گزارش کامل سخنرانی محمد مرسی

محمد مرسی، رئیس دوره قبلی جنبش عدم تعهد در نخستین روز از اجلاس غیرمتعهدها با نام بردن از چهار خلیفه اول ضمن تقدیر و تشکر از جمهوری کوبا به دلیل تلاش این کشور برای فعال کردن جنبش عدم تعهد در زمان ریاست خود بر این جنبش و ضمن تبریک به اعضای جدید تروئیکای غیرمتعهدها گفت: خالصانه حضور بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل را در این مراسم خوشامد می گویم.

به گزارش خبرنگاری روزنامه مردم سالاری در ستاد خبری شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد تهران، رئیس جمهور مصر با بیان اینکه از مشارکت این دو مسئول در اجتماعات و نشست‌های تهران تمجید می‌کنم، ادامه داد: امروز ما دور هم جمع شدیم تا لحظات مهم تاریخ خود را رقم بزنیم.

وی با اشاره به انقلاب مسالمت‌آمیز مصر افزود: در انقلاب مسالمت‌آمیز مصر که شروع آن در 25 ژانویه 2011 بود، مصری‌ها تحرک خود را نشان دادند تا بتوانند به منافع جدید خود برسند. مسلمانان مصر با وحدت و یکپارچگی توانستند مرحله انتقالی دشواری را پشت سر گذاشته و باعث یکپارچگی هدف‌ها شوند و نشان دادند که این انقلاب مسالمت‌آمیز است.

رئیس جمهور مصر با بیان اینکه جنبش عدم تعهد در گذشته شاهد مشارکت فعالانه مصر بوده است، افزود: ملت مصر و جنبش عدم تعهد در زمان عبدالناصر هیمنه تاریخی را شکست و انقلاب مصر در 25 ژانویه نقطه عطفی برای پیدایش جنبش بهار عربی بود که قبلاً آن را در تونس، لیبی، یمن و امروز در سوریه علیه نظام ظالم و سرکوبگر حاکم بر این کشور شاهدیم!

 رئیس قبلی جنبش غیرمتعهدها با اشاره به اینکه مصر به معنای واقعی کلمه یک دولت مردمی و قانونی است و دموکراسی جدیدی را تجربه می‌کند و فرزندان این کشور خواسته‌های خود را بیان می‌کنند، ادامه داد: در برابر همه ما چالش‌هایی وجود دارد که کشورهای عضو باید با آن مقابله کنند. وی گفت: ملت‌های مصر، سوریه و فلسطین به دنبال آزادی هستند.

در ادامه مرسی از ایران به خاطر برگزاری شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها قدردانی کرد .وی همچنین از جمهوری کوبا به دلیل تلاش‌هایش برای فعال کردن این جنبش در نه سال گذشته قدردانی کرد و به اعضای جدید تروئیکای غیرمتعهدها – بولیوی و ونزوئلا تبریک گفت و همچنین از میزبانی و از ریاست ونزوئلا به عنوان ریاست هفدهمین اجلاس کشورهای جنبش غیرمتعهدها استقبال کرد.

مرسی به عنوان کشوری که ریاست جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته در اختیار داشت؛همچنین به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز رییس فعلی مجمع عمومی سازمان ملل برای حضور در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها خوشامد گفت.

مرسی در ادامه به بررسی چالش‌های مقابل جنبش غیرمتعهدها اشاره کرد و گفت: ملت‌های مصر و فلسطین به دنبال آزادی عدالت و کرامت هستند.

ریس‌جمهور مصر با انتقاد از سیستم حاکم بر شورای امنیت ادامه داد، سیستم بین‌المللی کنونی با تجربیات زیادی مواجه شده است و باید از صلح و ثبات بین‌المللی محافظت کند. برخی از کشورهای عضو با خطرات داخلی و خارجی غیرقابل مثال‌زدنی و زیادی مواجه هستند. مظاهر نژادپرستی و تظاهر را تجربه می‌کنند و حتی برخی از کشورهای توسعه یافته نیز با تغییر آب و هوایی و یا آفات فقر و تنگ‌دستی مبارزه می‌کنند. عدم تعهد باید ایفای نقش محوری خود را در این لحظات حساس انجام دهد تا بتواند اهداف جنبش را در زمانی که با مسائل و مشکلاتی زیادی روبرو است برای دستیابی به استقلال و تمامیت ارضی خود ادامه دهند.

