جدال جمهوری خواهان با دموکرات ها آمریکا را به بن بست کشاند

خاموشی ایالات متحده

 

سماجت‌های حزبی و شکاف‌های سیاسی در کشورهای مختلف جهان باعث اخلال در عملکرد دولت‌ها شده است. در ایالات متحده نزاع تمام نشدنی جمهوری خواهان و دموکرات‌ها این کشور را تا مرز تعطیلی کاخ سفید برده است ؛ موضوعی که می‌تواند امروز باعث تعطیلی و مرخصی اجباری بخش بزرگی از کارکنان آمریکا شود؛ براین اساس، شماری بیش از دو میلیون نفر از کارکنان دولت فدرال آمریکا مجبور خواهند شد کار خود را متوقف کنند.

اما برنامه‌های ضروری و حیاتی مثل کنترل ترافیک هوایی و بازرسی‌های غذایی که در حیطه مسئولیت‌های دولت فدرال هستند، از تعطیل شدن مستثنی خواهند بود. وزارت دفاع آمریکا در راستای همین احتمال عدم وجود بودجه، به کارکنان نظامی‌گفته به کارهای معمول خود ادامه خواهند داد اما بخش عمده ای از کارکنان غیر نظامی این وزارت خانه مجبور به ماندن در خانه خواهند شد. اختلافات سیاسی دو حزب بزرگ این کشور در مجلس نمایندگان بر سر مواد بودجه باعث شده که تصویب بودجه از موعد معمولی خود به درازا بکشد.

اختلاف اصلی بین دو حزب بر سر دو مساله است، یکی مالیات و دیگری برنامه بیمه درمانی باراک اوباما. جمهوری خواهان که روی کاندیداتوری پل رایان به عنوان یک چهره اقتصادی محبوب سرمایه‌گذاری می‌کنند تا در انتخابات2016 الکترال پیروز شوند می‌خواهند با اعمال نفوذ و ایجاد نارضایتی اقتصادی دموکرات‌ها را زمین گیر کنند البته آنها نیم نگاهی هم به موضوع رابطه آمریکا و ایران دارند. جمهوری خواهان به هیچ وجه نمی‌خواهند رابطه واشنگتن با تهران بهبود یابد.

حالا،دولت آمریکا کمتر از 24 ساعت وقت دارد تا برای راهی برای حل اختلافات سیاسی خود با جمهوری خواهان در کنگره پیداکند. اگر تا بامداد سه‌شنبه بودجه به تصویب نرسید، بخش‌های بزرگی از دولت فدرال آمریکا حتی شماری از کارکنان کاخ سفید به تعطیلی اجباری خواهند رفت.

اگر این توافق به دست نیامد، آنموقع بخش‌های غیر ضروری دولت مثل اداره گذرنامه، کارکنان کاخ سفید، کارکنان پارک‌ها و بعضی از کارکنان دولت فدرال در سراسر آمریکا مجبور خواهند شد تا مرخصی اجباری بدون حقوق بگیرند.

روز جمعه اوباما از نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان خواست:«به خاطر نرسیدن به تمام خواسته‌هایشان هم چیز را به هم نزنند”.اوباما تاکید کرد:» اگر آمریکا در پرداخت بدهی‌هایش عقب بیفتد، تاثیر مخربی در اقتصاد جهان خواهد داشت. رای دادن به اینکه وزارت دارایی حساب‌هایش را صاف کند، امتیاز دهی به من نیست. کسی حق ندارد به خاطر نپسندیدن چند فقره از قانون، به اقتصاد کشور ضربه بزند.»

باراک اوباما طرحی را به نام بیمه درمانی برای شهروندان آمریکا پیش از این در کنگره به تصویب رسانده است. این طرح به نام خود وی معروف است. نمایندگان جمهوریخواه خواهان به تعویق افتادن اجرای این طرح هستند. وی خطاب به این نمایندگان گفت:«این قانون کاری تمام شده است و تلاش آنها برای لغو این قانون ره به جایی نخواهد برد». روز یکشنبه مجلس نمایندگان بودجه پیشنهادی اوباما را با حذف برنامه بیمه درمانی وی را تصویب کرد، اما هری رید رئیس اکثریت دموکرات در سنا گفته است که آنرا در سنا وتو خواهد کرد.

اولین جلسه مجلس سنا پس از تصویب بودجه توسط مجلس نمایندگان در بعد از ظهر امروز دوشنبه خواهد بود، به این ترتیب این مجلس فقط چند ساعت وقت خواهد داشت تا بودجه را که طرح بیمه درمانی اوباما تهدید نمی‌کند، تصویب کند.سناتور رید گفته است:“پس از هفته‌ها رایزنی‌های سیاسی بی نتیجه جمهوریخواهان، ما هنوز در خانه اولیم.”

