بن بست سیاسی عراق حل می‌شود؟

نسخه تقسیم قدرت میان مالکی و علاوی

حوصله همه ناظران از کش مکش های سیاسی عراق و جدال بر سر پست های دولتی سر رفته است. مراجع نجف که عموما در سیاست دخالت نمی کنند نگرانی های خود را علنی ابراز کردند و انفجارهای تروریستی گسترش یافته است.
کشور عراق بیش از 100 روز است که میان آسمان و زمین می گردد ; جنوب این کشور از نبود برق در این گرما رنج می برد و اقتصادی دست و پا شکسته هم از از گذشته حال و روزش وخیم تر شده است. در کنار اینها وقتی زمزمه کودتا و دخالت های خارجی شنیده می شود مو بر تن هر عراقی راست می کند.
در یک کلام می توان گفت حال و روز عراق هرگز تا این حد نابه سامان نبوده است اما در میان این تاریکی کورسویی از امید دیده می شود.
علی الدباغ، سخنگوی ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که رهبران دو ائتلاف "دولت قانون" و "العراقیه" تا اواسط هفته آینده با هم دیدار می کنند.
 منابع آگاه عراق احتمال می دهند که محور این دیدار مساله تقسیم قوه مجریه بین ائتلاف "دولت قانون"، به رهبری "نوری المالکی" و ائتلاف "العراقیه"، به رهبری "ایاد علاوی" باشد. به گفته این منابع، اگر این توافق صورت بگیرد دو ائتلاف تلاش می کنند کردها را به پذیرش پست ریاست پارلمان ترغیب کنند.
 انتفاض قنبر، سخنگوی رسمی کنگره ملی به روزنامه اماراتی دارالخلیج گفت: احمد الچلبی، رهبر کنگره ملی با ایاد علاوی، رهبر فهرست العراقیه دیدار کرد. این دیدار برای نخستین بار بعد از گذشت بیش از پنج سال اختلاف سیاسی میان دو طرف صورت گرفت.
قنبر این دیدار را بسیار مهم توصیف کرد و گفت این دیدارموجب افزایش همکاری سیاسی میان گروه های سیاسی شده و به ایجاد بهترین راهکار برای سرعت بخشیدن در تشکیل دولت جدید عراق با حضور تمام گروه ها کمک می کند. از سوی دیگر میسون الدملوجی، سخنگوی فراکسیون العراقیه گفت: المالکی با علاوی اخیرا یک تماس تلفنی داشت.
المالکی در این تماس از وضعیت سلامتی علاوی در پی تهدید های ترور جویا شد. المالکی در خصوص افزایش حمایت ها و تامین امنیت علاوی اعلام آمادگی کرد.
از سوی دیگر محمد علاوی از رهبران فهرست العراقیه در گفت وگو با شبکه سومریه نیوز عراق از توافق میان فراکسیون های سیاسی پیروز در انتخابات در زمینه برگزاری یک نشست گسترده ظرف چند روز آینده خبر داد و نسبت به نزدیک شدن به زمان تشکیل دولت ابراز خرسندی کرد.ائتلاف دولت قانون خواهان سمت نخست وزیر برای مالکی و سمت ریاست جمهوری برای علاوی است اما ائتلاف العراقیه تلاش می کند که سمت نخست وزیری به علاوی و سمت ریاست جمهوری به مالکی و ریاست پارلمان به "فواد معصوم"، عضو ائتلاف کردستان عراق برسد. دیدار آتی بین مالکی و علاوی با حمایت واشنگتن صورت می گیرد و "جو بایدن"، معاون رئیس جمهوری آمریکا به همین منظور در آینده نزدیک به عراق سفر می کند. این در حالی است که ائتلاف کردستان عراق در واکنش به این گزارش ها اعلام کرده که ائتلاف کردستان همچنان ریاست جمهوری را حق کردها می داند و هرگز از آن چشم پوشی نخواهد کرد و جلال طالبانی همچنان تنها نامزد برای تصدی این پست است. پیش از این علاوی و مالکی دو روز قبل از برگزاری نخستین جلسه پارلمان جدید در 14 ژوئن با یکدیگر دیدار کردند. علاوی که شیعه سکولار است در انتخابات پارلمانی هفت مارس با اختلاف چند رای از مالکی پیشی گرفت. در این انتخابات، ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی 91 کرسی و ائتلاف دولت قانون 89 کرسی را کسب کرده اند. اما تا کنون هیچ یک از گروه های سیاسی عراق نتوانستند در انتخابات عمومی اخیر، اکثریت 163 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهند. در بین تمام معادلاتی که به صورت لحظه ای تغییر می کنند، جای صدری ها خالی است.  جریان صدر رسما به او اطلاع داده به هیچ عنوان حاضر به پذیرش نخست وزیری مجدد او و هم حزبی هایش نیست و حتی قصد دارد چه بر سر کار باقی بماند چه نماند، از او به قوه قضاییه عراق شکایت کند.ائتلاف ملی که به شدت با مالکی مخالفت می کند و صدری ها را در کار خود می بیند مالکی را وادار به ائتلاف با مردی کرده است که اختلافاتی عمیق دارد. اگر تفاهم علاوی و مالکی شکل بگیرد شاهد به حاشیه راندن عمار حکیم و مقتدی صدر شاید باشیم. مالکی با این کار اهداف دیگری را نیز دنبال می کند. اول این که به جریان صدر و مجلس اعلای اسلامی عراق که با نخست وزیری او و هر کدام از اعضای دیگر حزب الدعوه به شدت مخالفند پشت خواهد کرد و جواب قاطعی بر پافشاری آنها برای کنار رفتن وی از پست نخست وزیری می دهد. دم این که معادله سیاسی عراق را تغییر خواهد داد. معادله ای که باب میل امریکایی ها خواهد بود چرا که نقش متحدان ایران یعنی مجلس اعلا، جریان صدر و حزب میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی کم رنگ خواهد شد و دیگر این که اعتماد امریکایی ها را در آستانه خروج از عراق به خود جلب خواهد کرد. 