محمدمرسی در ادامه سخنانش در نشست سران اجلاس غیرمتعهد‌ها تاکید کرد:‌ اصول ده‌گانه جنبش حمایت از منافع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی ملت‌های عضو را باید دنبال کند و نقشه‌ سیاسی و روابط میان کشورها و ترکیب بین‌المللی که باید داشته باشد را دنبال کند. جنبش توانسته‌ است اصول خود را حفظ کند و از اصول اساسی و ریشه‌ای خود منحرف نشده است. جنبش توانسته است از منافع کشورهای در حال رشد حمایت کند و با استقلال در ایجاد چتر حمایتی وسیع بین‌المللی موفق شود و نظام بین‌المللی جدیدی را ترسیم کند. آنچه که همچنان به دنبال حفظ اصول آن هستیم و می‌خواهیم از کشورهای تازه استقلال‌یافته حمایت کنیم و اهداف جدید جنبش را براساس اصول مثبت و مخالفت با بلوک‌بندی پیش ببریم و مفهوم صحیح استقلال را نشان دهیم.

مرسی با اشاره به عنوان اجلاس مبنی بر صلح در سایه اراده مشترک جهانی اظهارکرد: این عنوان به روشنی نشان می‌دهد که عدم تعهد باید با تمام قدرت پشت سر این شعار باشد باید به دنبال جهان عدالت‌مند پیش رویم، آیا این شعار می‌تواند تحقق یابد؟ این آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم و مصمم هستیم که در سیستم بین‌المللی فعال و کارآمد باشیم.

به گزارش خبرنگار روزنامه مردم سالاری،محمد مرسی با تمجید از وضعیت کنونی کشورش گفت:مصر جدید بعد از انقلاب مبارک خود در 25 ژانویه 2011 از سیستم جهانی می‌خواهد که براساس عدالت حرکت کند و کشورهای در حال رشد را از فقر و وابستگی رها کند و به دایره قدرتمند و آرامش و مشارکت واقعی در جایگاه جهانی برسد و این فقط با حرکت براساس قوانین دموکراسی سیستم جهانی ممکن است. باید چندجانبه‌گرایی را در سیستم سیاسی حاکم کنیم. نباید قبول کنیم که ریشه‌های بین‌المللی براساس نظام چند قطبی باشد باید اصول چند جانبه‌گرایی را در مدیریت روابط بین‌الملل قبول کنیم بر این اساس مصر معتقد است که یکی از اصول اساسی نظام و سیستم جدید جهانی که می‌خواهیم اساسا در تقویت همکاری کشورهای در حال توسعه و اصلاح نهادهای مدیریت جهانی باشد که عدالت مشارکت در تصمیم‌گیری را تضمین کند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی.

مرسی اولین گام اصلاح و توسعه شورای امنیت به صورت همه جانبه است تا بتوانیم فعالیت بیشتری در اداره جهان داشته باشیم. به نحوی که مصوبات و قطعنامه‌های آن اعتبار بیش از پیش داشته باشد.

مرسی در ادمه به مسائل آفریقا اشاره کرد و گفت: استعمار ظلم تاریخی بود که در آفریقا وجود داشت که مورد قبول نیست. باید نقش مجمع عمومی در سازمان ملل فعال شود و همکاری آنها را در مسائل امنیت و ثبات بین‌المللی افزایش دهیم که سازمان ملل بیان کننده آرا ونظریات اکثریت کشورها باشد همانطور که در ماههای گذشته نمونه‌های زیادی را در شورای امنیت داشته‌ایم.

رییس‌جمهور مصر در ادامه سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاکید کرد: شورای امنیت باید بتواند با بحران‌های بین‌المللی به خوبی مقابله کند.

محمد محمدمرسی با انتقاد از حق وتو در شورای نگهبان توسط چند کشور ادامه داد،حق وتو نباید مانع دست‌یافتن به راه‌حل‌ها برای بحران‌های بین‌المللی شود.

