد اصلی ائتلاف حاکم بر ایتالیاست از مخالفان طرح افزایش سن بازنشستگی به 67 سال شمرده می شود.

باسی برغم رسوایی های اخلاقی ومحاکمه های برلوسکنی هنوز به او وفادار مانده است اما این وفاداری هزینه سنگینی برایش در بر داشته وآن دور شدن رای دهندگان مناطق شمالی از باسی بوده است. حمایت حزب باسی از دولت برای برلوسکنی حیاتی است و خروج این حزب از اولین دولت برلوسکنی در سال هزار و نهصد و نود و چهار باعث سقوط دولت شد. در بروکسل نیز از برلوسکنی به گرمی استقبال نخواهد شد. متحدان اروپایی برلوسکنی پیشتر اعلام کرده بودند دولت ایتالیا باید هرچه سریع تر اقداماتی قاطع برای حل بحران اقتصادی اش انجام دهد.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو نیاز دارد طی سه سال آینده معادل 600 میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی عرضه کند تا بتواند بدهی های روبه رشد خود را کاهش دهد. افزایش سن بازنشستگی، یکی از شرایط اصلی شرکای اروپایی ایتالیا برای حمایت از فروش اوراق قرضه این کشور است. اما بوسی درباره شانس ادامه حیات ائتلاف دولتی خوشبین نیست. اومبرتو بوسی سه شنبه صبح تابلوی سیاهی از تنش هایی که بار دیگر اکثریت سیاسی را به لرزه دراورده است ترسیم کرد.

او می گوید: این بار اوضاع بسیار جدی است. ما حقیقتا خطر بحران را احساس می کنیم. سیلویو برلوسکنی از زمان بازگشت از بروکسل که به علت کوتاهی در اصلاح ساختاری دولتش مورد سرزنش قرار گرفت، دیدارهای خود را با گروه های سیاسی افزایش داده اما نتیجه ای کسب نکرده است. برلوسکنی حتی در مرحله اول نتوانسته است اتحادیه شمال، متحد دولتی اش را بر لزوم اصلاحات ساختاری نظام بازنشستگی متقاعد کند.

افزایش بحران اقتصادی و اختلاف نظرهای سیاسی، درگیری نمایندگان دو حزب اصلی ایتالیا را در جلسه رسمی پارلمان این کشور به همراه داشت.روز چهارشنبه، نمایندگانی از حزب لیگ شمالی ایتالیا با اعضای حزب «مردم آزاد» در جلسه رسمی پارلمان درگیر شدند. این درگیری در واکنش یکی از نمایندگان در مخالفت با سخنان رییس پارلمان ایتالیا در یک برنامه تلویزیونی آغاز شد.جیان فرانکو فینی، رییس حزب «مردم آزاد» با حضور در یک برنامه تلویزیونی در سخنانی طعنه دار بر این نکته تاکید کرده بود که همسر اومبرتو بوسی، رهبر لیگ شمالی در سن ۳۹ سالگی بازنشسته شده است.

پیش‌تر و همزمان با افزایش فشار اتحادیه اروپا بر نخست وزیر ایتالیا مبنی بر افزایش برنامه‌های سختگیرانه اقتصادی، اومبرتو بوسی با طرح کاهش بیشتر دستمزد حقوق بازنشستگان که از سوی سیلویو برلوسکونی پیشنهاد شده بود ، مخالفت کرد.

در حقیقت ، در رم، متحدان برلوسکنی هم درباره ادامه حیات دولت ائتلافی خوشبین نیستند. نخست وزیر کوتوله گرفتار چندین پرونده فساد اخلاقی و مالی است; در گیرودار شایعات استعفای برلوسکنی، در جدیدترین پرده از رسوایی اخلاقی سریالی سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر ایتالیا، خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا) سه شنبه گزارش داد برلوسکنی به یک بازرگان رشوه داده است تا در دادگاه درباره رسوایی اخلاقی وی شهادت دروغ بدهد.

جیانپائولو تارانتینی متهم است که حدود 30 هزار یورو برای دعوت دهها زن به میهمانی های خصوصی برلوسکنی در سال های 2008 و 2009 پرداخت کرده بود تا از این طریق بتواند قراردادهای پرسود را از آن خود کند. این مسئله ممکن است به بازشدن تحقیقات جدید علیه نخست وزیر بدنام ایتالیا منجر شود. برخی گزارش های خبری حاکیست تارانتینی بین ژوئیه 2008 و آوریل 2009 میلادی به حدود 30 زن جوان مبالغی پرداخت کرده بود تا در میهمانی های خصوصی برلوسکنی در شهرهای رم، آرکور نزدیک میلان شرکت کنند. اگر دولت ایتالیا به علت عدم توافق با متحدانش سقوط کند و بوسی نیز آن را رد نکرده است، بنابراین باید به آراء عمومی مراجعه کرد. در این صورت دولتی انتقالی به سرپرستی یکی از نزدیکان برلوسکنی موسوم به جیانی لتا که از اقتدار سیاسی برخوردار است تشکیل خواهد شد.

یا اینکه سرپرستی این دولت به عهده یک فن سالار، یک اقتصاددانی چون ماریو مونتی کمیسیر سابق اروپا واگذار خواهد شد که شهرت خوبی در محافل اقتصادی دارد.هر چند که مخالفان دولت ایتالیا از میانه روها گرفته تا کمونیست ها عقیده دارند که تنها برکناری برلوسکنی می تواند ایتالیا را نجات دهد، اما او همچنان بر این باور است که می تواند تا پایان دوره قانونی اش در اوریل دو هزار و سیزده قدرت را حتی به قیمت تضعیف دستگاه اجرایی ناشی از اختلافات داخلی و ناتوانی از پیشبرد کمترین اصلاحاتی در اختیار داشته باشد. با این حال وی عصر سه شنبه اظهار داشت اگر شرایط مساعد نباشد استعفا می دهم.

استعفا برای نخست وزیر هفتاد و پنج ساله ایتالیا اکنون یک گزینه برگشت ناپذیر است. وی به مدت هفده سال بر صحنه سیاسی تسلط داشته و هشت سال نخست وزیر بوده است. تحلیل گران اعلام کردند وی روز دوشنبه پس از بازگشت از نشست سران اروپا هنگام ارائه گزارش به جورجیو ناپولیتانو رئیس جمهور بسیار ناراحت بوده است. در همین ارتباط روزنامه کوریه دلاسرا نوشت: این مرد عمل که همواره عادت به خوش بینی دارد صراحتا از مشکلاتش در برابر رئیس جمهور سخن گفت.

جورجیو ناپولیتانو رئیس جمهور ایتالیا روز سه شنبه در بیانیه ای با لحنی انتقادی از دولت خواست با اتخاذ تدابیری میزان بدهی های عمومی را کاهش دهد و اقتصاد کشور را بهبود بخشد.در این بیانیه جورجیو ناپولیتانو با اشاره به نارضایتی ایتالیایی ها از لبخند تمسخرآمیز آنگلا مرکل و نیکلا سارکوزی درباره ایتالیا در کنفرانسی مطبوعاتی، از رفتار آنها ابراز ناخرسندی کرد و گفت این رفتار در برابر کشوری که یکی از بنیانگذاران اروپاست ناشایست است و هیچکس نمی تواند قیم کشور ما باشد. شایان ذکر است 69درصد ایتالیایی ها اعتقاد دارند سیلویو حیثیت آنها را خدشه دار کرده است.

 

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 64 بازدید