آینده سخت در انتظار حماسه ژنو

فرزندان انقلاب اسلامی این روزها سریال حماسه به راه انداخته اند ؛ابتدا آسمان خراش‌های والیبال ایران بودند که غول‌های والیبال از جمله ایالات متحده را به زانو درآوردند. همان روز عصر،سخت کوشان فوتبال ساحلی، تیم روسیه را در فینال مقهور قدرت خود کردند و در نهایت بامداد دیروز پس از 5 روز وساعت‌ها چانه زنی و مذاکرات جان فرسا،قفل ده ساله مذاکرات هسته ای ایران و غرب با کلید دیپلماسی ظریف، دیپلمات کهنه کار ایرانی‌ها که مقام معظم رهبری او و تیم مذاکره کننده او را «فرزندان انقلاب» می‌نامند؛ گشوده شد.
ایرانی‌ها شنبه شب را تا طل
وع آفتاب یکشنبه چشم انتظار خبر مذاکرات ایران با 1+5 بودند. گویی جام جهانی دیپلمات‌ها در ژنو در حال برگزاری بود. در لحظه‌های گل طلایی همانند ژنو2، برخی کشورها همانند عربستان و اسراییل خود را به آب و آتش زدند تا تفاهم حاصل نشود اما موضوع اینجاست که حرف حساب و منطقی تهران کاراتر از آنی بود که رجزخوانی‌های تل آویو برای حمله به تاسیسات اتمی ایران یا تهدیدات ریاض راه به جایی ببرد.
 بعد از پذیرش حق غنی‌سازی اورانیوم در ایران و تفاهم با 1+5، صف آرایی جنگ سالاران ادامه یافت؛ ابتدا دفتر نخست وزیر اسراییل در واکنشی رسمی مدعی شد: «این توافق تنها سرعت برنامه هسته‌ای ایران را کم می‌کند ولی قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای ایران را از بین نمی‌برد. این توافقی بد است که آنچه که ایران به آنچه می‌خواسته رسیده و به ایران اجازه غنی سازی داده شده است.»
رئیس موساد نیز اذعان کرد که «اصلاحات دقیقه نودی که در توافقنامه ایران و غرب صورت گرفته است اصلا رضایت بخش نیست. این توافقنامه هنوز بد محسوب می‌شود و رسیدن به یک راه حل مناسب در آینده را سخت تر از قبل خواهد کرد.»
آویدگور لیبرمن، دیپلمات جنگ طلب اسرائیل به این مساله اعتراف کرد که «این توافق بزرگترین پیروزی دیپلماتیکی است که تهران طی سال‌های اخیر توانسته به آن دست پیدا کند.» حتی وزیر اقتصاد اسر
اییل هم، گفت: «ما از این توافق نگرانیم ولی کار دیگری از دستمان بر نمی‌آید.»
با این حال این وزیراسراییلی افزود که «تل آویو شش ماه فرصت دارد تا با ارایه هشدارهای لازم جلوی یک توافق نهایی به گفته او بد با ایران را بگیرد. ما الان شرایط آن کودکی را داریم که به پادشاه لخت در حالی که همه از لباس او تعریف می‌کردند گفت لباسی تنش نیست، این کاری است که ما باید انجام دهیم.»
این موضع‌گیری اسراییلی‌ها نشان می‌دهد آنها برنامه‌ای مدون برای شکست تفاهم تهران با کشورهای غربی دارند؛ سعودی‌ها که چند سال گذشته مواضع خصمانه‌ای علیه تهران اتخاذ کرده‌اند همراستا
با جنگ سوریه دست به کبریت بازی خطرناکی با جنگجویان سلفی زده اند که ممکن است قبل از همه در کشورهای اروپایی بدتر از آنچه در فاجعه 11سپتامبر حادث شد، منجر شود.
