جمهوریخواهان پیروز احتمالی انتخابات میان دوره ای آمریکا

نبرد سرنوشت‌ساز تغییر و تی پارتی

چهار سال پیش، با اعلام نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا، شهروندان این کشور شادی دو نفر را بر روی صفحه های تلویزیون خود مشاهده کردند.
نانسی پلوسی و هری رید که تا آن روز رهبران اقلیت دموکرات دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست داشتند، در برابر دوربین خبرنگاران پیروزی این حزب و برتری در کنگره را جشن گرفته بودند.
مردم آمریکا که در سال 2006 از وضع جنگ عراق ناراضی بودند، در پای صندوق های رای جورج بوش و حزب جمهوری خواه را تنبیه کردند و اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را به دموکرات ها واگذار کردند.
این گونه بود که نخستین بار در تاریخ این کشور، یک زن رهبری مجلس نمایندگان را در دست گرفت.
سال٢٠٠٨،یعنی کمتر از دو سال پیش دموکرات ها در جشن بزرگترین پیروزی سیاسی چهار دهه اخیرشان غرق بودند.
امروز آنها خیلی جدی در این اندیشه اند که ممکن است اکثریتشان را در مجلس نمایندگان آمریکا، و با احتمال کمتری اکثریت شان در مجلس سنا را از دست بدهند. حال، ورق برگشته و شهروندان ایالات متحده می خواهند دموکرات ها را مجازات کنند.
گرچه باراک اوباما خود به طور مستقیم در انتخابات شرکت ندارد، اما با وجود این، انتخابات میان دوره ای به عنوان همه پرسی ای درباره سیاست های وی به شمار می آید. بسیاری از شهروندان آمریکایی نگران ادامه رکود اقتصادی در این کشور هستند. نرخ بیکاری در آمریکا هم اکنون حدود 10 درصد است. در پی بحران مالی میلیون ها آمریکایی خانه و پس اندازهای خود را از دست دادند. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که آمریکا با کسری بودجه هنگفتی روبروست و بدهی دولتی ارقامی نجومی دارد.
شهروندان آمریکایی به آسانی نمی پذیرند که تمامی مشکلات اقتصادی کنونی میراث جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکاست. نباید فراموش کرد که در زمانی که حزب دمکرات در اپوزیسیون قرار داشت، اما اکثریت را در کنگره دارا بود، با ایجاد موانع از تحقق را ه حل های پیشنهادی جمهوری خواهان جلوگیری می کرد. به گفته ی ناظران سیاسی، اوباما در مبارزه انتخاباتی کنونی در عرصه های اقتصادی موفق به جلب آرای مردم برای حزب خود نشده است.
رای دهندگان آمریکایی روز سه شنبه، دوم نوامبر، برای شرکت در انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان به پای صندوق های رای رفتند. شعب اخذ رای در ساعت 6 صبح به وقت محلی باز شدند و انتظار می رود این شعب در ایالت های دور دستی مانند آلاسکا و هاوایی تا نیمه شب باز باشند.
در بسیاری از حوزه های انتخاباتی، مردم از چند روز پیش اجازه داشته اند که از طریق پست یا با مراجعه به مراکز انتخاباتی، رای بدهند.
نظرسنجی ها حاکی است دمکرات ها می توانند در این انتخابات بر روی 45 درصد از آرا و جمهوریخواهان بر روی 55 درصد از آرای رای دهندگان حساب کنند.
 در رای گیری روز سه شنبه، تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان ایالات متحده و هم چنین 37 کرسی از 100 کرسی سنای این کشور به رای گذاشته می شود. حزب دمکرات هم اینک 257 کرسی از مجلس نمایندگان و حزب جمهوریخواه 178 کرسی آن را در دست دارد.
در روز سه شنبه مردم در ایالت های مختلف آمریکا همچنین درباره 160 موضوع مختلف به پای صندوق های رای خواهند رفت. برخی از این موضوعات از حساسیت خاصی برخوردارند. برای نمونه در ایالت اوکلاهوما مردم درباره این موضوع تصمیم می گیرند که آیا دادگاه های این ایالت در زمان صدور رای باید حقوق بین المللی و یا قوانین شرع اسلامی را نادیده بگیرند یا نه.
