علا وی دست به دامن مراجع نجف شد

آخرین حربه‌ها برای برکناری مالکی

دموکراسی عراق به طور قاطع می توان گفت امروز قربانی سهم خواهی های سیاستمداران ناپخته عراق شده است.علاوی و صدری ها با سماجت با نخست وزیری مالکی مخالفت می کنند; مالکی برای عبور از طرفین عراقی دست به دامن بازشماری انتخابات برای بار دوم شد که راه به جایی نبرد.
در عراق همه چیز به "نه" گفتن یک نفر بند شده است. به عبارت دیگر یک نفر دائما ساز مخالف می زند تا مردم همچنان در تنگنا باقی بمانند و نتوانند  امیدی به تشکیل دولت آینده عراق داشته باشند.آن هم کسی نیست جز نوری المالکی که تا شش سال پیش خلف خود ابراهیم جعفری را مورد انتقاد شدید قرار می داد که چرا حاضر به کناره گیری نخست وزیری نیست در حالی که همه با او مخالف هستند و حالا او همان رویه را به مراتب سخت تر و با فشار بیشتر ادامه می دهد.
احزاب عراقی از این که مالکی فرد محوری را به جای فکر جمعی در دولت حاکم کرده و حرکت حزبی صرف بی توجه به نظر و آرای دیگر طوایف و احزاب سیاسی را پیشه راه خود کرده به هیچ وجه نزد احزاب سیاسی عراقی مورد قبول نیست.
 فهرست العراقیه دست به دامن مراجع نجف شد که تا امروز اعلام بی طرفی کرده بودند شده است تا شاید گره کور انتخابات باز شود.
ایاد علاوی، رهبر فهرست العراقیه یکشنبه در راس هیاتی از رهبران این فهرست و طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهور عراق وارد نجف شد تا با آیت الله  سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعه دیدار کند.
یک منبع آگاه در نجف به شبکه عراقی "السومریه نیوز" اعلام کرد: دیدار علاوی و الهاشمی با آیت الله سیستانی با هدف اطلاع یافتن مرجعیت شیعه از آخرین تحولات سیاسی عراق و علل تاخیر در تشکیل دولت جدید صورت گرفته است.
وی افزود: یکی دیگر از دلایل این دیدار درخواست از آیت الله سیستانی برای حمایت از حق فهرست العراقیه در تشکیل دولت جدید است.
این سفر علاوی و الهاشمی به نجف و دیدار با مرجعیت شیعه در حالی صورت می گیرد که بحث و جدل ها در عراق در خصوص تشکیل دولت جدید افزایش یافته است. مالکی چگونه انتظار دارد که حمایت مرجعیت را به دنبال خود داشته باشد در حالی که به دلیل عدم تشکیل یک ائتلاف یکپارچه با ائتلاف ملی با وجود توصیه مرجعیت و تاکید آن بر لزوم حفظ وحدت شیعیان، در صفوف شیعه انشقاق ایجاد کرد، دستگاه وابسته به او علیه چهره های سیاسی شیعی از عادل عبدالمهدی گرفته تا حکیم، موفق الربیعی،احمد چلبی و ... شایعه پراکنی کردند و هر گونه بهتان و دروغی را به آنها بستند.ایشان باواسطه و غیر مستقیم به آیت الله سیستانی گوشزد کرده که حرف ایشان و کلا مرجعیت را فصل الخطاب نمی داند. آیت الله سیستانی از ایشان به اندازه ای دلگیر است که در درد دلی که با یکی از مسوولان ایرانی داشته گفته است که "ایشان حرف گوش نمی کند بنده هم با ایشان کاری ندارم."
در همین حال کردستان نیز ار علاوی اعلام حمایت کرد ;  "مسعود بارزانی"، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق درباره وقوع ناآرامی های طولانی مدت در این کشور به سبب عدم توافق جریان های سیاسی برای تشکیل کابینه هشدار داد.
العربیه گفت، مسعود بارزانی در مصاحبه ای مطبوعاتی از تلاش های "ایاد علاوی"، رئیس فهرست العراقیه برای تشکیل کابینه آینده عراق حمایت کرد.
نگرانی نیروهای کرد از وقوع خشونت ها، نبرد داخلی و نیت آمریکا برای خروج از عراق باعث شده است تا از علاوی حمایت کنند. مواضع در اربیل و بغداد عمق، بحران تشکیل کابینه عراق و آغازی برای زبان دیپلماسی را نشان می دهد.
"فواد حسین"، رئیس دفتر منطقه خودمختار کردستان عراق، گفت: "سخنان مسعود بارزانی بر اساس قانون اساسی عراق است و این قانون تاکید می کند فراکسیون بزرگ حق تشکیل کابینه را دارد و این فراکسیون، العراقیه است.
از سوی دیگر، دیدار رهبر ائتلاف "دولت قانون" و رئیس ائتلاف "العراقیه" که قرار بود شنبه برگزار شود به تاخیر افتاد.
این در حالی است که "جلال طالبانی"، رئیس جمهوری عراق جمعه با رهبران احزاب و جریان های سیاسی عراق در مورد تحولات سیاسی عراق و روند تشکیل دولت گفت وگو کرد.
در این دیدار تمامی رهبران احزاب سیاسی این کشور به جز ایاد علاوی حضور داشتند. رئیس ائتلاف العراقیه به علت سفر خارج از کشور حضور نداشت.
در عراق در حال حاضر جایگاه مالکی چندان مساعد نیست. با این که 89 کرسی پارلمان را از آن خود کرده اما به دلیل مخالفت های شدیدی که با وی از درون خود جبهه  های شیعی، احزاب سیاسی از کردها گرفته تا سنی ها، کشورهای همسایه از سوریه گرفته تا عربستان سعودی وجود دارد، او بدترین گزینه برای رسیدن به پست نخست وزیری محسوب می شود.

منتظره در روزنامه مردم سالاری

/ 1 نظر / 29 بازدید
شیطان

تو کشوری که استبداد زده بوده و هرروزه چندین آدم بیگناه و گناهکار به ضرب بمبی کشته میشند و روابط مذهبی و قبیله ای بیشترین نقش رو بازی میکنند صحبت از دمکراسی اونهم از نوع وارداتی اش فقط ظاهر سازی است .... خیلی مونده تا چنین قبایلی لایق دمکراتی باشند. سلام رفیق