مرسی دوباره به موضوع جنگ داخلی سوریه اشاره کرد و گفت: بحران سوریه قلب ما را به درد آورده است. وی اظهار داشت: همبستگی ما با مبارزات مردم عزیز سوریه علیه رژیمی سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده، به همان اندازه که یک ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی نیز محسوب می شود. این حمایت از اعتقاد ما به آینده سوریه به عنوان کشوری آزاد و سربلند منشا می گیرد. همه ما باید حمایت کامل، و نه نسبی خود را از مبارزه طالبان آزادی و عدالت در سوریه اعلام کنیم. همدلی ما باید به رویکردی سیاسی تبدیل شود که حامی گذار مسالمت آمیز به یک نظام حکومتی دموکراتیک و منعکس کننده مطالبات مردم سوریه در زمینه دستیابی به آزادی، عدالت و برابری است.

رییس‌جمهور مصر البته، به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: مساله فلسطین از ابتدا در راس اولویت جنبش غیرمتعهدها بوده و است تا بتوانیم به راه‌حل عادلانه و همه‌جانبه دست پیدا کنیم و ملت فلسطین بتوانند به حقوق قانونی خود که حق تامین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل است، برسند.

رییس جنبش عدم تعهد در سه سال گذشته، ادامه داد: امروز می‌خواهیم حمایت و پشتیبانی سیاسی خود را نسبت به شناسایی دولت مستقل فلسطین و سازمان ملل متحد به عنوان یک کشور دائم و عضو این سازمان اعلام کنیم. بویژه به دنبال آن هستیم تا موضوع زندانیان سیاسی فلسطینی که در شرایط سخت هستند و توسط اشغالگرها این وضعیت به آنها تحمیل شده است را حل کنیم. ما با توجه به احکام بین‌المللی و حقوق بشر، می‌خواهیم که این احکام درباره ملت فلسطین محقق شود.

مرسی از بیانیه نشست وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در شرم‌الشیخ قدردانی کرد و افزود: در این بیانیه اشاره شد که زندانیان فلسطینی در وضعیت اسفناکی در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. جنبش ما همبستگی خود را با زندانی‌های فلسطینی اعلام می‌کند و از هرگونه تحرک در شورای امنیت سازمان ملل برای عضویت فلسطین به عنوان کشوری مستقل در این سازمان حمایت می‌کند.

رییس‌جمهور مصر همچنین از احزاب و گروه‌های فلسطینی خواست تا وحدت صفوف خود را حفظ کنند و گروه‌ها با افکار مختلف به صلح و آشتی ملی رجوع و به دنبال اختلافات کوچک میان خود نباشند و به جای آن بر مقاومت علیه اشغالگر پافشاری کنند. ما مخالفت خود را از اقدام اخیر دشمن صهیونیستی نسبت به ممانعت از ورود برخی وزرای عضو جنبش غیرمتعهدها، در پنجم اوت سال جاری اعلام می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار روزنامه مردم سالاری،رئیس جمهوری مصر با ادعای این که "ما می‌خواهیم سوریه آینده شکوفایی داشته باشد"، اظهار کرد: از دانشجویان سوریه که به دنبال عدالت هستند، حمایت و همبستگی خود را در راستای رویت یک نظام دموکراتیک که بیان‌کننده نگاه کلیه گروه‌ها و اقشار سوری و مبتنی بر عدالت باشد، بیان می‌کنیم. باید از ورود به یک جنگ داخلی و نزاع طایفی و قومی در سوریه جلوگیری کنیم.

مرسی خطاب به مخالفان دولت سوریه گفت: مخالفان باید صفوف خود را متحد کنند؛ به گونه‌ای که همه جریان‌ها را در بر گیرد و مخالفتی در میان آنها نباشد. ما کاملا آماده‌ایم از این مساله حمایت کنیم. همه طرف‌ها در بحث سوریه باید جلوی خونریزی را بگیرند و سوریه‌ای آزاد و جدید را بسازیم و وارد یک مرحله سازندگی در این کشور شویم. ما در اجلاس مکه ابتکار عملی را ارائه دادیم که از همه طرف‌های درگیر در مساله سوریه می‌خواهد راه‌حل مناسبی برای خروج از بحران سوریه را پیدا کنند. خونریزی در سوریه بر گردن همه ماست و باید آن را درک کنیم که این خون‌ها متوقف نمی‌شود جز از طریق یک دخالت کارآمد از سوی همه ما.