امروز احتمالا موضع گیری خشمگینانه سران رژیم صهیونیستی از سوی برخی رسانه‌های داعیه دار مبارزه با استکبار جهانی سانسور خواهد شد؛ رویکردی که در نوع خود منحصر به فرد است. این رسانه‌ها در جریان مذاکرات ژنو2،سخنان تند و عصبی بنیامین نتانیاهو را یا سانسور کردند یا از کنار آن با بی تفاوتی گذشتند. این رسانه‌ها که از کوچکترین حرف گزافه اسراییل جنجالی به پا می‌کردند حالا موضع سکوت در پیش گرفته‌اند. دیروز باردیگر رسانه ملی از ماجرای مذاکرات ژنو3 جاماند. در حالی که رسانه‌های جهان از تلویزیون د
ولتی چین گرفته تا شبکه‌های خبری آمریکایی و اروپایی و رسانه‌های فارسی زبان مسئله دار برنامه‌های خود را به صورت کامل لغو و به موضوع مذاکرات اتمی ایران می‌پرداختند،رسانه ملی ایران در یک برنامه گفت «به من چه؟» یا به ورزش،آشپزی، گل و بلبل پرداخت. نقطه ضعفی که پس از تذکرهای متوالی فعالین رسانه ای در موارد متعدد پیش آمده هنوز اصلاح نشده است.
ایرانیان حسن نیت خود را به غربی‌ها ظرف6ماه نشان خواهند داد،حال این غربی‌ها هستند که باید منافع اقتصادی و سیاسی ایرانی‌ها را تامین کنند و به رنج تحریم‌های خصمانه علیه ملّت ایران اسلامی پایان دهند. امروز در تهران خیلی از تفاهم مذاکره کنندگانی که به فرموده مقام معظم رهبری «سازشکار نیستند» با طرف‌های غربی، لبخند بر لب داشتند،آنها امیدوارند که رویکرد استعمارگرانه کشورهای بلوک شرق سابق با ایرانی‌ها پایان یابد و غربی‌ها نیز
سرمایه‌های توقیف شده را بازگردانند.
یک نکته را باید به 1+5 متذکر شد، مبادا انسان دوستی پارسی‌ها و این خوش حالی ایرانی‌ها به کینه و بی اعتمادی تبدیل شود. که اگر این گونه شود ایرانی‌ها روی دیگر خود را به آنها نشان خواهند دارد.
در همین حال،به زودی برخی از تفاهم ژنو3، تفسیر به عهدنامه ترکمنچای که توسط روس‌ها به ایرانی‌ها تحمیل شد، می‌کنند.در حالی که خود وامدار کرملین و روسیه هستند!
در مقابل این اظهارات، کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم به این نتیجه رسیدند که این تفاهم نامه امضا شود. تفسیر به رای از سخنان رهبر معظم انقلاب یا اتخاذ مواضع خلاف مواضع دیپلماتیک تهران تنها کام سران رژیم صهیونیستی را به همراه جنگ طلبان جمهوری خواه شیرین خواهد کرد. درهمین حال این حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از مفاد معاهده
ژنو آگاه شوند اما این که حس شود گروهی قصد کارشکنی دارند آنها را در کنار معاندین خارج نشین قرار می‌دهد. پیش از موضع گیری شخص اول نظام جمهوری اسلامی آنهم زمانی که هنوز جوهر تفاهم نامه ژنو خشک نشده است ،آن اقایی که موبایل آمریکایی با نشان سیب گاززده در جیب دارد با مورد عتاب و خطاب قرار دادن تیم مذاکره کننده به فرزندان انقلاب حمله می کند که در خانه ملت پاسخی جز 2 ، 2 نمی شنود.
عقل سلیم می‌گوید به طرف‌های غربی نباید به صورت محض اعتماد کرد اما ملّت ایران و تاریخ قضاوتی سخت در حق منفعت طلبان داخلی و اجنبی خواهد کرد. باید باور کرد خیلی‌ها از درون کاخ سفید و کرملین گرفته تا دلالان مافیایی چند ملیتی در تهران و سیاستمداران جنگ طلب، همه و همه در کنار هم خواهان شکست تفاهم ژنو3 هستند. در آمریکا سناتورهای تندروی جمهوری خواه،باراک اوباما را به زنجیر خواهند کشید تا تفاهم نهایی با تهران حاصل نشود. روس‌ها به همراه چینی‌ها هنوز مردد اوضاع را نظاره می‌کنند اما آنها چندان تمایلی به رابطه ایران و غرب ندارند. غول‌های اقتصادی دیگر هم برای منافع اقتصادی و سیاسی خود هم که شده تمایل به پایان همیشگی پرونده اتمی ایران دارند. حالا جنگ، جنگ طلبان سیاسی و دلالان مافیایی است با دیپلمات‌های خواهان صلح و اعتدال ؛ موضوعی مهلک که در آینده بیشتر نمود خواهد یافت.

/ 0 نظر / 40 بازدید