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید ازسوی باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور گفت: “هر عضو حزب جمهوریخواه که به طرح تعویق بیمه درمانی ، رای بدهد، به تعطیلی دولت رای داده است”.

وی در همین حال تاکید کرد، در صورت تصویب شدن طرح براساس نظر نمایندگان جمهوریخواه، رئیس جمهور آنرا وتو خواهد کرد.گفتنی است مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوریخواهان و اکثریت مجلس سنا در دست دموکرات‌ها هم حزبی‌های باراک اوباماست.

تکرار خاطره تعطیلی بیل کلینتون

آخرین تعطیلی دولت فدرال آمریکا بر سر اختلاف در مفاد بودجه 17 سال پیش بود، زمانی که بیل کلینتون در کاخ سفید بود. توقف کار دولت یکی از دو بحران پیش روی اوباما است. بحران دوم دولت مجوز قرض گیری وزارت دارایی آمریکاست که مهلت آن روز 17 اکتبر پایان می‌یابد، مگر اینکه کنگره با افزایش سقف بدهی دولت موافقت کند تا وزارت داریی قادر به پرداخت تعهدات مالی خود بشود.

کلینتون دیروز به اوباما توصیه کرده است در برابر چالش اخیر در مجلس نمایندگان، قاطعانه بایستد.بیل کلینتون در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی گفت: “آمریکا شاید تنها کشوری در جهان باشد که درباره نحوه صرف بودجه برای لوایح تصویب شده، رای گیری می‌کند. موضع اوباما درباره لایحه اصلاح نظام بهداشت و درمان آمریکا و اینکه در این خصوص مذاکره نمی‌کند، درست است.”

وی درباره اینکه خودش در زمان بحث‌های مشابه در سال هزار و نهصد و نود و شش، با مجلس نمایندگان مذاکره کرد، گفت: “مذاکره ای که ما داشتیم در شرایط بسیار متفاوتی بود. دو مسئله را به یاد داشته باشیم اول این که در آن زمان اقتصاد رو به رشد بود و دوم اینکه کسری بودجه سیر نزولی می‌پیمود.” رئیس جمهور سابق آمریکا درباره نزدیک شدن هفدهم اکتبر که جک لو وزیر خزانه داری این کشور هشدار داده بود پس از این زمان دولت دیگر قادر نیست به تعهدات مالی خود عمل کند و در حالت ورشکستگی قرار می‌گیرد، گفت لایحه اصلاح نظام بهداشت و درمان آمریکا کاملا تصویب شده است و موضع گیری نمایندگان جمهوریخواه در این خصوص معقول نیست. من امیدوارم در این خصوص توافقی حاصل شود.

واکنش بازارهای جهانی

ماجرای روی داده در آمریکا باعث سقوط شاخص‌های بورس جهان شده است؛حقیقت آن است که بازارهای مالی جهان، زمانی به تحرک و جنبش درخواهند آمد که بار دیگر اوضاع آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان روبراه شود. این خواست در صورتی محقق می‌شود که احزاب آمریکا در خصوص تصویب بودجه با هم به توافق دست یابند و سقف بدهی‌های سنگین دولت را مجددا بیش از این افزایش ندهند. آنها دیگر چاره ای جز صرفه جویی ندارند. دیگر باید کمتر خرج کنند. سالها است بودجه آمریکا پیوسته با بدهی روبرو است. حجم بدهی‌های رو به تزاید دولت آمریکا اینک به شانزده هزار میلیارد و هفتصد میلیارد دلار رسیده است. ضعف دلار آمریکا بین سال‌های 1913 تا 2013 میلادی یعنی برای یکصد سال به میزان نود و شش درصد از قدرت خرید متصور برای ارز دلار کاسته است. نوسانات چند روز اخیر بورسهای جهانی احتمالا تا هفته دیگر نیز به قوت خود باقی است. قیمت طلا در بازه زمانی جولای تا سپتامبر، حدود 9 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که ناشی از پیش خریدها، تنش‌های ژئوپلتیک در خاورمیانه و برخی آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا بود. این افزایش قیمت‌ها به طولانی ترین کاهش قیمت سه ماهه از سال 2001 تاکنون (کاهش قیمت بیش از 30 درصدی طلا در سه دوره سه ماهه پیاپی تا ماه ژوئن به دلیل نگرانی از تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو) پایان داد. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا دیروز با 3 دلار افزایش به 1341 دلار رسید، در حالی که در روز جمعه نیز قیمت طلا یک درصد افزایش یافته بود.

 

* مطلبم در روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 24 بازدید