دور دوم ماراتن

  سخنگوی شورای نگهبان از تایید نتایج انتخابات در سی حوزه دیگر خبر داده است . شورای نگهبان نتیجه رای گیری انتخابات دوره هشتم مجلس در شماری از حوزه های انتخابیه را تایید و ششم اردیبهشت را به‌عنوان تاریخ رای گیری در مرحله دوم انتخابات تعیین کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان با صدور بیانیه ای در روز دوشنبه، 5 فروردین اعلام داشت که نتیجه انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در سی حوزه دیگر و نتیجه انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان در چهار حوزه را تایید کرده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، گفته است که نتایج انتخابات در این حوزه ها در جلسه شورا در روز یکشنبه مورد تایید قرار گرفتپیش از این شورای نگهبان نتیجه رای گیری در انتخابات مجلس در سی حوزه را مورد تایید قرار داده و اسامی آنها را اعلام کرده بود.به گفته سخنگوی شورای نگهبان، رسیدگی به نتیجه انتخابات در سایر حوزه های رای گیری ادامه دارد.همچنین، شورای نگهبان تایید نتیجه انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در حوزه های آذربایجان شرقی، ایلام، قزوین و تهران را اعلام داشته است.  رای گیری در انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان همزمان با رای گیری در انتخابات دوره هشتم مجلس روز 24 اسفند صورت گرفت.             

              برسی دور دوم نهیمن انتخابات مجلس شورای اسلامیcar_2006_19nov_b.jpg

 براساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، نامزدهایی در مرحله اول به مجلس راه می یابند که دست کم یک چهارم کل آرای ریخته شده به صندوق در حوزه انتخابیه مربوطه را کسب کرده باشند و در غیر این‌صورت، انتخابات به مرحله دوم کشیده می شود.  تعداد نامزدهای شرکت کننده در مرحله دوم در چنین حوزه هایی دوبرابر شمار کرسی های باقی مانده این حوزه هاست در این مرحله، نامزدهایی به رقابت می پردازند که بالاترین تعداد آرا را در دور اول کسب کرده باشند.  پیروزی در مرحله دوم مستلزم کسب اکثریت ساده آرای ریخته شده به صندوق های اخذ رای است.

همان گونه که پیش‌بینی کرده بودیم اصولگرایان به پیروزی قاطعی در شهر های کوچک دست یافتند و نمایندگانشان را راهی بهارستان کردند . ولی علی رقم جهد و تلاش طیف موسوم به دوم خرداد نتوانستند نمایندگان مد نظر خود را راهی مجلس شورای اسلامی بکنند. که این امر را فقط در عدم سازماندهی مطلوب و بی تفاوتی نسبی محیط دانست . هرچند که آقای محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، و مهدی کروبی رئیس سابق مجلس، نسبت به سلامت شمارش آرا در انتخابات حوزه تهران ابراز نگرانی کردند و خواستار بازشماری آرا در این حوزه شدند.

  حوزه انتخابیه تهران سی کرسی در مجلس دارد و براساس نتایج اعلام شده در انتخابات اخیر، نوزده نفر در دور اول به مجلس راه یافته اند که همگی از نامزدهای جناح موسوم به اصولگرا هستند. آن گونه که اعلام شده ششم اردیبهشت دور دوم انتخابات برگزار می شود که با اتمام تعطیلات نوروز باید منتظر شروع فعالیت ها برای کسب آرا بود. بی شک جناح دوم خرداد با فشردگی بیشتری برای بدست آوردن حداقل‌ها وارد ماراتن انتخابات خواهد شد که روزنامه های دوم خردادی صف اول این نبرد هستند. و مانور و خیزش روی نقاط ضعف اقتصادی دولت سرلوحه امر قرار می گیرد.

نقطه سیاهی که برای این دوره می توان نام برد گاف‌های خبری این روزنامه هاست که می توان این گونه برداشت کرد که تاحدی موجبات ریزش آرا را فراهم کرده باشد.

در مقابل اصولگرایان هستند که غالب مجلس نهم را از آن خود می بینند و برای یک دست تر شدن مجلس تلاش می کنند ، پس با قدرت همچنان از نیروهایشان  بهره می برند برای دور دوم نمی توان مطلق پیش بینی کرد پیروزی اصولگرایان را اما این امر با توجه به دور اول محتمل است.

از حاشیه‌های این دور این است که چهره های ورزشی هیچ یک حتی در نیمه بالایی جدول  جای نگرفتند و آقای خادم که دوره پیشن توانست یک صندلی سبز را کسب کند این دوره شکست خوردند.

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تارا

می نشینیم کنار هفت سین سبزی پلو با ماهی می خوریم دعای سال تحویل می خوانیم سال را نو می کنیم و می خندیم اما من خنده ام نمی گیرد گریه ام می گیرد سال نو شد که شد ما که همانیم ممنون که سر زدی یا عشق

بی نام

سلام با مطلب " زنی را می شناسم از بهار ...." به روزم ... تشریف بیارید[گل]

مرد قبیله سوفی ها

یا حق سلام همسایه آغاز سال جدید خورشیدی بر شما مبارک[گل] من باز هم مسافرم و دستم کوتاه از کوچه مان گر گذرم بر کوچه مان افتاد در خانه تان می آیم دلم هوای چای تازه دارد ... می آیم می نشینم کنارت و از بر می شویم ... ... پس اگر نیامد و دیر آمدم تو بدان تو ببخش ...[گل] همیشه هایت بهاری در پناه حق یا علی[گل][بدرود]

نغمه

کاش چون ایام در روزنامه بودن به سیاست علاقه داشتم!

م0سرگشته

درود بر دوست خوبم با گفتاری در شعر و موسیقی ایران به روزم و منتظر حضور و بهره مندی از نظر شما هستم قربانت [گل]

م0سرگشته

درود بر دوست خوبم با گفتاری در شعر و موسیقی ایران به روزم و منتظر حضور و بهره مندی از نظر شما هستم قربانت [گل]

بی نام

سلام با "سه بوس کوچولو" به روزم...

اول شخص مفرد

خسته شدیم بس که رفتیم آمدیم کوبیده شدیم به این صندوق رای... یزد تموم نشده...

بی نام

سلام آخ که گفتی کویر و دلم تنگش شد... عاشق کویرم... خوش بگذره و البته سوغاتی یادت نره....[نیشخند]