تظاهرات ضد دولتی در مصر و روسیه برگزار شد

کابوس سخت فراعنه و تزارها

از سرزمین فراعنه و تزارها خبرهایی به گوش می رسد;در مصر زمزمه های سقوط فرعون هر روز پر رنگ تر می شود. همه جا عزم مبارزه با دیکتاتوری مبارک دیده می‌شود. گویی جامعه مصر پس از سالیان سال از خواب بیدار شده است. اخوان المسلمین که در طول این مدت توسط حکومت محدود شده بود قصد دارد درکنار البرادعی قدرت خود را به نمایش بگذارد.
مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رهبر گروه مجمع ملی تغییر، تحریم انتخابات پارلمانی آتی که قرار است دسامبر برگزار شود را خواستار شد.
به نوشته روزنامه الیوم السابع - چاپ مصر - محمد البرادعی، مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رهبر گروه مجمع ملی تغییر اظهار داشت: با توجه به اراده  ملی، ما باید در حال حاضر انتخابات را چه در سطح معرفی نامزد و چه در سطح رای دهندگان تحریم کنیم.
البرادعی از تمام گروه های مصری خواست هفت درخواست مربوط به اصلاحات را که مجمع ملی تغییر مطرح کرده امضا کنند.
وی ادامه داد: آینده در دست ما است.
البرادعی هم چنین از مصری های خارج از کشور خواست در صورتی  که بیانیه تغییر را امضا نکنند شکایتی هم از اوضاع نکنند.
مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: این حق مصری های خارج از کشور است که در انتخابات پارلمانی مشارکت کنند. این حق آنها است که در زمینه هفت درخواست اصلاحات نظر دهند.
قرار است البرادعی اواسط ماه رمضان به مصر بازگردد و بعد از 10 روز مجددا به وین باز  گردد.
اعضای گروه مجمع ملی تغییر پیش بینی کرده اند که تعداد امضاها ظرف چند روز آینده به یک میلیون امضا برسد. اعضای این گروه افزودند: تاکنون حدود 806 هزار امضا جمع شده است.
از سوی دیگر روزنامه الشرق الاوسط - چاپ لندن - نوشت: نیروهای پلیس مصر با فعالان سیاسی و فعالان حقوقی که خواستار اصلاحات در کشور هستند درگیر شدند.
شاهدان عینی در شهرهای قاهره، اسکندریه و اسماعیلیه گفتند: هزاران تن به دعوت طرفداران مسائل حقوق بشر در زمینه برگزاری یک مراسم افطاری دسته جمعی به منظور بیان همبستگی شان پاسخ مثبت دادند.
در اسکندریه بعد از مراسم افطاری تظاهراتی از سوی هزار فعال مصری برگزار شد که در آن اعضای حزب الغد، الکفایه، "عایز حقی" و حزب الکرامه حضور داشتند.
در اسماعیلیه نیز نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی شدیدی را در یکی از خیابان ها به منظور ممانعت از برگزاری مراسم افطاری دسته جمعی اتخاذ کردند. این مراسم افطاری در اعلام همبستگی با خالد سعید، جوان مصری که بر اثر شکنجه  پلیس کشته شده بود انجام گرفت. ممانعت پلیس موجب درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان شد.
از سوی دیگر حزب دموکرات ملی مصر برنامه انتخاباتی خود را برای انتخابات مجلس الشعب این کشور با دریافت درخواست های اعضای این حزب مبنی بر نامزد شدن در این انتخابات آغاز کرد. صدها تن از اعضای این حزب از جمله وزیران و مسوولان بلندپایه درخواست های خود را در این زمینه در مقرهای حزب دموکرات ملی به ثبت رساندند.
قرار است این انتخابات در ماه اکتبر برگزار شود.
حزب دموکرات ملی تصمیم گرفته است در این دوره از انتخاب  نامزدهای خود را از طریق مجمع انتخاباتی تعیین کند. آن دسته از اعضای حزب که نتوانستند نامزد این حزب شوند به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات شرکت می کنند.
آن طرف تر در روسیه نیز آرام زمزمه هایی از مخالفت با کرملین شنیده می شود که هر روز بر شدت آن افزوده می شود اما این زمزمه ها راهی طولانی و دشوار برای لرزاندن پایه های دیکتاتوری کرملین دارد. صدها تن از مردم منطقه "کالینگراد" روسیه در تظاهراتی اعتراض برکناری و استعفای "ولادیمیر پوتین"، نخست وزیر این کشور را خواستار شدند.
به گزارش آسوشیتدپرس، تظاهرات شنبه توسط احزاب مخالفی همچون حزب "کمونیست" ، "لیبرال یابلوکو"، حزب "چپ" و "جنبش همبستگی روسیه" در میدان اصلی شهر کالینگراد سازماندهی شده بود.
پلیس روسیه اعلام کرد که حدود 700 تن در این تجمع شرکت داشتند که در نهایت به آرامی و بدون بروز حادثه خشونت آمیز پایان یافت.
تظاهرکنندگان در این تجمع به شدت به سیاست های کرملین اعتراض کرده و برگزاری انتخابات بی واسطه برای انتخاب فرمانداران شایسته تر در این منطقه را خواستار شدند.
این تظاهرات پس از آن برگزار شد که مقام های روسیه از انتصاب مجدد "گئورگی بوس" به عنوان فرماندار این منطقه پس از به پایان رسیدن دوره فعلی مسئولیت وی امتناع کرده اند.
مقام های کاخ کرملین علت این تصمیم را محبوب نبودن وی در میان مردم ذکر کردند.
دوره انتصاب بوس ماه آینده میلادی (سپتامبر) پایان می یابد، این در حالی است که نام وی در میان اسامی سه نامزدی که این ماه توسط حزب "روسیه متحد" به رهبری پوتین اعلام شده، مشاهده نمی شود.
تظاهرات مشابه ای نیز در ماه ژانویه برگزار شد که در آن بیش از 10 هزار روس در اعتراض به نحوه عملکرد دولت مسکو، خواستار استعفای پوتین شدند. احزاب مخالف مدعی هستند که دولت روسیه از ابتدای سال جاری هزینه آبونمان خدمات گوناگون را به شدت در این منطقه افزایش داد ه اند.
این در حالی است که افزایش تورم در روسیه با مخالفت ها و انتقادهای شدید مردمی مواجه شده است. آنچه تاریخ این دو کشور روایت می کند مردم به طور سنتی از وجود دیکتاتوری و سرکوب آرا و اندیشه آزاد رنج برده اند. مردم امید دارند با درس گرفتن از تاریخ گرچه سخت، سنت شکنی کرده و به حکومت گروهی خاص  پایان دهند.

منتشره در روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 24 بازدید