اما بیشترین توجه رسانه های آمریکایی به طرحی در ایالت کالیفرنیاست. شهروندان در این ایالت باید درباره قانونی شدن مصرف ماده اعتیاد آور "ماری جوانا" تصمیم بگیرند. سیاستمداران در این ایالت امیدوارند با اخذ مالیات های سنگین بر خرید و فروش"ماری جوانا"، کسری بودجه کالیفرنیا را کاهش دهند.
 در صورت تطبیق نتایج رای گیری با نتایج به دست آمده از نظرسنجی ها، حزب جمهوریخواه خواهد توانست هم در مجلس نمایندگان و هم در مجلس سنا به اکثریت دست پیدا کند. در ایالات متحده، دو مجلس نمایندگان و سنا، کنگره این کشور را تشکیل می دهند.
 در این صورت، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده که به حزب دمکرات تعلق دارد از این پس برای تصویب هر لایحه، نیازمند به تایید حزب جمهوریخواه خواهد شد. در انتخابات روز سه شنبه که در میانه دوران ریاست جمهوری اوباما برگزار می شود، اعضای کنگره ایالات متحده، اعضای مجالس ایالتی در 46 ایالت، فرمانداران 37 ایالت و هزاران مقام محلی دیگر انتخاب خواهند شد. در صورت از دست دادن اکثریت دمکرات ها در مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی رئیس این مجلس، نخستین زن در تاریخ آمریکا که به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شده است، برکنار خواهد شد و جای خود را به جان بوهنر، رهبر کنونی اقلیت از حزب جمهوریخواه خواهد داد. پلوسی در پیشبرد و تصویب قانون بیمه های اجتماعی آمریکا که مورد علاقه خاص اوباما بود نقش بسیار موثری ایفا کرده است.
با آ غاز انتخابات میان دوره ای آمریکا، "باراک اوباما"، رئیس جمهوری این کشور سه شنبه   هشدار داد که نتایج این انتخابات کلیدی بر دهه های آینده تاثیر خواهد گذاشت.
باراک اوباما در پنسیلوانیا هشدار داد که بازگشت جمهوری خواهان می تواند منجر به بازگشت سیاست های پیش از 2008 شود، سیاست هایی که به گفته وی نتیجه اش بیکاری یک نفر از هر 10 آمریکایی بوده است.
رئیس جمهوری دموکرات آمریکا گفت: "مساله این است که پیشرفت داشته ایم و در مسیر درست حرکت کرده ایم. اگر شما رای ندهید نتیجه اش برای دهه ها بر مردم آمریکاا تاثیر خواهد گذاشت."
اوباما در ادامه با اشاره به این که سیاست های دموکرات ها اقتصاد آمریکا را از مواجه با رکود بزرگ نجات داد، گفت: "اگر قیب ما خیلی مشتاق است می توانیم با به حرکت دادن رو به جلوی کشور به مشکلات پایان دهیم."
منتقدان باراک اوباما می گویند که وی طی دو سال گذشته خواسته است تا تغییرات را با سرعتی زیاد و به ویژه از طریق دخالت دولتی به انجام برساند و این امر نارضایتی بسیاری از آمریکاییان را در بر داشته است. منتقدان جمهوریخواه آقای اوباما سیاست های اقتصادی دولت او را پرهزینه و ناکارآمد می دانند و به برنامه بیمه درمانی همگانی وی و بزرگ شدن نقش دولت در زندگی مردم آمریکا اعتراض دارند. این نارضایتی ها باعث شکل گیری جنبشی به نام " جنبش چای " شده که اعضای آن بیشتر از مردان سفیدپوست هستند و نیمی از اعضای آن را جمهوریخواهان و چهل درصد آن نیز شامل افراد بدون حزب تشکیل می دهند. سارا پیلین، کاندیدای پیشین معاونت ریاست جمهوری ایالات متحده و فرماندار سابق ایالت آلاسکا، که به سیاستمدار محبوب تی پارتی تبدیل شده است در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که انتخابات روز سه شنبه یک "زلزله سیاسی" خواهد بود. خانم پیلین در این برنامه گفت که رای دهندگان به رئیس جمهور و دمکرات ها خواهند گفت: "آقای اوباما، شما کارها را خراب کردید. ما به شما دو سال وقت دادیم تا به تعهد خود برای احیای دوباره اقتصاد عمل کنید."