وی در ادامه، به برخی دیگر از چالش‌های پیش‌روی جنبش عدم تعهد اشاره و بر نقش محوری جنبش در اجلاس بازنگری معاهده NPT در 2010 و نیز پیشنهاداتی که در رابطه با خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی پس از آن مطرح شده است تاکید کرد و افزود: با وجود توافق بر سر عاری‌سازی همه منطقه از سلاح هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی، اما چالش‌هایی فراروی ماست که تحقق یک منطقه عاری از سلاح هسته‌یی را دشوار می‌کند. همه کشورها در خاورمیانه به معاهده NPT پیوسته‌اند، جز اسرائیل. بر ما واجب است تا در موضع خود نسبت به عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌یی پافشاری کنیم و ثابت قدم باشیم.

مرسی درباره حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی خاطر نشان کرد: مصر در موضع خود مبنی بر حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی برای همه کشورها توام با احترام به تعهدات بین‌المللی از جمله معاهده NPT تاکید دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما باید همکاری خود را در چارچوب جنبش غیرمتعهدها، گروه 77 و چین برای تحقق اهداف مشترکمان در راستای توسعه کشورهای در حال توسعه و همکاری‌های جنوب ـ جنوب داشته باشیم.

رییس‌جمهور مصر در بخش دیگری اتز صحبتهای خود به موفقیت برزیل در زمینه توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: برزیل اقدامات و مصوبات خوبی در چارچوب همکاری‌هایش با کشورهای دیگر داشته است و توانسته فضای بین‌المللی خوبی برای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی فراهم سازد.

مرسی همچنین، بر مساله جوانان و ساختن آینده‌ای بهتر برای آنها تاکید کرد و درباره مسایل مربوط به زنان گفت: مساله زنان یکی از موضوعات مهم است و باید اندیشه‌های نژادپرستانه را از بحث زنان دور کنیم.

مرسی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد موفق شده است، مواضع خود را یکپارچه کند و اعضا توانسته‌اند، ظرفیت‌ها را تقویت و با تمام دنیا همکاری کنند. امروز بیش از پیش باید به اهداف جنبش چنگ بزنیم و آن را اعلام کنیم.

رییس جمهور مصر گفت: مصر این پیام را سال گذشته با امانت به دوش کشید و توانست در این راستا از منافع خود دفاع کند. توانست به اهداف جنبش در سه سال گذشته که ریاست آن را بر عهده داشت چنگ بزند. امروز آمده‌ایم تا ریاست جنبش را به کشور برادر ایران تحویل دهیم، امیدواریم این کشور رهبری جنبش را براساس اصول و اهداف آن در صحنه‌های بین‌المللی تقویت کند و از موفقیت‌های آن پاسداری نماید.

مرسی تاکید کرد: مصر جدید دست خود را با تمامی اخلاص برای همکاری و ارتباط با اعضای جدید دراز می‌کند، برای تحقق آزادی ، عدالت ، کرامت ، تلاش می‌کند و برای تمام ملت‌ها تعهد خود را حفظ می‌کنیم تا این جنبش بتواند صلح دائم و همه جانبه و عدالتمند را حفظ کند.

وی با تاکید بر این‌که ما برای مدیریت مشترک جهانی تلاش می‌کنیم، با ارائه گزارشی از عملکرد مصر در دوره ریاستش در این جنبش احمدی‌نژاد را خطاب قرار داد و گفت: خوشحالم که به شانزدهمین اجلاس سران اعلام کنم که مصر توانسته‌ است اسناد صادره را از اجلاس شرم الشیخ و بیانیه پایانی اجلاس سران را اجرا کند.

وی تصریح کرد: باید تاکید کنم که اجلاس در اجرای طرح کاری خود موفق بوده است و این به خاطر تلاش صرفا مصر نبوده، بلکه به دلیل تلاش و پشتیبانی دائم تمام کشورهای عضو بوده است . از طریق دفتر جنبش در نیویورک و همکاری‌ها و هماهنگی‌ها با کشورهای عضو توانسته‌ایم که اهداف را به پیش ببریم بدون اینکه اهداف جنبش را فراموش کنیم.

