پیچ وال استریت و کمربند تهران

در روزهایی  که برخی مردم  در ایران  با حساسیت  پیگیر  ماجراهای جن وپری  در سریال های تلویزیون  و گمانه زنی درباره  سرنوشت  ارواح  سرگردان آن هستند، مردم  اروپا،  آمریکا  و حتی برخی کشورهای آسیایی  بدون پلک زدن تحولا ت  بورس های جهانی  را دنبال  می کنند.  حدود  دو سال  پیشتر  وضع اقتصاد  یونان به هم ریخت  و این کشور  تا امروز هر روز  شاهد اعتراض  و تظاهرات  بوده است.

 نگرانی  از اپیدمی  ورشکستگی  و ریاضت  اقتصادی لرزه  بر اندام مردم کشورهای قاره  سبز انداخته است; اسپانیا،  پرتغال، ایرلند  قربانیان بعدی  ورشکستگی  بودند. در آشفته  بازار یورو  و اقتصاد اروپا سنگ اندازی  جمهوری خواهان  مقابل دولت  دموکرات  اوباما باعث ایجاد  سونامی رکود اقتصادی  شده است. در برخی  کشورهای جهان بدهی  دولت ها معادل  هشتاد  تا صددرصد  تولید ناخالص  داخلی است و در ایالات  متحده بدهی های واشنگتن از صددرصد  گذشته است. تمام این عوامل  در کنار هم باعث  کاهش قیمت  سهام  بورس های آمریکا شد.  اما گزارش  موسسه  استاندارد  اندپورز  شیب  سقوط  بورس جهانی را  افزایش  داد.

عمق فاجعه ای که اقتصاد آمریکا  با آن دست به گریبان  است تا جایی بود که موسسه  اس اند پی، رتبه  اعتباری  آمریکا را از سطح  عالی AAA  به AA تنزل  داد. شبح بحرانی همانند سال 2008 و 2009 اقتصاد جهانی را خراش می دهد; نکته جالب اینجاست که آشوب کنونی اقتصاد جهانی ریشه در هزینه های کلا ن بحران آن سال ها دارد. بحرانی که در آن سالهااقتصاد خصوصی به پا کرد اکنون دولت ها مسبب آن هستند. اگرچه میزان بحران اقتصادی در بازارهای بورس همانند 3 سال پیش نیست اما دامنه آن گسترده تر است و احتمال عمق تخریب آن جدی تر است.

سهامداران در حال فروش سهام انرژی وبانک ها هستند و تقاضا برای خرید طلا  به شدت  افزایش یافته است. قیمت جهانی طلا  آشکارترین تاثیر را بر معاملا ت ایران دارد تا طلا  ضمن افزایش قیمت، خود را برای پرواز در بازار پرمشتری ایران آماده کند. قلب اقتصاد ایران، بورس همچنان در انتظار بازارهای جهانی است.

اگرچه به دلیل بسته بودن اقتصاد و بورس ایران پس لرزه های سقوط بورس های جهانی کمرنگ بوده است اما در مجموع شرایط بورس تهران به شدت پیچیده است زیرا بورس تهران در نمادهای وابسته همچون سرب، مس و روی مستقیما دچار چالش خواهد شد. در همین حال بورس تهران به دلیل تجربه چند ما ه رکود نسبی از توان نقدینگی ضعیفی برای مقابله با شرایط حاد خارجی برخوردار است.

تاثیر کمرنگ  سقوط بورس های جهان بر بورس تهران باعث خوش بینی  و حتی مانور  برخی در ایران شده است که ایران تافته جدابافته از زنجیره اقتصاد جهانی است; غافل از آن که سقوط اقتصادی جهان بر اقتصاد ایران تاثیر می گذارد. مخرب ترین پس لرزه سقوط بورس های اروپا و آمریکا، افت تقاضا برای انرژی و در نتیجه کاهش قیمت نفت به عنوان یک جز» از بازار بورس می شود. در همین حال  ادامه استمرار آشوب در بورس به معنی رسیدن سریع بحران به بخش واقعی اقتصاد است که نفت را بی خریدار می گذارد که در نهایت کمر قیمت نفت را می شکند.

 پیچ وال استریت به عنوان یک نماد بورس جهانی تندتر از آنی است که درباره آن گمانه زنی می شود و تهران باید کمربند خود را محکم تر ببندد، در غیر این صورت تخریب آشوب اقتصاد جهانی جدی تر می شود. کاهش قیمت نفت و در نتیجه افت درآمدهای ارزی با افزایش  سهم تولیدکنندگانی نظیر عربستان، پیشی گرفتن نیجریه با کاهش استخراج نفت ایران در کنار شروط جالب مشتری های نفت ایران بحران جدی  برای تهران در زمینه درآمد نفتی ترسیم می کند.

سقوط اقتصاد جهانی، کاهش تقاضا برای صادرات غیرنفتی و افت شاخص سهام هایی مانند صنایع پتروشیمی و معادن می شود. در این بین هجوم کالا های ارزان خارجی که به دنبال بازار و مشتری می گردد در کنار افزایش قیمت تولیدکننده داخلی ابعاد جدیدی برای بحرانی که می تواند ایجاد کند، ترسیم می کند.

سرمقاله مردم سالاری

/ 1 نظر / 35 بازدید
مهدی م

مطلب خوبی بود.خاصه دو سطر اول مقاله .