منتشره در روزنامه مردم سالاری

پی نوشت: روزنامه های عراقی نیز روز دوشنبه به خبر دیدار مالکی و علاوی واکنش نشان دادند. روزنامه الصباح به نقل از حسن سنید عضو فهرست دولت قانون نوشته است که احتمال دارد در دو روز اینده نوری مالکی در دفتر ایاد علاوی با وی دیدار و روند تشکیل دولت جدید را نقد وبررسی کند اما روزنامه الصباح الجدید به نقل از جریان صدر از اهمیت این دیدار کاست و ان را غیر ضروری توصیف کرد .

الصباح الجدید به نقل از صلاح عبیدی سخنگوی جریان صدر نوشت : این جریان با هر دیداری که بین علاوی و مالکی صورت می گیرد با دیدی مثبت به ان نگاه می کند اما دراین حال معتقد است به دلیل اصرار هر دو برای بدست گیری پست نخست وزیری این دیدار هرگز به عاملی در راستای حل بحران تشکیل دولت منجر نمی شود .

اما روزنامه المشرق این دیدار را بسیار مهم توصیف و به نفع روند سیاسی و ملت عراق دانست .

این روزنامه به نقل از عبدالکریم الحطاب عضو فهرست العراقیه نوشت: همبستگی میان علاوی و مالکی به درخواستی ملی و به یک مساله مهم و ضروری تبدیل شده است.

حطاب گفت: علاوی و مالکی دو پیروز اول و دوم انتخابات هستند و می توانند با اتحاد خود دولت جدید را با مشارکت فعال دیگر فهرستها تشکیل دهند و کشور را از چالشهای داخلی و خارجی بیرون کنند.

وی افزود : دومین دیدار علاوی با مالکی باید به حل همه اختلافات میان این دو ، و به یک روز با ارزش بدل شود .

با این وجود هانی عاشور مشاور علاوی گفته است : در دیدار اینده علاوی و مالکی به تقسیم پست های دولتی اشاره ای نخواهد شد بلکه به بررسی چگونگی خروج از بن بست تشکیل دولت پرداخته می شود. اما روزنامه الموتمر وابسته به احمد چلبی در سرمقاله خود هرگونه دیدارهای احتمالی و حاشیه ای را که ممکن است به بحران تشکیل دولت خاتمه دهد تنها در حد شایعه افکنی توصیف کرد .

الموتمر نوشت : برخی افراد میگویند ایاد علاوی تلاش می کند با همبستگی با فهرست حکیم ،‌ دولت را تشکیل دهد برخی دیگر می گویند مالکی سعی دارد با کردها هم پیمان شود و برخی دیگر می گویند که امریکائیها تمایل دارند بین علاوی و مالکی یک نوع تفاهم ایجاد کنند تا دولت را انها تشکیل دهند.

الموتمر اینگونه اظهارنظرها را غیر رسمی و در حد شایعه پراکنی دانسته و انها را جزو مسایل منفی تاخیر در تشکیل دولت شراکت ملی توصیف کرد .

روزنامه العالم نیز بدون اشاره به دیدار علاوی و مالکی و بدون اشاره به موضع کردها در قبال اختلاف نظرهای سیاسی در تشکیل دولت تنها به اختلافات میان دو فهرست حکیم و مالکی بسنده کرد .

العالم در سرمقاله خود با عنوان حکومت شیعه در عراق نوشت : اندیشه حکومت در این کشور احزاب شیعه را با همدیگر متحد کرد اما اینکه چه کسی حکومت را اداره کند منجر به تفرقه انها میشود .

این روزنامه اقدام احزاب شیعه در همبستگی با همدیگر را نوعی اسلام سیاسی شیعه توصیف و ان را یک نوع برادری بین دشمنان خواند .

العالم بطور مستقیم دو فهرست حکیم و مالکی را مثال زد و نوشت : در انتخابات سال 2005 شیعیان در قالب یک فهرست بودند اما در انتخابات اخیر به دو گروه تقسیم شدند که البته هدف از این تقسیم امیدواری یکی از انها در پیروزی در انتخابات و در نهایت تشکیل دولت توسط خود بود.

این روزنامه اضافه کرد:اما وقتی یکی از طرف های شیعه خود را بازنده دید و فهمید که ممکن است یک فهرست لائیک که اکثر ان اهل سنت است میخواهد دولت را تشکیل دهد حس شیعه بودن مجددا در انها تقویت شد و با تشکیل ائتلافی جدید سعی کردند این حق را ازدیگران سلب کنند .

این روزنامه با انتقاد از دو فهرست حکیم و مالکی موضع انها در قبال باقی گذاردن حکومت شیعیان را ناشی از حس غیر ملی گرائی انها دانست.

العالم اضافه کرد : چرا که انها (دو فهرست حکیم و مالکی) به ملت نمی اندیشند بلکه منافع اسلام سیاسی و در راس ان باقی ماندن حکومت بدست شیعیان را در اولویت خود قرار داده اند.

/ 1 نظر / 31 بازدید
شهاب - عشق فیلم

سلام حضرت سیاست الملک ! قربانتان گردم ! این پست اخیر را برای هم نسل های خویش انگاشتیم و شما را چشم به راهیم به نظری ! کارتوووون های دوران کودکی نسل خویش را به نقدی نوستالجیک !!! نشستیم !!! باشد که لذت ببرید ، لذتی عظیم !