مرسی همچنین به موارد مطرح شده در اسناد نشست سران در شرم‌الشیخ مبنی بر خلع سلاح و امنیت بین‌المللی و صلح در خاورمیانه اشاره کرد و گفت:‌ما برای صلح همه جانبه در خاورمیانه تلاش می‌کنیم تا ساختارهای نهادهای خاورمیانه‌ای بیش از پیش دموکراتیک باشد، همچنین شورای امنیت اصلاحاتی انجام دهد و شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل فعال‌تر باشد.

رئیس جمهوری مصر با اشاره به تلاش‌های نلسون ماندلا برای فعال کردن نقش جنبش عدم تعهد در سازمان ملل گفت: روز 12ژوئن روز جهانی تمجید از نلسون ماندلا است که در این باره بسیار تلاش کرد. مصر تلاش‌های خود را همچنان ادامه می‌دهد و هماهنگی با کشور برادر ایران در طول ریاست سه ساله را دنبال می‌کند تا بتوانیم دستاوردهای خود را در 50 سال گذشته بیش از پیش تقویت کنیم، مطمئنیم ریاست ایران در این جنبش در سه سال آینده با موفقیت همراه خواهد بود و خواهد توانست اهداف و خواسته‌های ملت‌ها را محقق کند، ملت‌های جهان چشم امیدشان به ملت‌های ما است.

مرسی در ادامه  به صورت سمبلیک حاضران را خطاب قرار داد و گفت: آیا آقای احمدی‌نژاد رییس شانزدهمین دوره این جنبش است؟ آیا موافق این ضیافت هستید که در این هنگام حاضران با تشویق‌های خود پاسخ مثبت به این پرسش دادند.

مرسی ادامه داد:‌بنابراین همه با اجماع موافقت خود را اعلام کردند در نتیجه ایران ریاست این جنبش را بر عهده می‌گیرد و آن را بر عهده خواهند داشت .

در ادامه مرسی و احمدی‌نژاد از جایگاه برخواستند و با یکدیگر روبوسی کردند.

مرسی درپایان سخنان خود برای احمدی‌نژاد به عنوان رییس اجلاس آرزوی موفقیت کرد.

/ 9 نظر / 32 بازدید
abbas

یه کلیپ زیبا از شبکه نصر در خصوص صحبتهای شهید سید مرتضی آوینی درباره حزب الله پیشنهاد میکنم حتما ببینید http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6859

دانیال

مستندی زیبا از شبکه نصر درباره راشل کوری که به دست اشغالگران رژیم صهیونیستی کشته شد http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=6864

abbas

کلیپ زیبا شبکه نصر درباره تفسیر واقعی حجة السلام پناهیان از دفاع مقدس http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=6941

abbas

برنامه اختصاصی شبکه نصر "ویژه" مصاحبه با مدیر دفتر سازمان صدا و سیما آقای حسن شمشادی در سوریه موضوع: مخاطرات مستند بحران با اجرای سهیل کریمی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6971 بخش اول http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6973 بخش دوم

abbas

سخنان مالکوم ایکس رهبر سیاه پوستان آمریکا درباره برادری و برابری در اسلام کلیپی زیبا از شبکه نصر با زیر نویس فارسی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=7041

abbas

قسمت ششم از سلسله برنامه های ویژه "برخط" با موضوع فرهنگ دفاع مقدس و با اجرای سهیل کریمی میهمان: حمید داوود آبادی نویسنده و محقق دفاع مقدس کاری از شبکه نصر تی وی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7038 http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7039

دانیال

کلیپ زیبا از شبکه نصر در خصوص بیانات مقام معظم رهبری درباره سردمداران آمریکا و اهانت صورت گرفته به پیامبر اعظم http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=6&lid=7068

abbas

آیت الله قائم مقامی درباره توهین صورت گرفته به پیامبر (ص) یه مصاحبه با شبکه نصر داشتن که لینکش رو براتون میذارم تا ببینید. http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7155