در حال حاضر میانگین بیکاری در سراسر آمریکا/6 9 درصد است و دولت فدرال با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و 300 میلیارد دلار روبرو است.
جنبش اعتراضی "تی پارتی" و محافظه کاران به ویژه نگران افزایش بدهی آمریکا هستند و بر کاهش هزینه های دولت تاکید دارند. خزانه داری ایالات متحده دوشنبه اعلام کرد که برای تامین هزینه های دولت فدرال بین ماه های اکتبر و دسامبر اوراق قرضه ای به ارزش بیش از 380 میلیارد دلار صادر خواهد کرد.
در دست داشتن کنترل مجلس نمایندگان به جمهوری خواهان اجازه می دهد تا با طرح های بلند پروازانه اوباما برای مبارزه با گرم شدن آب و هوا و اصلاح قانون مهاجرت آمریکا مقابله کنند. این امر همچنین کنترل کمیته هایی را در اختیار جمهوری خواهان قرار می دهد که می تواند تحقیقاتی به ضرر دولت اوباما انجام دهد.
آنها تا آن جا که می توانند در کنگره بر موج "ضد دولتی" سوار خواهند شد. آنها ازهمین حالا نیز خود را ملزم به معکوس کردن جهت اصلاحات بیمه های درمانی اوباما کرده اند و می گویند که 100 میلیارد دلار از بودجه دولت فدرال را کاهش داده، هزینه های دفاعی را افزوده و میزان مالیات را پایین خواهند آورد.
تمام این ها از جمله گره های کور سیاسی هستند که دولت آمریکا با آنها دست و پنجه نرم می کند، آن هم در زمانی که آمریکا با چالش های جدی هم در خانه و هم بیرون مرزهایش رو به رو است.
آن چه مشخص است، باراک اوباما در این انتخابات از وضع خوبی برخوردار نیست. او در دو سال آینده باید با مجلسی تا کند که در پی محدود کردن طرح های مالی و اصلاحات بیمه های درمانی است و می تواند با فلج کردن سیاست هایش، راه پیروزی در انتخابات 2012 را ناهموار کند.
سارا پیلین، نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری آمریکا و سیاستمدار محبوب تی پارتی در جریان مبارزات انتخاباتی از تضعیف دموکرات ها در انتخابات امسال به عنوان مقدمه برکناری باراک اوباما در انتخابات آینده نام برد.
خانم پیلین گفت: "آقای رید، برو از دوران بازنشستگی لذت ببر. خانم پلوسی ما تو را اخراج خواهیم کرد. آقای اوباما نوبت تو هم می رسد."
بسیاری از آمریکایی ها بر این باورند که قبلا نیز شاهد این صحنه آرایی بوده اند. در سال 1992 بیل کلینتون جوان از حزب دموکرات به کاخ سفید رفت، تنها برای این که نظاره گر تسلط نسل جدیدی از جمهوری خواهان محافظه کار بر کنگره در دوسال بعد باشد.
نتیجه چه بود؟ چیزی نبود جز جنگ پنهانی که دولت فدرال را دریک حالت بلاتکلیفی قرار داد و به جمهوری خواهان انقلابی از لحاظ سیاسی آسیب رساند
رونالد ریگان در انتخابات 1982در اولین سال بدبیاریش، تعداد زیادی از کرسی های کنگره را از دست داد. کلینتون در 1992 چنان شکست سختی خورد که خبرنگاری از او پرسید که آیا هنوز ریاست جمهوریش محلی از اعراب دارد.
با این وجود، هر دو نفر در انتخابات دور بعد با اختلاف زیادی پیروز شدند.
هنوز مشخص نیست که در سال 2010 چه اتفاقی خواهد افتاد; اما شاید تکرار تجربه گذشتگان، برای ریاست جمهوری باراک اوباما و حتی این کشور به نتایج مفیدی بینجامد.

روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 23 بازدید
شیطان

تی پارتی در واقع جناح دست راستی تر همان جمهوری خواه هاست ... که حالا سعی در جا انداختن مواضع رادیکال تر محافطه کاران داره ... برای همین تو تابلوشون همیشه اسم جمهوریخواهان رو هم میبینی ... یک چیزی مثل همین جناح های اصولگرا های خودمون که یکی از دیگری سنت گرا تر هست ... سلام رفیق مهربون